piletina za bebe

Piletina za bebe: neizostavna u ishrani najmlađih

Saznajte koliko je piletina za bebe odličan obrok. Ne samo to! Okrivamo vam sve prednosti uz najbolje recepte i bezbedne načine čuvanja.

Piletina za bebe prednosti

 

Pileće meso se nije bez razloga našlo na meniju naših najmlađih. Odličan je način da se beba uvede u svet čvrste hrane i to upravo zbog svih prednosti koje nudi, a one su sledeće:

  • Jedna od prvih prednosti koju želimo da istaknemo svakako je bogatstvo proteinima. Ova vrsta mesa ih itekako sadrži, a značajni su za pravilan rast i razvoj koštanog i mišićnog sistema. Dobra vest je da su proteini životinjskog porekla lako svarljivi čak i najmlađima, što potvrđuju brojni stručnjaci.
  • Vitaminski sastav takođe je na listi prednosti, a vitamini kojima ovo meso obiluje su B12, B6, B3.
  • Od minerala ovo meso sadrži selen, cink, gvožđe i još mnoge druge, ali ovi se nekako uvek ističu zbog svojih brojnih benefita po ljudski organizam.
  • Generalna prednost je u tome što ovako bogat vitaminski i mineralni sastav doprinosi boljem radu organizma, daje energiju i pomaže u razvoju mozga. 

Kada se bebama daje pileće meso?

 

Ranije se smatralo da meso u bebinu ishranu treba uvesti tek oko osmog meseca. Međutim savremeni stavovi su se promenili, jer su nova saznanja pokazala da je meso zbog svog bogatog sastava veoma važno u bebinoj ishrani.

Zato se piletina može uvesti već krajem šestog meseca bebinog života, nakon što se uvede nekoliko vrsta povrća i beba stekne neko iskustvo u novom načinu ishrane.

Koji deo pilećeg mesa dati bebi?

 

Ukoliko ne znate koji deo piletine dati bebi, zapravo treba da znate da nećete pogrešiti ni sa jednim. Bilo koji deo mesa možete spremiti, a šta preferirati zavisi  od preporuke vašeg pedijatra i potreba bebinog organizma.

  • Pileće grudi su dobar izbor recimo za mališane kojima ne treba puno masnoće, već proteina, jer je sastav ovog mesa takav.
  • Batak i karabatak su po svom sastavu znatno bogatiji, pa ukoliko  vaša beba slabije dobija na težini ili je anemična ovi delovi piletine se itekako preporučuju jer obiluju gvožđem i mastima.

Možda je ipak najbolje rešenje da kombinujete sve delove pilećeg mesa i na taj način vašoj bebi pružite sve što je njenom organizmu neophodno. Naravno uz izbegavanje davanja kožice jer ona ipak sadrži visok procenat masnoće, a može dovesti i do poteškoća sa žvakanjem na ranom uzrastu i do zagrcnjivanja.

Kako odabrati piletinu za bebe?

 

U današnje vreme poprilično je postalo teško pronaći kvalitetan komad mesa. Kada je reč o kupovini piletine, uvek savetujemo da kupujete na proverenim mestima. Najbolje bi bilo da je to meso od pilića koji su uzgajani na organski i što prirodniji način.

Na isti način birate sve za bebu: što prirodnije i bez štetnih sastojaka. To se odnosi i na kozmetiku. Dečija koža je osetljiva i adekvatna kupka jako puno znači, jer koža ima zaštitnu ulogu, a kod beba tu ulogu tek razvija.

Marija je pronašla pravu kupku za bebe i tek tada, kada je videla kako se koža njene bebe oporavlja i više nije suva, shvatila je značaj sastojaka koji se u njoj nalaze. Šta je njenoj bebi pomoglo da opet imamekanu kožu, saznajte iz njene lične priče koja je na ovom linku: https://rastimozdravo.com/dr-pilar-kupka-za-bebe-licno-iskustvo/

Izbegavajte kupovinu pilića sa neproverenih farmi jer takvo meso može sadržati brojne nezdrave dodatke koji nikako nisu preporučljivi.

Dakle gledajte da meso bude proverenog porekla i da bude sveže. To su najvažniji kriterijumi za kupovinu.

Kako se priprema piletina za bebe?

 

Pletinu zaista nije teško spremiti bez obzira za koji se način odlučite, a ima ih više.

Najčešće se piletina skuva u vodi ili supi, ispeče ili skuva na pari. Uz odgovarajući recept svaki način može biti vrlo ukusan.

Kuvana piletina za decu

 

Na samom početku uvođenja pilećeg mesa, mame se uglavnom odlučuju za kuvanje kao opciju. To se može učiniti u vodi zajedno sa povrćem i malo prirodnih začina poput peršunovog lista.

 

kašica od piletine za bebe

 

Drugi način kuvanja jeste na pari što predstavlja zdraviji vid pripreme hrane jer se tako čuva sve što je u mesu hranljivo. Važno je znati meru, kako se meso ne bi previše skuvalo jer tada postaje suvo. Dakle vodite računa da bude dovoljno kuvano i sočno, a ne previše skuvano i suvo.

