Zelena stolica kod beba je pojava za koju mnogi kažu da je znak gladi, stomačnih problema ili neke bolesti. Zašto beba kaki zeleno? Otkrijte!
Većina roditelja će se u nekom momentu susresti sa zelenom stolicom kod svojih mališana. Važno je znati da se boja i tekstura stolice menjaju od samog rođenja i prolaze kroz razne faze, a zelena stolica je jedna od njih.
Neke promene u stolici se smatraju normalnim i očekivanim, dok su druge razlog za odlazak kod lekara.
Šta to uzrokuje zelenu stolicu i da li je neophodno lečiti?
Zašto je bebina stolica zelena?
Stolica kod novorođenčeta se menja u prvim danima, nedeljama i mesecima bebinog života. To je sasvim normalna pojava, a menja se čitav spektar boja stolice i može varirati od crne, preko braonkaste, zelene pa sve do senfasto žute boje.
Kod beba se glavnim uzrocima promene u boji stolice smatraju uzrast bebe, ishrana i zdravstveno stanje, a u nastavku teksta ćete videti i kako ovi aspekti utiču na promene u boji stolice.
Zelena stolica je stolica gladi – da ili ne?
Kada je ova tvrdnja u pitanju podaci su kontradiktorni.
Istražujući ovu temu naišli smo na podatak da pojava zelene stolice može biti pokazatelj gladi. To se dešava u situaciji kada beba sisa, a ne dobija dovoljne količine mleka.
Može se desiti da beba sisa samo početno mleko koje nadolazi na početku dojenja, a ne sisa kasnije mleko koje je hranljivije ili majka često prebacuje bebu sa dojke na dojku. Uzrok nedostatka mleka može biti i smanjena laktacija uprkos tome što majka pravilno doji bebu.
Ukoliko je to slučaj i kod vas bilo bi dobro da se informišete kako na najefikasniji način da povećate količinu mleka u dojkama.
Od gladi stolica može postati zelena, ali bez sadržaja, a opisuju je kao žabokrečinu. Ne samo što će promeniti boju, nego će se smanjiti i učestalost pojave stolice, beba neće dobijati na težini i može biti neraspoložena ili često pospana.
Dakle, to može biti uzrok zelene stolice, ali nije uvek uzrok i nije jedini.
Neki stručnjaci čak zagovaraju stanovište da je ovo velika zabluda. Zato je nabolje da dobro obratite pažnju šta se dešava dok beba sisa, kako i koliko jede i da na taj način utvrdite da li je gladna ili ne.
Krajnji zaključak bi bio da zelena stolica sama po sebi nije relevantan pokazatelj ove tvrdnje, već treba uzeti u obzir kilažu bebe, opšte bebino funkcionisanje i raspoloženje tokom i između obroka.
Uzroci zelene stolice kod beba
Postoji više faktora koji mogu uzrokovati pojavu zelene stolice.
Dva najčešća su ishrana bebe i dijareja.
Mnoge bebe povremeno imaju zelenu stolicu, a evo šta je još može uzrokovati:
- Usporeno varenje, pogotovo ako je beba pojela veće količine hrane nego inače
- Zelene namirnice u ishrani majke koja doji ili u ishrani starije bebe
- Prehlada ili stomačni virusi
- Antibiotici koje koristi beba ili mama koja doji
- Terapija za žuticu
- Pojedine vrste adaptiranog mleka, ukoliko je beba na dohrani
Kod nekih beba stolica je prirodno malo zelenkasta.
Ako beba lepo napreduje i deluje raspoloženo bez prisustva bilo kakvih simptoma, onda zelena stolica nije razlog za brigu.
Spomenuli smo da je jedan od uzroka zelene stolice ishrana. Kada beba počne jesti zeleno povrće ili ga majka unosi u organizam tokom dojenja to itekako uzrokuje promenu u boji stolice. Neke od tih namirnica su spanać, kelj, salata, slatkiši koji sadrže veštačke boje, suplementi gvožđa. Da, čak i namirnice koje imaju u sebi veštačku zelenu boju mogu uzrokovati zelenu stolicu.
