Znate li koliko je pileća džigerica za bebe zdrava i poželjna? Od davnina je ona deo jelovnika mališana, ali sa njom ipak treba biti oprezan.
Više nije tako jednostavno skuvati i u neograničenim količinama poslužiti pileću džigericu najmlađima. Zašto je to tako, saznaćete baš na ovom mestu.
Džigerica za bebe prednosti
Na samom početku ove teme, pozabavićemo se suštinom, a ona je zapravo u brojnim prednostima koje pileća džigerica sadrži.
- Ono po čemu se džigerica najviše izdvaja svakako je bogatstvo vitaminom A, tačnije sa dve vrste ovog vitamina. Prvi je provitamin A karotenoid, od kojih vam je sigurno najpoznatiji beta karoten i Preformisani (preformed) vitamin A koji se uglavnom nalazi u namirnicama životinjskog porekla.
- Ova iznutrica posebno je preporučljiva zbog bogatog vitaminskog sastava u koji se ubrajaju vitamini B i C.
- Mineralni sastav pileće džogerice se posebno izdvaja kao prednost, a od minerala sadrži cink. gvožđe, selen, bakar, fosfor.
- Folna kiselina je vrlo preporučljiva u ishrani od prvih dana života, a u pilećoj džigerici ćete je svakako naći.
- Još jedna prednost pileće džigerice je u jednostavnosti i brzini spremanja. Čak i kada nemate puno vremena za neke komplikovane recepte, pileću džigericu možete veoma brzo skuvati i spremiti. Koliko će vam vremena biti potrebno, to ćete saznati u narednim odeljcima ovog teksta gde ćete naći vrlo ukusne recepte.
- Neograničene mogućnosti kombinovanja, pileću džigericu stavljaju u sam vrh preporučenih namirnica za najmlađe.
Ovo su bile značajne prednosti ove namirnice, ali tu se priča ne završava. O džigerici morate saznati još mnogo toga.
Kada bebi dati džigericu?
Kada je vaša beba spremna za uvođenje namirnica životinjskog porekla, to će vam najbolje reći pedijatar. Ukoliko lekar kaže da bebi možete uvesti meso, kao i džigericu to je odlična vest. Sa uvođenjem ove iznutrice bebin jelovnik se značajno obogaćuje.
Neka vas ne iznenadi ako lekar kaže da pileća džigerica može biti spremana već na samom početku uvođenja čvrste hrane. Dakle već oko šestog meseca bebinog života možete krenuti u potragu za domaćom pilećom džigericom.
Kako se priprema džigerica za bebe
Pileća džigerica bi zaista trebala biti deo menija svake porodice, a ne samo kada imate bebu. Verujte da se veoma lako priprema i da nije ništa komplikovano. Evo nekih predloga na koji način možete spremiti ovu ukusnu iznutricu.
Kuvana pileća džigerica za bebe
Kuvana pileća džigerica je prvi način na koji ćete bebi spremiti ovu hranljivu namirnicu.
Dakle sve što vam je potrebno jeste da svežu džigericu dobro operete. Zatim uklonite sve žilice, masnoću i sve ono što beba ne može sažvakati. Pre samog kuvanja možete je i sitnije iseći kako bi skratili vreme kuvanja. Zatim ovako spremljenu džigericu stavite u lonac sa ključalom vodom i kuvajte dok ne omekša.
Stručnjaci preporučuju da se džigerica kuva oko 15 minuta jer je takva najukusnija.
Greška se često napravi ako se džigerica prekuva jer tada postaje tvrda i nije primamljivog ukusa. Vrlo često se džigerica kuva i u samoj pilećoj supi sa ostalim pilećim mesom i povrćem. Tada je još ukusnija, samo vodite računa da je ne ubacite u supu previše rano. Pred sam kraj stavite spremljenu pileću džigericu u supu i eto odličnog ručka za vašeg mališana.
Pržena pileća džigerica
Pržena odnosno dinstana džigerica takođe je vrlo ukusna. Međutim problem je u tome što ovako spremljenu džigericu beba ne može jesti od samog početka uvođenja čvrste hrane. Stručnjaci preporučuju da to bude od osmog meseca bebinog života jer je tada već naučila da žvaće i uživa u raznim ukusima koji tokom prženja postaju intenzivniji. .
Evo kako da najlakše izdinstate džigericu. Prvo je dobro operite i očistitie od žilica i masnoće koja nije za jelo. Zatim je iseckajte na što sitnije komadiće jer će se brže izdinstati. Za prženje vam je potrebno malo ulja koje zagrejete u šerpici, zatim dodate džigericu i uvek dodajte po malo vode kako bi bila sočnija. Džigerica je gotova kada je dovoljno mekana, a to proverite viljuškom. Kada omekša, izvadite je na tanjir, a nije na odmet i da ocedite višak masnoće na ubrus i zatim izgnječite viljuškom.
