ananas u trudnoći

Da li je ananas u trudnoći bezbedan?

Saznajte konačno da li je ananas u trudnoći bezbedan, ili ga treba izbegavati po svaku cenu?  Ovo je nešto što svaka trudnica treba da zna.

Kada ste u drugom stanju čujete na sve strane brdo saveta, šta je dobro za bebu u stomaku i vas same, a šta nije nikako dobro. Slušamo razne savete, od stručnih medicinskih, pa i starih saveta naših baka i do onih od naših drugarica koje su već prošle kroz devetomesečni period trudnoće. To su sve dobronamerni saveti ali znaju da budu opterećujući.

Mi smo hteli da vas lišimo barem jedne dileme – da li je bezbedno jesti ananas dok ste trudni?!

Svi dobro znamo da je za trudnice najzdravije da jedu voće, povrće i žitarice. Naravno tu je i meso, mlečni proizvodi i surutka koju je jako dobro piti zbog proteina koje nam beba dosta crpi u drugom trimestru.

Uostalom pročitajte više o ishrani u trudnoći

Pored  divnog voća i sveže cedjenih sokova, kolebanje nam stvara ananas…

Jeste li čuli da ananas nije preporučljiv u trudnoći?

Zašto? Kako?

Čitajte i otkrijte.

Koje su prednosti ananasa u trudnoći

 

Ananas je divno osvežavajuće, tropsko voće, koje ništa manje nije ukusno ni kao napitak. Prepuno je raznih dobrobiti za bebu u stomaku i za mamu.

 

ananas tokom trudnoće

 

On je solidan izvor: folata gvožđa, magnezijuma, mangana, bakra i vitamin B6 (piridoksin). Sve ove hranljive materije su važne za razvoj vaše bebe u stomaku. Ananas je takođe pun vitamina C. Jedna šolja ananasa može da sadrži potrebnu, dnevnu količinu vitamina C za trudnice.

Čemu doprinose u trudnoći sva ova bogatstva iz ananasa mami i bebi?

 

Kada trudnicama nedostaje gvožđe imaju povećan rizik od anemije. Nedostatak gvoždja u organizmu uzrokuje smanjenu dostavu kiseonika organima kao što su mozak, srce i mišići i zbog toga ćelije dobijaju manje hranljivih materija. Zato anemične osobe osećaju umor i mentalnu i fizičku slabost.

 

 

Magnezijum – zadužen je za normalan rad srca i krvnih sudova, štiti trudnicu od infekcija i pomaže u odbrani od stresa. Važan je i neophodan za funkcionisanje nerava i misića. I takođe je od ključnog značaja u regulisanju redovne stolice, štiti od opstipacije. Čak neka istraživanja dokazuju da u trudnoći štiti matericu od prevremenih kontrakcija. Učestvuje u izgradnji jakih kostiju i zuba.

Mangan – je jedan vrlo važan minerala u trudnoći. To je mineral koji našem telu daje energiju. Pomaže u formiranju kostiju i hrskavica kod bebe u stomaku i štiti nove ćelije od raznih oštećenja. Takodje utiče na to da beba na rodjenju nema nedostatak kilaže.

Bakar– pomaže organizmu da apsorbuje gvožđe i podstiče rad metabolizma.

Vitamin B6 – je jako važan za imunitet, kardiovaskularni sistem i neurološko zdravlje. Pokazao se odličan za smirenje jutarnjih mučnina i za ublažavanje depresivnih stanja u trudnoći.

Vitamin C – I trudnici i njenoj bebi je potreban unos vitamina C svakog dana. Deluje kao snažan antioksidans, štiti ćelije od oštećenja, pomaže organizmu u borbi protiv infekcija. Takodje pomaže apsorpciju gvožđa u organizmu. Ovaj vitamin je bitan u očuvanju tetiva, kostiju, hrskavice i kože. Neka istraživanja pokazuju da ovaj vitamin čuva i mentalno zdravlje novorodjenčeta. Dnevna potreba za vitaminom C kod trudnica je najmanje 85 mg.

