urme u trudnoći

Da li urme u trudnoći pripremaju vaše telo za porođaj?

Muči vas pitanje da li smete da jedete urme u trudnoći? Pa ne samo da smete, nego je i poželjno, ali uz određen oprez!  Evo i zbog čega.

Namerno ističemo oprez, jer sa urmama treba biti pažljiv kada se nalazite u drugom trimestru trudnoće i kada ih konzumirate u velikim količinama.

O svim benefitima ovog slatkog voća, kao i o tome kada ga treba jesti i koliko,  pročitajte  u ovom tekstu jer dajemo odgovore na sva vaša pitanja.

Urme i njihove prednosti u trudnoći

 

Urme se nisu našle na našem spisku tema vezanih za trudnoću bez razloga. Ovo voće ima brojne prednosti kada je zdravlje budućih mama i ishod trudnoće u pitanju. Hajde da vidimo čime se to urme izdvajaju.

urme tokom drugog stanja

Urme su bogate vitaminima i mineralima

 

Jedna od prvih prednosti ovog voća koju ističemo upravo su vitamini i minerali.  Oni su od suštinskog značaja kada je zdravlje trudnica i beba u pitanju. U urmama je zastupljen vitamin K, vitamin B, fosfor i folna kiselina.

Kalijum je vrlo značajan i doprinosi dobrom radu nervnog sistema, dok fosfor utiče na mozak i pospešuje intelektualne funkcije. Tu je i mineral magnezijum koji je ključan u širenju krvnih sudova. Trudnice koje muče grčevi u nogama, znaju koliko je magnezijum značajan za ublažavanje tih neprijatnih simptoma. Zato probajte ovaj prirodni, a ujedno i slatki način za rešavanje problema sa bolnim grčevima koji remete san.

Sadrže antioksidanse

 

U urmama se nalaze i antioksidansi koji su veoma značajni za svaki organizam jer štite ćelije od oštećenja. Jačaju imunitet, a ujedno doprinose i boljem radu kardiovaskularnog sistema.

Urme su bogate vlaknima

 

Vlaknasta hrana je veoma važna i treba biti zastupljena na meniju što češće, a kod trudnica pogotovo.

Kada dnevno pojedete oko 30 grama urmi, uneli ste čak četvrtinu neophodne dnevne količine vlakana.

To će svakako doprineti da rešite problem zatvora  i da ujedno olakšate pražnjenje creva. Zatvor je česta pojava kod trudnica uzrokovana hormonskim promenama, suplementacijom gvožđa, ali i pritiskom bebe na digestivni sistem. Ovaj problem može zaista biti vrlo neprijatan i bolan, zato su urme dobar način da ga rešite prirodnim putem.

Urme sadrže gvožđe

 

Anemija je česta pojava tokom trudnoće, a uopšte nije naivno stanje kako se misli. Zato ukoliko se otkrije da imate manjak gvožđa u organizmu, urme su odličan način da nadoknadite nivo ovog minerala. Što je anemija izraženija i što duže traje, to je veća šansa da se dese negativni ishodi trudnoće kao što je zamaranje, gubitak daha, niska porođajna težina bebe, kao i prevremeni porođaj, ali i postporođajna depresija. Jedući ovo voće, sve ove probleme možete svesti na minimum ili ih potpuno izbeći.

Imaju  nizak glikemijski indeks

 

To što imaju nizak glikemijski indeks  znači da konzumiranjem ovog voća nećete naglo povisiti nivo šećera u krvi. Ovo je posebno značajna informacija za buduće mame koje imaju problema iz ovog spektra, a vezuju se za dijabetes.

Urme su zdrava zamena za beli šećer

 

Kada želite da se zasladite ili napravite ukusne kolače jer vam se neopisivo jedu slatkiši, možete koristiti urme umesto šećera. Ovo je mnogo zdravija opcija jer su urme prirodni zaslađivači. Iako će ukus biti malo drugačiji nego kada koristite beli šećer, uvek imajte na umu zdravlje, jer ono treba da bude na prvom mestu. U boje snabdevenim prodavnicmaa zdrave hrane može se čak naći i šećer proizveden od ovog voća koji se pravi od sušenih urmi.

