borovnice za bebe

Borovnice za bebe, odličan izbor ili ne?

Borovnice za bebe su jedna od onih namirnica koje imaju super benefite za rast i razvoj mališana i zato ih moraju probati . Ali kada i kako?

Borovnica i njene prednosti za bebu

 

Borovnice sadrže neverovatan broj izuzetnih sastojaka zbog kojih sadaju u onu čuvenu “super hranu”!

Evo koje su sve prednosti borovnice za mališane:

  • Borovnice su pune antioksidanasa pa su odlične u izgradnji i podupiranju imuniteta kod beba i dece.
  • Sadrže vitamin A i karotenoide pa su odlične kao podsticaj za razvoj i zdravlje vida.
  • Poboljšavaju funkcije mozga jer sadrže flavonoide koji pospešuju kognitivne procese i razvoj mozga kod mališana.
  • Borovnice sadrže i vitamin K koji je neophodan za zdrav i pravilan razvoj kostiju.
  • Visok nivo vlakana u ovoj maloj bobici znači da je super laka za varenje i može da pomogne da se spreči pojava zatvora kod beba.
  • Neka istraživanja navode da je borovnica zbog visokog broja antocijanina dobar saveznik u borbi protiv srčanih oboljenja koja se mogu javiti u kasnijem životnom dobu.

Ovo bobičasto voće je zaista fantastično, jer u tako maloj voćki nalazi se mnoštvo vitamina i minerala koji imaju odlična dejstva na naš organizam, i zato su namirnica koju trebate davati svojim mališanima –  ali kada?

Kada davati borovnicu bebi?

 

Kada je pravo vreme da bebi uvedete borovnice u ishranu obzirom na to da bobičasto voće ne bi trebalo da se daje pre prve godine?

 

borovnice za decu

 

Kada je ljubičasta gompica zvana borovnica u pitanju stvar je malo drugačija jer to nije baš obična bobica. Borovnica je bliži srodnik brusnice, a dalji malinama, jagodama ili kupinama za koje je poznato da mogu biti ozbiljni alergeni.

Zato je borovnicu dozvoljeno dati pre prve godine bebe, tačnije oko 8. meseca života.

Upravo zbog toga što ona spada u bobičasto voće mnogi roditelji izbegavaju da je daju pre prvog rođendana, iako je ona ustvari dozvoljena i nešto ranije.

Da li su borvnice alergeno voće – šta ako je beba alergična na borovnice?

 

Borovnice su slabo alergene ali ipak može da se desi da neko bude alergičan, a to ćete prepoznati po osipu, i u ozbiljnijim situacijama oticanjem usana, jezika. U slučaju bilo kakve alergijske reakcije kod bebe potrebno je odmah da posetite lekara da bi mogao da reaguje što pre.

Kada su mališani u pitanju najbolje je da borovnicu dajete po malo, bukvalno pola bobice prvi put, zatim sutradan malo više i tako 3 dana uzastopno. Na ovaj način pomno pratite da li postoje neke reakcije i možete da reagujete ukoliko ih bude, mada je to retko.

Što se alergija tiče, kod mališana one ne moraju da budu samo od hrane, već i od praška za veš, pa i šampona ili kupke kojom ih kupate. Zato je važno da se pobrinete da kozmetika za bebe bude na prirodnoj bazi i nežna, a

Marija je dobro upoznata sa ovom temom. Njena beba je imala suvu kožu sklonu crvenilu i iritacijama. Evo kako je ona rešila ovaj problem sa izborom najolje kupke za svoju decu: Kupka za bebe koja je promenila moj stav prema kozmetici zauvek

Da li će se beba zagrcnuti borovnicom?

Borovnica je malog i okruglog oblika i zato može biti jedna od onih voćki koje su rizičnije za jelo jer može doći do zagrcnjivanja. Zato nije loše da ih pre davanja isečete na pola  tako sprečite te mogućnosti koje svakako nisu velike.

Još jedna stvar koja može doprineti ovoj šansi za zgrcnjivanje jeste što neke borovnice imaju male koštice. Ove koštice su vrlo sitne, i nisu opasnost, međutim ako dete jede šaku bobica od jednom, rizik za zagrcnjivanje je svakako veći. Postoje i vrste borovnice koje su bez koštica ili su one toliko sitne da se ne osete pri jelu, koje mogu biti izbor za bebe jer će im biti primamljivije bez sitnih koštica u slatkom mesu.

U svakom slučaju, najbolje da bebama dajete borovnicu presečenu na pola jer se lakše jedu i vodite računa da su vam uvek na oku dok jedu ovakvu vrstu namirnica. Ukoliko do zagrcnjivanja dođe, odmah odvedite bebu do prvog lekara da bi joj pružio odgovarajuću pomoć i sprečio gore probleme.

