keksići za bebe

Keks za bebe – da ili ipak ne?

Kada se uvodi u ishranu keks za bebe? Koji je dobar izbor, a koji ne i kako ga dati? Možda mislite da je svejedno, ali pročitajte tekst.

Kada dati bebi keks?

 

Keks u ishrani mališana je večiti izvor rasprava i debata jer mnogi tvrde da je super, a drugi da ga nikako ne treba uvoditi u bebinu ishranu.

Zašto se vode ove rasprave zapravo?

Odgovor je u tome što keks sadrži mnoge sastojke koje bebe zapravo nisu potrebne, mada u osnovi ne škode katastrofalno, osim ako beba nije alergična na njih. U pitanju su najpre šećer i gluten, a zatim i česti tragovi orašastih plodova, soje i jaja. Kada znate da vaši mališani tek počinju da upoznaju ukuse i namirnice i da lako mogu biti alergični na različite namirnice, onda se keks i ne slaže baš sa izborom za prve kašice. Međutim, mnoge mame zauzimaju stav – mi smo jeli i šta nam fali, pa je upravo mleveni keks jedan od prvih sastojaka i dodataka u bebinim kašicama.

Zato ne možemo tačno reći kada je vreme da uvedete keks u bebine obroke, ali ako se držimo tabelice ishrane prvo moramo reći da se većina sastojaka koji se nalaze u keksu uvode oko 8. meseca, a samim tim i većina keksića. Ipak, pre nego se bacite na uvođenje keksa u ishranu, potražite savet stručnog lica odnosno pedijatra i poslušajte ga.

Takođe kada počnete da uvodite nove namirnice poput keksa koje su spoj više sastojaka, obavezno dajete manju količinu. Naravno, pratite reakciju mališana da bi mogli da reagujete ukoliko ima alergijske reakcije.

Koji keks dati bebi?

 

Kako izabrati keksić koji bi bio najbolji za vaše mališane kada ih ima toliko puno?

Pre svega trebalo bi voditi računa o tome da li beba ima zubiće i da li je spremna da žvaće.

Žvakanje je vrlo važno kada je keks u pitanju, jer je tvrđi i mrvi se. Takođe je važno i to koliko je beba vešta u žvakanju upravo jer se keks mrvi, i može se lako desiti da se beba zagrcne, a to nikako ne želite. Zato je možda najbolje početi sa mlevenim keksom, koji će biti natopljen da bi ga bebe lakše jele, pa ako sve bude ok, polako početi sa uvođenjem lomljenog keksa pa i celih koje će držati i grickati.

Ali koja je vrsta najbolja i da li je baš svaka za bebe?

 

keks za bebe

Koje vrste keksa su najbolje za bebe?

 

Postoji više vrsta keksa pa ćemo napraviti jednu tabelicu najčešćih i onih koji su ok za bebe i onih koje bi neko vreme trebali izbegavati dok mališani ne porastu:

  • Keks za bebe bez šećera spada u one vrste koji su možda i najbolji za mališane, jer bebe nisu upoznate sa šećerom, osim u slučaju biljnih koje unose kroz voće i povrće. Šećer koji se nalazi u većini slatkiša i kekseva nije dobar za organizam u većim količinama i može uticati na bebin sistem za varenje koji još nije potpuno razvijen. Ipak, treba obratiti pažnju na zamenski zaslađivač koji je često deo namirnica bez šećera, jer i on može biti štetan. Možda je najbolja opcija da keks napravite sami, bez šećera, ali o tome malo kasnije u tekstu.
  • Keks bez glutena znači da je taj keksić napravljen od zamenskih vrsta brašna poput onog od prosa ili pirinča, i ne sadrži ni tragove sastojaka koji imaju gluten. Ovakvi proizvodi su prvenstveno namenjeni osobama koje imaju probleme sa varenjem ili netoleranciju na gluten kao i bolesti poput celijakije. Međutim vremenom su postali popularni i u svakodnevnoj ishrani većini ljudi, pa ih nije teško naći. Kada su bebe u pitanju, ovaj keksić može biti dobar izbor za početak, ali takođe proverite sastojke, za svaki slučaj.
  • Integralni keks nije loš izbor onda kada mališani već imaju dobro iskustvo i veštinu u žvakanju čvrste hrane. Pogotovo zato što često sadrže cele delove žitarica, koje se mogu osipati pri žvakanju. Važno je da znate da integralni keksići često sadrže orašaste plodove u tragovima, a među njima i kikiriki zbog čega možda nisu najbolji izbor.
  • Filovani keksići jesu možda i najukusniji ali nisu i najbolji izbor. Prvo imaju više šećera, zatim sastojci u filu često sadrže alergene poput jagoda ili kikirikija, veštačkih aroma i boja, i često se slojevi razdvajaju, pa nisu laki za jelo. Pritom se mališani i zamažu od glave do pete. Ova vrsta je bolja za veću decu koja se u ovoj sferi bolje snalaze.

