bundeva za bebe

Bundeva za bebe, zdrava hrana za stomačić

Da li ste znali da je bundeva za bebe jedna od super zdravih namirnica koju mališani rado jedu. Evo kako je možete spremiti.

Znamo da sigurno kada se spomene bundeva svi pomišljaju na preukusnu bundevaru sa cimetom koja tokom cele jeseni miriše kroz toplu kuću! Ipak, mi se danas nećemo baviti baš tim receptom, iako i njega mališani mogu da probaju kada napune 12. meseci i proslave svoj 1. rođendan!

No, ne brinite kad je bundeva za bebe u pitanju, recepata ima dosta, zato nastavite da čitate.

5 neverovatnih prednosti koje ima bundeva za bebe

 

Znamo da znate da je bundeva strašno ukusna ako se spremi na pravi način, ali da li ste znali i da je jedan od najboljih izvora vlakana, vitamina C, tiamina, folata, i minerala poput fosfora, kalcijuma i magnezijuma? Sadrži i još mnogo što šta, zbog čega spada u super hranu za razvoj bebe! 

Evo kojih 5 super prednosti za zdravlje vaših beba ima bundeva:

  • Bundeve su odličan izvor energije! Iako imaju malo kalorija, sadrže dosta ugljenih hidrata koji pomažu bebin razvoj i rast!
  • Zbog različitih zdravih elemenata u svom sastavu, bundeve imaju povoljan uticaj na razvoj bebinog mozga i nervnog sistema!
  • Bundeva je odlična za varenje, neki čak smatraju i da može da spreči zatvor kod beba . Tajna je u vlaknima koje sadrži i time sprečava da se stolica previše očvrsne i podstiče pravilan rad creva!
  • Podstaknite bebin imunitet uz bundevu! Upravo ovo povrće specifičnog izgleda pomaže da imunitet mališana bude jak, a oni zdravi! Vitamini i minerali u kombinaciji u kojoj se nalaze u bundevama su odličan imuno buster!
  • Spavanje bebe može biti mirnije uz žutu bundevu. Smatra se da pošto bundeve sadrže amino kiseline koje pospešuju opuštanje organizma, one pomažu i da beba ima mirniji san!

 

 

Ok, bundeva je stvarno super namirnica, ali to ne znači da možete da je dajete bilo kad!

Evo šta kaže tabelica ishrane za bebe – kada je vreme za bundevu.

Kada možete dati bebi bundevu?

 

Tabelica ishrane kaže da je bundeva namirnica koju možete među prvima da dajete svojim bebama! To znači da već od 4. meseca života a najbolje od 6. možete da pravite kašice od bundeve.

Razlog zašto možete ovu namirnicu da dajete ovako rano jeste što je ona slab alergen, a nije teška za bebin stomačić.

Dajte je tako što 3 dana uzastopno dajete samo bundevu. Tako pratite reakcije bebe na nju.

Kasnije je možete kombinovati sa drugim namirnicama koje se takođe daju u ovom periodu. Neke od njih su jabuka, tikvica kao i krompir, ili žitarice poput prosa ili palente za bebe.

Ali koja vrsta bundeve je dobra za bebe?

Koju bundevu odabrati za bebinu hranu?

 

Ako vam kažemo da postoji nekoliko stotina sorti bundeva i da su sve pogodne za korišćenje u ishrani, da li bi nam verovali?

Bundeva je toliko laka za uzgoj i toliko hranjiva, a relativno se slabo koristi u ishrani. Ipak, žute, bele, narandžaste ili pak srebrne – koje su bolje? Ili po izgledu: da li biramo one velike narandžaste, ili one male kruškaste, ili one najmanje grbave?

Hajde da vidimo koje sorte su kod nas najpopularnije i za šta se tačno koriste jer nije svaka za kuvanje ili pak za pečenje!

Baternat ili muskatna bundeva (Batternut squash)

 

Jedna vrlo simpatična bundevica kruškastog oblika koja je retko kada teža od 2kg, a češće oko kilogram dolazi iz Severne Amerike! Ima žućkastu koru a jarko narandžasto meso i poprilično je slatkastog ukusa. Ona je idealna za mališane jer pored toga što je bogata vitaminima A i C, može i da se kuva i da se peče. Odlična je i u svakoj kombinaciji jela, lako se čisti jer ima tanku koru i bebe je obožavaju. Možete je čuvati zatvorenu i do 6 meseci na nekom tamnom i suvom mestu.

