beba od 12 meseci

Beba od 12 meseci i priprema za prvi rođendan

Prvi rođendan je blizu. Beba od 12 meseci raste i razvija se ubrzanim tempom. Možda već hoda, izgovara prve reči? Evo šta može u ovom periodu.

Pitate se kako je vreme od porođaja do danas tako brzo prošlo? Vaša beba uopšte više nije tako mala. Ima svoj karakter, zna da se buni, da negoduje, ali i da vam ukrade srce samo jednim osmehom. I jednostavno obožavate svoju devojčicu, dečaka ili možda svoje blizance, trojke!

Onda kada se prva godina nazire iza ćoška, roditelji se često preispituju da li su sve do sada radili kako treba. Da li beba dostiže razvojne ciljeve na vreme, da li dovoljno spava, jede… Samo imajte na umu da su sve bebe jedinstvene i ne upoređujte ih sa drugom decom.

A sada da vidimo šta će nam beba od 12 meseci prirediti pre svojih velikih godinu dana.

Beba od 12 meseci: rast i razvoj

 

Taman kada ste pomislili da je najteži period prošao, pregrmeli ste grčeve, prve zubiće, neprospavane noći, stižu novi izazovi. Čini vam se da po čitav dan kuvate za bebu i trčite za njom dok ona veselo puzi i istražuje po kući. Pazite da se ne udari dok pokušava da napravi prve korake, ali jedno je sigurno: uživate u svakom momentu.

A uveče, kada beba konačno zaspi i vi imate malo vremena za sebe, gledate fotografije sa rođenja, od prvog, drugog meseca i ne verujete koliko je vaš mališan porastao.

Do svog prvog rođendana vaša beba bi trebala da utrostruči svoju težinu sa porođaja, to je stav pedijatara. Mada, većina bebica tu težinu dostigne i ranije.

I dok je vaš mališan u prvih nekoliko meseci dobijao i do kilogram i po na težini, sada mesečno dobija oko 300 do 400 grama.

U dvanaestom mesecu deca uglavnom rastu oko 1 do 1.5cm.

Ne opterećujte se bebinom kilažom

 

Nemojte stalno meriti bebinu težinu, ne treba da se opterećujete.

Neke bebe jedu kako treba, spavaju odlično, ali su veoma aktivne i troše kalorije, pa su zbog toga mršavije konstitucije. A opet, druge bebe više vole da sede i igraju se, mirnije su, pa su možda zbog toga teže od svojih vršnjaka.

Puno je faktora koji na to utiču kako beba napreduje. Ukoliko pedijatar na redovnim kontrolama kaže da je sve u redu, da dete lepo raste i razvija se, nema razloga da brinete.

Iako je vaša beba sada već poprilično naviknuta na svet oko sebe, postoje neke stvari na koje je ne treba navikavati. Jedna od njih su svakako štetni sastojci kojih ima svuda – od hrane, preko igračaka, do kozmetike koju koristite. Marija, mama jednog dečaka, kaže da je prelaskom na drugačiju kozmetiku i pažljiviju negu bez štetnih sastojaka, konačno pomogla oporavku kože njene bebe. Šta je tačno radila, saznajte iz njene priče na ovom linku: https://rastimozdravo.com/dr-pilar-kupka-za-bebe-licno-iskustvo/

A sada da kažemo koju i onome što većinu roditelja muči najviše.

Ishrana bebe od 12 meseci

 

Vaša beba sada je spremna da ručka skoro sve namirnice koje jedu i ostali ukućani. Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije, majčino mleko je bebina osnovna hrana sve do punih godinu dana.

 

ishrana bebe od 12 meseci

 

Do tada, ne preporučuje se davanje kravljeg mleka, osim kroz mlečne proizvode, jogurt, pavlaku, kiselo mleko.

Bebe koje ne sisaju, trebalo bi da piju adaptirano mleko do prvog rođendana.

Koliko obroka treba da ima beba od 12 meseci?

 

Prvi čvrst obrok uvodi se sa 6 meseci, a nakon toga, postepeno se bebi uvode ostali obroci. Kojim postupkom i kojim redosledom, saznajte iz tabele ishrane bebe po mesecima.

Do sada bi trebalo da beba ima doručak, ručak i večeru, možda i jednu užinu, ali su podoji ili adaptirana formula i dalje veoma važni.

