magnezijum u trudnoći

Magnezijum u trudnoći, vrlo važan mineral

Čuli ste da je magnezijum u trudnoći neophodno uzimati? Tačno. A zašto i u kojim količinama, detaljno vam otkrivamo u nastavku teksta.

Ova tema je vrlo važna, jer magnezijum ima brojne uloge i prednosti kada je trudnoća u pitanju. Hajde da vidimo koje su najznačajnije.

Magnezijum u trudnoći: prednosti

 

Ovaj mineral zaista je važan za funkcionisanje svakog ljudskog organizma. Prema nekim podacima na koje smo naišli, on učestvuje u preko 600 procesa koji se u telu dešavaju.

Neke od njegovih najznačajnijih uloga i prednosti su:

  • Pomaže u apsorpciji vitamina C i D, Kada unesete vitamin C u svoje telo, on se neće apsorbovati na odgovarajući način ukoliko nema dovoljno magnezijuma da potpomogne čitav proces.
  • Naučna istraživanja su pokazala da suplementi magnezijuma smanjuju pojavu komplikacija tokom trudnoće. Pod komplikacijama se misli  na  problem sa visokim ili niskim krvnim pritiskom, prevremeni porođaj, mala porođajna težina bebe. Samim tim i sami zaključujete da magnezijum može pomoći da se normalizuje krvni pritisak, usporiti ili čak zaustaviti prevremeni porođaj i omogućiti optimalno dobijanje na težini.
  • Magnezijum je vrlo važan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i mišića.
  • Jake kosti i zubi, nastaju, između ostalog,  zahvaljujući magnezijumu i njegovom dovoljnom unosu u organizam.
  • Dovoljne količine ovog minerala olakšavaju svakodnevnicu trudnicama, smanjujući brojne tegobe kao što su bolni grčevi u nogama, nesanica, zatvor, glavobolja.

Nedostatak magnezijuma u trudnoći

 

Tokom drugog stanja dolazi do  brojnih promena u organizmu. Osim što se promene dešavaju na hormonskom nivou i mineralni sastav se može itekako poremetiti.

 

magnezijum tokom drugog stanja

 

Jedan od načina da se poremeti jeste upravo kroz nedostatak magnezijuma. Ako do sada niste imali ovih problema sigurno se pitate kako je moguće da odjednom dođe do ove situacije?

Moguće je, jer je vrlo verovatno da ste izmenili način ishrane ukoliko ste imali mučnine na početku trudnoće pa možda putem namirnica niste uneli dovoljno magnezijuma.

Može biti i da je beba iscrpela vaše zalihe magnezijuma usled svog razvoja za koji je ovaj mineral vrlo važan.

Brojni su uzroci ovog stanja, a simptomi nedostatka magnezijuma u organizmu slede u nastavku.

Najpoznatiji  simptom svakako su grčevi koji najčešće zahvataju listove na nogama.

Od simptoma se mogu javiti i nesanica, mučnina, povraćanje, loše pamćenje, slabost, nepravilni otkucaji srca, a sa  nedostatkom ovog minerala povećavate i rizik od dijabetesa.

Ukoliko su neki od ovih simptoma prisutni i kod vas, na vreme se posavetujte sa lekarom o nadoknadi magnezijuma jer nedostatak ovog minerala može biti uzrok bebine male porođajne težine. Prema rečima lekara, ovaj mineral igra ključnu ulogu u pravilnom razvoju bebe u materici odnosno njenom dobijanju na težini.

Čak i ako vam stomak deluje ogromno to ne znači da će beba imati zadovoljavajuću kilažu na rođenju. Može biti da ste se samo vi ugojili usled čega stomak raste, koža se sve više rasteže, a mogu se pojaviti i ružne strije. Ako ne želite da budete među trudnicama kojima su strije obeležile trudnoću, krenite Aleksandrinim putem. Ona spada u onaj manji procenat žena koji trudnoću ne pamte po strijama, već po lepim trenucima. Budite i vi među tim ženama, a kako da to postignete saznajte iz njene lične priče, na linku koji sledi u nastavku: https://rastimozdravo.com/moje-iskustvo-kako-sam-strijama-u-trudnoci-stala-na-put/

Nedovoljno magnezijuma je problem, ali ni višak nije poželjan.