Međutim, uprkos svim dobrobitima, ananas se često stavlja na listu onih namirnica koje treba proveriti sa svojim lekarom ili nutricionistom ukoliko ste trudni.

Zašto se ananas smatra rizičnim u trudnoći?

 

Verujem da je svaka trudnica već načula da ananas nije siguran za konzumiranje dok je u drugom stanju i da ga je bolje izbeći nego izložiti se riziku bilo kakve vrste.

Jedno od glavnih pitanja vezanih za ananas jeste, smemo li ga konzumirati u trudnoći?

Onda slede i ostala:

Da li ga smemo jesti u prvom, najosetljivijem trimestru?

Koliko ga smemo jesti?

Da li postoji neki period kada ga baš i trebamo uvesti u dnevni meni?

Pokušaćemo da odgovorimo na upravo ta, najčešća pitanja.

Ananas sadrži bromelain, to je jedna vrsta enzima.

Bromelain se ne preporučuje tokom trudnoće jer može razgraditi proteine u telu i dovesti do abnormalnih krvarenja, pogotovo u prvom trimestru.

To je ono što trudnice zapravo i brine, kada je ananas u pitanju. Da bi se izbegla briga vezana za ovu temu, najbolje je da se ananas jede umereno u prva tri meseca.

U kasnijim mesecima trudnoće smatra se da može da se desi da previše ananasa opusti mišiće grlića materice i izazove kontrakcije pa da se trudnica sretne sa svojom bebom pre nego što bi inače.

Moram samo da napomenem da ne postoji ni jedna naučna studija o tome da se pomoću ananasa može izazvati porođaj, zato se to za sada više smatra mitom koji potiče od prepričanih tudjih iskustava.

Mitovi i istražavanja o ananasu i njegovom dejstvu u trudnoći

 

Sigurno želite da saznate odakle uopšte i priče o tome da ananas izaziva pobačaj i porođaj?

Kada trudnica dodje do poslednjih nedelja (39. – 42.) u trudnoći, zaista joj je već sve teško i jedva čeka da upozna svoju bebu. Neke bebe baš uživaju u stomaku i ne žure da dođu na svet.Tada buduće mame posežu za raznim kućnim trikovima, ne bi li izazvale porođaj.

Odakle im ideja za ovo?

Obično iz razgovora sa drugim trudnicama,ili ženama koje su se već porodile i imale sličan problem. Po raznim forumima ima puno saveta za samostalno izazivanje porođaja. Pošto postoji verovanje da upravo bromelain iz ananasa utiče na matericu tako što opušta i omekšava grlić materice i podstiče kontrakcije, žene mahom, pričaju i pišu  da su pojele ceo sveži ananas i da su se sutradan porodile. Ima i onih što su izazvali samo neprijatnost u stomaku i ustima. Bromelain izaziva kiselinu i peckanje pa čak i male kratkotrajne kvržice u ustima. U šali se kaže da je to enzim koji te odmah pojede.

Može li ananas izazavati spontani pobačaj i kontrakcije?

 

Da bih vam bliže objasnila odakle mit da je ananas štetan u trudnoći, evo objašnjenja.

Bromelain je zasita moćan enzim i često se koristi za topljenje masnih naslaga. Postoje i tablete bromelaina koje se u trudnoći zaista trebaju izbeći, zbog već pomenutog, izazivanja krvarenja, pobačaja, kontrakcija i porođaja. S’ tim što u tableti je koncentracija bromelaina puno veća nego u ananasu. U ovakvom obliku, može doći do neželjenog ishoda.

Normalna, umerena konzumacija ananasa u trudnoći nije opasna. Ipak, ako ste zabrinuti – uvek se o ovome možete posavetovati sa lekarom.

Naučne tvrdnje koje potvrdjuju ovaj mit, da se jedući ananas u velikim količinama može izazvati porođaj pa čak ni pobačaj, ne postoje, jer bi takva istraživanja na trudnicama bila krajnje nehumana pa se iz tog razloga ne rade.