Koliko se kuva piletina za bebe zavisi od toga koliko su veliki komadi mesa. Što ih sitnije isečete to će se brže skuvati. Savetujemo vam da tako i učinite ako meso kuvate samo za bebe i već za nekih 20-30 minuta ono bude spremno za posluživanje. O preciznoj dužini kuvanja nezahvalno je govoriti jer to zavisi kako od veličine komada mesa, tako i od  temperature na kojoj se ono kuva. Najbolje da proverite viljuškom da li je meso dovoljno mekano ili jednostavno probajte.

Piletina – kašice za bebe

 

Pileće meso se retko kada jede samo. Zapravo je u kombinaciji sa drugim povrćem i najukusnije, a sa čime se sve može kombinovati saznaćete upravo iz naših recepata koji nijedno dete neće ostaviti ravnodušnim.

Napominjemo da pre odlučivanja za određeni recept proverite da li vaša beba sme konzumirati sve namirnice iz tog jela.

Ukoliko niste sigurni, posavetujte se sa svojim pedijatrom.

Piletina i proso

 

Ukoliko bebi želite da spremite vrlo zdrav i hranljiv obrok, kombinacija piletine i prosa je odlična. Za početak u zdravoj hrani kupite proso  za bebe i skuvajte ga prema uputstvu na pakovanju. Najčešće ga prvo treba dobro oprati, a zatim u šerpu sipati duplo više vode nego što ima prosa. Dakle ako stavljate jednu šolju prosa, onda obavezno sipajte dve šolje vode da bi se u njoj kuvalo oko pola sata. Uvek proverite da li je zrno dovoljno mekano. Ako jeste možete ga procediti i pomešati sa termički obrađenom piletinom koja je prethodno skuvana ili ispečena. Ovu kombinaciju uvek je moguće dodatno začiniti recimo bosiljkom i dobiti izvrstan obrok.

 Piletina i batat

 

Koja bi beba mogla odoleti slatkom obroku? Verovatno nijedna, zato je batat super namirnica koju svi mališani vole. Da bi spremili ovu kašicu potrebno je skuvati opran i očišćen batat. Možete ga kuvati sitno isečenim  zajedno sa piletinom. Kada su obe namirnice dovoljno skuvane treba ih ispasirati ili blendirati i poslužiti bebi. Videćete da će nestati za tren oka.

 

 

Bundeva i piletina

 

Još jedna neobična, ali bebama vrlo primamljiva kašica svakako je ova. Da bi je spremili potrebno je skuvati ili ispeći bundevu. Mnogima je pečena bundeva mnogo ukusnija, ali sve je stvar ukusa. Kako god da je pripremate važno da je termički dovoljno obrađena i zatim je možete pomešati sa skuvanom ili pečenom piletinom. Kašicu dovoljno usitnite, a zbog jakog ukusa bundeve ni začini vam neće trebati.

Brokoli i piletina

 

Zeleniš se uvek preporučuje, pa ga treba kombinovati i sa ovom vrstom mesa. Da bi spremili ovu kašicu možete recimo skuvati piletinu na način koji smo spomenuli ranije u tekstu. Zatim nekoliko minuta pred kraj, dodajte brokoli da se skuva. Ovom povrću dovoljno je samo par minuta da malo omekša, a da ne izgubi hranljiva svojstva. Kada je sve skuvano, procedite namirnice i usitnite ih tako da ih beba može sa lakoćom pojesti.

Piletina i grašak

 

Kada na red dođe uvođenje graška u bebin jelovnik, a to je negde oko osmog meseca bebinog života, tada jela zaista postaju bogata. Ovo zeleno povrće obiluje vitaminima i mineralima i baš zbog toga se često nađe na trpezama. Grašak se jednostavno kuva u vodi i gotov je onda kada dovoljno omekša, a to je otprilike nakon pola sata. Obzirom na to, piletinu možete kuvati zajedno sa graškom ili je posebno ispeći pa na kraju sve pomešati i dovoljno usitniti za bebu, Malo začina uvek je dobrodošlo, a koji ćete koristiti zavisi od bebine starosti.

Pašteta od piletine za bebe

 

Kada vam ponestane ideja šta bebi dati za večeru, ovo je odlično rešenje. Napravite paštetu od piletine od koje će mališani biti vrlo siti. Da bi spremili paštetu koju možete koristiti i dva dana, potrebno je da skuvate piletinu zajedno sa sitno iseckanom šargarepom. Kada je sve dovoljno skuvano procedite i stavite u blender. Da bi pašteta imala lepu kremastu teksturu poželjno je dodati malo maslinovog ulja. Nezahvalno je govoriti o merama jer sve zavisi koliko ste stavili mesa i povrća. Važno je samo da dobijete paštetu koja će se lepo mazati. Ovo je samo jedna ideja kako domaća pašteta može da se napravi, a obogaćivanje ukusa sa još nekom vrstom povrća uvek je dobrodošlo. Nije na odmet i da je začinite sa malo peršunovog lista.