Previše magnezijuma u trudnoći

 

Ni prevelike količine magnezijuma nisu poželjne jer i to sa sobom nosi simptome kao što su: dijareja odnosno proliv, povraćanje, slabost nizak krvni pritisak, zadržavanje urina. 

Zato, iako je koristan, ne treba da ga uzimate na svoju ruku, nego se prvo o tome posavetujte sa lekarom.

Ukoliko uzimate suplemente magnezijuma, savetujemo vam da se strogo pridržavate preporučene doze.

Lekari znaju koliko miligrama dnevno vam je potrebno da bi vaš organizam bio dovoljno snabdeven ovim mineralom.Veće količine od preporučenih kao što vidite samo dovode do nepotrebnih i neprijatnih posledica.

Magnezijum u ranoj trudnoći

 

Rana trudnoća pod kojom se misli na prvi trimestar poznata je po veoma burnim hormonskim promenama. Sve te hormonske fluktuacije su normalna i potrebna pojava kako bi se trudnoća održala, a plod razvijao.

Međutim važno je znati da hormonske promene utiču i na promenu nivoa magnezijuma, tako da se već tokom prvog trimestra može uočiti manjak ovog minerala. Jedan od načina da to uočite jeste na osnovu jutarnjih mučnina i povraćanja. 

Zato lekari vrlo često već na početku trudnoće  preporučuju suplemente magnezijuma kako bi se simptomi ublažili, a nivo ovog minerala doveo na poželjan.

Magnezijum u trudnoći protiv kontrakcija

 

Prevremeni porođaji nisu retkost. Kada se pojave kontrakcije, a termin porođaja nije blizu, lekari vrlo često pribegavaju davanju magnezijum sulfata. Njegova uloga je da zaustavi ili barem uspori porođaj kako bi lekari imali dovoljno vremena da reaguju u najboljem interesu bebe.

 

 

Ponekad se magnezijumom “kupuje” vreme, kako bi određeni lekovi odreagovali i time se povećala šansa za porođaj bez posledica. Primer za to je davanje magnezijuma za usporavanje porođaja dok ne odreaguju lekovi koji će pomoći da pluća dovoljno sazru.

Novije studije pokazauju da magnezijum nije toliko uspešan u zaustavljanju prevremenog porođaja, ali svakako ga može usporiti i lekarima dati mogućnost da izvrše neophodne pripreme za porođaj. 

Magnezijum i grčevi u nogama

 

Grčevi u nogama su česti pratioci brojnih trudnoća. Skoro svaka trudnica ih u određenom momentu oseti i zaista su neprijatna pojava.

Kada se pojave prvo na šta se sumnja, jeste nedostatak magnezijuma u organizmu. Suplementi ovog minerala mogu doprineti smanjenju ove pojave, ali lekari često naglašavaju da magnezijum ponekad ne rešava poblem grčeva u potpunosti. 

Ukoliko se grčevi javljaju i pored redovne suplementacije, onda se savetuje da konzumirate namirnice koje su bogate magnezijumom i kalcijumom i da obavezno budete dovoljno aktivni. 

Magnezijum protiv zatvora

 

Jedan od neprijatnih simptoma drugog stanja je i zatvor. Nemogućnost pražnjenja creva je očekivana pojava kako zbog hormonskih promena tako i zbog pritiska koji beba vrši na creva.

Kada dođe do zatvora u trudnoći, možete osetiti nadutost, pojavu gasova, ali i bol u stomaku koji trudnice često interpretiraju kao signal za uzbunu.

Da bi se izbegle ove neprijatnosti, magnezijum vam u tome može pomoći. Odgovarajuća suplementacija će učiniti da stolica ne bude tvrda, već dovoljno meka i pokretljiva kako bi se postiglo lakše pražnjenje creva.

