Dehidratacija kod dece može biti opasna ako se ne primeti na vreme. Otkrivamo da li se može sprečiti i kako se najbolje leči.
Iako je dehidratacija kod dece i beba je česta, ne prepoznaje se uvek lako. Vrlo brzo može postati ozbiljan medicinski problem ako se ne reaguje na vreme.
Na svu sreću postoje rešenja, kako za prevenciju, tako i za rehidrataciju ukoliko dođe do dehidriranja.
U nastavku sledi više informacija – zašto se javlja, kako da je prepoznate, koji lekovi pomažu i šta sve možete uraditi da pomognete vašoj bebi da se brže oporavi.
Šta je dehidratacija i zašto se javlja?
Dehidracija kod beba je stanje koje nastaje kada beba (ili dete) izgubi dosta tečnosti iz organizma, zbog čega organizam ne može normalno da funkcioniše. Može biti vrlo ozbiljna i medicinski problem, jer su posledice gubitka tečnosti opasne po zdravlje.
Češće se javlja kod beba nego kod starijih osoba, jer one u organizmu imaju puno vode.
Nekoliko je razloga zašto je tako:
- odrasli u organizmu sadrže oko 60% vode, dok novorođenčad oko 78%;
- bebe imaju brži metabolizam nego odrasli, samim tim brže gube tečnost;
- bebe su manje i osetljivije;
- u kratkom periodu mogu izgubiti jako puno tečnosti.
Postoje 3 glavna tipa dehidracije:
- hipertonična (gubitak vode);
- hipotonična (gubitak elektrolita);
- izotonična (jednaki gubitak vode i elektrolita).
Najčešće se javlja izotonična dehidracija, kada istovremeno dođe do i do gubitka tečnosti i do gubitka elektrolita.
Značaj hidratacije
Pod hidratacijom se podrazumeva unos dovoljne količine tečnosti, a kod beba je to mnogo više od vode.
Odnosi se na pravilan balans elektrolita (natrijum, kalijum, hlir, magnezijum, fosfor…), kao i na dovoljno minerala u organizmu (poput soli, koja reguliše ravnotežu tečnosti).
Voda predstavlja jednu od glavnih komponenti ćelija, tkiva i organa svakog organizma, a bez vode telo i organizam ne funkcionišu. Voda, samim tim i hidratacija, od vitalnog su značaja za održavanje zdravlja, prenos hranljivih i odstranjivanje štetnih materija, kontrole i regulacije unutrasnje telesne temperature i kompletno optimalno funkcionisanje organizma.
Zbog toga, kada se naruši ravnoteža između gubitka i kompenzacije (nadoknađivanja) tečnosti, javlja se dehidracija.
Dehidratacija kod dece: uzroci
Beba svakodnevno najčešče gubi tečnost mokrenjem, pražnjenjem, kao i kroz znoj ili plač. Ukoliko je to učestalije, ona će mnogo brže izgubiti tečnost iz organizma, što će zatim dovesti do dehidracije kod beba.
Zato je često hranjenje novorođenčadi (bilo majčinim mlekom ili formulom – adaptiranim mlekom) važno za nadoknadu izbubljene tečnosti i održavanje optimalne hidratacije.
U nastavku slede uzroci, odnosno detaljniji opis razloga zbog kojih dolazi do dehidratacije kod beba:
- povraćanje – kod beba se povraćanje javlja najviše zbog nelagodnosti u stomaku tokom hranjenja pri čemu se hrana/mleko “vraća”, kao i zbog virusne infekcije digestivnog trakta. U tom slučaju, gube se velike količine tečnosti koje su organizmu potrebne, a ukoliko se ponavlja dolazi do dehidracije;
- dijareja – ukoliko beba ima dijareju (proliv) dolazi do čestog pražnjenja creva, a to dovodi do brze dehidratacije;
- groznica ili visoka povišena temperatura kod beba – porast telesne temperature i bolesti praćene visokom temperaturom dovode do gubitka tečnosti. Pored toga, zbog iscpljenosti i letargičnosti bebe slabije jedu kada imaju temperaturu i kada su bolesne;
- grip, stomačni virus – bolesti ili infekcija dovodi do toga da se beba ne oseća dobro, što dalje utiče da veći gubitak tečnosti;
- netolerancija na hranu ili alergija mogu dovesti do privremene dehidracije;
- nedovoljan unos tečnosti – problem sa hranjem, odbijanje da jede (bojkot bebe da jede hranu odnosno štrajk dojenja);
- problem sa hranjenjem – dešava se češće bebama koje piju mleko iz flašice (ako ne piju dovoljno mleka u toku dana ili ako ne unose dovoljnu količinu pri svakom hranjenju);
- problem sa dojenjem – ako bebe ne hvataju dojku pravilno, ako ne sisaju dovoljno, ako beba odbija iz nekog razloga dojku, ukoliko se uspavljuju ili su lenje da siskaju,
- nedostatak majčinog mleka – ukoliko je mala količina majčinog mleka, negoduje zbog ukusa mleka);
- beba odbija da jede – bebe mogu odbiti podoj ili flašicu iz puno razloga – ako ih nešto boli, ako se ne osećaju dobro ili su nervozne na dojci, ukoliko ih je zapušen nos i drugi razlozi koji remete usaglašeno sisanje, disanje i gutanje;
- preterano izlaganje toploti – izvođenje na visokim spoljašnjim temperaturama ili po jakom suncu može dovesti do dehidracije bebe. Može biti opasno ukoliko dođe do preteranog znojenja, odnosno do isparavaja tečnosti kroz kožu bebe, kao i jačeg osećaja žeđi);
- zbog previše uriniranja ili malo intenzivnijeg znojenja (ovo su retke situacije).
