Da li znate koji su to kritični meseci u trudnoći? Ima ih nekoliko, a razlog zašto ih tako zovemo saznaćete upravo na ovom mestu.
Svaki mesec trudnoće obeležen je određenim dešavanjima kada je reč o bebinom razvoju. Postoji nekoliko veoma važnih, da ne kažemo ključnih momenata tokom drugog stanja kada treba biti posebno obazriv.
O svim tim detaljima vas vodimo kroz ovaj tekst u nadi da ćete kritične momente bezbrižno prebroditi.
Zašto su neki meseci trudnoće krtičniji od drugih
Verovatno ste se do sada već dosta informisali o temi trudnoće i znate da ona zvanično traje 40 nedelja. Možda je računica malo komplikovanija kada to pretvarate u mesece, ali o tome se informišite u kalendaru trudnoće i biće vam sve jasno.
Svaki mesec trudnoće je veoma važan, mada bi mogli reći da su pojedini za nijansu važniji jer mogu biti kritičniji.
Razlog tome leži u ključnim razvojnim promenama koje se bebi dešavaju.
Tako se recimo tokom prva tri meseca formiraju svi delovi tela i unutrašnji organi. Zatim srce počinje da kuca, javljaju se prvi pokreti.
Kasnije, stomak počinje da raste, pa se povećava rizik od nastanka strija na stomaku. Zato, reagujte preventivno, jer negovana koža je elastična i pod manjim rizikom da se dese ovakve promene. No, da biste i ovde potpuno izbegli rizike, važno je da birate šta stavljate na svoju kožu i da kozmetika bude bez štetnih sastojaka.
Aleksandra je upravo tako sprečila svoje strije – prirodno i jednostavno. Oduševljena je i svima priča o tome kako je rešila problem. O čemu je reč? Saznajte iz njene lične priče koja je na ovom linku:https://rastimozdravo.com/moje-iskustvo-kako-sam-strijama-u-trudnoci-stala-na-put/
Ovo su samo neki od primera zašto određeni mesec dobija na značaju i sa sobom nosi određene rizike.
U narednom segmentu teksta se detaljnije bavimo pojedinačnim trimestrima i njihovim najznačajnijim karakteristikama.
Tri trimestra trudnoće
Prvo što je važno napomenuti jeste da se trudnoća deli na tri dela, odnosno na tri trimestra. Sada ćemo se detaljnije pozabaviti svakim od njih.
Prvi trimestar trudnoće
Prvi trimestar trudnoće obuhvata period od samog početka trudnoće pa do kraja 12. nedelje. To bi značilo da traje prva tri meseca drugog stanja.
Ovaj period je vrlo značajan kako za samu trudnicu tako i za plod. U prvom mesecu zapravo dolazi do začeća, a na kraju tog prvog meseca počinju se pojavljivati i prvi simptomi trudnoće i tada buduća mama saznaje da očekuje bebu. Najčešće se to dešava kada se pojave prve mučnine, vrtoglavice, izostanak menstruacije, osetljivost na pojedinu hranu…
Razlog za pojavu ovih simptoma krije se u promeni hormonskog statusa, zahvaljujući kojem trudnoća opstaje, a plod kreće putem svog razvoja.
Ono što je ključno tokom ova tri meseca jeste formiranje bebe. Pod tim se misli na formiranje svih delova tela, kao i unutrašnjih organa.
Važan momenat svakako je bebino oživljavanje odnosno kucanje srca koje se može čuti već oko sedme nedelje trudnoće.
Drugi trimestar trudnoće
Ovim nazivom obeležavamo period od 13. do 26. nedelje trudnoće.
Mogli bi reći da je trudnicama ovo omiljeni deo trudnoće koji se najlakše podnosi. Tokom ovih meseci simptomi sa početka trudnoće nestaju, sve je manje mučnina, vrtoglavica i burnih promena koje izazivaju hormoni. Sada se sve lagano stabilizuje, žene se naviknu na drugo stanje, čak imaju i nalet neopisive energije pa su vrlo pokretne i aktivne.