Ukoliko dojite, sada je i vama mnogo lakše jer beba ne zavisi isključivo od vašeg mleka. Mada, postoje i oni scenariji gde beba lepo ručka kašice, jede čvrstu hranu, ali i dalje jednostavno želi da sisa posle svakog obroka.  Nisu gladne, ali im je jednostavno to uteha i navika.

Sa druge strane, nije mali broj dece koja jednostavno odbijaju čvrstu hranu, pojedu svega nekoliko kašičica i ne žele više. Ovo zaista ume da frustrira, jer se mama trudi da skuva, da spremi bebi obrok, da bi ga na kraju bacila.

Ne odustajte! Važno je da detetu nudite raznorsnu hranu i u nekom trenutku sve će doći na svoje.

Koliko mleka treba bebi od 12 meseci?

 

Beba od 12 meseci trebalo bi da popije dnevno od 500 do 750ml mleka.

U zavisnosti od dnevne rutine, neke bebe će sisati po tri, četiri puta na dan, druge dva puta, sve je individualno.

Neke bebe se još uvek bude noću da sisaju, ali najčešće ne zato što im je to potrebno, već da bi bile uz mamu, da bi osetile toplinu, nežnost.

Mnoge mame su preumorne od čestih buđenja, pa pribegavaju određenim metodama kako bi odvikle bebu od noćnih podoja. Nude flašicu sa toplom vodom ili sokom (iako se sokovi ne preporučuju nikako za tako malu decu), pomaze bebu, umire je, ali je ne uzimaju iz krevetića… Vi odlučite svakako šta je najbolje za vašu bebu.

 

 

Ukoliko dojite, nikada nećete znati koliko je tačno beba posisala, ali ona zna jasno da pokaže kada joj je dosta. Kada okrene glavicu od dojke, počne zadovoljno da se smeje i želi da se igra sa vama, znajte da se najela.

Hrana za bebe od 12 meseci

 

Super je to što ćete uskoro moći da spremate bebi sve ono što jedete i vi. Evo nekih smernica koje su važne za bebinu ishranu u ovom uzrastu:

  • Količina jednog obroka treba da bude od 150 do 180 ili 200 grama, sve zavisi koliko dete može i želi da jede;
  • Bitno je da i dalje svaku novu namirnicu uvodite tri dana zaredom, kako biste mogli da znate da li je beba možda alergična na tu hranu. Ukoliko izostanu alergijske reakcije, crvenilo, osip na koži i slično, možete bez bojazni davati bebi tu namirnicu;
  • Do sada ste već mogli uvesti jaje, različite vrste mesa, razno voće i povrće, žitarice. Savetuje se da hranu gnječite, da meso kidate na sitne komade i da bebi nudite hranu koju će moći sama da uzima prstima. Tako će ujedno vežbati motoriku i učiti samostalno da se hrani;
  • Do prvog rođendana ne bi trebalo da solite niti da šećerite obroke za dete, a uvođenje meda se takođe ne savetuje do punih godinu dana. Soju i gljive deci treba dati tek od druge godine;
  • Najvažnije je da bebi dajete raznovrsnu hranu, da ne jede svaki dan jedno  isto, kako bi dobijala sve potrebne nutrijente, vitamine i minerale;
  • Preporučuje se da uvek spremate sveže obroke. Kupovne kašice su super rešenje kada idete van kuće i nemate drugi izbor;
  • Ukoliko je beba anemična i nedostaje joj gvožđe, spremajte joj namirnice koje ga sadrže. To su spanać, avokado, grašak, smokve, brokoli, kajsije, ovas…
  • Citrusno voće možete davati bebi u ovom uzrastu. Neka to za početak budu mali komadi, pa postepeno povećavajte količinu, jer kiselost ovog voća može izazvati pelenski osip kod osetljivijih beba.

Šta beba od 12 meseci može da jede?

 

Vaša beba je sada došla u fazu kada jede skoro sve. I to je super, zar ne? A uz to, kada je gladna, verovatno će vam to jasno staviti do znanja i vikaće “njam, njam”. Ovo su namirnice koje mogu da budu na bebinom jelovniku i od njih sada možete pripremati zaista raznovrsne i ukusne obroke.

