griz za bebe

Kada i kako spremiti griz za bebe

Da li je griz za bebe preporučljiv kao obrok? Itekako jeste, a osim toga se lako sprema i u bebinu ishranu uvodi među prvim namirnicama.

Da bi ste od ovog obroka dobili najbolje, potrebno je znati koju vrstu griza odabrati i kako ga spremiti da bi vaša beba uživala i lepo se razvijala.

Griz kao obrok za bebe

 

Svim mamama koje do sada nisu temeljno istraživale svaku namirnicu, za početak želimo da pojasnimo kako se dobija griz i zašto je značajan u ishrani.

Ova namirnica nastaje mlevenjem središnjeg dela zrna pšenice. Dakle griz nastaje isključivo mlevenjem bez bilo kakvih dodataka ili aditiva.

Upravo zbog toga što je prirodnog porekla, preporučuje se deci od najranijeg uzrasta.

Evo nekoliko ključnih prednosti zbog kojih bi griz trebalo konzumirati i uvesti ga u bebin jelovnik:

  • Griz nema puno zasićenih masti
  • Ne sadrži holesterol
  • Bogat je fosforom i kalcijumom
  • Sadrži riboflavin i vitamin B12
  • U njemu se nalazi visok nivo selena
  • Otklanja osećaj gladi i umora
  • Daje energiju

Kada pogledate ovaj sastav, jasno vam je zašto se griz potencira u bebinom jelovniku. No, važno je naglasiti da postoji više vrsta griza i nije svejedno kada ćete koji  uvesti u bebinu ishranu. 

 

 

Za početak, odnosno kada bebi tek krenete da uvodite čvrstu hranu preporučuju se pirinčani i kukuruzni griz jer oni ne sadrže gluten i ne sadrže puno alergena. Dakle ove dve vrste griza su najbezbednije za vašu bebu i možete ih uvesti već na uzrastu od 6 meseci, naravno uz dogovor sa vašim pedijatrom.

Nutricionisti pažnju skreću na to da griz nije zamena za celu žitaricu, već one moraju biti zastupljene u bebinom meniju.

Griz smatrajte kao dopunu ishrani i uvek ga kombinujte sa voćem, povrćem  ili mlečnim namirnicama u slatkoj ili slanoj varijanti. Tek tada postaje potpuno hranljivi obrok.

Vrste  griza za bebe

 

Drage mame nije sve tako jednostavno. Kada odete u prodavnicu i tražite griz za bebu, očekujte da vas pitaju koji griz želite. To je zato što ima više vrsta, a evo na koje sve možete naleteti:

Speltin griz

 

Speltin griz se u ishranu bebe može uvesti nakon šestog meseca.

Prednosti ove vrste griza su bogatstvo vitaminom B i vitaminom E. Iako ova vrsta griza sadrži gluten, on se lako vari, a preporuka je da se kombinuje sa voćem ili povrćem prilikom pripreme vašoj bebi.

Pšenični  griz

 

Kada se kaže “griz” većina ljudi pomisli na pšenični griz koji je najzastupljeniji u ishrani kako dece tako i odraslih. Griz je mnogima jedna od omiljenih poslastica iz detinjstva.

 

pšenični griz za bebe

 

Kada je reč o bebama, sa ovom vrstom giza treba malo sačekati.

Prema rečima stručnjaka pšenični griz sadrži gluten i zato je bolje pričekati dok beba ne napuni 8-9 meseci kako bi probala i ovu poslasticu.

Pročitajte: Kada uvesti gluten u ishranu beba?

Kukuruzni griz

 

Kukuruzni griz zove se još i palenta. Sama reč vam kaže da nastaje mlevenjem zrna kukuruza. Veoma je zastupljen u ishrani beba i to već na uzrastu od 6 meseci. Ova vrsta griza se rano uvodi zato što ne sadrži gluten i nije alergen u velikoj meri. Može se desiti da nekoj bebi zasmeta, ali zato se svaka nova namirnica uvodi postepeno i u malim količinama.

Pirinčani griz

 

Pirinčani griz je mnogim bebama prva čvrsta hrana koju probaju već sa 6 meseci. Ovaj griz dobija se mlevenjem zrna pirinča. Bezbedan je za upotrebu jer ne sadrži gluten i ne izaziva alergijske reakcije, a daje osećaj sitosti i energije. U prodavnicama možete pronaći pirinčani griz raznih proizvođača koji prave hranu za bebe. Za početak to je jedna od bezbednih opcija da se bebi kupi kvalitetna hrana.

Griz od prosa

 

Proso je žitarica koju ne biste smeli zaobići kada je bebina ishrana u pitanju. Proso možete koristiti i u obliku griza. Preporučuje se bebama starijim od šest meseci.

