grašak za bebe

Grašak za bebe: kada i na koji način se uvodi

Svako povrće je na svoj način zdravo, a grašak za bebe se izdvaja i to ne bez razloga. Saznajte kako se sprema i kada se daje bebi.

Grašak za bebe: prednosti

 

Sigurni smo da ćete se veoma iznenaditi kada čujete koliko je hranljivo ovo zeleno povrće. Bogato je vitaminima i mineralima, a evo i kojim.

Minerali u grašku:

  • Magnezijum
  • Kalijum
  • Kalcijum
  • Fosfor
  • Natrijum
  • Gvožđe
  • Cink
  • Selen
  • Mangan

Vitamini u grašku:

  • Vitamin C
  • Vitamin A
  • Vitamin B1, B6
  • Folna kiselina
  • Niacin

Zahvaljujući ovakvom sastavu grašak veoma povoljno utiče na jačanje imunog sistema kod beba, zato i treba biti pravovremeno zastupljen u bebinom meniju.

Povoljno utiče na rad srca i smanjuje rizik od nastanka srčanih problema. Od graška jačaju i bebine kosti, a to je veoma značajno za mališane tokom razvoja.

Ako su vas ovi podaci iznenadili, pravac u kupovinu graška  za vašeg mališana. Međutim za kupovinu najboljeg zrna graška trebaju vam još neke informacije, a njih ćete dobiti u nastavku teksta.

Kada bebe smeju da jedu grašak?

 

Kada će vaša beba biti spremna za grašak najbolje će proceniti vaš pedijatar koji prati razvoj i celokupan režim ishrane vaše bebe.

Ono što preporučuju stručnjaci jeste da se sa graškom sačeka do bebinog osmog meseca života.

Razlog za čekanje jeste mogućnost da grašak izazove gasove kod bebe odnosno otežano varenje ili čak zatvor.

Nema potrebe da isuviše rano uvodite grašak, ova preporuka koju daju stručnjaci sasvim je optimalna i odgovara bebinim sposobnostima varenja.

 

grašak za bebe prednosti

 

Iako grašak nije poznat kao alergen i takve reakcije su moguće. Da li beba ima alergiju na grašak primetićete po tome da li ima promena u disanju, gutanju, ili po promenama na koži.

Može se desiti da  crvenilo na koži koje je posledica suve kože bude interpretirano kao alergija, a ustvari je samo ekcem. Problem je što to nikada nije samo ekcem, a u to se uverila i Marija. Suva koža zadaje puno muka mališanima i zato je njena potraga za odgovarajućim preparatom koji bi odgovarao koži njenog deteta bila opravdana. Ona je najzad došla do rešenja, a o čemu je reč saznajte iz njene lične priče na linku u nastavku. https://rastimozdravo.com/dr-pilar-kupka-za-bebe-licno-iskustvo/

Svakako, kao i pri uvođenju bilo koje druge namirnice, i grašak uvodite bebi 3 dana za redom i pratite stanje.

Kako se kuva grašak za bebe?

 

Kuvanje graška nije nimalo komplikovano, tako da se čak i najneiskusnije mame mogu vrlo dobro snaći u pripremanju ove vrste namirnice.

Najbolji način da se ovo povrće spremi svakako je kuvanje.

Dakle potrebna vam je šerpa sa vodom u koju ćete nasuti grašak da se kuva. Vodite računa da vode bude dovoljno, odnosno da sva zrna graška budu prekrivena vodom kako bi se dobro  i ravnomerno kuvala.

Jedna napomena je da izvadite zrna graška iz mahunarke ukoliko ste kupili svež grašak. Mahunarku nikako ne kuvajte bebi već isključivo zelena zrna. Nakon kuvanja, grašak bebi poslužite u skladu sa njenim mogućnostima žvakanja i gutanja.

Ukoliko beba jede izblendiranu hranu i grašak izblendirajte kako bi dobili pire od graška.

Veoma malim bebama opna od graška može smetati jer se malo teže žvaće i guta. Zato nije na odmet da je nakon blendiranja uklonite ceđenjem  kroz cedijlku kako ne bi došlo do zagrcnjivanja. Tako ćete dobiti čist pire od graška koji kasnije možete obogatiti drugim namirnicama i napraviti ukusno jelo za vašu bebicu.

Koliko dugo se kuva?

 

Dužina kuvanja graška zavisiće od nekoliko faktora. Prvenstveno zavisi od vrste graška koju kupujete. Pojedine vrste imaju tvrđe zrno pa je nekada potrebno i višesatno kuvanje da bi ono omekšalo. Toplo vam preporučujemo da izbegavate takve sorte graška.

Držite se onih koje se brzo skuvaju, a uglavnom je to za oko pola sata.

 

 

Naravno da će na dužinu kuvanja uticati i jačina temperature na kojoj kuvate, kao i “starost” graška. Što je zrno “mlađe” odnosno pravovremeno ubrano, ono se brže i skuva. 

