blitva za bebe

Blitva za bebe: super zeleniš za super klince

Saznajte zašto je blitva za bebe toliko dobra, kada smete da je dajete mališanima i kako da je spremite na puno zanimljivih i ukusnih načina!

Blitva – super zelena lisnata biljka koja obogaćuje ishranu već vekovima i hvala joj zbog toga! Nije je potrebno posebno negovati, a uz par začina i prilagođenih recepata postaje i najukusniji deo obroka! Evo o čemu je reč kada je tema blitva za bebe:

Blitva kao hrana za bebe – prednosti

 

Blitva je lisnata zelena biljka koja je stvarno čudesna. Pored toga što raste u svakom kutku sveta, za nju stvarno ne trebaju posebni uslovi! Zapravo to je najzastupljenija biljka na područjima gde je zemlja siromašna i teško šta uspeva. Pored kelja, blitva je kraljica među zelenišem, i to sa pravom! Toliko nutrijenata u lepim listovima koji su kompletno jestivi!

Blitva sadrži vitmine koji nisu česti u povrću! Na primer sadrži vitamin K kao i A ali i C i E! Pored toga bogata je i kalcijumom, bakrom i magnezijumom. Vrlo bogat sadržaj za neke zelene listiće! Maa, blitva i ne mora uvek biti baš zelena. Kako spada u istu porodicu u kojoj je i cvekla, može imati i bordo crvenkaste pa i ljubičaste boje u svojim varijantama!

Ova lisnata povrćka je super i zato što je laka za pripremu i lako se kombinuje sa različitim namirnicama! Za bebe je posebno dobra varijanta sa prosom, ali i sa bundevom i krompirom! Zato nastavite da čitate, jer vas čeka i puno recepata sa blitvom.

Pre toga da vidimo kada beba sme da je jede?

Kada se blitva sme davati bebi?

 

Da li je blitva, pošto je tako zdrava, pogodna i da se da bebma od 6 meseci?

Ovo je vreme kada bebe počinju da jedu nemlečnu ishranu, pa se tada upoznaju sa raznim novim ukusima i teksturama kao i mirisima. Tada su važne žitarice za bebe, krompirići i šargarepice, ali sve to pobrojano ćete naći u tabelicama ishrane ili kod vašeg pedijatra!

Blitvu možete davati bebi tek od 7. meseca, a kako se navodi u nekim izvorima najbolje od 8. meseca.

Smatra se da u blitvi postoje jedinjenja koja su teško svarljiva za manje bebe, pa je zato bolje davati je kada su za to spremne!

 

 

Naravno, kada beba počne da je jede budite ubeđeni da neće biti problema sa varenjem! Ona sadrži gotovo 15% vlakana od dnevne preporučene doze u samo 100 grama pripremljenog obroka! Plus je odličan antioksidans, a neki smatraju i da smanjuje nivo šećera u krvi! Zato, kada beba napuni 8 meseci blitva stupa na meni!

Kako se priprema blitva za bebe?

 

Kako i koliko treba kuvati blitvu da ona ne izgubi svoje hranjive sastojke i da bude ukusna?

Pa, odgovor zavisi od vrste blitve, njene starosti i forme u kojoj ste je kupili.

Na primer:

  • smrznuta blitva je već blanširana i samlevena, stoga joj je potrebno 5 minuta u ključaloj vodi, ili na malo masnoće u tiganju. Sa svežom je to malo drugačiji proces!
  • Sveža blitva nije teška za pripremu, ali treba izdvojiti malo vremena da je očistite na pravi način. Prvo treba razdvojiti sve listove, a zatim ako su stabljike već otvrdle, treba ih izrezati dužinom lista. Kada ste odvojili stabljikice možete ih iseći na sitne komade i dodati kada je budete kuvali .Listove dobro operite, iseckajte i ubacite da se kuvaju. Kada je blitva vrlo mlada, samo sve iseckajte i stabljike i listiće bz odvajanja i prokuvajte 5 minuta.

Kuvanje se obavlja u 3 dl vode, tako da kada ona proključa vi ubacite iseckanu blitvu. Kuvate oko 10-ak minuta. Ukoliko ćete dodavati drugim namirnicama dok se kuvaju, onda je dovoljno i da je propirjate samo 5 minuta – dokuvaće se uz drugo povrće.

Ovo je osnova pripreme blitve, koju kasnije ožete da dodajete i kombinujete na mnogo različitih načina, a evo i nekih super ukusnih recepata.

 Recepti za kašice sa blitvom

 

Super odlika blitve je što je tipično zelenkastog ukusa ako znate na šta misimo – spanać, kelj i blitva imaju taj specifično travkast ukus koji asocira na zelenu boju. Dobro, možda nije baš svima omiljen , ali uz prave kombinacije on se i ne oseti! Evo nekih super varijanti bitve za bebe ali i za odrasle.