Ova namirnica je poželjna jer je bogata magnezijumom, kalcijumom i kalijumom.

Ovu vrstu griza takođe je poželjno kombinovati sa voćem ili povrćem kako bi se obogatio ukus.

No vratimo me si pšeničnom grizu koji je najčešće sinonim za ovu namirnicu. Informacije u nastavku odnose se na ovaj oblik griza.

 

Kako se kuva griz za bebe?

 

Sigurni smo da većina vas ume da skuva griz, a za sve neiskusne mame evo detaljnog postupka:

Pre nego što krenemo sa konkretnim koracima važno je napomenuti da se bebi do godinu dana, griz kuva sa vodom ili sa adaptiranim mlekom. Tek nakon godinu dana griz možete kuvati sa kravljim mlekom.

Sada kada je taj deo jasan, hajde da vidimo šta je potrebno da uradite kako bi bebi pripremili ukusan obrok.

  • Ukoliko bebi kuvate griz sa vodom, potrebno je da stavite vodu na šporet i sačekate da prokuva. Kada dođe do ključanja, smanjite temperaturu ringle i postepeno dodajte griz sve vreme mešajući kako se ne bi stvorile grudvice. Zatim ostavite par minuta kako bi se griz skuvao. Dovoljno je 3-4 minuta. Da je jelo gotovo videćete po tome što se dobije gusta kaša koja je spremna za jelo.  Koliko ćete staviti vode i griza zavisi od količine koja vam je potrebna, a odnos ide otprilike 1dcl tečnosti na jednu supenu kašiku griza. U ovu smesu možete dodati voće ili povrće, u zavisnosti od toga da li želite sladak ili slani obrok.
  • Mame čije bebe piju adaptirano mleko, uz pomoć njega kuvaju i griz. Verovatno pomišljate da je potrebno formulu prokuvati kako bi ste dodali griz, međutim pedijatri se ne slažu sa tim postupkom. Prilikom istraživanja ove teme naišli smo na mišljenja pedijatara da mlečne formule ne bi trebalo prokuvavati. Ukoliko želite da ih dodate u griz, onda ga prvo skuvajte sa vodom, zatim ga rashladite i dodajte formulu. 
  • Još jedan način kuvanja griza je u kravljem mleku, ali tek kada beba napuni godinu dana. Ne preporučuje se ranije uvođenje kravljeg mleka jer sadrži proteine koji znaju narušiti bebino zdravlje i teško je svarljivo jako malim bebama. Kada krenete sa kuvanjem griza sa kravljim mlekom, potrebno je staviti mleko da se kuva. Kada dođe do ključanja, smanjite temperaturu i lagano dodajte griz sve vreme mešajući da se ne bi stvorile grudvice. Zatim ovu smesu obogatite po svom ukusu uz pomoć nekog voća.

Kako spremiti griz na flašicu?

 

Prednost ovog obroka je i ta da se može dati na flašicu. U tom slučaju je potrebno da griz skuvate što ređe, odnosno mora biti te gustine da prođe kroz  otvor na cucli od flašice. 

Ovo je vrlo praktičan način da nahranite svoju bebu za bilo koji obrok u toku dana. Pogotovo može biti odlična kao večera jer na taj način beba duže ostaje sita pa samim tim mnogo bolje spava.

Recepti sa grizom za bebe

 

Ako vam je ponestalo ideja šta spremiti bebi za naredni obrok evo nekoliko korisnih predloga.

Griz i jabuka

 

Griz i jabuka su odlična kombinacija, a ovakvo jelo možete spremiti na više načina. Ukoliko je beba stara oko 6-7 meseci potrebno je da prvo skuvate jabuku. Dakle ogulite jabuku, isecite je na komadiće i stavite da se skuva toliko da vaša beba može da je sažvaće i proguta bez problema. Kada je jabuka dovoljno mekana, izvadite je na tanjir i izgnječite, a u vodu u kojoj se jabuka kuvala dodajte griz sve vreme mešajući da se ne naprave grudvice.

Neka se griz kuva otprilike 3-4 minuta i nakon toga ga sjedinite sa jabukom. Kada se dovoljno ohladi, vaša beba će sigurno uživati u ovom obroku.

Ukoliko je beba starija i može jesti sveže voće, jabuku možete dodati i sveže izblendiranu ili izrendanu u skuvani griz. Ovakvo jelo biće još lepšeg i intenzivnijeg ukusa.

Griz sa bananom

 

Griz sa bananom prava je energetska bomba. Ovakvim obrokom beba će sigurno biti zadovoljna i sita više sati. Da bi ste ovo jelo napravili skuvajte griz prema prethodno navedenom postupku i u njega dodajte izgnječenu ili sitno iseckanu bananu, u zavisnosti od starosti vaše bebe.

