Kada i zašto je nekada potreban serklaž u trudnoći i šta je to uopšte? Da li je ova procedura opasna ili bolna? Evo svih odgovora.
Šta je serklaž i kome je namenjen?
U pitanju je jedna posebna vrsta procedure koja se radi samo ukoliko je trudnici to potrebno odnosno ukoliko njen grlić materice nije dovoljno snažan da izdrži trudnoću.
Ponekada se kod trudnica dešava to da je grlić inkompetentan odnosno oslabljen i počne da se otvara čak i ako ste u samom početku trudnoće. To sa sobom nosi mnoge probleme: od oticanja plodove vode pa sve do prevremenog porođaja ili pobačaja. Zato je neophodno da se uradi serklaž odnosno svojevrsno podvezivanje ceviksa (grlića materice).
Najčešće ova procedura podrazumeva postavljanje šavova na grlić materice koji će sprečiti dalje otvaranje i stvaranje drugih problema.
Trudnice kojima je ova intervencija potrebna obično imaju neke od sledećih simptoma ili predispozicija za problem:
- Na pregledima je ustanovljeno da je trudnica otvorena (grlić je otvoren) od 0,5 pa do 2 cm.
- Prethodni pobačaji koji su povezani sa otvaranjem grlića materice.
- Prethodni porođaji su se dešavali pre termina odnosno pre 34. nedelje.
- Imate skraćen ili mekan cerviks
- Imate iskustva sa prevremenim bolnim otvaranjem grlića materice u drugom tromesečju u prethodnim trudnoćama.
- Oštećenja na grliću materice.
- Skraćen cerviks već u 3. mesecu trudnoće pre 24. nedelje
Ovo su neki indikatori da je trudnici serklaž neophodan da bi se očuvala zdrava trudnoća do samog termina porođaja.
Kada se radi serklaž?
U kojoj nedelji se obično radi serklaž i da li postoji neko ograničenje za ovu proceduru?
Ukoliko vaš lekar već preporuči ovu proceduru da bi se zaštitili ili spadate u rizične grupe trudnica, idealno je da se uradi između 12. i 14 nedelje trudnoće.
Kada se intervencija radi nakon ovih dana, naziva se hitni serklaž i oni obično znače i da ćete u narednim trudnoćama morati da imate istu proceduru.
Serklaž može da se uradi sve do 24. nedelje, a nakon toga više nije preporučljiva ova procedura.
Podvezivnje grlića materice nakon 24. nedelje se ne preporučuje jer može doći do oštećenja amniotskih omotača, oštećenja vodenjaka, a samim tim i do prevremenog porođaja.
Priprema za serklž – kako se izvodi?
Pripreme za serklaž podrazumevaju neke od osnovnih provera poput ultrazvučnih pregleda, briseva a bakterije i eventualno terapiju za iste. Takođe možete očekivati testove krvi i revidiranje vaše zdravstvene istorije odnosno prikupljanje podataka o nekim eventualnim problemima.
Što se same procedure tiče treba da znate da se najčešće radi u lokalnoj anesteziji koja često podrazumeva epidural. To znači da će pacijentkinji biti data inekcija u predeo kičme, koja će sprečiti da osetite bilo šta u predelu karlice i materice.
Druga opcija je totalna anestezija gde se pacijentkinja uspava i budi nakon procedure, a nije osetila ništa.
Nakon serklaža možete očekivati pregled pregled ultrazvukom kao proveru stanja. Takođe možete iskusiti neke od sledećih simptoma:
- Tačkasto krvarenje na vešu
- Grčeve
- Nelagodnost pri mokrenju
U ovim slučajevima će vam lekar dati savet i eventualno dozvoljenu terapiju za bolove ili druge probleme.
Serklaž u blizanačkoj trudnoći
Kada su višeplodne trudnoće u pitanju, procedura podvezivanja grlića materice se vrši na isti način. Ono što je posebno važno istaći jeste da nakon studija sprovedenih na trudnicama koje nose blizance ili više beba, ova procedura doprinela do produženja trudnoće i 9 nedelja.
Prosek produžetka trudnoće je oko 5,6 nedelja, a smanjena je i stopa smrti kod novorođenčadi do 77%.