Ukoliko kupujete svež grašak u mahunarki raspitajte se kod prodavca o ovim karakteristikama da bi znali kako da organizujete kuvanje.

Kupovinom zamrznutog graška, na kesici ćete dobiti uputstvo koliko dugo treba kuvati grašak da bi bio mekan i ukusan. Najčešće preporuke su oko 20-30 minuta, ali vi svakako proverite da li je zrno dovoljno mekano i ukusno. Tek nakon vaše provere servirajte bebi, jer će ponekad biti potrebno produžiti vreme kuvanja kako bi jelo bilo mekše i ukusnije.

Grašak za bebe recepti

 

Videćete da se grašak veoma lepo kombinuje sa mnogim namirnicama i zato je kombinacija namirnica skoro pa beskonačna. U nastavku slede neki najjednostavniji recepti za pripremu graška za bebe, a vi pustite mašti na volju, uključite kreativnost i slobodno svaki od njih obogatite još nečim.

Vodite računa da za svoju bebu odaberete one recepte koje sadrže već uvedene namirnice.

Ukoliko beba nije probala neku namirnicu prvo je uvedite posebno, sa oprezom, a pogotovo ako je reč o alergenu. Tek nakon toga spremajte recept koji vam se dopao.

Grašak sa piletinom za bebe

 

Grašak sa piletinom je veoma ukusan i hranljiv recept. Budite sigurni da će beba nakon ovog jela, jedno vreme biti sasvim sita. Da bi ste spremili ovakav obrok potrebno je da u šerpu sa vodom stavite grašak i piletinu iseckanu na sitne kockice.

Ove dve namirnice kuvajte oko pola sata odnosno do momenta dok grašak ne omekša i dok se meso ne skuva.

Nakon toga u skladu sa bebinim uzrastom usitnite hranu, izgnječite ili iseckajte meso. U tu smesu možete dodati maslinovo ulje kako bi smesa bila lepše strukture i lakša bebi za gutanje.

Ovaj obrok uvek možete obogatiti sa šargarepom koja se lepo slaže sa graškom.

Grašak sa junetinom

 

Junetina je izuzetno hranljiva i preporučljiva vrsta mesa u bebinoj ishrani. Jedina mana ovog mesa je što zahteva duže kuvanje kako bi bilo mekano i ukusno za jelo. Zato je potrebno da prvo veoma sitno iseckate juneće meso. Stavite ga u šerpu sa vodom da se kuva. Najbolje  je da se kuva na malo jačoj vatri kako bi se što pre skuvalo i bilo što mekše. Koliko vremena će biti potrebno zavisi od temperature na kojoj se kuva, ali i od kvaliteta odnosno “starosti” mesa.

Kada kupujete junetinu za bebu uvek tražite svežu junetinu i naglasite da je za bebu kako bi vam mesar dao parče koje ne sadrži puno masnoće i žilica.

Zato je potrebno znati gde se može kupiti kvalitetno meso za ovu namenu.

Malo smo skrenuli sa teme, ali to je važno da bi jelo bilo ukusno. Dakle proverite nakon sat vremena kakvo je meso. Ukoiko je mekano i lepo se seče, da ne kažemo “topi”, onda je gotovo. Tada u vodu sa mesom možete dodati grašak kako bi se zajedno kuvali još nekih pola sata. Tako ćete biti sigurni da su obe namirnice dobro termički obrađene i da će se njihovi ukusi lepo prožeti.

I ove namirnice možete sitno iseckati ili izblendati bebi ukoliko je to potrebno. U kašicu i sada možete dodati maslinovo ulje, malo adaptiranog mleka ili začin koji ste već uveli bebi u ishranu. Uz ovu kombinaciju lepo bi išao i kuvani pirinač. To bi bio pun pogodak, a obrok zasitan i ukusan.

Grašak sa jajetom

 

Pomalo neobična kombinacija, ali vrlo ukusna i hranljiva. Da bi napravili ovo jelo potrebno je da skuvate jaje. To sigurno znate kako se radi. Stavite vodu u šerpu da vri, zatim ubacite jaje i kuvajte oko 8 minuta kako bi bilo čvrsto kuvano. Nakon toga ga ogulite.

Ukoliko je beba mlađa od godinu dana u kašicu odvojite samo žumance, a starijoj deci možete kombinovati i belance. Zašto tako, pročitajte u ovom tekstu o uvođenju jajeta u bebinu ishranu.

U drugoj šerpi posebno skuvajte grašak. Zatim ove dve namirnice spojite u jedno jelo i po potrebi usitnite ili izgnječite kako bi dobili kompaktnu smesu. Maslinovo ulje je uvek dobrodošao začin, a kao dodatak može poslužiti čak i kisela pavlaka koju uglavnom svi mališani vole.