Griz knedle za bebe

 

Griz knedle u supici svi vole. Ovo može biti odličan ručak za bebu, zato kada sledeći put krenete da kuvate supu ne zaboravite napraviti knedle. Za bebu mlađu od godinu dana knedle pravite od griza, žumanceta i malo vode. Koju količinu ćete staviti zavisi od vaših i bebinih potreba, ali recimo da će 2-3 kašičice griza biti dovoljno i u njih dodajte jednu kašićicu žumanceta i malo vode da dobijete odgovarajuću gustinu za knedle. Preporučuje se da ne stavljate celo jaje u knedle jer je belance alergen koji bi trebalo izbegavati prvih godinu dana.

Ovako pripremljene knedle kašikom ubacujte u supu i ostavite da se skuvaju nekoliko minuta. Kada knedle izađu na površinu znači da su skuvane i spremne za posluživanje.

Griz sa šljivama za bebe

 

Ovo jelo prava je poslastica za svakog mališana, obzirom da su šljive veoma hranljive i bogate vitaminima. Ukoliko želite da ih uvedete u bebinu ishranu to činite na uzrastu od 6-8 meseci, kao sveže ili suvo voće.

Da bi napravili ovu kombinaciju potrebno je da prvo skuvate šljive. Ukoliko imate sveže šljive njima je dovoljno da se kuvaju do 10 minuta, a ako koristite suve šljive onda ih treba kuvati duže od 10 minuta.

Postupak možete uraditi kao i sa jabukama. Izvadite skuvane šljive na tanjir i iseckajte ih na sitne komadiće tako da vaša beba može da ih proguta. U vodu u kojoj su se kuvale šljive, postepeno sipajte griz, sve vreme mešajte  i pustite da se na tihoj vatri kuva 3-4 minuta. Nakon toga sjedinite griz i šljive.

Griz sa grčkim jogurtom

 

Griz možete napraviti i kao slano jelo, a ne samo kao poslasticu. Da bi to postigli potrebno je da skuvate griz prema prethodno navedenim koracima i pomešate ga sa grčkim jogurtom. Na ovaj način ćete biti sigurni da je vaša beba pojela zdrav i dovoljno sit obrok.

Bundeva i griz za bebe

 

Možda pomalo neobična, ali vrlo hranljiva kombinacija griza i bundeve. Ne zaboravljajte na bundevu u bebinoj ishrani jer je bogata vitaminima. Da bi napravili ovo jelo potrebno je da prvo skuvate ili ispečete bundevu i pomešate je sa skuvanim grizom. To možete obogatiti sa malo cimeta i eto preukusne poslastice za sve mališane.

Instant griz za bebe

 

Zahvaljujući mnogim proizvođačima hrane za bebe, mamama je danas posao mnogo olakšan. Sada u prodavnicama možete pronaći instant griz za bebe . 

 

griz za bebe priprema

 

Instant znači da se veoma lako i brzo sprema, uglavnom samo uz prelivanje vrelom vodom, a uz malo mašte i dodavanje raznog voća i povrća, sve postaje ukusan i hranljiv obrok.

Kada kupite instant griz dobićete i detaljno uputstvo kako ga spremiti i bićete sigurni da vaša beba ima kvalitetan obrok.

Osim toga proizvođači garantuju i kvalitet pšenice od koje je griz napravljen.

Ovo može biti odlična polazna tačka kada krenete sa uvođenjem čvrste hrane.

Gde nabaviti griz i cena

 

Griz za vašu bebu možete kupiti u svim prodavnicama specijalizovanim za bebe, ali i u apotekama i običnim prehrambenim prodavnicama, kao i prodavnicama zdrave hrane.  Sve zavisi koja vrsta griza vam treba.

Vodite računa da griz ne kupujete u rinfuzu jer tada ne možete biti sigurni da je u roku i da u njemu nema moljaca. Najbolje je kupovati griz koji je fabrički upakovan i na kojem ima naznačen rok upotrebe.

Kada je reč o ceni, to je zaista nezahvlano navoditi jer se ona razlikuje u zavisnosti od vrste griza i veličine pakovanja.  Budite spremni na to da instant griz platite mnogo više, a da dobijete mnogo manju količinu. Pa tako za pakovanje od 200 grama instant griza ponekad morate odvojiti čak do 500 dinara.

Sa druge strane, najobičnije pakovanje od 500 grama pšeničnog griza u prodavnici možete kupiti već od 50-60 dinara. 

Kada je ishrana u pitanju, od najranijeg perioda je poželjno da ona bude što zdravija i što bogatija hranljivim materijama. Kao što vidite, grizza bebe zadovoljava sve ove kriterijume pogotovo ako ga pravovremeno uvedete u  jelovnik i kombinujete sa ostalim preporučenim namirnicama.