spanać za bebe

Kako se sprema spanać za bebe i kada se daje

Da li je spanać za bebe dobra hrana i kada ga treba uvesti?  Na koji način se sprema? To su pitanja na koja ćete ovde dobiti odgovore.

Sigurno ste čuli da je zeleno lisnato povrće od neprocenjive važnosti u ishrani svakog čoveka. Da bi odrasla osoba volela spanać potrebno je navikavati na ovu namirnicu od najranijih dana. Zato je prva bebina godina važna i treba je obogatiti mnogim namirnicama.

Upravo to treba da učinite i  sa spanaćem.

Kada se bebama daje spanać?

 

Čim je beba spremna za uvođenje čvrste hrane, a to je već sa nekih šest meseci, spanać možete uvesti u redovnu ishranu.

Obzirom da je spanać povrće koje je jako poželjno u ishrani, ovo je odlična  vest jer tako možete obogatiti bebine svakodnevne  obroke.

Ipak, nemojte da baš ovo bude prva namirnica sa kojom ćete početi, jer u nekim slučajevima može da bude i preveliko opterećenje za bebin stomačić. Počnite sa nekim neutralnijim namirnicama, kao što su pirinčana kaša, krompir, tikvica, proso i slično. Kad budete sigurni da je beba prihvatila čvrstu hranu, probajte sa spanaćem. Kad sve saberete i oduzmete ovo će verovatno biti i sedmi bebin mesec.

Iako spanać ne spada u tipične alergene postoje slučajevi kada su se kod beba javljale reakcije na ovu namirnicu. Zato ga uvodite postepeno i poštujte pravilo od tri dana. To znači da ga tri dana dajete kao samostalnu namirnicu da bi ispratili eventualnu pojavu reakcija. Ukoliko nema alergijskih reakcija, tek tada ga slobodno kombinujte sa drugim namirnicama.

Alergije na koži nekad mogu biti i posledica drugih stvari, a ne samo hrane. Marija je dugo muku mučila sa iritacijama na koži svog sina dok nije shvatila da nije do hrane, nego do kozmetike. Onda kada je pronašla pravu stvar za kupanje, konačno je odahnula i rešila probem. O čemu je reč? Saznajte iz njenog ličnog iskustva na ovom linku: https://rastimozdravo.com/dr-pilar-kupka-za-bebe-licno-iskustvo/

Iako je spanać zaista jedna zdrava namirnica, sa njim ne treba preterivati. Ovo morate znati.

Nitrati u spanaću

 

Znate li šta su nitrati?

Nitrati su prirodna biljna jedinjenja koja se nalaze u povrću. Oni uništavaju pojedine bakterije, a dodaju se i konzerviranoj hrani kao i mesu jer na taj način čuvaju boju i aromu proizvoda.

Problem sa nitratima je taj što ukoliko se duže vreme i u velikim količinama unose u organizam mogu da naruše zdravlje. To se konkretno odnosi na količine iznad 200 grama spanaća dnevno. Stručnjaci ističu da spanać izbegavaju bebe koje pate od bakterijskih gastrointestinalnih infekcija, jer kod tih stanja  nitrati iz spanaća mnogo brže prelaze u nitrite što može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema.

Spanać sadrži nitrate, ali stručnjaci navode da to nije za brigu ukoliko je beba zdrava i ukoliko se nitrati ne unose u nekontrolisanim količinama.

Treba znati da se nitrati oslobađaju ukoliko se spanać podgreva, zato to nikako nemojte činiti.

Kuvajte manje količine spanaća ukoliko želite izbeći bacanje hrane, a svakako je bolje da bacite nepojedeni spanać nego da ga podgrejete bebi.

Prednosti spanaća za bebe

 

Ukoliko ste se pitali zašto je spanać toliko poželjan u bebinoj ishrani, evo i odgovora. Upravo zbog svojih mnogih prednosti, a mi vam izdvajamo najvažnije.