 

 

 

Podižu energiju

 

Trudnice se tokom drugog stanja često osećaju umorno, iscrpljeno i bez energije. Najčešće tokom prvog i trećeg trimestra. To se pogotovo dešava onim ženama koje vode borbu sa mučninama i pred sam porođaj kada je kretanje otežano. Kada vam je dan nikakav i kada vam fali energije, pojedite nekoliko urmi i videćete koliko će to uticati na poboljšanje vaše aktivnosti. Ovo voće obiluje zdravim masnim kiselinama koje doprinose energiji.

Urme mogu  doprineti lakšem porođaju

 

Na koji način urme olakšavaju prirodni porođaj, detaljno ćemo opisati u narednim segmentima teksta. Ovde to  ističemo kao prednost  ukoliko se mesec dana pred porođaj unosi 6 urmi dnevno u organizam. Ovo je naravno informacija na koju smo naišli čitajući istraživanja na ovu temu. Pre nego što se upustite u isprobavanje ove recepture, posavetujte se sa lekarom da li urme prijaju i vašem organizmu.  Nadamo se da vas je ovaj podatak dovoljno zainteresoavao da nastavite čitanje ovog teksta.

Negativni efekti konzumiranja urmi

 

Znate da sve ima svoje dobre i svoje loše strane. Tako je i sa ovim slatkim voćem. Pored svih nabrojanih prednosti o kojima smo pisali u prethodnom odeljku teksta, moramo napomenuti i one negativne aspekte.

Još jednom naglašavamo da je konzumiranje urmi veoma zdravo, kako stručnjaci kažu pogotovo u prvom i trećem trimestru trudnoće.

Međutim ukoliko preterate sa količinom urmi, može se desiti sledeće:

  • Ukoliko sa urmama preterate tokom drugog trimestra, možete ubrzati porođaj, a to u ovom periodu nije poželjno. Takav porođaj je prevremen i on sa sobom nosi brojne negativne posledice.
  • Velika količina urmi utiče na gojaznost. Na pakovanjima urmi jasno piše koliko određena gramaža sadrži kalorija pa vodite računa o količini jer je ovo voće izuzetno kalorično.

Preterano gojenje tokom drugog stanja nikako nije poželjno, kako za zdravstvenog aspekta tako  i sa estetskog. Što se više gojite koža se sve više rasteže, pa na kraju može doći i do pojave ružnih strija na površini kože.

Aleksandra se susrela upravo sa ovim problemom i vrlo uspešno stala na put strijama. Pri tom je jako vodila računa da njeno rešenje bude bezbedno i da nema štetne sastojke . Oduševljena i koža joj nikad nije bila lepša. Kako je uspela i šta joj je pomoglo? Saznajte klikom na link u nastavku i uživajte u trudnoći bez ružnih tragova na koži.https://rastimozdravo.com/moje-iskustvo-kako-sam-strijama-u-trudnoci-stala-na-put/

  • Urme mogu ugroziti i zdravlje zuba obzirom na količinu šećera. To se pogotovo odnosi na žene koje urme jedu u velikim količinama, a pritom ne održavaju oralnu higijenu na pravilan način.
  • Obzirom na količinu šećera koju sadrže, u pretranim količinama urme mogu biti izazivač gestacijskog dijabetesa.

Sveže urme u trudnoći

 

Da li ste znali da su urme zapravo najstarije voće koje se uzgajalo? To govori jako puno o samom kvalitetu ovog voća kao i njegovim benefitima koje smo spomenuli.

Kada je reč o konzumiranju urmi treba napomenuti da se one mogu jesti u svežem obliku, polusuve i suve.

Svakako je sveža urma najbolji izbor, ali ni sa ostalim varijantama nećete pogrešiti.

Sveže urme su vrlo slatko voće, tako da ako vam padne šećer u toku dana, sa nekoliko plodova ovog voća itekako se možete lepo zasladiti.

Znate kako izgledaju urme? Sigurni smo da većina vas zna šta su urme i kako izgledaju, ali ako je za vas ovo voće novost, evo kako da ga prepoznate u prodavnici. Urme podsećaju na masline. U sredini imaju košticu, a okolo je takozvani mesnati deo braon boje. Bilo bi dobro da prilikom izbora urmi vodite računa da budu organski uzgojene kako bi ste izbegli veliku količinu pesticida. No, sveže urme je kod nas prilično teško naći. Zato je uglavnom sledeća opcija načešći izbor.