Prinčeva kruna – bundeva iz naših krajeva

 

Zapravo i nismo sigurni odakle potiče, ali čest je član naših bašti ili njiva. Ima specifičan izgled jer ima sivkastu – srebrnkastu boju kore, a jarko narandžasto meso, i što je starija to je slađa! Ima pun pomalo kestenjast ukus koji sladi, i odlična je i za kaše i za čorbe i za pečenje pa i pohovanje. Ova vrsta bundeve je poveća, može da ima i do 5 i više kg, najčešće oko 3. Može da stoji i do godinu dana, ali retko kada to dočeka zbog široke primene. Bebe je obožavaju i često pojedu sve što ste im spremili ako ima ovu aristokratsku bundevu!

Hokaido bundeva

 

Hokaido bundeva nam dolazi iz dalekog Japana. Ima tvrđu crvenkastu koru i jači aromatični sladak ukus. Zbog toga baš i nije najbolji izbor za bebe na samom početku ishrane. Kada bebama prvo dajete slatke namirnice one kasnije mogu da odbijaju hranu koja je slankasta/neutralna. Zato sa ovom bundevom sačekajte da beba napuni barem 8. meseci.

Hokaido bundeva je odlična i za pečenje i za kuvanje iako je najbolja kao dodatni sastojak u nekim prilozima poput rižota. Može da stoji više meseci i retko kada je teža od 1. kilograma, tako da se brzo potroši.

Postoji još jako puno vrsta bundeva ali ovo su neke od najpoznatijih ako ne računamo Turban bundevu koja iako je jestiva najčešće se koristi kao ukras, ili one male bundeve, ukrasne koje vašim mališanima mogu da služe i kao zvečke!

Kako se priprema bundeva za bebe?

 

OK, saznali smo koje vrste treba da izaberemo za naše mališane ali kako da ih spremimo?

 

kašica od bundeve za bebe

 

Najlakši i najbrži način za pripremu kaše od bundeve jeste da je skuvate. Prosto očistite i iseckajte krišku bundeve na kockice. Stavite u oko 2 dl vode i ostavite da proključa.

Međutim, koliko dugo se kuva bundeva?

To sve zavisi od toga da li je bundeva mlada ili već duže stoji. Mlade bundeve (ovogodišnje) se skuvaju za 15ak minuta, najbolje ćete znati ako bocnete viljuškom. Još bolje – pokušajte da je zgnječite viljuškom i ako ide lako – gotova je, ako ne ide kuvajte još.

Kada je u pitanju pečenje bundeve, to je jednako lako i po nekima mnogo ukusnija varijanta. Dovoljno je da isečete bundevu na kriške i ubacite u rernu ( na tepsiji) i pečete na oko 180°C oko 20 minuta. Zapravo osetićete kako mirišu i probajte da ih bocnete – ako viljuška prolazi, gotove su. Možete ih poprskati sa malo maslinovog ulja, ali ni ne morate. Pečene bundeve su slađe, ali ako se malo zacrne ili zagore, taj deo očistite i pojedite vi, ne morate davati bebi.

I pečene i kuvane su odlične za kašu, potrebno je samo da ih izblendate ili dobro izgnječite i to je to.

Ukoliko je kašica za bebe od bundeve malo gušća, dodajte malo prokuvale vode i tako je razredite. Ne može mnogo jednostavnije zar ne?

Ali mi imamo par super recepata u rukavu koje će bebe obožavati:

Recepti od bundeve za bebe

 

Bundeve su odlične za kombinaciju iako zapravo više naginjemo da ih koristimo za slatkasta jela. Evo par recepata koje će bebe voleti, a i vi uz njih:

Jabuka i bundeva – jednostavna a ukusna kašica

 

Za ovaj pire odnosno kašicu dovoljno je da skuvate u oko 2dl vode pola veće jabuke i istu toliko količinu bundeve, najbolje muškatne. Kada sve omekša nakon 10ak minuta, izblendirajte ili izgnječite viljuškom i to je to.

Ova kombinacija je posebno dobra za bebe od 6 ili 7 meseci, i obično je jako lepo prihvataju i jedu. Još jedna prednost dodavanja bundeve u pire od jabuke je što sprečava pojavu tvrde stolice kod beba. Naime, pire od jabuke je poznat po tome što je zdrav ali može da izazove tvrdu stolicu kod mališana! Zato je bundeva odličan dodatak uz jabuku!