Spanać je bogat vitaminima

 

Ako tražite povrće koje obiluje različitim vitaminima, sa spanaćem nećete pogrešiti. Ova biljka je itekako bogata vitaminima, a evo i koje sadrži:

  • Vitamin C
  • Vitamin A
  • Pantotenske kiseline
  • Folati
  • Tiamin
  • Niacin

Kada je reč o vitaminima tu nije kraj nabrajanju, ali stručnjaci vole da istaknu ove najvažnije koji su zastupljeni u najvećoj meri.

Spanać je bogat mineralima

 

Minerali i njihova zastupljenost u spanaću nikako ne smeju biti zaboravljeni. Ovo povrće sadrži mnoge minerale poput magnezijuma, kalcijuma, gvožđa, selena, kalijuma, fosfora.

Spanać doprinosi bebinom razvoju

 

Znate da je bebina prva godina ključna za razvoj i da se tada razvijaju organi, čula, ali i mnoge sposobnosti. Spanać konkretno doprinosi boljem razvoju koštanog sistema, jer je bogat kalcijumom, utiče na poboljšanje krvne slike i funkciju krvnih zrnaca zbog visokog nivoa gvožđa koji se nalazi u ovom povrću.

Lako se priprema i kombinuje

 

Svim mamama je veoma važno reći da je prednost spanaća u jednostavnoj i brzoj pripremi. U nastavku teksta ćete shvatiti o čemu govorimo kada krenemo sa konkretnim receptima. Osim toga spanać je odličan za kombinovanje sa drugim namirnicama i jelima, kojima daje dodatni ukus i obogaćuje njihov sastav.

Vodite računa  da ne preterujete sa količinama, što znači manje od 200 grama dnevno. Zbog prisustva nitrata u spanaću, koristite ga kao deo raznovrsne ishrane, a ne svakodnevno.

Priprema spanaća za bebe

 

Spanać zaista nije teško pripremiti. Sada ćete to i uvideti jer za vas spremamo detaljan vodič od A do Š kada je ova biljka u pitanju.

 

spanać za bebe recepti

 

Počinjemo od kupovine.

Kakav spanać izabrati?

 

Kada krenete na pijacu ili u prodavnicu po spanać, naoružajte se sa malo informacija. Prilikom biranja spanaća gledajte da pre svega bude svež. To se vidi po zelenom lišču koje deluje sveže, a ne suvo, požutelo ili uvelo.

Listovi treba da budu što mekši. Čim je list spanaća tvrd i krut to znači da je već star pa je samim tim i ukus malo drugačiji, što bi rekli “oštriji”.

Kada spanać kupujete za bebu neka on bude što mlađi jer je takav ukusniji i brže se skuva. Ukoliko kupujete zapakovan spanać koji se prodaje u prodavnicama tu kao opciju imate “baby spanać” koji ima male listove i on je odličan za ovu namenu.

Vodite računa da povrće bude organski uzgajano i bez pesticida koji se itekako koriste u uzgoju spanaća.

Pranje spanaća

 

Kada je pranje listova spanaća u pitanju tu će vam ponekad trebati više strpljenja. Jako je važno da listove dobro operete pogotovo ako se na njima nalazi zemlja ili je biljka tretirana pesticidima. Najbolje bi bilo da kupite organski spanać, ali to često ne možete ni da utvrdite, pa je temeljno pranje poželjno.

Ukoliko nemate strpljenja da svaki list operete zasebno pod mlazom vode što je sigurno najefikasniji način, onda barem operite spanać u nekoliko voda. Stručnjaci kažu barem u tri vode. To znači da vodu u kojoj spanać perete menjate sve dok ne bude potpuno čista odnosno dok se ne skine sva prljavština sa spanaća.

Kako se kuva spanać za bebe?