Beba tokom drugog trimestra značajnije dobija na težini i dužini i polako se u potpunosti formira. Sada se počinju osećati i prvi bebini pokreti koji se pojavljuju oko 16. nedelje trudnoće.
Treći trimestar trudnoće
Završna trećina trudnoće traje od 27. pa do 40. nedelje trudnoće.
Mogli bi reći da je beba sada u potpunosti formirana. Svoj razvoj dovršavaju još pojedini detalji, a uveliko se uvežbavaju funkcije koje će biti od velikog značaja nakon rođenja kao što je sisanje.
Ovaj period sa sobom nosi mnoge nove izazove i simptome kao što su bolovi u leđima, grčevi u nogama, hemoroidi, zatvor, bol u abdomenu, lažne kontrakcije.
Šta da vam kažemo, svaki od trimestra ima svoje specifičnosti, zadatke i simptome koji ga prate.
Koji je ipak najrizičniji i zbog čega?
Saznaćete u nastavku jer se sada detaljnije bavimo ovim aspektom.
Koji su kritični meseci u trudnoći
Kada je reč o ovoj temi, ne morate biti doktor da bi znali da prva tri meseca spadaju u veoma kritična.
Zašto?
Upravo zbog toga što je to sam početak trudnoće. Plod još uvek nije potpuno razvijen, srce tek tokom drugog meseca počinje da kuca, pa čak i najbezazleniji virus ponekad može dovesti do nepovoljnih ishoda.
Pod nepovoljnim ishodom mislimo na mogućnost spontanog pobačaja koji nažalost nije redak slučaj. Razlog za njegovu pojavu može biti u prirodnoj selekciji kako to lekari ponekad znaju da kažu. Prosto se plod ne razvija kako treba i organizam ga sam odbaci. Ovo je jednostavnim jezikom rečeno da bi vam bilo jasnije i slikovitije iako nije nimalo prijatno onome ko je to preživeo.
Drugi razlozi koji mogu izazvati pobačaj su virusi, infekcije, razna oboljenja ili povrede. Zato se trudnicama savetuje da tokom prva tri meseca budu obazrivije tokom svakodnevnih aktivnosti. Isto tako im se preporučuje da izbegavaju velike gužve i kolektive u kojima je mogućnost zaražavanja od raznih virusa i bakterija povećana. Strpite se nekoliko nedelja kako bi se vaša beba lepo razvila, ojačala i postala otpornija na izazove iz spoljašnje sredine.
Iako je spontani pobačaj ponekad nemoguće izbeći, postoje situacije kada se on može zaustaviti ukoliko se simptomi na vreme prepoznaju i lekari preduzmu određene mere.
Neki od simptoma koji mogu ukazivati na spontani pobačaj svakako je vaginalno krvarenje koje postaje sve obimnije i ne prestaje. Kada primetite prisustvo sveže krvi iz vagine, hitno se obratiie svom lekaru. Drugi simptom spontanog pobačaja su bolovi u abdomenu, tačnije grčevi koji podsećaju na menstrualne samo su mnogo intenzivniji. Grčevi ovog tipa su čest simptom na početku trudnoće, ali kada dođe do spontanog pobačaja njihov intenzitet se pojačava i znaju biti veoma bolni.
Stručnjaci navode da je prvi trimestar kritičan i kada su u pitanju telesni defekti bebe. Obzirom da se u ovom periodu razvijaju noge, ruke, kičma i glava, čak i najmanji nepovoljni uticaj može dovesti do nekog defekta sa kojim se beba kasnije rađa ili dođe do spontanog pobačaja.
Ukoliko se dese nepovoljni uticaji tokom drugog i trećeg trimestra, tada može doći do problema u rastu bebe. Ovaj period je veoma važan da bi se već formirani organi razvili do određene veličine koja se smatra optimalnom. Kada se organi razvijaju sporije ili brže u odnosu na prosek, to može dovesti do komplikacija tokom i nakon porođaja. Da li je sa bebom sve u redu i da li postoji povećan rizik od razvoja određenih poremećaja, lekari utvrđuju uz pomoć Dabl i Tripl testa koji se rade tokom drugog trimestra, a daju vrlo važne informacije.