Boje i arome nisu važne samo u hrani, već i u kozmetici, jer verujte da mnoge alrgijske reakcije koje bebe imaju su zaparavo na veštačke mirise i boje iz kupki.

Marija dobro zna kako je teško pronaći pravu kozmetiku za negu svoje bebe, i koliko je vremena provela tragajući za onom od koje koža njene bebe neće biti suva i iritirana.  Ipak, ona je uspela, i njen mališan sada uživa u kupanju i ima mekanu i negovanu kožu. Šta joj je pomoglo, saznajte iz njene lične priče koja je na ovom linku: https://rastimozdravo.com/dr-pilar-kupka-za-bebe-licno-iskustvo/

 

Na koji način ponuditi bebi keks?

 

  • Spomenuli smo da je za bebe koje se tek upoznaju sa keksom možda najbolja varijanta mleveni keks. On je sitan, i čim se doda malo tečnosi u vidu majčinog mleka ili formule postaje homogena kaša. Takođe menjanjem količine tečnosti modifikujete gustinu kaše od keksa pa može biti ređa ili gušća. Mleveni keks možete kombinovati i sa voćnim sokićem od one vrste voća koje je beba probala. Kasnije, posle 8. meseca, kada bebi uvedete mlečne proizvode možete od neutralnog ili slanog keksa praviti kašu sa jogurtom. A kada dete proba kravlje mleko, mleveni keks u toplom mleku je odlična kombinacija.
  • Komadići keksa su sledeća opcija, ukoliko učite bebu i na različite teksture i da poboljša umeće žvakanja. Izlomite keks na komadiće koji nisu veći od 1cm, i takođe ćete ga natopiti u mleko (majčino ili formulu, pa i kravlje ako je beba već probala) ali neće biti baš kaša kao sa mlevenim. Keks u komadićima je malo čvršći i bebe se moraju potruditi da malo žvaću, pa je ova varijanta super za mališane od 10. meseca života.
  • Ceo keks dajete mališanima koji znaju da žvaću i dobro se snalaze u tome. Pre svega celi keksići su super za žvakanje, i vežbanje usnog aparata, ali mogu biti nezgodni kada deca nisu vešta u tome. Keks se lako mrvi, i može se odlomiti tako da beba uzme prevelik komad i time bude u opasnosti od zagrcnjivanja ili gušenja. Takođe, koliko god da je dete spretno i dobro u žvakanju suve hrane poput keksa, morate biti stalno prisutni dok jedu bilo koju vrstu namirnica.

 

Kašice sa keksom za bebe

 

Ok, sada kada znamo koji je keks najbolji za početak i kada da ga uvodite u ishranu, vreme je da se pozabavimo nekim jednostavnim i ukusnim receptima za kašice:

Keks i mleko za bebe

 

Keks i mleko jeste prva i najjednostavnija kašica ove vrste. Potrebno vam je malo toplog mleka u zavisnosti od uzrasta deteta (majčino, formula ili kravlje) i mleveni ili lomljeni keks. Kada je mleveni keks u pitanju potrebno vam je oko 1dl mleka i keksa koliko stane u šolju od 1dl. Kada to pomešate dobićete srednje gustu kačicu, ali dodavanje mleka ili keksa ćete regulisati ako želite ređe ili gušće.