Blitva i krompir za bebe

 

Blitva i krompir idu tako dobro jedo uz drugo da je to čudo!

 

blitva i krompir za bebe

 

Potrebno je da prokuvate malo blitve, i jedan krompir srednje veličine. Zatim ih procedite i stavite sa strane.

Na tiganju zagrejte malo maslaca, i mrvu belog luka (ako ga je beba probala, ali nije obavezan) dodajte krompirić i blitvu i mešajte dok se blago prži – svega par minuta. Možete malo začiniti ako beba voli i probala je začine poput mirođije ili peršuna, mada nije neophodno.

Ovo jelo će  već imati strukturu malo grublje kašice odnosno kašice sa komadićima, ali ako beba ne voli ili nije navikla na takvu teksturu, možete sve izblendati.  Kašicu od krompira i blitve možee davati bebi od 8. meseci, ali i starijim mališanima pa i vi možete uživati u njoj kao prilogu uz ručak!

Blitva i žitarice za bebe

 

Blitva odlično ide sa žitaricama u kombinaciji! Najpoznatija je varijanta sa prosom ili palentom, a pripremaju se ovako:

  • Blitva i proso – Potrebno je spremiti proso tako što ćete ga skuvati u 2 puta više vode nego žitarice. Zatim skuvate i blitvu. Obe namirnice zatim prodinstajte na malo mslaca sa malo belog luka i začina. I to je to – kašica je spremna!
  • Druga varijanta sa ovom kombinacijom je takozvani kiš, ali on je za malo starije mališane koji su već probali i uveli jaja u ishranu! Za kiš sa prosom i blitvom je potrebno receptu  dodati 3 jaja dobro izmešati, dodati malo mladog sira i sve zapeći u rerni 20 minuta. Ovo jelo je vrlo ukusno i u njemu uživaju i bebe i velika deca pa i mame i tate!
  • Blitva i palenta – Palenta je kraljica žitarica za bebe jer se srema za čas a od kukuruza je, pa je deca vole i ukusna je! Porebno je da je spremite prema uputstvun pakovanju odnosno skuvajte je u razmeri 2 na prema 1. Zatim prokuvajte blitvu i procedite. U palentu dodajte malo kajmaka ili sitnog sira, blitvu, i začine (nije obavezno) i kašica je spremna. Ova varijanta je i odličan prilog uz piletinu ili čak ribu kada je dodate u bebinu ishranu!

Blitva i bundeva za bebe

 

Crvena blitva koja je slatkasta i bundeva koja ima prirodno slatkast ukus su super kombinacija. Mogu biti same za sebe kaša, kada se obe obare i izmiksaju. Međutim, ako im dodate malo pirinča ako bazu i beli luk i sve prodinstate a maslacu, eto priloga koji svi obožavaju!

Za slatku verziju možete da napravite pitu od bundve i crvene blitve sa malim dodatkom šećera. Ipak, ovo ostavite za mališane od 12 meseci, kada ima se spisak namirnica u ishrani poprilično proširi!

Bundeva za bebe je inače jedna od super namirnica koja je puna vlakana pa ove dve povrćke u kombinaciji daju odlične rezutate za bebin probavni sistem!

Blitva i jaje za bebe

 

Jaje je posebna namirnica jer nije baš jednostavna za uvođenje u ishranu beba. Zapravo, pošto je žumance alergen, potrebno je postepeno ga doavati u bebinu ishranu, prvo ⅛ pa ¼ pa polovinu i tako redom. Neki smatraju da treba da se započne oko 8. meseca dok drugi stručnjaci zagovaraju uvođenje jajeta od 6. meseca. Vi ćete to svakako raditi po savetu i dogovoru sa vašim pedijatrom!

Jaje i blitva su super kombinacija i mogu biti brza večera ili doručak za bebu, pa i ručak, jer je u pitanju kompletan obrok. Dovoljno je da obarite blitvu i dodate je dok pravite kajganu od jednog jajeta za bebu. I to je to. Brzo, jednostavno i ukusno!

Blitva i meso

 

Blitva je odličan prilog uz meso. Najčešće je možete naći u vidu rižota ili dodatak pireu, ali može se spremati i kao zeleni sos, uz meso. Za bebin meni, dovoljno je da pripremite piletinu na primer, i dodate i pire krompir i sos od blitve.

Ovaj sos ćete praviti kao i spanać: obarite blitvu i iscedite je. Na malo maslaca je prodisntate sa malo belog luka, dpdate pisele pavlake jednu do dve kašike i pustite da e zgusne. Možete dodati i zapršku od brašna, ali tek onda kada bebu upoznate sa glutenom, i pšenicom uopšte!

