sindrom gneždenja

Da li je sindrom gneždenja stvaran? Prepoznajte ga!

Beba samo što se nije rodila i vi odjednom imate napade čišćenja? Ništa čudno! Saznajte šta je sindrom gneždenja i da li je on istina ili mit.

Šta je sindrom gnežđenja?

 

Asocira li vas ovaj pojam pomalo na životinjski svet? Da, ima tog prizvuka, ali ovaj sindrom je itekako karakterističan za ljude koji se pripremaju za roditeljsku ulogu. 

Mogli bi ga definisati kao nalet neopisive energije i potrebe da se cela kuća dovede do savršenstva kako bi bila spremna za dolazak novog člana porodice.

Osim čišćenja kuće, tu je i kupovina brojnih stvari za bebu kao i mnoge druge pripremne aktivnosti.

Morate priznati da ovaj sindrom i nije tako loša stvar, zar ne? Kada se beba rodi teško da ćete imati vremena i volje da kuću glancate do najsitnijih detalja. Zato ako vas je ovaj sindrom obuzeo ovih dana, iskoristite ga u svoju najbolju korist.

Kako da to učinite, a da sebe ne dovedete u opasnost to ćete saznati u nastavku ovog teksta.

Kako se manifestuje sindrom gneždenja?

 

Verujemo da vam je jako važno znati i kako se ovaj sindrom manifestuje, kroz koje aktivnosti i ponašanja.

 

sindrom gneždenja kod trudnica

 

Evo nekih primera, pa razmislite imate li ih u svom spektru ponašanja tokom ovih dana:

  • Veliko spremanje kuće, pranje zavesa, pomeranje nameštaja, dubinsko čišćenje nameštaja, tepiha.
  • Pranje bebinog veša, posteljina i ostalih potrepština koje će se koristiti u narednom periodu.
  • Čišćenje frižidera i zamrzivača
  • Pretresanje fioki, izbacivanje nepotrebnih stvari
  • Sortiranje odeće i pripremanje one koju ćete nositi kada se beba rodi
  • Kuvanje velikih količina hrane i zamrzavanje porcija kako bi ste imali skuvano tokom prvih dana nakon povratka iz porodilišta. Mame ovo prkatikuju ukoliko već imaju starije dete koje će nekoliko dana biti kući sa ocem ili bakama i dekama.
  • Odlazak u nabavku potrepština kako za kuću tako i za bebu i za odlazak u porodilište.
  • Pripremanje bebine sobe, dekorisanje, nameštanje kreveca
  • Pakovanje torbe  za porodilište.
  • Socijalna selektivnost odnosno mogućnost biranja ko će biti deo okruženja tokom porođaja i čitavog procesa donošenja bebe na svet. Bilo bi idealno ukoliko bi to bili ljudi kojima buduća mama veruje i koji joj ulivaju sigurnost koja je u tako značajnim momentima jako važna.

Ovo su samo neki od primera na koji način se ovaj sindrom može ispoljiti.

Važno je napomenuti da se on javlja i kod žena koje inače nisu sklone kućnim poslovima, pa ih ova promena zaista iznenadi.

Kao što vidite, nema tu ničeg lošeg jer će vam kuća sigurno blistati, a vi ćete biti savršeno spremni za veliki događaj.

Međutim nije svejedno kako ćete izvesti sve ove aktivnosti. Zato obavezno iščitajte ovaj tekst do kraja jer slede vrlo praktični saveti kako da sve ovo učinite, a da sebe i bebu ne dovedete u opasnost. 

Da li je sindrom gneždenja istina ili mit?

 

Žene vrlo često pitaju da li je ovaj sindrom realan, istinit ili je to ipak samo mit? Hajde da to kažemo ovako.

Sindrom gnežđenja nije medicinski dokazan, ali je vrlo česta pojava kod trudnica i uglavnom se manifestuje kroz slične simptome kod budućih roditelja.

 

 

Da li i budući očevi imaju ovaj sindrom?

 

Ovaj instinkt gneždenja se ipak više vezuje za buduće mame, jer su one uglavnom te koje rade kućne poslove, kupuju stvari za kuću i bebu i organizuju ih. Međutim moramo reći da se ovaj sindrom može pojaviti  i kod budućih očeva. Iako je to u manjoj meri uočljivo, budući očevi isto tako željno iščekuju prinovu pa se uhvate kućnih poslova i prirpeme svega za dolazak bebe u kuću.

