Proso za bebe izvrsna hrana! Otkrijte zašto je važno da bude zastupljena u bebinom meniju i na koje ga sve možete spremiti. Obožavaćete ga!
Proso često nazivaju ptičjom hranom. Iako ga ptice vrlo rado pojedu, sve se više govori o njegovom bogatom sastavu i neophodnosti u ishrani beba. Nadamo se da će baš ono biti jedan od narednih obroka vašeg mališana jer sa njim sigurno nećete pogrešiti.
Šta je proso?
U pitanju je namirnica koja spada u bezglutenske žitarice.Ona se u poslednje vreme ponovo vraća na jelovnike pobornika zdrave ishrane, a isto tako i na jelovnike naših beba.
Zašto?
Proso je hranljiva žitarica koja se izdvaja kao odličan izbor za uvođenje u ishranu beba. Ova bezglutenska žitarica bogata je vitaminima i mineralima koji su ključni za pravilan razvoj i jačanje imuniteta bebe. Vitamini poput vitamina B1 (tiamina) koji doprinosi pravilnom razvoju nervnog sistema, i vitamina B2 (riboflavina) koji je važan za energetski metabolizam, čine proso izuzetno korisnim. Pored toga, proso sadrži esencijalne minerale kao što su magnezijum, koji je važan za funkciju mišića i nerva, gvožđe, koje je neophodno za formiranje crvenih krvnih zrnaca i prevenciju anemije, kao i fosfor koji podržava formaciju kostiju i zuba.
Takođe, proso je izvor dijetalnih vlakana koja podstiču probavu i pomažu u održavanju zdrave digestivne funkcije kod beba. Zbog svoje visoke nutritivne vrednosti i blagog ukusa, proso može biti odlična osnova za razne kašice i obroke u kombinaciji sa voćem i povrćem, što pruža balansirane i nutritivno bogate obroke za bebe.
No, nije svejedno kada ćete bebi dati nemlečnu hranu, pa se sa pravom postavlja sledeće pitanje…
Kada se proso uvodi u jelovnik bebe?
Kada je reč o uvođenju namirnica u bebinu ishranu tu treba slušati savete lekara kako bi bebi ponudili ono na šta je njen maleni organizam spreman. Da bi znali kada šta uvesti, informišite se i proučite tabelu uvođenja namirnica u bebinu ishranu.
Beba je spremna da proba proso na uzrastu od 6 do 8 meseci.
Kao i svaku drugu namirnicu i ovu je potrebno uvoditi postepeno kako bi se ispratile bebine reakcije. Dajte je nekoliko dana, postepeno povećavajući količinu. Dakle, sa uvođenjem prosa krenite tako što ćete bebi prvi dan dati jednu-dve kašikice prosa. Zatim drugi dan povećajte na nekoliko kašika i tako dok ne dođete do one količine hrane koju beba obično pojede za jedan obrok u zavisnosti od uzrasta.
Kako se sprema proso za bebe?
Ovo je namirnica koja je vrlo “zahvalna” za pripremu jer se to može uraditi na više jednostavnih načina.
Evo i kako:
Da li se proso melje?
Može da se samelje i njegovim mlevenjem se dobija brašno. Ovo brašno je žute boje i može se koristiti za pripremu nekih jela poput projica i nekih peciva. Mlevenje prosa je odlično rešenje kada beba tek počinje da jede, pa je potrebno da jelo bude što kašastije ili ako vam je potrebno u obliku brašna za pripremu pomenutih peciva.
Proso za večeru
Bez obzira kada svojoj bebi ponudite ovu namirnicu, bićete sigurni da ste joj poslužili zdrav i hranljiv obrok. Ukoliko ga jede za večeru znaćete da je beba sita, pogotovo ako je u kombinaciji sa drugim hranljivim namirnicama poput mesa, voća, povrća, mlečnih proizvoda.
Proso za doručak
Kada ne znate šta spremiti za doručak, proso u kombinaciji sa nekim voćem može biti odličan za početak dana. Ukoliko se odlučite da ga skuvate za doručak, u nastavku vam dajemo detaljno uputstvo kako da to učinite bez greške.
Koliko se kuva proso za bebe?
Ova namirnica se deci priprema tako što se prvo skuva.
Evo i na koji način.
- Oljušteno zrno prosa prvo dobro operite
- Oprana zrna stavite u šerpu i sipajte vode u odnosu 1:2. Na primer na 1 šolju prosa, stavite 2 šolje ključale vode. Duplo više vode u odnosu na semenke, jer će one nabubriti.
- Kuvajte oko 30 minuta. Ukoliko niste sigurni da li je skuvano, jednostavno probajte. Ako je proso omekšalo, znači da je gotovo.
- Nakon kuvanja kada se ohladi, procedite i iskombinujte sa nekim namirnicama kako bi dobili ukusno jelo.