Piletina sa povrćem

 

Ovo je jedan od onih recepata sa kojim nema greške. Kada se kaže piletina sa povrćem u ovu kombinaciju u obzir mogu doći sve vrste povrća koje beba sme jesti na svom uzrsastu. Dakle potrebno je skuvati meso sa željenim povrćem kao što je krompir, šargarepa, tikvica, luk, peršun. Kada je sve dovoljno skuvano procedite, izblendirajte ili samo usitnite i začinite po ukusu. Odličan način za pripremu ove varijante obroka jeste i pečenje pilećeg mesa zajedno sa povrćem u rerni.

Čorbica za piletinom

 

Čorbice su uvek poželjne na meniju najmlađih. Za pripremu pileće čorbice potrebno je sitno iseckati piletinu, šargarepu, krompir, crni luk i peršun. Sve to zajedno kuvati.

 

piletina sa povrćem za bebe

 

Kada je čorbica gotova možete je začiniti sa vrlo malo soli i peršunovog lista, a starijim bebama je možete obogatiti sa domaćim knedlama od griza. Za pripremu knedli potrebno je razmutiti jaje u koje se dodaje griz da bi se dobila gušća struktura. Zatim kašikicom vadite knedle i jednu po jednu stavljate u čorbicu. Sačekajte desetak minuta da se knedle skuvaju, a zatim čorbicu spremite za serviranje. Ovakav obrok osim što je vrlo zdrav, prilično je ukusan i hranljiv.

Piletina sa karfiolom

 

Iako ima vrlo intenzivan ukus i miris, karfiol je zaista ukusan i hranljiv obrok pogotovo ako se kombinuje sa mesom. Da bi napravili ovu kombinaciju možete skuvati pileće meso koje je iseckano na sitne komadiće, a pred kraj kuvanja dodajte karfiol. Ovom povrću ne treba puno vremena da se skuva tako da je jelo brzo gotovo. Kašicu možete vrlo malo posoliti ili u nju dodati začin po želji. Da bi se ublažio ukus karfiola, u ovu kašicu možete dodati i malo kuvanog krompira koji će doprineti gustini i lepšem ukusu.

Piletina sa testeninom

 

Kada dođe vreme za testeninu, ona može biti obogaćena pilećim mesom. Za pripremu ove kombinacije bilo bi poželjno da testenina bude integralna ili po mogućnosti domaća jer je to uvek zdravija opcija. U jednoj posudi možete skuvati sitno iseckano pileće meso, a u drugoj testeninu. Kada su obe namirnice gotove, spojite ih u jednu posudu i začinite maslinovim uljem,  kiselom pavlakom, origanom i bosiljkom. Ovo je jedan vrlo jednostavan, a vrlo hranljiv i sit obrok.

Pečena piletina za bebe

 

Na samom početku uvođenja pilećeg mesa u bebinu ishranu, uvek se savetuje kuvana piletina. Međutim kada čvrsta hrana postane svakodnevnica i beba stekne rutinu u žvakanju i uzimanju kašica, na meniju se može naći i pečena piletina. Iako izvori ne navode konkretne preporuke kada sme pečena piletina da se uvede, vodimo se logikom. Sve zavisi od toga kako će ta piletina biti ispečena. Ukoliko se peče recimo u foliji, zajedno sa povrćem bez dodavanja masti, to može biti sočan obrok već oko prve godine bebinog života, pa čak i ranije.

Savetuje se izbegavanje pečenja u dubokoj masti, zajedno sa kožicom jer je to mališanima  zaista “težak” obrok za varenje.

Kako čuvati piletinu za decu?

 

Meso je vrlo osetljiva namirnica i prilično lako kvarljiva pogotovo tokom letnjih meseci. Zato se savetuje da piletinu uvek spremate svežu. To znači da ne sme stajati u frižideru duže od dva dana. Prilikom držanja u frižideru, vodite računa da meso ne dolazi u kontakt sa drugim namirnicama.

 

 

Ukoliko imate sveže pileće meso koje ne planirate odmah spremati, onda ga zamrznite jer na taj način možete da ga čuvate više meseci. Prilikom zamrzavanja važno je da bude dobro zapakovano u kese za zamrzivač i na taj način odvojeno od drugih zamrznutih namirnica.

Što se tiče čuvanja kašica i sa tim treba biti oprezan. Iako kašice sadrže termički obrađene namirnice ne bi ih trebalo upotrebljavati odnosno podgrevati više puta. To se pogotovo odnosi na kašice koje sadrže krompir, pirinač ili spanać jer se ne savetuje njihovo podgrevanje. Ako se u kašici nalazi povrće koje se može podgrevati, tada kašicu možete čuvati najduže jedan dan. Ukoliko gotovu kašicu zamrzavate, tada je treba iskoristiti u roku od tri meseca.

Nakon svih ukusnih recepata koje smo sa vama podelili, sigurni smo da ćete postati vrsni kuvari svojim mališanima. Uz ovako hranljive obroke svako odrastanje je mnogo zdravije i lepše.