Tokom šestog i sedmog meseca, tačnije u periodu od 24. do 28. nedelje, trudnice rade OGTT test kojim se proverava da li je došlo do razvoja gestacijskog dijabetesa. Ovo stanje može izazvati ozbiljne komplikacije kako po trudnicu tako i po bebu, zato je neophodno utvrditi stanje nova šećera u krvi.
Lekari kažu da se zdravim načinom života mogu drastično smanjiti šanse za pojavu spontanog pobačaja. Pod tim se misli na zdravu ishranu, smanjenje nivoa stresa, izbegavanje težih fizičkih napora. Iako na ishod ne možemo uvek u potpunosti uticati, zdravim stilom života možemo doprineti da taj rizik na samom startu bude mnogo manji.
Zašto je 8 mesec trudnoće kritičan?
Sigurno ste čuli da žene kažu: “Samo da uđem u deveti mesec pa neka se i odmah porodim”.
Ili ste možda čuli: “Bolje da se porodim i u sedmom mesecu trudnoće nego u osmom”.
Šta mislite zašto je to tako?
Upravo zato što rođenje bebe u osmom mesecu trudnoće ponekad može biti rizično i sa brojnim posledicama za ceo život. Smatra se da je to zato što su pluća u finalnoj fazi razvoja koju ne valja prekidati. Kada se beba rodi u sedmom mesecu trudnoće tada prema navodima lekara, beba može dobiti adekvatnu terapiju koja će pomoći razvoju pluća u potpunosti.
Veliki procenat beba čak iako se rodi tokom osmog meseca živi sasvim normalno i bez ikakvih posledca po zdravlje.
Mališani rođeni u ovom mesecu neko vreme provedu u inkubatoru zato što im pluća nisu dovoljno razvijena pa dolazi do problema sa disanjem i termoregulacijom, a inkubator ujedno predstavlja i sigurnu sredinu koja ih štiti od infekcija. Osim pluća svoj razvoj nisu u potpunosti završiil ni mozak, srce, bubrezi, oči.
Ponekad se javljaju i problemi sa mozgom u vidu krvarenja koje može ostaviti i trajne posledice. Još neke od posledica rođenja u ovom mesecu su problemi sa nerazvijenim imunitetom, krvotokom, kao i metabolički problemi.
U zavisnosti od toga da li se porođaj desi na samom početku osmog meseca ili na kraju verovatno će zavisiti i stepen mogućih posledica. Logično je da će posledice biti manje što je beba duže u materici i što se razvoj organa više privede kraju.
Kako smanjiti rizike u trudnoći?
Svaka trudnica će tokom drugog stanja proći kroz iste faze razvoja ploda, odnosno svaka beba ima identičan razvojni put. Iako je putanja svima ista, šta će mališane snaći na tom putu veoma zavisi od stila života budućih mama.
Uvek savetujemo i toplo preporučujemo da povedete više računa o svom načinu života, ishrani i sredini u kojoj boravite. Što je zdravije okruženje, to je manje rizika tokom trudnoće.
U nastavku saznajte kako još možete smanjiti rizik.
Redovno kontrolišite trudnoću
Od momenta kada posumnjate da ste trudne ili to potvrdite kućnim testom, odaberite svog ginekologa koji će voditi vašu trudnoću. Prepustite se rukama profesionalca, jer će vas lekar detaljno voditi kroz trudnoću i zakazivati neophodne preglede i laboratorijske analize. Žene su se nekada mnogo manje pregledale tokom drugog stanja, ali imajte na umu da je to usled uticaja novog vremena, zagađenja, raznih virusa i ko zna čega još sada promenjeno. Da bi sve bilo baš onako kako ste zamišljali redovno odlazite na preglede, uradite preporučene analize i spokojni čekajte termin porođaja.