Zelena stolica kod beba može biti uzrokovana različitim faktorima koji se tiču njihove ishrane, zdravlja i prelaska sa jedne vrste hrane na drugu. Razumevanje ovih uzroka može pomoći roditeljima da prepoznaju kada je zelena stolica normalna pojava, a kada je potrebno potražiti savet lekara.
Osim ovoga, uzroci zelene stolice mogu biti:
Infekcije: Bakterijske ili virusne infekcije gastrointestinalnog trakta mogu izazvati zelenu stolicu. Infekcije poput rotavirusa ili salmoneloze mogu dovesti do proliva, koji može biti zelen zbog bržeg prolaska hrane kroz creva, što smanjuje vreme za razgradnju žuči. U ovim slučajevima, zelena stolica često dolazi sa drugim simptomima kao što su groznica, povraćanje ili dehidratacija, što zahteva medicinsku pažnju.
Prelazak sa dojenja na formulu: Kada beba prelazi sa dojenja na formulu ili kombinovanu ishranu, njeno telo se prilagođava novom sastavu mleka. Formula može imati drugačiji nutritivni profil i drugačiji uticaj na bebin digestivni sistem u poređenju sa majčinim mlekom. Ova tranzicija može dovesti do privremenih promena u boji stolice, uključujući zelenu stolicu, dok se bebin organizam ne navikne na novu vrstu hrane.
Povećan unos mleka sa visokim sadržajem laktoze: Kada beba konzumira previše mleka bogatog laktozom, kao što je prednje mleko kod dojenja, može doći do zelene stolice. Prednje mleko je bogato laktozom i ima manje masti, što može dovesti do bržeg prolaska hrane kroz bebin digestivni trakt i izazvati zelenu boju stolice zbog nedovoljne apsorpcije žuči.
Razumevanje ovih uzroka može vam pomoći da pratite promene u stolici svoje bebe i prepoznate kada je potrebno potražiti medicinski savet. Iako je zelena stolica često bezopasna i privremena, kontinuirano praćenje bebinog zdravlja i ishrane je ključno za osiguranje njenog optimalnog razvoja.
Zelena stolica i dijareja – kakva je veza?
Dijareja je još jedan od glavnih uzročnika promene u boji stolice. Do nje dolazi kada mala bebina creva ne mogu apsorbovati dovoljne količine vode. Uzrok tome su najčešće virusi.
Kada dođe do pojave dijareje jako je važno pravovremeno reagovati kako beba ne bi dehidrirala usled gubitka tečnosti kroz stolicu.
Ako primetite da je bebi pelena suva više sati, da nema energije, da su joj usta suva i ispucala, da nema suza tokom plakanja obavezno se javite lekaru jer su ovo znaci da je došlo do dehidratacije.
Kada dođe do dijareje menja se količina vode i elektrolita u stolici, a pošto se sadržaj kreće kroz digestivni trakt mnogo brže nego inače, menja se i boja stolice.
Tamno zelena stolica kod bebe
Tamno zelena stolica se može pojaviti na različitim uzrastima bebe. Kada govorimo o tamnoj stolici kada je beba stara svega nekoliko dana onda moramo pojasniti šta je mekonijum.
Mekonijum se odnosi na prvu bebinu stolicu koja je tamna, odnosno crna, ali može sadržati u sebi i zelenkaste nijanse tokom prelaza ka svetlijoj.
On u sebi sadrži sve ono što je beba gutala dok se nalazila u materici.
Kako beba raste ulogu u pojavi tamno zelene stolice ima ishrana majke koja doji, a kasnije i ishrana same bebe.
Bebe koje su na dohrani obogaćenoj gvožđem mogu imati pojavu tamno zelene stolice.
Zelena stolica kod dojene bebe
Kod dojenih beba unos vitamina, minerala i ostalih važnih nutrijenata najviše zavisi od ishrane majke koja doji.