Bundeva i ovsena kaša – recept za odličan doručak

 

Ovsena kaša je odlična podloga za razne dodatke, jer je neutralna, a jako hranjiva i odlična za stomačić. Bundeva-ovsene pahuljice kombinaciju možete ponudite bebi od 7. meseca! Ovaj recept nije težak za pripremu, a verujemo da ćete ga i vi obožavati i rado birati za doručak!

  • Skuvajte ovsene pahuljice
  • Skuvajte bundeve u 2 decilitra vode
  • Pomešajte ovsenu kašu i komadiće bundeve a vodu u kojoj su se kuvale koristite samo ako je kaša previše gusta
  • Izblendirajte ili dobro izgnječite viljuškom
  • Možete dodati malo cimeta onda kada beba proba ovaj začin
  • Ovoj kaši možete dodavati i jabuke, kruške, a kasnije i koštunjavo voće (kada beba nauči da žvaće i bude starija od godine)

Kasnije, kada beba napuni godinu i po dana, ili 2. ovoj kombinaciji možete dodavati i med, ali ne pre toga. Med je odličan dodatak ovoj kaši, ali nije dozvoljen za mališane mlađe od godinu i po dana.  Ne daje se jer je neobrađena namirnica koja može sadržati bakterije i klice koje bebin stomačić ne može da eliminiše! Ali vi slobodno možete dodati u svoju kombinaciju i med i suvo voće, i sve što poželite, a bebi za početak ostavite osnovnu verziju i uživajte zajedno!

Čorba od bundeve za bebe

 

Što se čorbe od bundeve, ona je malo složenijeg recepta, ali bebe je uglavnom vole. Ovu čorbu je najbolje davati kada beba navrši 9. meseci jer sadrži više različitog povrća.  Evo šta vam je sve potrebno:

  • Jedan veći krompir
  • oko 500gr bundeve
  • 2 veće šargarepe
  • 1 crni luk
  • Malo pavlake (može ali i ne mora)

Neophodno je da prvo iseckate i izdinstate luk, dodate šargarepu, krompir i bundeve iseckane na kockice. Možete dodavati i začinsko bilje, ali samo ono koje je beba već probala (peršun, mirođija). Kada se sve skuva, skinite sa vatre i izmiksajte štapnim mikserom ili u blenderu. Na kraju možete dodati malo pavlake, koju bi beba trebalo da je probala oko 8 punih meseci. Š

to se tiče soli ili vegete i ostalih zaslanjivača, oni se ne preporučuju u bebinoj ishrani što je duže moguće. Ipak, vi možete izdvojiti jedan deo čorbe za bebu, a ostatak začinite po vašem ukusu i uživajte sa njom!

Bundeva i piletina

 

Ova kombinacija se možda vama i ne čini primamljivom, jer bundeva sladi a piletina je neutralno – slankastog ukusa, ali bebe je obožavaju. Dovoljno je da po osnovnom receptu napravite pire od bundeve i dodate mu komad kuvane piletine, najbolje belog mesa. Tamno meso bebe jedu tek nakon 8 punih meseci, a belo mogu već od sedam.

Sve zajedno izblendirajte tako da dobijete glatku kašu.

Ukoliko želite možete ostaviti i po koji komadić, vrlo mali, tek da beba počne da se upoznaje a teksturama hrane i vežba svoj aparat za žvakanje!

Jako je važno da bebe žvaću jer im to kasnije pomaže da lakše progovore! Dok žvaću bebe vežbaju jezik i vilicu a to pomaže da kasnije lakše sastavljaju slogove pa i reči!

Bundeva i pirinač

 

Verovali ili ne naši drugari iz Indije ovu kombinaciju začinjenu sa malo karija jedu od najranijeg doba. Kod njih je bundeva i pirinač osnova za skoro svako jelo, naravno uz mnogo različitih i nama čudnih dodataka poput manga, čilija ili šafrana. Kod nas se ova kombinacija retko kada jede, ali treba joj dati priliku jer je ukusna. Možete praviti osnovnu verziju gde ćete pirinčane pahuljice koje bebe jedu od 5. meseca, spremiti i dodati pireu od bundeve.