 

mleveni keks za bebe

 

Kada je lomljeni keks u pitanju, situacija je slična treba vam melko i keks u komadićima, keks će upiti mleko i omekšati ali neće baš biti kaša. Dodavanje šećera nije preporučljivo pogotovo što većina keksića već jeste slatkasta. Kasnije možete dodavati i neko voće, pa i med kada beba dovoljno odraste da ga konzumira.

Jabuka i keks za decu

 

Pire od jabuke sa malo soka od kuvanja i keks su kombinacija koju bebe obožavaju. Pre svega jabuka je vrlo ukusna i zdrava i super za bebinu probavu a uz to nije alergena, a u kombinaciji sa keksom je neodoljiva. Kako su jabuke slatke, super je izbor keks bez šećera jer neće biti preslatka kaša. Potrebno je da u pripremljenu kašicu od jabuke, malo ređu, dodate oko 2 do 3 velike kašike mlevenog keksa i to je to. Malo izmešate, i kašica je spremna za vaše mališane. Sličan slučaj i sa bundevom, ali i kruškama pa i šljivama i drugim vrstama voća, poput borovnica! Možete im dodati malo keksa da dobiju na sitosti i gustini.

Banana i keks za bebe

 

Banane su najbolji prijatelj mama i beba jer su ukusne, zdrave i lake za pripremu, jer se ne pripremaju a brzo i lepo zasite dete. Uz malo truda super obrok ili užina samo od banane. Kada ovoj voćki dodate i keks dobijate ukusnu kašicu, koju sve bebe vole bez izuzetka. Potrebno je da izblendate celu veću bananu i dodate 3 kašike keksa koji je samleven i to je to. Kada mališani porastu uz malo jogurta i keksa i banane možete dobiti super šejk ili kašu koja je takođe vrlo ukusna a i dobra za stomačić.

Domaći keks za bebe

 

Spomenuli smo da je keks za bebe koji je možda i najbolji za njih baš onaj koji napravite sami. Pre svega znate tačno šta se u njemu nalazi i u kojim količinama i znate da ne može da škodi. Tako možete da vodite računa o vrsti i količini šećera kao i o tome hoće li biti bez glutena ili sa, i da ne sadrži nikakve druge namirnice koje beba ne bi trebala da proba.

Evo par recepata koji mogu biti prava stvar za isprobavanje keksa od strane mališana:

Keksić za bebe sa bebi pahuljicama

 

Ovi keksići se prave od pahuljica za bebe – pirinčane ili frutolino, čokolino i ne dodaje im se šećer. Potrebno je oko 1 šolja brašna, 1 šolja pahuljica za bebe, 2 kašike ulja i pola šolje bode. Sve pomešajte osim vode, koju dodajte po malo dok ne dobijete testo koje je čvrsto i ne lepi se. Razvaljate testo oklagijom i različitom modlama vadite oblike i pecite u rerni oko 10ak minuta dok ne pormene. Ove keksiće možete samleti pa uključiti u kašice, ili davati za grickanje.

Keksići od ovsenih pahuljica i banane

 

Ove keksiće možete praviti za malo stariju decu koja su probala jaje, dakle stariju od 8 meseci.  Potrebno vam je oko 2 i po šolje ovsenih pahuljica, jedna zrelija banana i jaje (2 ukoliko su sitnija), 1 kašika maslaca i možete dodati i braon šećer mada je banana dovoljno slatka. Pola količine ovsenih pahuljica sameljite u brašno u blenderu, drugu polovinu ostavite celu, dodajte jaje, izgnječenu bananu i malo maslaca i dobro izmesite. Testo će biti malo lepljivo, ali to je ok. Kašikom vadite keksiće na pek papir i pecite u rerni oko 10 minuta (nekada manje ako su tanji) na 180 stepeni. Ovi keksići su super za grickanje i za starije mališane.

Najbolji keks za bebe

 

Koji keks od svih koji se nude na tržištu je zapravo pravi izbor za vaše mališane?