Kada se pojavi zelena stolica kod dojenih beba neophodno je istražiti uzrok pojave. Stručnjaci smatraju da tome često doprinosi disbalans u unosu predmleka i “zrelog” mleka tokom podoja.
Predmleko je mleko koje curi na samom početku sisanja i ono je vodenastije i sa više šećera u sebi. Zadnje mleko je gušće, masnije i sadrži više vitamina i belančevina.
Važno je da tokom svakog podoja beba unese dovoljne količine i predmleka i zadnjeg mleka, kako bi se postigao odgovarajući unos hranljivih materija. Zelena stolica može biti posledica kraćih epizoda sisanja ili prebrze promene položaja sa jedne dojke na drugu.
U tim situacijama beba unosi više predmleka nego zrelog i kaloričnog mleka što uzrokuje gasove i zelenu stolicu.
Ako se pojave bilo kakvi problemi ove vrste pre svega se dobro informišite o pravilnom načinu dojenja koji podrazumeva da bebu dovoljno dugo držite na jednoj dojci, a zatim je prebacite na drugu. Takođe je važno da prepoznate znake gladi kod bebe kako bi jela u pravo vreme i tokom dojenja sisala dovoljne količine kaloričnog mleka.
Ukoliko smatrate da su vam potrebne dodatne informacije o ovoj oblasti informišite se kod stručnih lica ili potražite informacije iz stručnih izvora.
Kada dojite svaka namirnica koju unesete u organizam ostavlja trag na bebi odnosno dospeva u bebin organizam i ponekad se manifestuje u vidu zelene stolice. Pogotovo ako ste jeli zeleno povrće, tako da je i to mogući uzrok ove pojave.
Tvrda zelena stolica kod beba
Tvrda stolica može biti pokazatelj zatvora kod beba pogotovo ako je praćena neredovnim stolicama i mučenjem prilikom istiskivanja stolice.
Često je zatvor posledica dehidratacije ili uzimanja prevelike količine formule. Ako primetite da se vaša beba muči dok pokušava da kaki, tako što se napinje i zacrveni u licu, povedite više računa o ishrani i unosu dovoljne količine tečnosti u organizam.
Tamno zelena stolica kod beba na dohrani
Izgled bebine stolice zavisi i od načina hranjenja, odnosno na osnovu izgleda stolice možete zaključiti da li beba sisa ili je na dohrani.
Bebe koje su na formuli imaju čvršću stolicu koja može biti braon boje, a isto tako i zelena i žućkasta. Formula koja u sebi sadrži gvožđe može uzrokovati zelenu stolicu.
Generalno je veća šansa za pojavu zelene stolice kod beba na formuli. To uglavnom nije zabrinjavajuća pojava, ali ako traje duže i pojave se i drugi simptomi tada je potrebno otići kod pedijatra.
Žuto-zelena stolica kod bebe
Žuto zelena stolica je takođe jedna od boja koja je često prisutna u bebinoj peleni. Uglavnom se vezuje za bebe koje su na formuli, mada je često samo deo normalnog razvoja koji podrazumeva da se boja bebine stolice menja dok ne počne ličiti na stolicu odrasle osobe.
Kada je zelena stolica kod beba razlog za brigu?
Prema rečima lekara zelena stolica uglavnom nije razlog za zabrinutost već je prolazna i normalna pojava kod beba. Međutim kao i svaka druga pojava i ova se može zakomplikovati i zahtevati medicinsku pomoć.
Ukoliko zelena stolica kod bebe potraje više dana i praćena je pojavom novih simptoma poput dijareje, temperature, grčeva, bolova u stomaku, tada je potrebno da se obratite vašem pedijatru.
Znaci za uzbunu su i odbijanje hranjenja, nenapredovanje u telesnoj težini, konstantno neraspoloženje. Prosto ćete i sami uvideti kada je vrag odneo šalu i kada je potrebno preduzeti nešto više. Beba će vam signalizirati na razne načine, a na vama je da ih prepoznate.