Blizanačke trudnoće inače mogu nositi nešto više rizika jer rastu i razvijaju se 2 bebe a to znači i veći pritisak na matericu i sam grlić. Zato je važno da obavezno idete na sve preglede redovno, da se prati stanje trudnoće i svaki problem preduhitri.
Naravno u trudnoći raste stomak ali i koža se širi na različitim mestima, a pogotovo kada su višeplodne trudnoće u pitanju. Tada je važno da na vreme počnete da vodite računa o manje ozbiljnim ali vrlo iritirajućim problemima poput strija. Pogledajte iskustvo jedne Aleksandre, sada već mame, kako je sprečila da joj strije upropaste trudnoću i kožu i ovo je njena priča: https://rastimozdravo.com/moje-iskustvo-kako-sam-strijama-u-trudnoci-stala-na-put/
Vrste serklaža
Postoji više vrsta serklaža, zapravo njih 3, i kada i ako dođe do potrebe za ovom procedurom evo koje će vam biti predložene:
- McDonald serklaž koji je i načešće preporučivan se radi vaginalno i podrazumeva zatvaranje grlića materice šavovima. Preporučuje se u periodu od 12. do 14. nedelje, mada može i kasnije da se radi.
- Shirodkar serklaž je sličan kao McDonald, ali ima jednu razliku. Takođe spada u transvaginalne procedure, što znači da se radi kroz vaginu. Razlika je u postavljanju šavova kroz unutrašnje zidove grlića materice i nisu vidljivi. Posebna pogodnost kod ovog zahvata je što smanjuje šanse za upale i razvoj bakterija.
- Abdominalni serklaž je procedura koja se radi transabdominalno odnosno preko stomaka. Ovaj zahvat se radi samo ako je glić materice toliko kratak da se podvezivanje ne može učiniti vaginalnim putem ili ukoliko je prethodni serklaži nisu uspeli. Lekar kroz stomak dolazi do ušća grlića i zašiva ga trajno u smislu da se ne odšiva pred porođaj i najčešće se nakon ovoga radi carski rez kada za to dođe vreme. Nakon ovog zahvata se radi pregled da se ustanovi da nije došlo do oštećenja ili povreda bebe ili dotoka krvi kroz pupčanik i placentu.
Šta posle serklaža?
Pre sega treba da znate da ova intervencija traje oko 20 minuta, iako se vama može činiti duže i obično se isti dan ili sutra ide kući.
U situacijama u kojima spadate u rizične grupe ili morate ostati na praćenju trudnoće odlazak kući se odlaže i ostajete u bolnici dok lekar ne preporuči drugačije. Šavovima je potrebno oko 10-ak dana da zacele, ali se ti konci ne vade do pred porođaj. Za to vreme postoje neke smernice koje trebate pratiti :
Serklaž i mirovanje
Mirovanje nakon ovog zahvata se preporučuje i to obavezno! Prvih 7 dana se preporučuje mirovanje koje podrazumeva samo odlazak do toaleta i ležanje i odmaranje. Znamo da ovo može pasti teško pogotovo ako se osećate dobro i nemate tegoba ali ipak to morate da radite za dobrobit svoje trudnoće.
Serklaž i seksualni odnosi
Nakon serklaža obavezno je neko vreme mirovanja, a to podrazumeva da sve obaveze, aktivnosti i potrebe moraju da pričekaju. Što se samih seksualnih odnosa tiče najbolje je da razgovarate sa vašim lekarom i poslušate njegov savet. Takođe, čak iako odnosi budu odobreni nakon nekog vremena, trebate obratiti pažnju na to da su mogućnosti za razvoj upala i bakterija povećane i da bi trebali da razmišljate i pravcu pravilne zaštite od infekcije.
Serklaž i vežbanje
Vežbanje za trudnice je uvek preporučljivo kada su one zdrave a trudnoća uredna i bez problema. U slučaju serklaža morate razumeti da su prevremeni porođaj ,ali i oticanje plodove vode i mnoge druge komplikacije vrlo moguće i da je pored podvezivanja grlića mirovanje obavezno. To znači da će vežbanje neko vreme biti stopirano i da ćete morati da sačekate da vam lekar da odobrenje da vežbate i to najverovatnije kroz neke laganije aktivnosti.