Kod jačeg pola se ovaj sindrom često manifestuje kroz učestalije muške poslove, montiranje kreveca, nameštaja za bebinu sobu, kod veštijih tata tu su  i razni stolarski radovi. Svaki otac na neki svoj način iskusi i ispolji ovaj sindrom u manjoj ili većoj meri.

Ukoliko to ne primećujete kod svog partnera nemojte se zbog toga uzrujavati. Dešava se da ni buduće mame ponekad nemaju  ove simptome, što ne znači da neće biti dobri roditelji i da neće imati majčinski instinkt.

Da zaključimo: Ovaj sindrom se ne mora pojaviti kod svih budućih roditelja, a ko će ga osetiti zavisi od brojnih faktora, ali svakako da može doneti mnogo koristi i pozitivnih stvari.

Zašto se javlja sindrom svijanja gnezda?

 

Zvanična medicina ne kaže šta je tačan uzrok sindroma svijanja gnezda, ali postoji nekoliko objašnjenja koja su vrlo logična i kažu zašto do ovoga dolazi.

  • Kao prvi razlog navode se hormoni, posebno porast nivoa hormona estrogena.
  • Zatim se daju i psihološka objašenjenja koja kažu da je gnežđenje zapravo mehanizam odbrane  odnosno način na koji se buduće mame suočavaju sa nadolazećim događajima. Iako je dolazak bebe jedan vrlo lep događaj koji se željno iščekuje, briga, anksioznost, strah i strepnja su uvek prisutni u određenoj meri. Kada ste pod takvim stresom, vrlo lako se može desiti da vam čišćenje kuće vrati osećaj kontrole nad čitavom situacijom i malo vam skrene misli.

Kada se javlja ova pojava?

 

Ovo stanje obično se javlja pri samom kraju trudnoće što potvrđuju i studije koje su ispitivale ovu pojavu. Nema precizne vremenske odrednice, ali već krajem drugog i početkom trećeg trimestra, može doći do pojave ovih simptoma. Najčešće se ipak pojavljuje par nedelja pre samog porođaja, odnosno u devetom mesecu.

Obzirom da ovo nije zvanična medicinska dijagnoza ili kako god da je nazovemo, ne može se reći da najavljuje porođaj. Međutim obzirom da se ovi simptomi javljaju pri kraju trudnoće, na neki način i jesu najava da beba samo što nije stigla na ovaj svet.

Pročitajte ipak koji su to sigurniji znaci da je porođaj blizu.

Kada prestaje svijanje gnezda?

 

Ako vas je ovaj sindrom baš obuzeo i nikako da prestanete sa sređivanjem i pripremama, verovatno jedva čekate da prođe. Međutim kada će se to desiti, zaista se ne može reći sa sigurnošću.

Uglavnom sve to prestaje kada se beba rodi. Tada se žene odnosno roditelji fokusiraju na to malo biće i zadovoljenje njegovih potreba postane primarno. Iskusne mame će vam to i potvrditi. Kada imate malu bebu ne obraćate baš puno pažnje da li su fioke sređene i veš složen pod konac.

Naravno da izuzetaka uvek ima i da ovaj nalet energije kod nekih roditelja potraje i nakon rođenja bebe. Međutim neće trajati zauvek to je sigurno. Itekako će prestati kada vas maleno biće zaokupi drugim aktivnostima koje su preče.

Šta možete raditi sa ovim instinktom?

 

Osećate potrebu za “gnežđenjem” odnosno za sređivanjem kuće i pripremom stvari za bebin dolazak, a ne znate šta bi sve trebalo i moglo uraditi?

Hajde da vidimo koji su to poslovi za koje kasnije nećete imati puno vremena, a bilo bi zaista dobro i korisno da ih sada odradite.

Počastite sebe i ugodite sebi

 

U ovom momentu najvažnije je da se vi dobro osećate i da ste zadovoljne sobom. Ukoliko vam ovih dana odgovaraju jedino široke trenerke  i partnerove majice, imajte na umu da uskoro neće biti tako. Iako će nakon porođaja ostati koji kilogram viška, ipak će vam trebati još poneki komad odeće. Možda vam oblačenje nije važno, ali mnogo ćete se bolje i sigurnije osećati kada sa svojom bebom u šetnju krenete doterani. To itekako utiče na samopouzdanje koje neretko bude poljuljano. Važno je samo da budete realni u pogledu konfekcijskog broja i kupite ono što će vam lepo stajati. 