  • Voće: jabuka, kruška, kasjija, breskva, šljiva, višnja, trešnja, jagode, maline, borovnice, grožđe, kupine, avokado, banana, dinja, lubenica, limun, narandže, kivi, mandarine;
  • Povrće: šargarepa, tikvica, bundeva, krompir, batat, karfiol, brokoli, cvekla, spanać, blitva, luk, grašak, paradajz, krastavac, patlidžan, paprika, kupus, kelj, praziluk;
  • Meso: piletina, ćuretina, svinjetinja, teletina, junetina, jagnjetina, jaretina;
  • Riba: sve vrste bele i plave ribe;
  • Mlečni proizvodi: jogurt, kiselo mleko, kefir, pavlaka, svež sir, sirni namaz;
  • Žitarice: pšenični griz, kukuruzni griz, ovas, proso, kinoa, amarant, ječam, heljda, spelta,
  • Semenke: susam, suncokret, bundeva, lan

Preporučuje se korišćenje maslinovog, repičinog ili lanenog ulja, a hranu možete začiniti biljnim začinima, cimetom, origanom, bosiljkom, ruzmarinom, kurkumom.

Koliko sna je potrebno bebi od 12 meseci?

 

Kada je beba sita i zadovoljna, trebalo bi lepo da spava, da se ne budi tokom noći…

 

beba od dvanaest meseci

 

A da li je kod vas tako? Ili i dalje mučite muku da uspostavite bebinu rutinu spavanja? U tome vam mogu pomoći saveti pedijatara za najbolje položaje za spavanje.

Kao i sve ostalo, tako je i spavanje potpuno individualna stvar kod svih beba. Važno je da pokušate da je naučite kada je vreme za krevet, da joj od rođenja stvarate rutinu, ako je moguće.

Bebe vole da imaju svoje male ritule, kupanje, maženje, sisanje, pesmica i spavanje. Tako ćete i sebi olakšati, a znamo i koliko je kvalitetan san bitan za pravilan razvoj deteta.

U ovom uzrastu bebe će sve duže spavati tokom noći, a dnevno spavanje će biti sve kraće.

Bebama je sada potrebno od 13 do 18 sati sna.

Tokom noći će  spavati od 6 do 10 sati, a tokom dana bi trebalo da imaju dve do tri dremke. Nekada će tokom dana spavati sat vremena, nekada dva, nekada tri sata, sve  u zavisnosti od toga koliko je umorna.

Saznajte kako naučiti bebu da se sama uspava i prespava noć.

Zubi kod beba od 12 meseci

 

U periodu od četvrtog do 10 meseca bebama uglavnom niču prvi zubići. Najčešće su to donje jedinice, sekutići. Zatim, kod nekih beba zubi nastavljaju ubrzano da rastu, pa do prvog rođendana imaju već po osam zubića (gornje i donje jedinice i dvojke). Kod drugih još uvek stoje ona dva prva zuba ili imaju možda i gornje jedinice. Mada, može se desiti da do punih godinu dana beba nema nijedan zubić.  I to je potpuno normalno.

Otprilike, donji sekutići (jedinice) pojaviće se između 4 i 10 meseca, a gornje jedinice između 8 i 12 meseca. Zatim, donje dvojke niču najčešće između 10 i 16 meseca, a gornje dvojke od 9 do 13 meseca. Trojke se pojavljuju negde oko 16 meseca, a četvorke od 13 meseca.

Sve je individualno, ali je bol pri nicanju zubića jednako stresan za sve bebe i roditelje. Ukoliko vaša beba sve stavlja u usta, mnogo balavi, razdražljiva je, plačljiva, desni su joj otečene i crvene, budi se noću češće, verovatno je uzrok tome nicanje zubića.

Pomozite joj tako što ćete joj dati ohlađenu glodalicu, masirajte joj nežno desni, a možete nabaviti i gelić na prirodnoj bazi kojim ćete joj namazati desni.

Motorički razvoj bebe od 12 meseci

 

U kojoj je fazi vaša beba sada?

Da li puzi, pokušava da se uhvati za nameštaj, stoji u krevetiću držeći se za ogradu? Ili je jedna od onih beba koje u ovom uzrastu već prave prve korake?