Gluten je alergen, i ne bi ga trebalo davati bebi pre 8. meseca života.

Druga varijnta za blitvu i meso jest da kombinujete junetinu i blitvu i kropir. Dovoljno je da se sve zajedno kuve kao supa. Naravno, prvo samo meso, pa dodajete krompir pa blitvu po redosledu kuvanja (čemu treba više vremena ide prvo). Zatim sve procedite i izmiksajte u kašu. Ovu kašu možete davati bebama od 8 i više meseci.

Karfiol i blitva za bebe

 

Karfiol je kako kažu, jedna od važnijih namirnica za mališane! Smatra se da sadrži vitamina i minerala više nego recimo namirnice koje smo smatrali prvim izvorima ovih nutrijenata. Sadrži više magnezijuma nego drugo povrće, skoro onoliko koliko i njegov rođak po izgledu – brokoli.  Kombinacija blitve i karfiola se može bebama davati od 8. meseca, iako bi karfiol mogao da se da i ranije.

Evo kako se priprema kašica:

Obarite 5 srednjih cvetova karfiola i dok se kuva dodate listiće blitve. Kada se skuvaju procedite ih. Na malo maslaca propirjate prethodno kuvan pirinač (oko 2 kašike) i dodate karfiol i brokoli. Nakon 5 minuta na maslacu, sve ubacite u blender i dobićete fin zelenkasti pire odnosno kašicu za vaše mališane!

Čorba od blitve za bebe

 

Što se tiče čorbe, kada je ona od blitve – u pitanju je krem supa. To znači da ćete morati malo da je zapržite odnosno imaće zapršku od brašna. Zato se daje mališanima od godine pa na više, ili ukoliko su već probali i pšenicu i gluten može od 8. meseca.

Za ovu ukusnu čorbicu je potrebno da obarite blitvu, procedite i stavite sa strane. Zatim na malo maslaca upžite kašiku brašna, dodate pola decilitra mleka i 2 kašike pavlake. Zatim ubcite blitvu i dolijete vode. Ostavite da se ukuva a zatim sve izmiksate štapnim mikserom. U ovu čorbu možete po želji dodavati šargarepicu, malo piletine, začine ukoliko je pravite za veću decu, ali i drugo povrće ukoliko želite.

Koju blitvu izabrati za bebe?

 

Već smo spomenuli da postoji više varijacija blitve, i svaka ima svoje specifičnosti.

 

blitva za bebe recepti

 

Tako je nama najpoznatija srebrnolista blitva čiji listovi mogu da budu veliki i do 50cm a stabljika je bela. Što je starija to više vuče na srebrnkastu boju. Ona je ukusna, pogotovo kad je mlada a kad je starija ume i da gorči. Zato je nju dobro izabrati kada je mlada, i spremati kao prilog slanijim jelima.

Crvenolista blitva je takođe vrlo popularna i vrlo lepog izgleda! Njeni listovi nisu jako veliki, ali ni mali i imaju slatkasti ukus. Zato se super slažu sa bundevom ili kao neki slatkasti sosevi uz goveđe meso.

Dakle boja igra ulogu pri izboru, i jedna i druga su pogodne za bebe, a više uticaja na izbor ima starost biljke.

Iako što su listovi stariji izgledaju primamljivije, najbolji izbor su oni srednje veličine, ili baš mladi. Kod ovih starijih, ako ih dobijete ili kupite, izrežite stabljiku i odbacite je, jer često ume da bude i žilava i prožeta končastim nitima kroz sredinu, koje nisu baš ukusne.

Kako čuvati blitvu za bebe?

 

Da li se blitva za bebe može zamrzavati i kako?

 

 

Naravno da može i to i sveža i barena.

  • Lakša varijanta je svežu blitvu oprati, posušiti i složene istove zamrznuti.
  • Druga varijanta je da blitvu očistite, obarite na pola i kada se procedi i prohladi, zamrznete je. Ova tehnika je zahvalnija kasnije za spremanje, jer skraćuje vreme pripreme.

Osim u zamrzivaču, svežu blitvu možete čuvati u frižideru oko 3 dana, nakon toga se već suši i propada, i nije baš ukusna za jelo. Najbolje je iskoristiti je što pre nakon kupovine!

Blitva kao zelena kraljica bašte, nije samo lepa tako velikih listova već i ukusna i vrlo zdrava namirnica! Zato, kada vaši mališani budu za nju spremni, nemojte je preskakati, već iskoristite neki od ovih recepata i uživajte u njoj zajedno!