Tom osećaju samopouzdanja može doprineti i neki komad šminke ili lepo ošišana kosa, pa se usmerite i na tu stranu.

Ne zaboravite i na svoju kožu. Ona će tokom trudnoće pretrpeti najviše promena. Zato na vreme krenite sa njenom negom i izbegnite pojavu ružnih strija. Kako da u tome uspete? Saznajte Aleksandrinu tajnu uspeha. Na njenoj koži nema strija, a klikom na link u nastavku otkrićete i zašto. https://rastimozdravo.com/moje-iskustvo-kako-sam-strijama-u-trudnoci-stala-na-put/

Idite u nabavku

 

Možda vam je već sada teže da se krećete, ali svakako vam je lakše da veću nabavku obavite sada dok je beba još u stomaku. Povedite još jednu osobu sa sobom da vam pomogne oko težih stvari.

Šta bi bilo dobro kupiti i imati u rezervi nakon porođaja?

Razmislite o svom jelovniku nakon porođaja. Ukoliko planirate dojenje informišite se koja je dobra hrana za dojilje. Svakako se fokusirajte na zdravije namirnice koje mogu da stoje duže vreme. Zato nije na odmet da u svojoj kuhinji imate kvalitetnog integralnog brašna, testenine, pirinač i slično.

Budite snabdeveni i nekim zdravijim grickalicama, suvim voćem kojim možete obogatiti smuti ili napraviti domaći voćni jogurt.

Usmerite se na takvu vrstu namirnica koje će vam omogućiti da u svakom momentu možete napraviti ukusno i hranljivo jelo kada osetite glad. Dešava se da beba ima loše dane, da puno plače zbog grčeva i tada se mame teško mogu usmeriti na kuvanje i odlazak u nabavku. Zato je planiranje jako važna aktivnost kada ste mama.

Očistite frižider/zamrzivač

 

Uh, ovo je nešto što većina žena ne voli da radi. Kada na red dođe čišćenje frižidera samo se traže izgovori da se to odloži. Međutim sada više nema vremena za odlaganje. Ukoliko ste već u ovoj temi sređivanja kuće, pravo je vreme da se uhvatite u koštac i sa frižiderom. Neće vam biti ništa, uostalom zaista sve može biti govoto veoma brzo. Za to izdvojite dan kada je recimo ružno vreme pa vam ne preostaje ništa drugo nego da budete kod kuće, a tada se vreme valja pametno iskoristiti, zar ne?

Perite, peglajte

 

Sigurno u svojoj kući imate one komade odeće, posteljine, zavese koje se ne peru redovno nego par puta godišnje da se osveže. Sada je pravo vreme za to osvežavanje. Naravno nemojte se vi penjati i iskidati zavese već zamolite da vam neko pomogne oko toga. Ono što možete uraditi jeste staviti u veš mašinu, raširiti  i ispeglati. Tako ćete sebi olakšati ovaj deo posla za neki naredni period. Naš savet vam je da čak i sklonite sve ono što vam stvara posao, a nema baš neku funkciju sem da se prlja i zahteva pranje.

Uradite dubinsko pranje nameštaja

 

Dubinsko pranje tapaciranog nameštaja se nekako uvek odlaže i čeka se ta neka pogodna prilika. Znate da to zahteva otprilike 24 sata sušenja. Zato je bolje da to odradite sada i rešite se prašine i grinja iz tapaciranog nameštaja dok beba još nije stigla. Lakše je ako samo vi i suprug pazite da ne sednete na mokar nameštaj ili morate izaći iz kuće. Sa bebom je to malo teže pogotovo ako je veća i počinje recimo da puzi ili prohodava. Uostalom čistoća je važna, zato se i preporučuje da tapacirane površine budu i na ovaj način tretirane. Naravno da ne treba vi to da radite već angažujte nekoga ko je stručan.