Kaša od prosa za bebe
Kada krenete u izmišljanje i pretraživanje recepata za bebine kaše, ova od prosa nikako ne bi smela izostati. Kaša od prosa može biti odličan izbor za bilo koji obrok u toku dana već od samog početka uvođenja čvrste hrane. Kašu uvek možete obogatiti još nekom od namirnica i vaša beba će sigurno biti sita i zadovoljna.
Postoji veliki broj recepata za kaše od prosa, a evo jednog po našem izboru.
Prema prethodno datom uputstvu skuvajte proso. Ukoliko je beba tek počela da jede možete ga staviti u blender pa zajedno sa bananom ili nekim drugim voćem izblendirajte i poslužite ovu jednostavnu, a ukusnu i hranljivu kašu.
Griz od prosa za bebe
Proso u ishrani možete korisitti i kao griz. To je odličan način da bebi ponudite obrok u kojem će uživati. Stručnjaci savetuju da se ovaj griz kuva sa vodom i da mu se po želji i u zavisnosti od bebinog uzrasta dodaju začini i ostale namirnice koje će obogatiti ukus griza.
Priprema griza podrazumeva da u šerpu sipate vodu i sačekate da proključa. Kada se to desi postepeno dodajte po malo mlevenog prosa i sve vreme mešajte dok se smesa ne zgusne. Sve to radite na nižoj temperaturi. Dakle, nikako ne uključujte ringlu na maksimum već na srednju jačinu.
Griz je jedna od omiljenih dečijih namirnica, ali nije svejedno od čega je. Pšenični griz za bebe uvodi se malo kasnije u odnosu na ovaj od prosa.
Pahuljice od prosa za bebe
Proso možete kupiti i u obliku pahuljica. One se takođe pripremaju lako, tako što se preliju toplom vodom.
Vodite računa kojem uzrastu bebe ćete ponuditi pahuljice jer one znaju biti krupnije pa ih ne nudite bebama koje su tek počele jesti čvrstu hranu.
Ovo je osnova, a evo i nekih malo složenijih varijanti za male sladoksuce.
Proso za bebe recepti
U nastavku ćemo vam predložiti nekoliko savršenih recepata koji se mogu pripremati za bilo koji obrok u toku dana. Ako nemate ideju šta bebi spremiti za sledeći obrok, evo predloga sa čim se kombinuje proso za bebe.
Proso za bebe sa povrćem
Vrlo jednostavno, a hranljivo jelo upravo je ovo sa povrćem. Ovim obrokom beba će biti opskrbljena svim hranljivim sastojcima iz prosa, a isto tako i iz povrća. Evo kako možete pripremiti ovu kašicu.
- U jednoj šerpi skuvajte proso u vodi prema gore opisanom receptu.
- U drugoj šerpi možete obariti povrće koje želite da pomešate . Tu imate prostora za kreativnost pa to može biti šargarepa, tikvica, krompir ili neko drugo hranljivo povrće. Kada je ono gotovo ispasirajte ga i pomešajte sa prosom.
Vodite računa koje ćete povrće staviti u odnosu na bebin uzrast. Povrće koje smo naveli može se koristiti u bebinoj ishrani od šestog meseca.
Proso i bundeva
Bundeva ili kako je mnogi zovu domaćom bananom bogata je hranljivim sastojcima i preporučljiva kao jedna od prvih namirnica koje se uvode u ishranu.
Da bi pripremili ovaj obrok potrebno je da skuvate proso na način na koji smo već objasnili. Zatim u njega dodajte ispasiranu pečenu ili barenu bundevu. Budite sigurni da će se to vašoj bebi itekako svideti.
Proso sa voćem
Ovo može biti odlična varijanta za doručak ili užinu jer voće sadrži šećer koji se ne preporučuje za unos u kasnijim večernjim satima.
Da bi pripremili ovo jelo potrebno je da u skuvano proso dodate ispasirano voće po želji.
Prvo voće koje se može davati već sa šest meseci jesu: jabuka, breskva, kruška, šljiva, banana. Oko 9. meseca bebi možete ponuditi višnju, trešnju, a sa bobičastim voćem sačekajte dok mališani ne napune godinu dana. Kako beba bude rasla, ova varijanta obroka biće sve bogatija raznim vrstama voća.
Puding od prosa
Ova poslastica se može vrlo jednostavno napraviti, a ima i puno mesta za kreativnost i kombinovanje raznih sastojaka. Evo jedan primer.
Za ovaj puding potrebno je da prvo dobro skuvate proso. Zatim ga stavite u bledner i tu po želji možete dodavati voće, kakao i obogatiti ukus. Da bi ste dobili strukturu kao što ima puding potrebno je da dobro izblendirate sastojke dok se ne dobije struktura pudinga.