U slučaju ozbiljnije dehidratacije, telesna tečnost se ne može nadoknaditi normalnim ili povećanim unosom vode (ili hrane). U tom slučaju, potrebna je lekarska pomoć, a može se i desiti da beba (ili dete) provede nekoliko dana u bolnici.
Simptomi dehidratacije kod beba
Ukoliko je vaša beba dehidrirala, znaćete to odmah po simptomima. Oni se ne smeju zanemariti, bilo da je u pitanju početna ili teška (ozbiljna) dehidratacija.
Znaci dehidratacije kod beba i dece:
- smanjeno mokrenje ili suve pelene duže od 6 sati – za male bebe normalno je do 6 mokrih pelena dnevno,
- nema mokrih pelena ili nije bilo uriniranja 8 sati – za malu decu ili starije bebe,
- letargičnost;
- preterano je pospana,
- beba odbija da jede i pije (ili se slabije hrani/uzima tečnost),
- koža joj je suva i izborana,
- izbledeo joj je ten,
- dok plače nema suza (razlikuje se u odnosu na refleksno plakanje novorođenčadi),
- usnice su suve i ispucale,
- suva joj je sluznica usta, kao i jezik,
- pojačana žeđ,
- urin je tamnije boje (tamnožute) i jače miriše,
- uvučena fontanela,
- utonule oči i podočnjaci,
- duboko i ubrzano disanje,
- ubrzan puls,
- hladne ruke i stopala,
- gubitak ili pad telesne mase,
- beba je umorna i nervozna,
- manjak energije nego obično
U zavisnosti od simptoma, mogu postojati dva oblika dehidracije, a to su blaži oblik i teži:
- kada je u pitanju blaga i umerena dehidratacija simptomi su blagi;
- izraženiji simptomi ukazuju da je došlo do ozbiljnog gubitka tečnosti i da bebi hitno treba pregled pedijatra.
Kada posetiti lekara?
Lekara obavezno posetite kada primetite da vaša beba pokazuje gore navedene znake dehidracije, a posebno u sledećim situacijama:
- ako ima povećanu dijareju – proliv (duže od 8 sati);
- ako puno povraća (naročito ako se desi nakon dva hranjenja);
- ukoliko ne piški po 7-8 sati;
- ako primetite da je letargičana (jako puno spava, nije razigrana),
- ako je fontanela mekana;
- ukoliko je dojenje/hranjenje otežano;
- ako beba ima temperaturu;
- ukoliko novorođenče ili beba ima manje od 3 meseca;
- ako primetite da beba ne može lepo da sisa, odnosno da ne može lepo da uhvati flašicu (pritom ne zadržava mleko, previše bljucka i povraća).
Ukoliko dođe do ozbiljne dehidratacije, lekar može preporučiti odlazak u bolnicu na nekoliko dana da beba primi infuziju i nadoknadi izgubljenu tečnost.
Lek protiv dehidratacije kod beba
Način lečenja dehidracije svakako najviše zavisi od uzroka, kao i stanja bebe. Npr. ako beba ima dijareju ili povraća, da li je pridružena još neka bolest, koliko dugo traje….
Takođe, tretman lečenja i koje će lekove koristiti zavisi i od uzrasta bebe. Za novorođenčad i bebe do 3 meseca se razlikuju u odnosu na starije bebe i decu.
Kako sprečiti dehidrataciju kod dece?
Prevencija je najbolji način da sprečite gubitak tečnosti kod vaše bebe. Nije dovoljno samo prepoznati znake i razumeti uzrok, već je potrebno znati i šta treba raditi da do dehidratacije ne dođe.
Hranite bebu često
Ukoliko bebu hranite na flašicu, dohranom ili vašim izmlazanim mlekom, onda joj ponudite da popije na svaka dva do tri tri sata. Ukoliko je dojite, isti je savet – stavljajte je na dojku na dva-tri sata.