 

Spanać za bebe možete pripremiti na nekoliko načina:

  • Kuvanje spanaća u vodi najčešći je način pripreme. Da bi to učinili potrebno je da u veću posudu sipate vode, zagrejete je do ključanja, a zatim ubacite spanać da se kuva. Napominjemo da prilikom pripreme ovog povrća za bebu nema potrebe da solite vodu.
  • Drugi način pripreme je kuvanje na pari. Ukoliko nemate posuđe ili aparate dizajnirane za kuvanje na pari onda je potrebno da budete domišljati i nađete načina da to izvedete. Kuvanje na pari možete izvesti uz pomoć mrežica koje se okače na lonac u kojem se kuva voda. Na tu mrežicu se stavi povrće i ono se kuva na pari koja isparava od vode koja se kuva.
  • Spanać možete  pripremiti i uz pomoć prženja na maslinovom ulju. Tu nema nekog posebnog postupka. Dovoljno je da spanać propržite na tiganju u kojem ste prethodno zagrejali maslinovo ulje.

Koliko se kuva spanać?

 

Ukoliko se odlučite da spanać kuvate odnosno blanširate za to će vam biti potrebno od 3-5 minuta. Videćete i sami kada listovi omekšaju i postaju savitljivi, a ne kruti kao u svežem obliku.

Smrznuti spanać za bebe

 

Obzirom da spanać u svežem obliku ne može dugo da stoji, ukoliko ne planirate da ga potrošite možete ga zamrznuti.

Kako zamrznuti spanać za bebu?

 

Spanać dobro operite i  izblanširajte na prethodno opisan način. Zatim ga dobro ocedite to je jako važan korak i ohladite do sobne temperature. Nakon toga ga spakujte u kesu za zamrzavanje i stavite u zamrzivač. Na taj način ćete imati skoro pa gotovo povrće za bebu.

Ukoliko bebi spremate posebne porcije, onda pakujte manje količine spanaća koje možete brzo otopiti.

Kada iz zamrzivača izvadite komad spanaća za pripremu uvek otklonite višak tečnosti koja se pojavi prilikom odmrzavanja. Pre pripreme sačekajte da se spanać potpuno odledi na sobnoj temperatur i nakon toga može na dalju pripremu. Zatim ovaj blanširani spanać možete dinstati na maslinovom ulju ili ga dodati drugim jelima.

Na koje sve načine se može spremiti spanać saznaćete u nastavku.

Kašice od spanaća za bebe

 

Ponestalo vam je ideja za spremanje bebinih obroka? Evo nekih odličnih recepata u kojima nikako ne izostavljamo spanać. Kada je reč o količini namirnica, to vam prepuštamo da odredite sami  u skladu sa tim koliko beba pojede ili ostali članovi porodice.

Napomena: U ovim receptima nalaze se i namirnice koje nisu pogodne za bebe od šest meseci, pa vodite računa koji recept je prilagođen uzrastu vaše bebe.

U tome vam mogu pomoći tablice ishrane za bebe gde je detaljno navedeno kada se koja namirnica uvodi bebama.

Pire od spanaća za bebe

 

Kada beba tek kreće sa uzimanjem čvrste hrane odličan način da joj se neka namirnica ponudi jeste preko pirea.

Pire od spanaća možete pripremiti tako što ćete spanać izblanširati. Zatim ga ocedite i izblendirajte. Pire možete obogatiti majčinim ili adaptiranim mlekom, a možda čak i maslacem. Ovako spremljena kašica odličan je početak navikavanja na čvrstu hranu i razne ukuse.

Spanać sa mlekom

 

Spanać sa mlekom sigurno je najpoznatiji način pripreme spanaća u našim krajevima. Potrebno je da spanać prvo izblanširate, ocedite, a zatim sitno iseckate. Potom u drugoj posudi na maslinovom ulju propržite malo brašna da dobije zlatnu boju. Zatim dodajte mleko, malo promešajte i dodajte iseckani spanać. Ostavite da se kuva dok ne dobije kremastu strukturu i dok spanać dovoljno ne omekša. Ovako pripremljen spanać možete malo začiniti u skladu sa uzrastom vaše bebe. Obično se daje deci koja su već probala kravlje mleko.