Sok od borovnice za bebe

 

Borovnica ima različite benefite na organizam, to smo već videli, ali sok od borovnice se preporučuje posebno osobama koje imaju slabiji imunitet i mnoge druge probleme. Na primer sok od borovnice se koristi i za smanjivanje upalnih procesa usta i organa za varenje, ali i kada postoji problem zatvora u trudnoći ili inače u životu.

 

 

Ono što je važno da znate jeste da je ovaj sok bogat vitaminima i mineralima, ali se pri njegovoj konzumaciji ne sme preterati.

Deci i zdravim odraslim osobama se ne preporučuje više od 2dl soka u toku dana.

Razlog zašto ne treba preterivati je taj što sokovi sadrže dosta šećera, a to nikada nije dobar izbor za mališane jer može dovesti do gojenja ali i poromećaja pažnje i drugih problema.

Sok od borovnice možete napraviti sami ili kupiti u prodavnici.

  • Kada sok pravite sami potrebno je da 1kg borovnica operete i dobro izgnječite ili izblendate. Tu kašu od borovnica ostavite da stoji 24 sata, zatim u to dodate prokuvalu smešu 1l vode i 1kg šećera. Zatim ostavite sirup da se ohladi i koristite po potrebi. Ipak, računajte na to da bi ovaj sok duže trajao potrebno je dodavati konzervans, a šećera ipak ima u popriličnoj količini.
  • Postoje opcije soka od borovnice koji pravite kada vam se pije tako što u sokovnik pored jedne jabuke ubacite i šaku borovnica i dobijete čašu zdravog soka bez dodatka šećera i drugih sastojaka. Ova varijanta je možda najbolja opcija za trudnice i bebe koje probaju ovu novu bobičastu namirnicu jer je najzdravija opcija i nećete preterati sa količinom ovog voća.

Kašice od borovnice

 

Saznali smo da su borovnice super hrana za mališane,  buduće mame pa i dojilje, ali kako da ih dajemo i kakve obroke možemo da pravimo od ovog voća?

 

kašica od borovnice za bebe

 

Evo nekih ukusnih i lakih recepata koje možete da dajete svojim mališanima, ali i vi ćete uživati u njima.

Osnovna kaša od borovnica

 

Osnovna kaša je zapravo samo čista kaša od borovnica bez ikakvih dodataka. Da bi je napravili potrebno je da borovnice operete i posušite ili ukoliko su smrznute da ih otopite za početak.

Zatim imate 2 varijante: kuvane i nekuvane borovnice.

  • Kada pripremate sveže borovnice bez kuvanja potrebno je da ih operete u rastvoru vode i belog sirćeta da bi uklonili sve nečistoće. Zatim ih dobro isperite i ubacite u blender i blendajte dok se sve ne sjedini u lepu kašu.
  • Priprema borovnica sa kuvanjem podrazumeva da oprane borovnice ubacite u šerpicu, dodate tek malo vode i krčkate desetak minuta dok se ne razmekšaju. Kuvanu kašu možete dodatno blendati ukoliko mislite da za tim ima potrebe. Kod smrznutih borovnica kuvanje je najbolja opcija jer kada se odmrznu one se zgnjeckaju, pa su već kao kaša.

Ovu osnovnu kašu možete davati bebama od 8. meseca, tri dana uzastopno sa tim što ćete prvog dana dati manje, pa povećavati količinu u narednom periodu. I ova kaša je odlična za dodatke drugim jelima!

Evo nekih varijanti:

Borovnice i ovsena kaša

 

Ovsena kaša je odličan jutarnji, ali i večernji obrok za vaše bebe.

Po tabelici ishrane nju možete uvesti poprilično rano, od 7. meseca, mada neki čekaju i do punih 8. meseci. Ukusna je, hranjiva, puna vlakana laka za varenje pa je bebama stomačić pun, a neopterećen nakon ove kaše. I što je još dodatni plus, ovsena kaša se lako kombinuje sa različitim namirnicama među kojima su i borovnice.

Potrebno je da pomešate pripremljenu ovsenu kašu i kašu od borovnica i to je to. Ukusan zdrav  obrok koji može doprineti boljem radu stomaka vaših mališana.

Kada bebe malo porastu možete im i ubaciti sveže, iseckane borovnice u ovsenu kašu .

Pored ove žitarice , borovnice se odlično slažu i sa kinoom ili pirinčanim pahuljicama.

Pirinčane pahuljice je potrebno napraviti prema uputstvu, i dodati im borovnice u kaši ili sveže usitnjene, kako već odlučite. Pirinač je jedna od prvih namirnica koju bebe probaju još u 6. mesecu u vidu pahuljica, ali sa borovnicama ipak sačekajte do punih 8. meseci.

Kinoa je specifična namirnica koja nije svojstvena našim područjima ali je uključena u ishranu od skoro jer je sada lako dostupna. Potrebno je spremiti je prema uputstvu – razmera vode i kinoe je 2:1 i kuva se 20-tak minuta. Zatim se hladi i može se pasirati, ali ni ne mora. Njoj se dodaje i kaša od borovnica i tako dobijate obrok za mališane.