Ukoliko je prošlo više od tri sata, a beba i dalje spava, obavezno je probudite da popije mleko. Ako je pospana, razbudite je.
Kada je beba jako mala i još uvek ne vuče dovoljno mleka, nemojte brinuti. Da, obavezno je morate naučiti kako da siska ili pije na flašicu ako ne dojite, i to ćete uspeti strpljenjem. Hranite je, pa kada vidite da se umorila ili da prestaje napravite kratku pauzu petnaestak minuta do pola sata, pa nastavite opet.
Ne prestajte sa hranjenjem zbog dijareje
Ukoliko beba ima dijareju ili ako povraća, nemojte da joj smanjujete mleko ili hranu zbog toga. Nastavite sa uobičajenom ishranom, a tečnost unosite više.
Prestanak hranjenja, preskakanje ili razblažena doza (kada je u pitanju adaptirano mleko) neće zaustaviti niti smanjiti dijareju, kao ni povraćanje.
Vašoj bebi je potrebna tečnost, a dok je mala mleko je jedina hrana koja joj može nadoknaditi tečnost koju izgubi.
Dakle, dok je vaša beba bolesna i dok se oporavlja slobodno nastavite da je dojite ili da je hranite na flašicu. Što ćešće, to bolje.
Pratite izgled pelena
Pratite koliko vaša beba u toku dana piški, koliko su joj mokre pelene i da li kaki. Takođe, pratite i da li je otežala.
Mokre pelene ćete najbolje ispratiti tako što ćete posle svakog menjanja pelena proceniti koliko je pelena napunjena. Možete i napraviti podsetnik tako što ćete zapisivati vreme menjanja. Ukoliko ih nije bilo dovoljno, već beba i dalje piški jednom na 7-8 sati, bolje je da posetite pedijatra.
Proveravajte i stolicu vaše bebe. Ukoliko je vodena, tečna i čuje se jak prasak dok beba kaki, velika je šansa da ima dijareju kao i da je došlo do gubitka tečnosti. Isto može značiti i ako beba ima tvrdu suvu stolicu. U oba slučaja, vreme je da joj dajete više mleka kako bi nadoknadila izgubljenu vodu.
Povećanje telesne težine najbolje ćete ispratiti odlaskom kod pedijatra.
Izbegavajte ekstremne vrućine
Pokušajte da ne izvodite bebu ako ne napolju velika vrućina. Posebno važi za novorođenče i za jako malu odojčad. Kada ih izvedete, obavezno neka budu u senci ili u hladovini, gde će im biti najprijatnije i najudobnije.
Ako borave unutra, prostorija ne sme biti vruća, pregrejana, niti zagušljiva. Međutim, ukoliko niste u mogućnosti da u potpunosti kontrolišete uslove i okruženje, pokušajte onda da bebi više dajete tečnost (mleko).
Davanje vode po potrebi
Vodu dajte vašoj bebi po potrebi, a ne po svaku cenu. Voda osvežava i prijaće joj, ali nije hrana. Ona ne može joj nadoknaditi hranljive materije, minerale i vitamine koje ima i nadoknađuje mleko. Možete joj davati Rosu jer je pitka, kao i prokuvanu ohlađenu vodu.
Kada bebi dajete vodicu da se osveži, to ne bi trebalo biti pre hranjenja, kako se ne bi “lažno” zasitila i odbila mleko nakon toga. Svakako, možete joj ponuditi malo vode da se rashladi ili osveži, ali najbolje nakon hranjenja ili kada sama zatraži.
Isprobajte različite formule mleka
Savet za mame koje ne doje.
Ukoliko vaša beba povraća ili joj ne prija dohrana koju imate, to je normalno. Potrebno je vreme da se navikne na novo mleko. U tom slučaju, možete isprobati sa formulom drugog proizvođača, koju će možda bolje prihvatiti.
Da li joj se sviđa ili ne opet ćete lako ćete videti ako još povraća ili ako odbija da jede novu dohranu koju ste joj ponudili.
Raskomotite bebu
Ukoliko se beba puno znoji tokom spavanja, najbolje je da okruženje bude prijatno.
Obucite je u laganu odeću za spavanje, u kojoj se neće pretopljavati i znojiti. Zatim, nametite pamučnu i laganu posteljinu. Soba mora biti prijatna za spavanje, ne hladna, ali ne ni pregrejana.
Rashlađivanje posle temperature
Ukoliko je vaša beba imala visoku temperaturu, prijaće joj da je rashladite. Nakon što joj spustite temperaturu možete je na brzinu istuširati mlakom vodom ili spustiti na minut-dva u toplu kadicu sa kupkom
Voće i povrće
Savet za mame koje su uvele čvrstu hranu bebama.