Spanać sa krompirom

 

Spanać u kombinaciji sa krompirom može biti odličan i vrlo hranljiv obrok. Potrebno je da pomešate izblanšran i iseckan spanać sa kuvanim krompirom. Povrće izblendirajte i dodajte malo mleka kako bi dobili kremastiju strukturu.

 

spanać i krompir za bebe

Spanać i palenta za bebe

 

Ko kaže da je palenta bezukusno jelo. Itekako ima potencijala kada se obogati raznim namirnicama kao što je spanać. Da bi napravili ovu kombinaciju potrebno je da skuvate palentu prema uputstvu koje se nalazi na pakovanju. Zatim u nju dodajte izblanšran, oceđen i iseckan spanać. Ovu kombinaciju možete malo posoliti ili dodati kašičicu pavlake radi bogatijeg ukusa.

Brokoli i spanać za bebe

 

Neobičan, ali super zdrav i super zeleni obrok za vašu bebu pun hranljivih sastojaka. Da bi napravili ovo jelo potrebno je da skuvate brokoli na pari, tačnije da oprane cvetove brokolija skuvate na pari. Isto to učinite i sa spanaćem na prethodno opisan način. Zatim ove dve vrste povrća sjedinite i začinite po bebinom ukusu. Poznato je da zeleno povrće nije najukusnije maloj deci, zato ukus treba obogaitit mlekom, pavlakom ili na neki drugi način koji odgovara vašem mališanu.

Jaje i spanać za bebe

 

Ko nije jeo jaja u kombinaciji sa spanaćem? Verovatno je svako od vas barem jednom u životu probao ovu kombinaciju koja je odlična jer spaja proteine, vitamine i minerale. Za pripremu je potrebno ispržiti jaja na maslinovom ulju. Koliko ćete jaja staviti zavisi od količine koja vam je potrebna. Vodite računa da jaja za bebe budu termički dobro obrađena. Zatim posebno spremite spanać na neki od prethodno opisanih načina. To može biti u vidu pirea ili recimo sa mlekom. Ovu kombinaciju će svi voleti.

Kašica od bundeve i spanaća

 

Evo još jedne vrlo zdrave kašice za vaše mališane. Da bi je spremili potrebno je da skuvate spanać, ocedite ga i izblendirate. Posebno skuvajte ili ispecite bundevu, koju potom treba izgnječiti ili izblendirati. Zatim spojite ove dve namirnice i eto ukusne kašice za vašu bebu.

Pirinač, spanać i piletina za bebe

 

Spanać koji ste pripremili na neki od prethodno opisanih načina može biti odličan prilog uz piletinu i pirinač. Piletinu i pirinač spremite na način koji vi želite, a najbolje kuvanjem. Zatim spremite spanać i sve zajedno izmiksajte i poslužite bebi.

 

 

Čorba od spanaća za bebe

 

Možda vam ovo jelo deluje neobično, ali probajte da ga napravite jer čorba od spanaća može biti vrlo ukusna. Da bi je pripremili potrebno je da spanać operete i kuvate u posoljenoj vodi. Nakon 5 minuta kuvanja dodajte brašno koje ste prethodno malo propržili na maslinovom ulju i sve zajedno kuvajte još nekoliko minuta dok čorba ne dobije gustinu. Ovu čorbu možete začiniti po svom ukusu sa peršunovim lišćem, a možete je obogatiti kuvanim pirinčem ili kuvanim žumancetom i dobićete mnogo hranljiviji obrok.

Da li ste znali da spanać možete spremiti na ovoliko različitih načina?

Mnoge kombinacije jesu neobične, ali su za bebu vrlo zdrave i hranljive. Iskoristite ovo hranljivo povrće i obogatite meni svoje bebe uz pomoć naših recepata.