Grašak sa krompirom za bebe

 

Ne možemo reći da je ovo jedna sasvim lagana varijanta, jer krompir ipak sadrži puno ugljenih hidrata, ali recimo da je vrlo hranljiva i zdrava kombinacija za bebu. Priprema je prilično jednostavna, jer u jednu šerpu sa vodom možete ubaciti obe namirnice i kuvati. Naš savet je da krompir ogulite i iseckate na sitne komadiće kako bi se što pre skuvao.

Nakon toga možete napraviti pire od ova dva sastojka dodavanjem maslinovog ulja ili adaptiranog mleka.

Pirinač i grašak za bebe

 

Pirinač je namirnica koja se veoma lepo kombinuje sa različitim vrstama povrća jer je neutralnog ukusa. Baš zato je i potrebno pirinač kombinovati sa nečim jer ga bebe neće tako lako pojesti kada nema nikakvog intenzinijeg ukusa. I ove dve namirnice možete kuvati istovremeno u istoj šerpi. Dakle sipajte vodu i u nju stavite pirinač koji ste prethodno dobro oprali i ocedili. Ubacite grašak i kuvajte.

Vodite računa koliko vremena treba pirinču da se skuva. Ukoliko koristite integralni pirinač koji je bolja opcija, njemu je potrebno duže vremena da omekša i njega možete staviti istovremeno sa graškom. Običnom belom pirinču ne treba dugo da se kuva, pa njega možete dodati kada je grašak recimo na polovini kuvanja.

Sve te sitnice morate uzeti  u obzir jer kada se namirnice dugo kuvaju, dolazi do prekuvavanja i raspadanja pa se gubi na kvalietnoj strukturi jela.

Namirnice koje idu dobro uz grašak

 

Grašak je mahunarka koja ima veoma specifičan ukus, za koji možemo slobodno reći da je prijatan pogotovo nakon kuvanja.

 

grašak za bebe priprema

 

Ono što se lepo kombinuje sa graškom spomenuli smo u prethodnim receptima. Sa ovim povrćem lepo se kombinuje povrće koje je neutralnijeg ukusa kao što je pirinač i krompir. Tako grašak može obogatiti njihov ukus.

Spomenuli smo da se i šargarepa lepo kominuje sa graškom, a tu je i kukuruz šećerac koji jelo može učiniti i vizuelno zanimljivim za mališane.

Naravno da se na spisku neizostavno mora naći  i meso koje mališanima treba za razvoj. Naravno, u skladu sa uzrastom i tabelicom ishrane za bebe.  Prvenstveno je tu piletina, junetina, ćuretina, a kasnije i pojedine vrste riba poput oslića. Grašak je odlična opcija već za sutrašnji prilog ukoliko nemate ideju šta spremiti vašoj bebi.

Kako izabrati grašak za bebe?

 

Evo malo korisnih saveta kada pođete u kupovinu ovog zelenog povrća.

 

 

Ono što prvo treba da gledate jeste poreklo graška, odnosno da se raspitate o vrsti uzgoja da li je u pitanju organska proizvodnja ili ne. Stručnjaci kažu da se grašak ne prska puno pesticidima, tako da i nema puno opasnosti čak i ako nije organski uzgojen.

Ukoliko kupujete grašak u mahunarki koji zahteva čišćenje, onda vodite računa da bude sveže ubran. To ćete videti po boji koja treba da bude svetlo zelena, bez požutelih i suvih krajeva. Savetuje se kupovina sitnijeg zrna jer je ono ukusnije i brže se skuva.

Ukoliko kupujete zaleđeni grašak onda je potrebno birati proizvođača koji garantuje kvalitet svojih namirnica. Ova zrna se uglavnom veoma brzo pakuju nakon branja tako da bi grašak trebao biti svež nakon odmrzavanja. Ne brinite time se ne gube hranljiva svojstva, jer se zamrzavanjem čuva sve.

Kako čuvati grašak za bebe?

 

Ukoliko kupite svež grašak koji nije očišćen, onda vam savetujemo da ga što pre iskoristite. Ako to ne učinite u toku 2-3 dana,  očistite ga, zapakujte u kesu za zamrzavanje i stavite u zamrzivač. To će mu sačuvati svežinu i možete ga iskoristiti kada vama bude pogodno.

Zamrznuti grašak čuvate u zamrzivaču onoliko dugo koliko je nazančeno na pakovanju. Ukoliko ga jednom odmrznete nikako  ga ne vraćajte nazad u zamrzivač.

Zaključak

 

Da li smo vas ubedili u važnost uvođenja graška u bebinu ishranu?

Nadamo se da jesmo, jer će time vaši mališani biti na dobitku, a njihov meni obogaćen veoma hranljivom namirnicom.

Čak iako beba prvi put odbije da jede grašak, probajte ponovo. Kombinujte ga na drugačiji način, ispasirajte, dodajte neku namirnicu koju beba već voli.

Ima načina, a grašak je svakako vredan truda da se pronađe pravi.