Kada posetiti lekara?
Iako zelena stolica kod beba često nije razlog za brigu, postoje situacije kada je neophodno potražiti medicinsku pomoć. Roditelji treba da obrate pažnju na određene simptome i okolnosti koje mogu ukazivati na ozbiljniji problem. Evo jasnih smernica kada je potrebno konsultovati se sa lekarom:
1. Prisustvo drugih simptoma: Ako zelenu stolicu prate drugi simptomi kao što su groznica, povraćanje, letargija, razdražljivost, ili dehidratacija (suve usne, malo ili nimalo mokrih pelena), važno je odmah potražiti lekarsku pomoć. Ovi simptomi mogu ukazivati na infekciju ili drugo ozbiljno zdravstveno stanje koje zahteva hitnu intervenciju.
2. Učestalost i trajanje: Ako beba ima učestalu zelenu stolicu koja traje više od nekoliko dana, to može biti znak problema sa probavom ili apsorpcijom hranljivih materija. Kontinuirane promene u boji stolice koje traju duže od tri dana treba da budu razlog za konsultaciju sa pedijatrom.
3. Promene u ponašanju i apetitu: Ako beba pokazuje smanjen apetit, odbija hranu ili ima poteškoća sa hranjenjem, a uz to ima zelenu stolicu, potrebno je posavetovati se sa lekarom. Promene u apetitu i ponašanju mogu biti znakovi gastrointestinalnih problema ili infekcija.
4. Krv u stolici: Ako roditelji primete tragove krvi ili sluzi u zelenoj stolici, to može ukazivati na prisustvo infekcije, alergije na hranu ili druge gastrointestinalne probleme. U ovim slučajevima, hitno je potrebno kontaktirati lekara.
5. Ekstremna boja ili miris: Dok zelena stolica može biti normalna, veoma tamnozelena ili crna stolica sa jakim mirisom može ukazivati na prisustvo krvi ili problema sa jetrom i žučnom kesom. Ovo zahteva brzu medicinsku procenu.
6. Bol u stomaku: Ako beba pokazuje znakove bola u stomaku, kao što su grčevi, napetost trbuha ili stalno plakanje koje nije moguće utešiti, u kombinaciji sa zelenom stolicom, roditelji treba da potraže savet lekara.
Da li zelena stolica i grčevi idu zajedno?
Grčevi su vrlo česta i propratna pojava u prvim nedeljama pa i mesecima bebinog života. Do njih dolazi zbog nezrelosti digestivnog trakta bebe, preosetljivosti na pojedine namirnice iz mamine ishrane, a mogu biti praćeni i pojavom zelene stolice.
Ako vidite da se vaša beba muči sa grčevima, posavetujte se sa pedijatrom na koji način da joj olakšate tegobe. Za početak vodite računa o načinu na koji beba jede, trudite se da redovno podriguje, a farmaceutskim preparatima pribegavajte tek nakon saveta sa pedijatrom.
Može se desiti da grčeve izazivaju određene namirnice na koje je beba alergična ili preosetljiva, pa to za posledicu ima i zelenu stolicu. U tim situacijama je jako važno otkriti uzrok kako bi smo bebi mogli pomoći oko regulisanja tegoba.
U nekim situacijama će biti dovoljno da majka povede više računa o svojoj ishrani ili da se promeni mlečna formula ukoliko je beba na dohrani.
U kakvoj su vezi zelena stolica i prehlada?
Prehlada i prisutnost različitih virusa u okviru prehlade mogu uzrokovati razne promene u bebinom organizmu pa i u boji stolice.
Kada je beba prehlađena osim zelene stolice, može se pojaviti i sluz u stolici.
Sluzava zelena stolica – evo zašto se javlja!
Sluz u stolici ukazuje slivanje sekreta iz nosa u stolicu. Beba sekret guta, jer ne ume da ga izbacuje, pa ga zatim putem creva izbacuje u stolicu.