Magnezijum protiv nesanice

 

Gde je trudnoće tu je i nesanice. Iako se žene trude da trudnoću provedu u odmaranju, kada se javi nesanica tada od odmora nema ništa.

Uzroci nesanice su brojni. Najčešći uzroci su grčevi u nogama, česta potreba za mokrenjem, nemogućnost pronalaženja odgovarajućeg položaja za spavanje.

Osim fizičkih uzroka tu su  i psihički kao što je anskioznost ili čak strah od predstojećih događaja kao što je porođaj i nova životna uloga mame.

Suplementi magnezijuma mogu pomoći u regulisanju nesanice tako što utiču na smanjenje pojave grčeva u nogama, regulišu krvni pritisak i smanjuju učestaolst pojave glavobolja.

Što se bolje osećate na fizičkom nivou i što je manje ovih neprijatnih simptoma i kvalitet sna će se značajnije poboljšati.

Koja doza magnezijuma je dozvoljena

 

Nemojte se igrati sa suplementima magnezijuma, jer postoji tačno određena doza koja vam je potrebna.

Imajte na umu da je najbolje uzimati suplemente koji u sebi pored magnezijuma sadrže i određeni procenat kalcijuma, jer ova dva minerala odlično rade zajedno.

Kada je njihov nivo izbalansiran tada rade kao jedna vrlo podmazana mašina. Čim se nivo jednog ili drugog minerala značajno izmeni, to se ogleda u lošijem  funkcionisanju organizma i ispoljava preko raznih simptoma.

Evo koje su preporuke struke kada je u pitanju preporučena dnevna doza magnezijuma:

Neka generalna preporuka glasi da je tokom trudnoće neophodno uneti od 350-400 miligrama magnezijuma tokom svakog dana.

Međutim važno je naglasiti da postoje i preciznije preporuke koje zavise od starosti trudnice: 

  • Trudnice mlađe od 18 godina treba da unose 400 mg magnezijuma svakog dana
  • Trudnice starosti od 19-30 godina treba da unose 350 mg svakog dana
  • Trudnice starosti od 31-50 godina treba da unose 360 mg magnezijuma svakog dana

Koji magnezijum je najbolji u trudnoći

 

Sada kada znate dosta toga o magnezijumu sigurno se pitate na koji način ga je najbolje uneti u organizam. Razumljivo i zašto vas to zanima, jer osim u prirodnom obliku kroz ishranu, magnezijum se  može i suplementirati uz pomoć različitih proizvoda.

Suplementi magnezijuma

 

Kada je reč o suplementima ovog minerala, važno je napomenuti da ga na tržištu možete naći u više oblika. Kada odete u apoteku ponudiće vam pilule, šumeće tablete, magnezijum u kesicama odnosno u prahu. Sigurno će vam ponuditi i Magnezijum direkt koji proizvode razne farmaceutske kompanije.

Pre nego što se odlučite za kupovinu nekog od ovih oblika, posavetujte se sa lekarom šta je najbolje u vašem slučaju jer među ovim proizvodima ima razlike. 

Kao prvo šumeće tablete se piju tako što se rastvaraju u vodi, dok se mnogi preparati pod nazivom magnezijum direkt, rastvaraju u ustima. Sigurno da je razlika i u kvalitetu apsorpcije ovog minerala u organizmu. Zato dobro proverite koji preparat se najbolje apsorbuje jer on svakako ima najbolje dejstvo odnosno najviše nadomesti nedostatak ovog minerala.

Vodite računa i o tome koji tip magnezijuma je zastupljen u određenom preparatu jer ih ima više, a ovde ćemo izdvojiti nekoliko tipova ovog minerala.