Napominjemo da je svaka beba individua za sebe i da je motorički razvoj deteta uslovljen mnogim faktorima. Dok će neke bebe prohodati sa 12 meseci, druge će to učiniti sa 15 ili 16 i to je sasvim u redu. Nemojte brinuti bez razloga, ali je važno da i vi pomognete bebi da dostiže svoje razvojne ciljeve.

Pre svega, u ovom uzrastu vaš mališan nikako neće želeti da bude sputan, da sedi mirno u ogradici ili krevetiću. Želeće da istražuje, da puzi, da se kreće. I to mu dozvolite. Ostavite sve što radite, sedite sa detetom na pod, igrajte se, posmatrate ga kako puzi i vodite računa sve vreme da se ne udari, ne povredi.

Iako je razvoj motorike, hoda i pokreta kod svih beba drugačiji i razvija se drugačijim tempom, u uzrastu od 12 meseci vaša beba najverovatnije može sledeće:

  • Beba samostalno sedi na tvrdoj podlozi bez vaše pomoći, ne prevrće se;
  • Prevrće se sa stomaka na leđa i sa leđa na stomak bez ičije pomoći;
  • Puzi samostalno, podiže guzu i čitavo telo na ruke i noge (takozvani medveđi hod);
  • Pridiže se uz nameštaj ili pokušava da to učini;
  • Stoji u krevetiću dok se pridržava za ogradicu;
  • Samostalno uzima igračke i druge predmete;
  • Drži flašicu i pije samostalno iz nje;
  • Ako joj date papir, želeće da ga cepa i to joj dozvolite, jer ovo pomaže razvoju nervnih sinapsi kod dece;
  • Grabi hranu rukama i vežba takozvani “pinceta hvat”, palcem i kažiprstom uzima male komade hrane;
  • Ume da maše, da tapše rukicama, da pokaže recimo gde je glava…

Neke bebe mogu nekoliko sekundi da stoje samostalno, a druge prave prve korake dok ih držite za rukice. Naravno, postoje i one bebe koje u ovom uzrastu već mogu samostalno da prave prve korake.

Pedijatri ne preporučuju korišćenje dubka i kaiševa za prohodavanje, jer smatraju da na taj način ubrzavamo dete i ne omogućavamo mu da postepeno i samostalno razvija svoje kapacitete.

Deca koja su boravila u hodalici češće padaju, ne umeju da se dočekaju pri padu, jer nemaju dovoljno razvijen balans i osećaj za ravnotežu.

 Razvoj govora kod bebe od 12 meseci

 

Da li je vaša beba već sa osam meseci rekla mama? Ili još uvek čekate da izgovori tu magičnu reč? I prvi i drugi scenario je sasvim u redu.

Prve reči kod neke dece se javljaju oko devetog meseca, dok kod druge sa 14, 15 meseci, pa čak i sa dve godine.

U razdoblju sa 12 meseci, najčešće će izgovarati prve razumljive slogove poput “mama”, “tata”, “baba”, “deda”.

Druge bebe još uvek nerazgovetno brbljaju.

U dvanaestom mesecu, do punih godinu dana, trebalo bi da vaša beba može da izgovori barem jednu reč. Recimo, da gleda u mamu i da joj kaže mama. U slučaju da to ne ume, važno je proveriti da li postoje određene smetnje u razvoju sluha, govora.

Podstaknite bebu da priča

 

Od prvih dana, važno je da svojoj bebi što više i stalno pričate. Tako podstičete razvoj govora. Iako vas neće razumeti, čuće vaš glas, učiće da oponaša zvukove, pokrete usana.

Pevajte joj, čitajte joj iz slikovnica, pokazujte predmete i imenujte ih. Izbegavjte tepanje, ma koliko vam to možda bilo i simpatično. Uvek izgovarajte jasne reči, kako bi beba mogla pravilno da ih uči.

Kada beba brblja, priča nešto na svom jeziku, gledajte je u oči, pričajte joj, smejte se, objašnjavajte…

Kognitivni razvoj  bebe od 12 meseci

 

Bebe su u ovom uzarstu jednostavno neodoljive! Sve ih zanima, otimaju vam iz ruku bukvalno sve, obožavaju flaše, daljinski, papire, kutije… Šta je to što bi dete do sada trebalo da je postiglo u svom kognitivnom razvoju?