Prisustvo sluzi u stolici može biti znak da su creva nadražena i tada često dolazi i do proliva. Bakterijske i virusne infekcije mogu iritirati creva i dovesti do pojave sluzave stolice, a često su praćene i drugim simptomima poput temperature.
Kisela zelena stolica kod beba
Neobičan kiseo miris stolice kod beba uglavnom je posledica mamine ishrane ili ishrane starijih beba.
Osetljivost na laktozu je jako čest uzrok neprijatnog mirisa stolice kod dojenih beba, usled maminog konzumiranja mlečnih proizvoda od kravljeg mleka.
Proteini iz kravljeg mleka su jako teško svarljivi za male bebe, a kada ih putem dojenja unesete u bebin organizam to za posledicu može imati neprijatan kiseo miris stolice.
Kako izlečiti zelenu stolicu kod beba?
Lekari uglavnom savetuju da nema potrebe za brigom i panikom kada se pojavi zelena stolica kod beba jer se ona smatra normalnom i prolaznom pojavom u najranijem periodu života.
Kada ona duže traje i praćena je drugim simptomima tada se obratite pedijatru.
Bilo bi poželjno da pre svega probate utvrditi uzrok pojave zelene stolice. Obratite pažnju na svoju ishranu, način na koji dojite bebu, prisustvo respiratornih infekcija i ostalih spomenutih uzroka.
Lekar će nakon utvrđenih činjenica odrediti da li je neophodna neka terapija u vidu probiotika, pojačane hidratacije bebinog organizma ili nekog drugog oblika lečenja u zavisnosti od celokupne situacije.
Promene u stolici tokom vremena koje treba imati na umu
Stolica kod beba prolazi kroz različite faze i promene kako one rastu i kako se uvode nove namirnice u njihovu ishranu. Razumevanje ovih promena može pomoći da prepoznate šta je normalno, a šta može biti razlog za brigu.
1. Prvih nekoliko dana (mekonijum): U prvih nekoliko dana nakon rođenja, beba će izbacivati mekonijum, što je prva stolica. Mekonijum je tamnozelene do crne boje, lepljive i katranaste konzistencije. Ovo je normalno i znak da bebin digestivni sistem funkcioniše ispravno.
2. Prvih nekoliko nedelja (dojena beba): Nakon što mekonijum prođe, stolica dojene bebe će postati svetlo žuta, ponekad sa primesama zelene, i imat će meku, kremastu konzistenciju. Ova stolica može biti učestalija i ređa. Dojene bebe često imaju stolicu nakon svakog hranjenja, ali to se može promeniti sa vremenom.
3. Prvih nekoliko nedelja (beba hranjena formulom): Bebe koje se hrane formulom obično imaju stolicu koja je žute do smeđe boje, gušće konzistencije i jačeg mirisa u poređenju sa dojenim bebama. Stolica je obično ređa nego kod dojenih beba, ali to može varirati.
4. Uvođenje čvrste hrane (oko 6 meseci): Kada beba počne da konzumira čvrstu hranu, stolica će se značajno promeniti. Boja, konzistencija i miris stolice će se razlikovati u zavisnosti od vrste hrane koju beba jede. Na primer, stolica može postati tamnija i čvršća kada beba počne da jede povrće, meso i žitarice. Takođe, komadići nesvarene hrane mogu se pojaviti u stolici, što je normalno dok se bebino telo prilagođava čvrstoj hrani.
5. Promene tokom dojenja i formule: Čak i tokom perioda dojenja i formule, mogu postojati privremene promene u stolici. Na primer, prelazak sa dojenja na formulu ili promene u ishrani majke mogu uticati na boju i konzistenciju stolice. Takođe, formula bogata gvožđem može uzrokovati tamniju stolicu.
6. Prelazak na ishranu bogatiju vlaknima (1 godina i više): Kako beba prelazi na ishranu bogatiju vlaknima, uključujući voće, povrće i integralne žitarice, stolica može postati čvršća i manje učestala. Vlakna pomažu u regulaciji probave, pa može doći do promena u učestalosti i konzistenciji stolice.