Ostavite cigarete
Trudnice koje puše vrlo dobro znaju koja to upozorenja stoje na kutijama cigara. Nemojte da pušački dim ubija vašu bebu i utiče nepovoljno na njeno zdravlje i razvoj.
Zato, ako ste trudne zaboravite na cigare. Naravno da je to vrlo teško, ali imajte na umu razlog zašto to radite. Zamislite samo kako se vaša beba guši u oblaku dima dok je u vašoj materici, a vi uživate uvlačeći isti taj dim.
Vodite računa o ishrani
Saveta o zdravoj ishrani tokom drugog stanja vam je sigurno preko glave, ali šta ćete kada su neizostavni. Hrana je osnovna ljudska potreba, koja je jako važna iz više razloga. Obzirom da je unosimo svakodnevno i u velikim količinama jako je važno da bude kvalitetna, raznovrsna i bogata vitaminima.
Ne konzumirajte ništa što je potencijalno opasno tokom drugog stanja, što sadrži tragove pesticida ili drugih otrovnih materija. Evo čega se čuvati u ranoj trudnoći.
Neka vaš tanjir bude ispunjen svežim namirnicama, a ne brzom, začinjenom i masnom hranom koja nimalo nije hranljiva.
Reagujte na vreme ukoliko se jave neobični simptomi
Tokom drugog stanja očekujte da se često javljaju razni simptomi. Neki će vas uplašiti, neki začuditi, ali važno je da svaki od njih ozbiljno shvatite. Iako je većina tih simptoma bezazlena i potpuno očekivana u trudnoći, neki mogu biti znak ozbiljnih problema. To su recimo vaginalna krvarenja, jaki bolovi u abdomenu, jake glavobolje i povraćanje koje nije u granicama normalnog za trudnoću.
Čim primetite da se pojavio nov simptom i da ne prestaje već jača svoj intenzitet na vreme se javite lekaru. Ne čekajte da simptom uzme maha i da bude kasno za reagovanje.
Izbegavajte stresne situacije
Iako je stres svakodnevna pojava koja nas okružuje, tokom drugog stanja pokušajte da ga eliminišete što više. Ako znate šta vas uznemirava, koje situacije i koji ljudi, mi vam savetujemo da ih izbegavate.
Tokom takvih situacija hormoni stresa se aktiviraju što utiče na celokupno funkcionisanje vašeg organizma. Znajte da to nimalo ne prija vašoj bebi i ponekad može dovesti do ozbiljnih posledica po trudnoću.
Redovno uzimajte prepisanu terapiju ili suplemente
Trudnice koje boluju od nekih hroničnih bolesti i moraju biti pod medikamentom terapijom, zaista treba da je se strogo pridržavaju. To je tokom trudnoće jako važno jer se na taj način određena bolest drži pod kontrolom i trudnoća nesmetano odmiče.
Ukoliko vam lekar prepiše lekove za održavanje trudnoće ili neke suplemente koji su vam neophodni savetujemo vam da poslušate reč stručnjaka kako ne bi ste ugrozili trudnoću.
Ne uzimajte lekove na svoju ruku
Ono što mnogi ljudi rade jeste kupovina i konzumacija raznih lekova bez konsultovanja sa lekarom. To u trudnoći nikako nemojte činiti. Postoji nekoliko lekova koje možete uzeti kao što je Paracetamol kada vas recimo boli glava i na tome se zadržite.
Ništa više od toga na svoju ruku nemojte piti, pa neka su i vitamini, jer možete ugroziti svoje stanje.
Kada malo dublje uđete u ovu temu i proučite šta se sve dešava tokom drugog stanja, videćete da je svaki dan vrlo značajan za bebin razvoj. Iako smo izdvojili nekoliko kritičnih meseci u trudnoći, vi se ipak potrudite da svaki dan budete na visini zadatka. Čuvajte sebe i svoju bebu, vodite zdrav život i klonite se potencijalno opasnih situacija.
Time ćete drastično smanjiti rizike od nepovoljnih ishoda i bezbrižno provesti period drugog stanja.