  • Magnezijum sulfat utiče povoljno na smanjenje mišićne tenzije odnosno njihovo opuštanje. Ne preporučuje se oralni unos jer je predoziranje vrlo česta pojava. Ovaj oblik najviše se primenjuje lokalno i nalazi se u kupkama.
  • Magnezijum oksid je najčešći oblik suplementacije, ali lekari napominju da se on loše apsorbuje u organizmu. Osim toga njegova upotreba može dovesti do dijareje.
  • Magnezijum citrat je vrlo zastupljen u ovim preparatima. Stručnjaci ističu da se vrlo dobro apsorbuje u organizmu,, a povoljno utiče i na probleme sa konstipacijom odnosno zatvorom koji trudnice često pogađa.
  • Magnezijum helat je onaj tip koji se nalazi i u namirnicama bogatim ovim mineralom zato se i ističe dobrom apsorpcijom i nadomešćivanjem nedostataka u organizmu.

Postoji još nekoliko oblika magnezijuma u suplementima ovog minerala i svaki ima svoje karakteristike.

Pobrojani oblici nisu preporuka da ih u odnosu na svoje simptome kupite u apotekama. Naprotiv, ovo služi samo kao informacija da bi ste bili oprezni i prvo se posavetovali sa svojim lekarom koji tip magnezijuma bi bio najbolji u vašem slučaju. 

Ishrana bogata magnezijumom

 

Ovaj mineral koji je sastavni deo mnogih namirnica. Ko se hrani zdravo i raznovrsno ima šanse da unese dovoljne količine magnezijuma prirodnim putem.

 

hrana bogata magnezijumom u trudnoći

 

Da bi to postigli neophodno je da što više i češće konzumirate namirnice kao što su: zeleno lisnato povrće, banane, avokado, crna čokolada, žitarice, mahunarke, semenke bundeve, čia semenke, 

Nadamo se da vaša ishrana sadrži barem neke od spomenutih namirnica. Ukoliko je tako, velika je verovatnoća da svakodnevno unosite dovoljne količine magnezijuma.

Trudnicama čija ishrana ne sadrži ove namirnce savetujemo da ih što pre uvedu  u svoj jelovnik i tako poboljšaju nivo ovog značajnog minerala.

Pročitajte kako treba da izgleda pravilna ishrana tokom drugog stanja.

Kisela voda bogata magnezijumom

 

Ukoliko ste ljubitelj kiselih odnosno mineralnih voda i to može biti jedan od načina da unesete određenu dozu ovog minerala.

Međutim vodite računa da prilikom kupovine ove vode pročitate u kojoj meri sadrži magnezijum kako bi ste prilagodili dnevni unos. Svakako nemojte preterivati sa količinom jer smo u jednom od prethodnih delova teksta rekli da ni previše magnezijuma nije dobro.

Generalno, budite na oprezu sa kiselim vodama u trudnoći. Važe za zdrave, ali ne sme se to uzimati olako, jer njihov sastav je pun minerala koji mogu ostaviti uticaj na organizam.

Preparati koji sadrže magnezijum

 

Magnezijum se može koristiti i za spoljašnju upotrebu. Za sve koji nisu znali postoje kupke koje sadrže ovaj mineral kao i ulja i sprejevi.

 

 

  • Kada je reč o kupki, ona je idealan način da se vaši mišići opuste i da samim tim smanjite verovatnoću da se pojave grčevi.
  • Ulja i sprejevi se mogu primenjivati lokalno ukoliko se pojavi grč kako bi se simptomi smanjili, odnosno da bi se ublažio bol.

Prema rečima stručnjaka ovo su sasvim bezbedni načini za upotrebu ovog minerala i nisu nađeni dokazi da  na bilo koji način štete bebi.  Ovakva upotreba magnezijuma neće poremetiti nivo ovog minerala unutar organizma, a zaista možete postići olakšanje kada se pojave bolni grčevi.

 

Tokom trudnoće zaista se mora obraćati jako puno pažnje na razne stvari. Iako vam to ponekad  deluje teško i konfuzno, na svu sreću imate gde i sa kim da se o svemu tome informišete. Razgovarajte sa svojim lekarom. Uvek imajte u vidu cilj ka kojem težite, a to je uredna trudnoća i zdrava beba. Da bi cilj bio postignut optimalni nivo magnezijuma  treba da bude jedan od prioriteta.