  • Interesuju ga različiti predmeti i teksture, voli da se igra sa hranom, da isprobava različite ukuse;
  •  Dobro vidi boje;
  •  Raduje se kada se pojavi mama, tata, sestra ili plače i negoduje kada joj neko nedostaje;
  • Pokazuje svoj karakter- stalno je nasmejana ili je stalno namrgođena, plače za najmanju sitnicu ili ne plače uopšte. U igri sa drugim bebama otima im cuclu, igračke ili se povlači i plače kada joj to neko uradi.

Posmatrajte pažljivo dve bebe dok se igraju, smejaćete se mnogo, ali isto tako, tu se već može nazreti njihovo kasnije ponašanje;

  • Voli da suša muziku, tapše ručicama, mrda telo kada čuje omiljenu pesmicu;
  • Razume jednostvne rečenice, poput “Ne diraj to” ili “Hajde, dođi kod mame”;
  • Ubacuje kocke u veću kutiju, posmatra kako igračke funkcionišu, obožava različite zvukove, boje;
  • Možda već oponaša zvukove životinja.

Kada je vreme za brigu?

 

Svaka beba ima svoj tempo, kako u razvoju motorike, hoda, tako i razvoju govora, kognitivnih sposobnosti. Važno je da je pratite i pomognete joj da dostiže svoje ciljeve, ona će znati kada je vreme za to.

Ipak, u uzrastu od 12 meseci trebalo bi da se zabrinemo ako beba ne može sledeće:

  • Ne sedi samostalno;
  • Ne puzi;
  • Ne ostvaruje sa vama kontakt pogledom;
  • Ne okreće se kada je dozivate, ni nakon nekoliko puta;
  • Nije uopše zainteresovana sa interakciju sa vama i drugim ukućanima.

U ovim slučajevima važno je da se posavetujete sa pedijatrom i  utvrdite da li imate razloga da budete zabrinuti.

Vežbe za bebe od 12 meseci

 

Vežbe su veoma važne za pravilan rast i razvoj vaše bebe. Za svaki uzrast postoje posebno prilagođene vežbice koje razvijaju motoriku, ravnotežu i pokrete kod dece. Ove možete izvoditi kada dete napuni 11 meseci, pa do punih godinu dana i kasnije.

Samostalni prelaz u sedeći položaj

 

Bebu pridržavajte za nogice i podstičite je da se aktivno podiže u sedeći položaj. Ova vežba se preporučuje za decu koja još ne sede samostalno.

Samostalni hod

 

Ukoliko dete hoće da sarađuje, dajte mu mogućnost da pravi svoje prve korake. Vežbu izvodite tako što ćete držati bebu ispod pazuha i sve vreme vodite računa da ne padne. Ako dete još nije spremno za ovo i jednostavno sedne svaki put kada ga podižete, nemojte ga forsirati.

Ustajanje na noge

 

Dok dete sedi, povlačite ga lagano za jednu rukicu ka gore i tako ga podstičite da se aktivno pridiže na noge. Ponovite vežbu 2, 3 puta.

Čučanje

 

Pridržavajte dete ispod pazuha ili za ruke, podstičite ga da samostalno čučne i ustane, uspravljajući se na noge. Ponovite vežbu 4 do 6 puta.

Hod sa igračkom

 

Neka beba u jednoj ruci drži igračku, a vi je lagano pridržavajte i podstičite da hoda. Ponovite 3, 4 puta.

Hod držeći se za stolicu

 

Podstičite dete da hoda dok se pridržava za malu stolicu. Sve vreme pazite da se ne oklizne, da ne padne i ne povredi se. Ponovite vežbu 3, 4 puta.

Igre i aktivnosti za bebu od 12 meseci

 

Kada je beba odmorna, najela se i sve joj je po volji, vreme je za dnevnu dozu igre i okrivanje novih stvari. Pustite mašti na volji, jer postoji toliko mnogo opcija da animirate svoju bebu i da kroz igru aktivno uči.