Kuvajte i zamrzavajte

 

Mnogi ne vole jesti hranu koja je bila zamrznuta, ali to je ponekad tako dobro i korisno uraditi. Mame koje već imaju decu znaju o čemu govorimo. Ponekad zaista bude neprospavanih noći i teških dana kada imate bebu i ne pada vam na pamet da kuvate, a gladni ste. E zato je uvek dobro imati neku porciju zamrznutog kuvanog jela u zamrzivaču. Ukoliko ovih dana kuvate, napravite malo veću količinu i u posude za zamrzavanje odvojte onoliko koliko vam treba za jedan ručak sa partnerom ili porodicom. Videćete, kada se beba rodi, vrlo često ćete po zamrzivaču tražiti šta je još od kuvanih jela ostalo. Kada se ona odmrznu i ugreju, nećete ni primetiti razliku, a sebi ćete reći bravo za ovaj potez.

Kupite sve što vam nedostaje za porodilište i za bebu

 

Sigurno imate spisak potrebnih stvari kako za porodilište tako i za bebu. Ne odlažite više kupovinu kako ne bi ste nešto izbaksuzirali. Bolje je sve polako pripremtii jer ćete na taj način mirniji otići na porođaj ne razmišljajući da li će partner znati šta sve treba kupiti. Poslednje nedelje trudnoće iskoristite i za ove aktivnosti.

Važni saveti vezani za svijanje gnezda

 

Da bi sve bilo savršeno kada se beba rodi, mame zaista ulože puno truda. To jeste lepo, ali treba postaviti granicu i sve raditi na bezbedan način. Zato vam u ovom delu teksta dajemo jako važne savete kako da sve aktivnosti obavljate pre svega bezbedno.

 

sindrom svijanja gnezda

 

Dobro isplanirajte aktivnosti

 

Nemoguće je  sve uraditi za jedan dan. Zato je jako važno da isplanirate svoje aktivnosti vezane za konačne pripreme. Napravite neki okvirni plan i koliko je moguće ispratite ga. Ukoliko se nekad ne osećate baš najbolje i nemate energije, priuštite sebi dan odmora. Svi ovi poslovi će vas sačekati i sutradan. Ne brinite, stižete sve!

Izbegavajte penjanje na komade nameštaja

 

Možda ste vi spretna osoba, ali kada ste trudni ravnoteža vas može lako izneveriti. Zato penjanje na komade nameštaja i merdevine zaboravite. Neka kačenje zavesa i odlaganje stvari na vrh ormana bude aktivnost za druge osobe oko vas.

Ne podižite teške stvari

 

Odlazak u kupovinu, čišćenje, odlaganje i ostali kućni poslovi nekad zahtevaju podizanje tereta. Za to sada zaista nije pravo vreme. Verujte da nijedno čišćenje nije vredno toga da povredite sebe ili svoju bebu i dovedete do nepotrebniih komplikacija.

Zaštitite se od hemikalija

 

Iako je čišćenje agresivnim hemikalijama ponekad mnogo efikasnije, izbegavajte ih. Za sve postoji prirodna i bezbedna zamena. Zato je sada pravo vreme da potražite prirodne preparate za čišćenje ili se podsetite domaćih recepata u vidu sirćeta, limuna, soda bikarbone koji čine čuda kada je čišćenje u pitanju. Nikako ne zaboravljajte da nosite rukavice, šta god čistili i kojim god sredstvima. Svoju kožu uvek zaštitite.

 

 

Postavite granicu kada je dosta

 

Verovatno imate utisak da sve mora biti odrađeno baš danas jer beba samo što nije. Međutim zaista nije tako i ne mora biti sve odmah i sada urađeno. Postoje i drugi dani. Treba biti realan u pogledu mogućnosti i znati kada je dovoljno fizičkog rada, stati i napraviti pauzu. Odmor je jako važan tokom trudnoće. Zato čim osetite da ste malo preterali, napravite pauzu osvežite se ceđenim sokom ili limunadom, pa potom polako nastavite ako osećate da možete.

 

Put ka majčinstvu zaista sa sobom nosi brojne promene i potrebe sa kojima se nekad teško suočiti i odoleti im. Ukoliko je sindrom gnežđenja ono što vas ovih dana obuzima, samo poslušajte naše savete. Sve je to normalno, može biti i vrlo korisno, samo je važno da budete oprezni i odmereni. Slušajte sebe i svoje telo, pa laganim tempom pripremajte svoje gnezdo za dolazak novog člana porodice.