Ovako spremljenu džigericu uvek možete obogatiti sa nekim povrćem, ali o receptima detaljnije pišemo u narednim odeljcima teksta.
Recepti sa pilećom džigercom za bebe
U prethodnom delu teksta smo vam dali recept za dva načina pripreme same džigerice, a sada ćemo je obogatiti i drugim namirnicama, čime postaje ukusno i hranljivo jelo.
Pašteta od pileće džigerice
Pašteta od pileće džigerice važi za pravi delikates. Kada se priprema u restoranima uglavnom su to pikantni recepti koji nisu za mališane. Međutim svaki recept možete prilagoditi najmlađima i uvek imati spremnu paštetu za brzinski obrok.
Evo kako je spremiti: Osnovno je da na ulju propržite opranu i iseckanu pileću džigericu zajedno sa crnim lukom. Uvek dodajte po malo vode kako bi džigerica bila mekana. Malo je možete posoliti i dodati začin poput peršuna ili bosiljka. Kada je ovo gotovo u smesu možete dodati i neko obareno povrće poput šargarepe. Sve lepo sjedinite, dodajte malo maslinovog ulja, kašiku kisele pavlake i po potrebi još začina, a zatim izblendirajte kako bi zaista dobili strukturu paštete. Poslužite je uz neki integralni hleb i nestaće za čas.
Kašica od džigerice i šargarepe
Džigerica je vrlo zahvalna za kombinovanje i zaista se uz pomoć nje mogu napraviti razni recepti. Za početak možete napraviti kašicu od džigerice i šargarepe koje su se kuvale zajedno. Vrlo često domaćice ovo praktikuju tokom kuvanja pileće supe, pa mališanima odvade džigericu i šargarepu iz supe, izgnječe i verujte da je mnogo ukusnije nego kada šargarepu kuvate posebno. Možete recimo u frižidru uvek imati u rezervi pilećeg bujona pa u njemu kuvati namirnice za bebu. Zaista je tada ukus svakog povrća i džigerice malo drugačiji, odnosno mališanima prijatniji.
Kašica od džigerice i krompira
Za ovo jelo vam ne treba više od pola sata za pripremu. Dovoljno je da oljuštite krompir, iseckate ga na sitne komadiće i stavite da se kuva. Zatim operite i pripremite džigericu, stavite je u posudu zajedno sa krompirom. Malo posolite, a kada je sve skuvano napravite ukusan pire. Da bi pire imao lepu strukturu možete dodati maslinovo ulje ili malo adaptiranog mleka.
Kašica od džigerice i žumanceta
Kada na red dođe uvođenje žumanceta u bebinu ishranu, možete ga lepo iskombinovati sa džigericom. Za ovu kašicu potrebno je da skuvate džigericu prema prethodno datom uputstvu. Posebno skuvajte jaje i pazite da bude tvrdo kuvano. Zatim odvojte žumance i izgnječite ga viljuškom zajedno sa skuvanom džigericom. Da bi se dobila lepa kremasta struktura uvek možete dodati malo adaptiranog mleka ili majčinog mleka i eto hranljivog obroka.
Džigerica i batat
Pojedinim mališanima može zasmetati intenzivniji ukus džigerice. U tom slučaju batat može malo zasladiti situaciju i džigericu učiniti ukusnijom. Ni ova kašica nije teška za pripremu. Potrebno je skuvati batat. Najpre mu skinite koru, operite ga i iseckajte što sitnije da se brže skuva. Potom ga sjedinite sa skuvanom džigericom i napravite pire uz pomoć adaptiranog ili majčinog mleka.
Džigerica i razno povrće
Kada nemate više ideja šta bebi spremiti za obrok, kuvana džigerica i miks povrća može biti odlično brzinsko rešenje. Ukoliko kupujete zamrznuto povrće, možete se opredeliti za mešavinu koja sadrži karfiol ili brokoli. Naravno da je uvek bolja opcija kupiti sveže povrće, ali ono zahteva više rada i pripreme, a nije mu ni uvek sezona.
Da bi spremili ovu miks kašicu potrebno je da skuvate ili izdinstate džigericu i da je sjedinite sa skuvanim povrćem. Kašicu začinite sa malo soli, maslinovog ulja ili adaptiranog mleka. Svako povrće će svojim ukusom doprineti bogatstvu ovakve kašice. Da bi ukus bio prijemčiviji bebama, u ovakvoj kašici može se naći i malo kisele pavlake. To mališani uglavnom ne odbijaju.
Kako izabrati džigericu za bebe?
Kada je reč o kupovini džigerice za bebe, tu nailazimo na problem.
Zašto?