7. Bolesti i infekcije: Tokom rasta, beba može doživeti promene u stolici zbog bolesti ili infekcija. Prolivi ili stolice neobičnih boja mogu biti znak gastrointestinalnih problema ili reakcije na hranu. U ovim slučajevima, važno je pratiti stanje bebe i konsultovati se sa pedijatrom ako simptomi potraju.
Razumevanje ovih faza i normalnih promena u stolici može pomoći roditeljima da prepoznaju šta je očekivano tokom bebinog razvoja. Redovno praćenje promena i konsultacija sa pedijatrom može osigurati zdrav rast i razvoj bebe
Saveti za roditelje
Praćenje promena u stolici vaše bebe može biti ključno za rano otkrivanje mogućih zdravstvenih problema i osiguranje njenog zdravlja. Evo nekoliko praktičnih saveta kako možete pratiti i reagovati na promene u stolici bebe:
1. Vođenje dnevnika ishrane i stolice: Jedan od najefikasnijih načina za praćenje promena je vođenje dnevnika. Beležite sve obroke koje beba konzumira, uključujući vrstu hrane, vreme hranjenja, i količinu. Pored toga, beležite sve promene u stolici, uključujući boju, konzistenciju, učestalost, i miris. Ovaj dnevnik može pomoći da identifikujete obrasce ili povezanost između ishrane i promena u stolici.
2. Održavanje pravilne hidratacije: Dehidratacija može uticati na boju i konzistenciju stolice. Osigurajte da vaša beba unosi dovoljno tečnosti, bilo putem dojenja, formule, ili vode (kada je prikladno za uzrast). Pravilna hidratacija pomaže u održavanju normalne probave i zdrave stolice.
3. Postepeno uvođenje nove hrane: Kada uvodite novu hranu u bebinu ishranu, radite to postepeno, jednu po jednu namirnicu. To omogućava bebinom organizmu da se prilagodi i olakšava identifikaciju potencijalnih alergena ili namirnica koje mogu izazvati promene u stolici. Ako primetite značajne promene u stolici nakon uvođenja nove hrane, konsultujte se sa pedijatrom.
4. Pravilna higijena: Održavanje pravilne higijene može smanjiti rizik od infekcija koje mogu izazvati promene u stolici. Redovno perite ruke pre i nakon menjanja pelena, koristite čiste pelene i brinite o higijeni flašica i posuđa koje beba koristi.
5. Praćenje drugih simptoma: Promene u stolici često prate i drugi simptomi kao što su groznica, povraćanje, osip, ili promena u apetitu. Ako primetite bilo koji od ovih simptoma zajedno sa promenama u stolici, važno je da se posavetujete sa pedijatrom.
6. Konsultacije sa pedijatrom: Redovni pregledi kod pedijatra su ključni za praćenje bebino zdravlje. Podelite informacije iz vašeg dnevnika ishrane i stolice sa pedijatrom tokom pregleda. Ovo može pomoći lekaru da bolje razume stanje vaše bebe i da pruži odgovarajuće savete ili tretman.
7. Opuštenost i strpljenje: Promene u stolici su često deo normalnog razvoja bebe. Važno je ostati smiren i strpljiv, prateći promene bez preterane zabrinutosti. Ukoliko imate bilo kakve nedoumice, uvek je najbolje konsultovati se sa pedijatrom
Kada se beba rodi mogu vas iznenaditi razne stvari o kojima ništa niste znali niti vas je neko upozorio na njih. Sasvim je normalno da poželite odmah da odete kod lekara kako bi ste bili sigurni da je sa bebom sve u redu. I to je u redu. Međutim, probajte da se informišete o situaciji koja vas brine, jer je većina njih normalna razvojna pojava kod svih beba.
Imajte na umu da će bebin razvoj biti pun neočekivanih pojava, a zelena stolica je samo jedna od njih i kao što vidite uglavnom je bezazlena.