Suve urme u trudnoći

 

Drugi oblik u kojem urme možete kupiti i jesti jesu sušene urme. Kada nema svežih i ovaj način konzumiranja je sasvim ok. Možda je sušene urme čak i lakše nači u prodavnicama zdrave hrane kao i u marketima, ukoliko u ponudi  nema svežih.

Dobro ćete se zasladiti, a suve urme će vam sigurno dati i energiju tokom onih dana kada nemate snage ni za šta.

Koliko urmi je dozvoljeno pojesti u trudnoći?

 

Sve što je preterano nije dobro. Tako je i sa konzumiranjem urmi.

urme pred porođaj

Dok vodite računa o količini koju dnevno unosite, tada od ovog voća dobijate samo pozitivne benefite. Čim se sa količinom pretera, pored svih nutrijenata možete dobiti i višak kilograma koji sigurno ne želite.

Treba znati da se u 100 grama urmi nalazi oko 277 kalorija.

Preporuka struke je da se u toku dana konzumira nekoliko plodova ovog voća. Prema mnogim istraživanjima to nekoliko znači šest urmi dnevno. Zašto baš ova brojka saznaćete u nastavku teksta.

Da li urme omekšavaju grlić materice?

 

Da, izgleda da je ova informacija sasvim tačna.

Rekli smo da je ovo voće zaista bogato vitaminima i mineralima kao i antioksidansima. Pored toga u urmama se nalaze i masne kiseline koje imaju važnu ulogu u sazrevanju grlića materice. Kada dođe vreme porođaja, to što ste konzumirali 6 urmi dnevno tokom četiri nedelje, može doprineti pojavi kontrakcija materice i prirodnoj indukciji porođaja.

 

 

Osim toga istraživanje je pokazalo da su te žene na porođaj dolazile sa znatno omekšanijim grlićem u odnosu na trudnice koje nisu jele urme u ovoj količini.

Da bi shvatili razliku izrazićemo podatke i brojčano. Prva faza porođaja tokom koje dolazi do otvaranja grlića, kod žena koje su jele urme trajala je oko 8,5 sati. Kod žena koje nisu konzumirale ovo voće, prva faza je trajala čak 15 sati. Možda vam to trenutno ne deluje kao velika razlika, ali verujte nam na reč, ženi koja se porađa i trpi jake bolove, svaki minut je značajan, a ovo voće može vreme “mučenja” skratiti za polovinu.

Da li mogu izazvati porođaj?

 

Koliko urme utiču na sam proces porođaja pokazalo je jedno naučno istraživanje. Naime ovde su lekari pratili dve grupe žena. Jedna grupa trudnica je redovno konzumirala šest urmi dnevno četiri nedelje pre termina za porođaj. Druga grupa trudnica su bile žene koje to nisu činile. Rezultati su pokazali da je porođaj bio znatno kraći i da je bilo mnogo manje potrebe za bilo kakvim intervencijama. Osim toga mnogo veliki procenat žena je imao prirodni porođaj bez potrebe za carskim rezom.

Kada sumiramo sve podatke i informacije, možemo zaključiti da urme na neki način mogu izazvati porođaj jer utiču na sazrevanje grlića materice, omekšavaju ga i utiču na pojavu kontrakcija. Upravo se zato ovo voće tokom drugog trimestra ne preporučuje za redovnu upotrebu. Tek kada uđete u deveti mesec trudnoće krenite sa preporučenom dnevnom količinom kako bi doprineli lakšem i bržem porođaju. Naravno, ne na svoju ruku, nego uz konsultaciju sa lekarom.

Da li su vas zapanjile ili zaintrigirale sve ove informacije?

Tokom istraživanja ove teme i mi smo ostali zaista iznenađeni ovim podacima i nadamo se da će oni dopreti do što većeg broja budućih mama na vreme. Ukoliko ste u drugom stanju i na vreme ste dobile ove važne informacije nije na odmet da probate ovaj “recept” za lakši porođaj. Posvetite poslednji mesec trudnoće pripremi za porođaj, a dobar način za to je konzumiranjem urmi. Možda i vama pomognu da taj važan događaj  prođe što kraće i što lakše.