Postoji veliki izbor keksića za bebe, a meću njima i neki koji nisu baš namenjeni bebama ali ih mi svakako generacijama koristimo za decu i za odrasle i za svašta što nam padne na pamet.

 

 

Evo spiska kekseva za bebe:

Plazma keks

 

Svi dobro znamo za Plazma keks i sve njegove namene, kako kaže reklama voli ga i mlado i staro i uvek je rado viđen gost na našim trpezama. Međutim, da li je ovaj keks dobar izbor za naše bebe? Prvi izbor za uvođenje keksa u ishranu beba je upravo Plazma i retko kada su se desile neke reakcije, međutim treba imati u vidu da ona sadrži i med i tragove lešnika u sastavu. Takođe sadrži i emulgatore i aditive, a znamo da je sa tim uvek bolje sačekati, i izbegavati koliko god je to moguće.

Takođe nije preporučljivo davati mlevenu plazmu ili bilo koji keks bebama u flašice da piju. Prvo što se keks može zaglaviti u rupici na cucli pa usled jačeg pritiska jakim mlazom zagrcnuti bebu, nije dobro ni da bebe piju nešto što je gusto. Plazma u mleku za bebe nije ništa zasitnija od običnog mleka niti će im pomoći da imaju čvršći san. Čak im može pogoršati san zbog šećera koji sadrži.

Plazma ima i posebne mini keksiće za decu u raznim oblicima i sa dodacima preliva od čokolade ili voća, i super ukusni i poželjni kod mališana, ali ipak su za  stariju decu.

Hipp Keks za bebe

 

Hipp ima čitavu lepezu proizvoda za i hrane za bebe i decu, a među njima i poseban keks za bebe koji ne sadrži konzervanse, ni arome ili veštačke boje što je odlično. Ipak, sadrži šećer i gluten, ali je posebno istaknuto da je organskog porekla. Ovaj keks je pravljen za mališane tako da se lako lomi, brzo natopi pa se lako sprema za kašice. Dodatni plus je i što starije bebe mogu da ga grickaju i češkaju desni zbog zubića koji rastu.

Juvitana keks za bebe

 

Juvitana je poznata po kašicama za bebe koje imaju razne ukuse, pa između ostalog i breskvu i keks. Međutim imaju i keks za decu koji je obogaćen vitaminima, ima primamljiv oblik i izgled i deca ga vole. Ipak, zabebe baš i nije jer takođe sadrži med ali i maslac a to je već za malo starije mališane ili decu posle prvog rođendana, a najbolje za starije od godinu i po dana.

BeVita keks za decu

 

BeVita ima razne ponude keksića i slatkiša i proizvodi je zapravo SwissLion Takovo. Ipak, svaki od keksića  sadrži med ili soju i tragove kikirikja ili lešnika, zatim poneki i jaja i mleka u prahu, a i razne prehrambene konzervanse, pa možda nije najbolji izbor za bebe. Za malo starije mališane imaju super keksiće i slatkiše koje ćete sigurno svi voleti.

Milupa keks

 

Milupa je brend koji odmah vezujemo za dečije kašice i hranu, pa i oni imaju verziju instant kašice od keksa. Navodi se da je bogata vitaminima i da se lako pravi, takođe i da ne sadrži arome, i da je dozvoljena od 8. meseca bebnog života. Iako nije sam keksić u pitanju već kašica od istog, može da bude prvi izbor za pripremu pre davanja keksa bebama.

Keks nije neka izuzetno nutritivno bogata namirnica koju bebe moraju da jedu, ali je zato ukusna, laka za pripremu i bebe je vole.

Svakako da nije za izbegavanje i može se ponekada uživati u ukusnoj kašici ili komadu keksa, ali nije ni za svakodnevnu konzumaciju jer ipak sadrži šećer i mnoge druge sastojke koji nisu baš najbolji. I svakako nemorate žuriti za uvođenjem keksa u ishranu mališana, imaće ceo život za razne slatkiše, i nije neophodno da sa njima počnu već pre prve godine.