Proso i piletina
Ova namirnica je odlična slanim kombinacijama. Tako da se može pripremiti i kao prilog uz pileće meso. Kada proso pripremate kao prilog logično da ga je potrebno skuvati. Njegov ukus možete obogatiti začinskim biljem. U zavisnosti od bebinog uzrasta to može biti peršunov list, bosiljak. Možete dodati maslinovo ulje, malo pavlake ili krem sira kako bi dobili malo “masniju” strukturu.
Druga varijanta jeste da proso pomešate sa sitno seckanom ili izblendiranom piletinom koja je prethodno skuvana. Dok kuvate piletinu u šerpu možete dodati i neko povrće pa jelo učiniti mnogo ukusnijim i šarenijim.
Proso i karfiol
Karfiol je povrće koje je izuzetno hranljivo, bogato vitaminima, a ima i vrlo prijatan ukus koji se bebama uglavnom dopada. Međutim,često ume da utiče na pojavu gasova kod beba pa se njegovo uvođenje ne savetuje pre nekog osmog meseca.Ukoliko vaša beba nema problema sa stolicom i gasovima, onda ga možete uvesti i ranije, ali pratite situaciju.
Da bi napravili ovaj obrok u kuvano proso potrebno je dodati obareni karfiol. Ovakvoj kašici možete dodati začinsko bilje ili malo maslinovog ulja i eto savršenog obroka.
Kada se vrši priprema kašice za bebe vrlo je nezahvalno govoriti o količini prosa ili povrća koju ćete staviti. Vremenom ćete i sami uvideti koliko kašice vaša beba može pojesti.
U odnosu na to prilagođavajte količinu prosa i ostalih namirnica.
Nema potrebe da kuvate veće količine i bacate hranu. Najbolje je pripremati po malo, a da obrok uvek bude svež.
Gde nabaviti proso za bebe?
Možete ga kupiti u prodavnicama zdrave hrane. Kada kupujete u ovim objektima, možete ga kupovati na merenje ili u pakovanjima na kojima je naznačeno poreklo i rok upotrebe.
Budite oprezni kada kupujete robu na meru. U tom slučaju ne možete biti sigurni koliko dugo stoji i do kada je rok upotrebe.
Kada kupujete hranu za bebe, o tome treba voditi računa i kupovati proizvode koji su upakovani i za koje znate do kada su upotrebljivi bez bojazni da je došlo do kontaminacije.
Proso možete kupiti i u prodavnicama koje prodaju bebi hranu. Mnogi proizvođači nude sve vrste žitarica primerenih uzrastu beba tako da i ovu možete naći među njima u obliku instant kašica.
Gde god da kupujete vodite računa o kvalitetu . Ukoliko niste sigurni u kvalitet, kupovina instant kašica može biti dobro rešenje, jer je na njima naznačeno da li su organskog porekla i kojem uzrastu beba su namenjene.
Malo korisnih saveta
- Kvalitetno proso bi trebalo da bude čisto, bez vidljivih tragova vlage ili plesni, i uniformne boje. Izaberite proso koje je dobro upakovano i čuvano u suvom i hladnom mestu kako bi se očuvala njegova svežina i nutritivne vrednosti.
- Ne kupujte prevelike količine prosa koje nećete potrošiti u skorije vreme. Bolje kupovati po malo kako bi ste bili sigurni da je uvek sveže i da nije došlo do bilo kakvog oblika kontaminacije odnosno kvarenja
- Čuvanje prosa zahteva pažljivo rukovanje. Nakon kupovine, proso bi trebalo čuvati u hermetički zatvorenoj posudi kako bi se izbeglo upijanje vlage i mirisa iz okruženja. Idealno mesto za skladištenje je tamno, suvo i hladno, poput ostave ili kuhinjskog ormarića. Ovako čuvano, proso može ostati sveže nekoliko meseci, a ako se čuva u frižideru ili zamrzivaču, rok trajanja se može znatno produžiti.
- Vodite računa o rokovima trajanja koji su naznačeni na pakovanju. Proso se može upotrebljavati nekoliko meseci nakon otvaranja. Obratite pažnju na ovaj deo prilikom pripreme hrane.
- Stručnjaci savetuju da se pre kuvanja, proso potopi u vodu i da u njoj stoji i do 12 sati. Na taj način se odstranjuju oni delovi zrna koji ne dozvoljavaju apsorpciju gvožđa i cinka u telu. Zato radi bolje apsorpcije gvožđa i cinka, kad god imate vremena setite se i potopite ovo seme u vodu. To ne zahteva puno posla, a zaista je veliki plus za organizam vaše bebe.
Uvođenje čvrste hrane u bebinu ishranu zna biti vrlo izazovno. Roditelji svom mališanu žele samo najbolje i trude se da to kroz hranu beba i unese.
Ukoliko vam ponestaje ideja šta spremati, šta je hranljivo i zdravo, nadamo se da smo ovim tekstom barem malo pomogli. Sa prosom sigurno nećete pogrešiti koji god način pripreme da odaberete.