Bakterije nakon serklaža
Bakterije su uvek aktivne i prisutne u našem organizmu, ali su obično pod kontrolom. Ipak, ponekada se nakon serklaža ukoliko je postojala povećana koncentracija bakterija u vagini, može javiti upala baš na grliću materice. To se dešava jer su šavovi sveže pogodno mesto za razvoj bakterijske infekcije. Ono što je važno jeste da kada je grlić podvezan šanse da bakterije nađu put do materice i bebe su smanjene. Bez serklaža i kada je grlić makar i minimalno otvoren bakterije lako pronađu svoj put i mogu napraviti problem vrlo ozbiljnih posledica.
Da li serklaž može da popusti?
Verovatnoća da serkalaž popusti postoji, ali je vrlo mala, i to se dešava retko. Situacije u kojima dođe do ponovnog otvaranja bez obzira na urađenu intervenciju su obično usled komplikacija kada popucaju membrane zida grlića ili je on toliko skraćen da ne može da zadrži šavove. Tada se obično radi ponovni abdominalni serklaž koji traje do porođaja.
Što se tiče popuštanja serklaža usled naprezanja, šanse su vrlo male tako da ne morate da brinete ako na primer kijate ili imate problem sa zatvorom u trudnoći pa se malo više naprežete. Ipak morate biti svesni da je mirovanje i izbegavanje većih naprezanja obavezno, jer vaša trudnoća je već pod rizikom kada je serklaž bio neophodan.
Inače, šavovi od serklaža se skidaju odnosno uklanjaju oko 34. ponekada i 36.nedelje da bi se omogućilo otvaranje i redovan porođaj. O svemu ovome će vas vaš lekar detaljno uputiti i obavestiti kada za to dođe vreme.
Saveti za žene sa serklažom
Serklaž se može nazvati rutinskim zahvatom koji služi da održi trudnoću što je duže moguće pravilnom i zdravom. Nije opasan i u čak 80% slučajeva je uspešan i mnoge trudnice ga imaju. Ipak, nije ni bezazlen i ipak morate pomalo voditi računa o svojim aktivnostima da bi izbegli i predupredili sve moguće komplikacije.
Evo nekih saveta koji mogu pomoći kada je serklaž u pitanju:
- Mirovanje! Znamo da nije lako samo sedeti ili ležati i srećom nakon serklaža nije ni neophodno da budete bukvalno vezani za krevet, ali znači da vodite računa! Bez naglih pokreta, dugih aktivnosti i naprezanja se podrazumeva, a to je posebno važno ako imate već neke mališane o kojima svakodnevno brinete. Morate paziti da ne nosate dete previše, da aktivnosti obavljate sedeći i da uvek imate pomoć pri ruci bilo od partnera ili bliskih članova porodice.
- Vodite računa o načinu održavanja lične higijene vaginalnog predela nakon serklaža. Ovo ne znači da do sada niste vodili računa, nego da sada morate da pazite malo više jer poremećena vaginalna flora usled jakih sapuna ili kupki može da dovede do upala i pojave bekterija ili gljivičnih infekcija. Kako serklaž inače povećava rizike od upala, posebno je važno da to sprečite pravilnom higijenom bez jakih sredstava, nošenjem pamučnog veša i slično.
- Obavezno posetite svog lekara ukoliko nakon ove procedure primetite veće količine krvi, jake grčeve u predelu karlice, pojavu sekreta i neprijatnog mirisa. Ovo su situacije koje mogu da ukazuju da nešto nije u redu i neophodno je da lekar što pre pronađe uzrok i da adekvatan savet ili terapiju.
Serklaž nije bauk i zapravo je pomogao da se stopa mortaliteta novorođenčadi smanji, a trudnoće iznesu do perioda koji je vrlo blizu termina porođaja i tako bebama daje veću šansu da se izbore i ako su rođene malo ranije. Ova procedura je sigurna i kada je neophodna nema bolje pomoći od te, pa i ako je malo mirovanja naporno, znate da je to najbolje što možete da učinite za svoju trudnoću!
Izvori:
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17970-cervical-cerclage https://www.webmd.com/baby/pregnancy-cervical-cerclage https://doi.org/10.7759%2Fcureus.6994 https://www.medicinenet.com/what_to_expect_after_cervical_cerclage/article.htm https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-complications/cervical-cerclage/