Ukoliko beba odbija da unosi dovoljno mleka, pritom odbija i vodu, možete pokušati sa svežim voćem i povrćem, koje je takođe bogato vlaknima, vitaminima i mineralima. Kašice su najbolji način da pokušate da nahranite i osvežite sveje mališene. Recimo: lubenica, šljive, krastavac, šargarepa….
Nemojte im davati voćne sokove, jer ovi napici mogu da pogoršaju stanje posebno ako beba ima dijareju ili ako povraća.
Rastvor elektrolita
Pedijatar može preporučiti da dajete bebi da pije rastvore za rehidrataciju, odnosno rastvor elektrolita. Ovi rastvori su namenjeni za nešto starije bebe.
Radi se zapravo o prašku koji se rastvara u vodi i služi rehidraciju. Sadrži dodatne soli, minerale, šećer i druge hranljive materije koje su bebama potrebne nakon što izgube previše tečnosti.
Ovi rastvori se mogu i samostano kupiti u apotekama, ali je preporuka da bude po savetu pedijatra.
Mogu biti sa slatkim i prijatnim mirisom, a slanog su ukusa. Beba ih pije u malim gutljajima. Daju se tako što se rastvore u vodi i daju na kašiciču ili špricem po malo u toku celog dana.
Perite ruke
Higijena je važna, a prljave ruke mogu da dovedu do “bolesti prlljavih ruku”. To su crevne infekcije ili infekcije urinarnog trakta (najčešće ešerihija kod malih beba).
Dakle, pranje ruku je obavezno pre i posle menjanja pelena, pre i posle hranjenja (kako dojenja, tako i davanja mleka na flašicu), ukoliko dodirujete prljavije površine, obavezno nakon upotrebe toaleta, dodirivanja ključeva, novca i slično.
Takođe, podsetite i vaše članove porodice na ovu naviku. Isto se odnosi na goste koji vas posete. Uputite ih do kupatila da operu ruke pre nego što dođu do bebe.
Zaključak i savet za kraj
Bebe gube tečnost tokom dana, ali je i dobijaju pa samim tim i nadoknađuju. To je prirodna ravnoteža. Kada dođe do promene, lako može da dehidrira. Razumevanjem ovog stanja, uzroka i simptoma lako možete to da sprečite.
Ukoliko je vaše dete dehidriralo, svakako mu možete pomoči da se lakše izbori i brže oporavi. Da sumiramo najvažnije preporuke za brži oporavak:
- ispratite hranjenje i mokrenje – upamtite vreme kada je i koliko puta u toku dana hranite i menjate pelene, kako biste mogli da procenite da li je dovoljno piškila;
- nemojte davati bebama i deci od dve godine lekove za dijareju bez recepta i preporuke pedijatra;
- budite upirni za hranjenje i nastavite sa dojenjem najnormalnije – nudite češće da jede;
- ukoliko ne dojite, najnormalnije nastavite da hranite bebu adaptiranim mlekom:
- dajte bebi da pije čaj i vodu umesto sokića, ako ima više od 6 meseci (zaslađene tečnosti i voćni sokići mogu da pogoršaju stanje, da podstaknu ili produže trajanje povraćanja ili dijareje);
- ukoliko beba ima slabiji apetit konsultujte se sa pedijatrom o načinu ishrane, a zatim se pridržavajte uputstva;
- ukoliko beba ima povišenu temperaturu kontaktirajte pedijatra za lek protiv temperature (ne dajte bebama aspirin);
- za tečnost, rastvor ili prah za oralnu rehidrataciju konsultujte se sa pedijatrom i pridržavajte uputstva – mogu se razlikovati po uzrastima zbog količine koja se preporučuje, ovakve tečnosti se razlikuju od drugih tečnosti jer sadrže elektrolite i posebno su dizajnirane za bržu rehidraciju beba;
- dozvolite bebi da se naspava koliko joj je potrebno, ako treba i više puta u toku dana, pošto joj je odmor neophodan;
- raskomotite bebu – ukoliko je beba toplija nego inače, raskomotite je i premestite u svežiju prostoriju kako bi se rashladila;
- kada beba ojača i postane živahnija vratite joj režim ishrane u normalu, a najbolje ćete to uspeti ako postepeno povećavate i količinu tečnosti i količinu hrane.
Nadamo se da su vam informacije bile od značaja i da su vam pomogle. A ako mislite da će pomoći još nekome – podelite tekst.
Izvori:
https://www.verywellfamily.com/dehydration-in-newborns-and-infants-431631 https://www.healthline.com/health/baby/dehydration-in-babies#bottom-line https://www2.hse.ie/conditions/dehydration/babies-children/ https://my.clevelandclinic.org/health/articles/8276-dehydration-and-your-child https://www.physio-pedia.com/Dehydration