Zato što stručnjaci savetuju da bebe jedu isključivo džigericu od pilića koji su odgajane organski. Dakle od onih pilića koji slobodno šetaju po dvorištu i kljucaju sve što stignu, a posebno svežu travu. Savetuje se izbegavanje džigerica od onih pilića koji su porasli zahvaljujući raznoraznoj veštačkoj hrani.
Složićete se da je to malo teže naći, ali probajte da se domognete ovakve džigerice na pijacama kod prodavaca koji vam mogu garantovati da je džigerica sveža i da se pillići hrane relativno “zdravo”odnosno što prirodnije. Uvek birajte svežu džigericu i što pre je iskoristite nakon kupovine.
Izbegavajte kupovinu džigerice po marketima, jer to kao prvo nije dovoljno sveže, a kao drugo uzgoj takvih pilića na raznim farmama je pod upitom.
Kako se čuva džigerica za bebe?
Ukoliko ste uspeli da pronađete pravu domaću džigericu od organski uzgojenih pilića, onda bi bilo idealno da je odmah i iskoristite za pripremu obroka. Dok to ne učinite obavezno je držite u frižideru.
Međutim ako priprema iz nekog razloga nije moguća, pileću džigericu možete i zamrznuti.
Da bi to učinili savetujemo vam da je prvo dobro operete, odvojte žilice i masnoću koju nećete pripremati i tako spremljenu džigericu spakujte u kese za zamrzavanje.
Svaki put kada vam je potrebna za obrok, jednostavno je izvadite, sačekate da se odledi i možete je kuvati ili dinstati.
Koliko često se daje?
Pileća džigerica je veoma zdrava i hranljiva, međutim sa njom treba biti oprezan. Ne treba preterivati kada je učestalost ovakvih kašica u pitanju.
Zašto?
Upravo zbog visokog nivoa vitamina A koji sadrži.
Iako je vitamin A vrlo poželjan u našem organizmu, kada se konzumira u velikim količinama, može postati toksičan.
Možda vam ne zvuči kao ozbiljan argument, ali zaista jeste. Kada dođe do ovakve vrste toksikacije odnosno trovanja to može ostaviti zdravstvene posledice.
Da najzad odgovorimo na pitanje, pileća džigerica ne treba biti deo jelovnika više od jednom do dva puta nedeljno. Tu naravno govorimo o količini koja staje u jednu supenu kašiku, a ne više od toga. Dakle samo umereno i tada džigerica postaje saveznik, a ne neprijatelj bebinom organizmu.
Ostale džigerice u ishrani bebe
Roditelji su vrlo često u nedoumici da li bebi smeju dati i neku drugu vrstu džigerice.
Da, bebe mogu jesti i druge vrste džigerica koje ćemo spomenuti u nastavku, ali se savetuje da se i tom prilikom pridržavate saveta za kupovinu. Dakle vodite računa gde i od koga kupujete .
Guščija džigerica
Možda nikada ne biste rekli da je guščije meso preporučljivo za mališane, ali stručnjaci kažu da jeste. Tako da i guščija džigerica može postati deo bebinog jelovnika vrlo rano, već oko šestog meseca.
Ćureća
Što se tiče ćureće džigerice situacija je ista kao i sa guščijom. Može biti deo bebinog menija već sa šest meseci, ali se vodite istim principima kada je kvalitet namirnice u pitanju. Naravno da se ne sme zaboraviti i ograničenost nedeljne količine kada je džigerica u pitanju kako bi se izbegla toksikacija, odnosno trovanje vitaminom A.
Goveđa
Goveđa džigerica takođe je vrlo hranljiva i preporučljiva u ishrani najmlađih. Međutim sa ovom vrstom se posebno mora voditi računa jer goveđa džigerica sadrži čak 2,5 puta više vitamina A od pileće. Samim tim bi nedeljna porcija morala biti za toliko puta manja u odnosu na porciju pileće džigerice.
Simptomi trovanja džigericom
Kada se sa količinom bilo koje vrste džigerice iz nekog razloga pretera zaista može doći do trovanja. Neki od simptoma su:
- Mučnina
- Vrtoglavica
- Glavobolja
- Iritabilnost
Ako naprosto primetite da se beba čudno ponaša nakon što je jela džigericu u većim količinama od preporučenih, obavezno se što pre obratite svom lekaru. Nikako im ne izostavljajte informaciju da uzrok trovanja može biti u većim količinama džigerice. To će im olakšati posao i ubrzati sam proces oporavka bebe.
Nadamo se da ste dobili odgovore na sva vaša pitanja i nedoumice kada je pileća džigerica u pitanju. Sada znate šta je i kada dozvoljeno, pa pustite mašti na volju i jednom nedeljno napravite ukusnu kašicu od pileće džigerice za svoju bebu.