Ali imamo i jedan recept za starije bebe koje su već proslavile 1. rođendan i on ide ovako:

  • 2 šolje pirinča koje ćete skuvati
  • oko 300gr bundeve iseckane na kockice
  • 1 crni luk (manji)
  • 2 čena belog luka
  • jedna šargarepa narendana
  • jedna mlada tikvica iseckana na kockice

Kada skuvate i procedite pirinač odložite ga sa strane, i stavite da se dinsta crni luk, zatim dodajte šargarepu i bundevu. Nakon 10ak minuta dodajte i tikvicu i beli luk. Ostavite da se sve krčka oko još 10tak minuta i bocnite da vidite da li je povrće skoro skuvano. Dodajte i pirinač i začine po želji (izbegavajte so za bebu). Kada se sve sjedini i povrće je omeknulo, vaš rižoto od bundeve je gotov. Bebi možete služiti i blago izgnječeno, ali ukoliko ume da žvaće može da jede i ovako.

 Bundeva i banana

 

Banana je jedna od onih namirnica koje klinci obožavaju i mogu da je jedu od najranijeg doba. Dodatni bonus joj je što ne mora da se kuva! U kombinaciji sa bundevom dobijamo jednu slatku kašicu, vrlo ukusnu, ali bolje da je bebi ponudite tek kada se navikne na slane kaše od krompira, tikvice ili palente!

Potrebno je da ispečete jednu krišku bundeve, najbolje prinčeve krune jer je posebno slatka nakon pečenja. Kada se ohladi, viljuškom izgrebite meso bundeve i stavite u činiju, dodajte jednu bananu. Sve izgnječite ili ubacite u blender. Kasnije možete dodavati i začine poput vanile ili cimeta, ali tek kada beba proba te ukuse. Možete dodati i plazmu ili drugi keks kako bi dobili na količini ili sitosti, ali tek kada bebi uvedete gluten u ishranu

Palačinkice od bundeve za bebe

 

Ovo je jedan od recepata koji će cela porodica obožavati! Malo je komplikovaniji, ali verujte da se isplati! Odličan je i za bebe od 9. meseci ali i za starije mališane a i mi odrasli ga obožavamo!

 

palačinke od bundeve za bebe

 

Evo šta vam treba:

  • 2 jaja
  • Oko 3 šolje brašna
  • Pola šolje otopljenog maslaca
  • Pire od bundeve
  • Malo mleka
  • Šećer i začini po želji

Prvo u posudu ubacite jaja i pire od bundeve i dodajte malo cimeta i vanilin šećer, i promešajte. Tome dodajte pola količine ulja i jednu šolju brašna. Brašno dodajete dok se masa ne zgusne, onda dodate i mleko. Ukoliko je neophodno dodajte još brašna ako je jako retko, ako je gusto još malo mleka ili ulja. Potrebno je da smesa bude srednje gusta, gušća od smese za naše palačinke, jer ove trebaju da budu poput Američkih.

Kada je smesa spremna, pecite palačinkice na tiganju koji se ne lepi, oko pola minuta sa svake strane. Na njih možete mazati domaće neslađene džemove od voća koje je beba probala, na primer od šljive. Mada su one i bez premaza same vrlo ukusne.

Jako je važno da je beba već probala i da ste joj uveli jaje u ishranu!

Verujemo da ćete u ovim receptima uživati svi zajedno i da jedva čekate da ih isprobate! Međutim, ostalo nam je da se pozabavimo još jednom bitnom stavkom, a to je kako da čuvate i skladištite bundeve.

Kako zamrznuti ili čuvati bundevu za bebe

 

Kada je bundeva u pitanju nema mnogo nauke – ili je čuvajte u izvornom izdanju negde na suvom i tamnom mestu ili je očistite i spakujte u zamrzivač.

Mi smo uvek za ovu prvu opciju, mada kada je načnete ako je veća često ne možete sve da iskoristite, pa je i zamrzavanje dobra opcija. Zamrznuta ne bi trebala da stoji duže od 3 meseca. 

 

 

Kada želite da zamrznete manje količine samo za bebine obroke, mi preporučujemo da tolike komade iseckate i u nizu zamotate u streč foliju. Da izgleda kao male kobasičice u rinfuzi. I onda samo odsečete onoliko koliko vam treba!

Ako bundevu čuvate u špajzu ili podrumu, stavite je na policu i ispod papir, papir će popiti vlagu ako je ima.  Kada je načnete, ostatak obavezno očisitite i zamrznite ili ako planirate da uskoro iskoristite stavite u frižider. Bundeva u frižideru može da stoji oko 3 do 5 dana.

Bundeva je super hrana koju definitivno trebamo više i češće da koristimo, i to ne samo u bundevarama! Koji ćete recept vi prvi iskoristiti?