Borovnice i banane

 

Nema bolje kombinacije za mališane od banane i borovnice, jer se daju sveže, pune su vitamina i vlakana i taman je prava razmera kiselkastog ukusa borovnice i slatkoće banane. Bebe obožavaju ovu kombinaciju i odlična je za brzu užinu.

Potrebno je ispasirati bananu i pola šake borovnice i kaša je spremna. Bebe će mljackajući očistiti svoju činijicu.

Kasnije kada malo porastu ovu kašu možete davati sa malo keksa, ili kao preliv na neki domaći mafin, ali tek kada mališani počnu da jedu gluten i jaja.

Voćni jogurt od borovnica

 

Voćni jogurt je možda i najomiljenija poslastica mališana a uz to je i zdrava! Jogurt je jedan od mlečnih proizvoda koji možete bebi uvesti u ishranu ranije od ostalih, oko 7. meseca života. Zdrav je, podstiče rad probiotskih bakterija u crevima mališana i ima onaj specifičan ukus u kojem malci uživaju.

Kada u jogurt dodate voće on postaje zdravi voćni jogurt. Odlična je opcija dodati banane i borovnice u jogurt, ali i bilo koje drugo voće, mada može biti malo kiselkastog ukusa kada nema šećera ili meda.

Voćni jogurt od borovnica možete napraviti tako što ćete dodati seckane sveže borovnice  jogurt ili možete dodati kašu u jogurt. U svakom slučaju da bi dosladili ovakav jogurt možete koristiti med, ali tek kada beba počne da jede ovu namirnicu – oko 2. godine života.

Pročitajte: Kada bebi dati med? Ovo je važno znati!

Pita od borovnica za bebe i decu

 

Pita od borovnica je posebna uživancija, ali za bebe i decu preko godinu dana. U pitanju je pita više zapadnog karaktera nego našeg domaćeg, ali je svejedno ukusna. Pravi se tako što se mesi prhko testo od brašna, masti i jaja sa malo vode, i ta korica se razvija i peče 10tak minuta bez nadeva u okruglom kalupu.

Zatim se pravi kaša od borovnica koju možete malo zasladiti ili ne morate ako ne želite, i mogu se dodati začini po ukusu poput vanile.

Postoji varijanta koja se pravi sa sirom i ona bez njega. Za varijantu sa sirom u kašu od borovnica se dodaje neslani krem sir i jaja i zatm se ta smesa preliva preko korice i peče još 15 minuta u rerni.

Varijanta bez sira je da se pasirane i po koja cela borovnica ubace na koricu i tako se sve peče još 10ak minuta. Obe varijante su bolje kada se doda šećer ili med, ali za mališane to i nije neophodno ako još nisu počeli da jedu te dodatke.

Kako birati i čuvati borovnice za bebe?

 

Pri izboru borovnica važno je da birate one u manjim pakovanjima jer će to značiti da su manje šanse da su se ispod zgnječile i iskvarile. Kada je puno borovnica u jednoj korpici one koje su na dnu se lako ugruvaju i počnu da se kvare, a time se zahvate i one okolo i na kraju dobijete svega šaku zdravih bobica jer ostale istrule. Zato su manja pakovanja bolja za kupovinu.

 

 

Ukoliko kupujete veće količine od proizvođača najbolje je da budu pakovane u gajbice do 2 kg da bi izbegli upravo ovaj problem gnječenja i kvarenja.

Posebnu pažnju treba obratiti na poreklo i uzgoj borovnica. Ako imate mogućnost birajte od domaćih proizvođača koji ne koriste različite hemijske preparate u tretiranju borovnice. One su inače praktično korovske biljke koje su vrlo otporne pa i nije potrebno mnogo ih tretirati.  Što prirodniji uzgoj to bolje benefite za zdravlje ima ova mala ljubičasto-plava bobica.

Kada odaberete borovnice koje su po vašem ukusu, potrebno je i da ih skladištite na pravi način, pogotovo ako uzmete veću količinu.

Naš savet je pranje, sušenje i zamrzavanje. Potrebno je da borovnice perete, posušite i ubacite u činije i stavite u zamrzivač. Tu mogu da ostanu i do 6. meseci. Najbolje je da činije poklopite da se one ne bi rasule ili pokupile mirise iz zamrzivača, i možete ih lako koristiti kad god vam zatrebaju.

Što se tiče čuvanja borovnica bez zamrzavanja računajte na to da ako ih ne potrošite za 2 ili 3 dana počeće da se kvare, a u frižideru maksimalno mogu opstati 4 do 5 dana.

Znači ili uzimajte manje količine koje ćete brzo potrošiti ili ih zamrzavajte i čuvajte u frizu.

Borovnice su super hrana i zato ih ne treba izbegavati, iako spadaju u “kritično” bobičasto voće. Rizici od alregija su mali, i kada ih bebama date na pravi načini i u pravo vreme – nema brige samo prednosti!