  • Kotrljajte loptu prema bebi, neka je uhvati, neka se igra, udara je, puzi za njom. Pomozite joj da sama zakotrlja loptu;
  • Uzmite kutiju, u nju ubacujte kockice, pa dajte bebi kocku da i ona to učini;
  •  Uključite muziku, pa držite bebu za rukice ili ispod pazuha, gledajte kako veselo poskakuje;
  • Sakrijte igračku ispod ćebeta, pa je pokažite bebi. Sakrijte je ponovo, ali ovaj put neka beba sama pokuša da je pronađe;
  • Čitajte detetu šarene slikovnice i knjige, objašnjavajte šta je šta, pustite ga da dodiruje stranice;
  • Bebe obožavaju da se kupaju. Dok je u kadici, dajte joj gumene loptice, igračkice, neka ih juri, uzima, baca, obožavaće to. Spremite joj divnu kupku i neka igra počne! Samo pazite da se ne prevrne, jer su bebe poprilično nestašne i nemirne u ovom uzrastu.

Ne zaboravite da je sve vreme hvalite, govorite joj bravo, tapšite, beba će biti presrećna!

Saveti za roditelje bebe od 12 meseci

 

U ovom uzrastu vaše dete je veoma aktivno, sve želi da dodirne, da istraži… Na vama je da se pobrinete beba bude bezbedna i da je istovremeno podstičete da uči i spoznaje svet oko sebe.

 

 

  • Zaštitite sve oštre ivice i utikače, jer bebe sada postaju pravi mali istražitelji! Ne ostavljate je samu na krevetu ni na sekund, začas može da se okrene, da padne i povredi se. Ne sputavajte svoju bebu, ali budite više nego oprezni;
  • Vodite računa da dovoljno podignete ogradicu na bebinom krevetiću, jer su sada u fazi kada se podižu, vuku telo ka gore i mogu lako da iskoče;
  • Dete treba što više vremena da provodi na podu, u igri, tako će najlakše i najbrže propuzati, prohodati. Savetuje se da beba bude bosa ili u čarapama sve vreme dok je kod kuće, dok ne napravi sama prve korake. Tada joj možete kupiti prve anatomske cipelice;
  • Budite oprezni kada hranite bebu, vodite računa da ne proguta tvrd komadić hrane, kako biste sprečili davljenje. U tom slučaju važno je da znate da pružite bebi prvu pomoć;
  • Ukoliko dete ne želi da spava tokom dana, insistirajte na tome da ima najmanje jednu dremku dnevno. Ovo je veoma važno za njen razvoj i kako ne bi bila nervozna i razdražljiva;

Ako ste planirali da upišete bebu u vrtić, verovatno ste već podneli prijavu i spremate se polako za ovaj važan dan. Ne brinite previše, bebe su mnogo samostalnije i snalažljivije nego što mislimo.

Možda će prvih nedelju, dve plakati i negodovati, ali to je proces adaptacije koji sve bebe prolaze. Ubrzo će obožavati vrtić, drugare i vaspitačice.

Proslava prvog rođendana!

 

Bliži se jedan od do sada najvažnijih datuma za vašu bebu i vas, roditelje. Iako su proslave prvih rođendana često velike gala žurke sa mnogo zvanica, skupom dekoracijom, ogromnim tortama, znajte da to ne mora u vašem slučaju biti tako.

 

dvanaestomesečna beba

 

Bebi to svakako nije važno, bitno je da obeležite ovaj dan onako kako vi želite, shodno svojim kapacitetima i finansijama. Ručak i duvanje prve svećice u krugu najbližih, uz lepe fotografije za uspomenu, biće i više nego dovoljni.

Povratak na posao

 

Ukoliko vam je ovo prva ili druga beba, sada je vreme da zaključite porodiljsko bolovanje, ako ste zaposleni. U slučaju da ste rodili treće dete, onda će vaše porodiljsko odsustvo trajati do druge detetove godine.

Možda ste srećni što se konačno vraćate među ljude, ali ste tužni jer ćete ostavljati dete u vrtiću, kod bake…

Nemojte brinuti i znajte da ste sada, kao mama, savladali toliko novih veština i umete odlično da radite pod stresom, da obavljate više stvari istovremeno. I vama će prijati vreme koje ćete provoditi u drugim obavezama, a ne samo uz bebu. Kada dođete kući sa posla, sve vreme je ponovo vaše.

I dok ste trepnuli, vaše mezimče je na pragu prve godine. Budite ponosni na sebe i na svoju bebu, na put koji ste do sada prešli. A znajte da smo mi i više nego srećni ako smo deo tog vašeg puta.