Neke studije pokazale su da ekstrakt ananasa može izazvati aktivnost materice.

Kolika količina ananasa je bezbedna u trudnoći?

 

Ananas ima svoju kiselost i upravo to nam može izazvati kiselinu u želudcu , naravno, ako se pojede previše.

 

bezbedna količina ananasa u trudnoći

 

Ako se jedu umerene količine, ananas  ne može da smeta.

Znači jedna činijica ananasa je sasvim dovoljna. 50-100g.

Prema nekim podacima koje smo našli, trudnica treba da pojede 7 celih ananasa da bi se desile kontrakcije. Jasno da je žudnja za hranom u trudnoći posebna priča, ali ne bi bilo ni lako pojesti ovu količinu.

Zato je preporuka da se ne preteruje dok ne upoznamo svoj organizam i njegove reakcije na ananas ili bilo koju drugu namirnicu. Pogotovo ako ne jedemo često određenu namirnicu.

Kiselina i gorušica nisu nikome nimalo prijatni, a posebno su neprijatni u drugom stanju kada smo okupirani pripremama i trebalo bi samo uživati.

Dakle, ako jedete ananas u velikim količinama, očekujte neprijatnu stomačnu reakciju.

Alergija na ananas i kako ona izgleda?

 

Ako obično ne konzumirate ovo voće i upravo ste ga uvrstili u svoj jelovnik da bi ste se hranili zdravije, što bi i trebao svima da nam bude cilj, povedite računa o mogućim alergijskim reakcijama. Simptomi koji ukazuju na to su:

  • Svrab ili otok u ustima
  • Reakciju na koži
  • Gušenje
  • Zapušen nos ili curenje iz nosa

Odmah se obratite svom lekaru ako se ovo desi nekoliko minuta nakon konzumiranja ananas.  Veća verovatnoća je da možete biti alergični ukoliko ste alergični i na polen ili lateks.

Da li je bezbedan ananas u konzervi tokom trudnoće

 

Konzervirani ananas ili sok od ananasa imaju isto pravilo kao i sveža voćka. Umeren unos, što znači jedna porcija ili jedna čaša soka, u bilo kom od ovih oblika je sasvim ok i doneće dosta dobrobiti svima.

 

 

U svežem ananasu ima najviše bromelaina naravnom dok toplina koja se koristi za vreme konzerviranja  ananasa uništava enzim bromelain. Ovo je korisno znati jer se možete opredeliti i jesti druge oblike ananasa ako ste ipak zabrinuti zbog dejstva bromelaina na trudnoću.

Ipak, oprezno.

Sušeni i kandirani ananas imaju dosta šećera i konzervansa pa nisu bas najbolji izbor za trudnicu kada je zdrava ishrana u pitanju.

Evo za kraj i mala pomoć.

Kako možete pripremiti ananas, na zdrav način dok ste trudni

Probajte ove recepte. Okrepiće vas.

Napravite smuti

Sastojci:

  • 1 kruška
  • 1/4 šoljice ananasa
  • 1/2 šoljice breskve
  • 1/2 šoljice jogurta

Stavite sve sastojke u blender i dobro izmešajte.

Zdrav doručak

Sastojci:

  • 1 čaša jogurta
  • 1/2 šoljice ananasa
  • 2 kafene kašičice samlevenog lanenog semena
  • 1 kafena kašičica ljuspica psylijuma (po želji, ukoliko vam treba za ubrzavanje metabolizma)

Stavite sve sastojke u blender i dobro izmešajte.

Detoks napitak

Sastojci:

  • jedna zelena jabuka
  • 1/2 šoljice iseckanog ananasa
  • 1 veća šargarepa
  • 1 parče (1cm) svežeg djumbira
  • 1/2 šoljice avokada

Sve sastojke operite, oljuštite i iseckajte i stavite u blender, po želji dodati vodu. I uživajte u zdravom i ukusnom detoks napitku.

Napitak za energiju

Sastojci:

  • 1 šoljica seckanog svežeg ananasa
  • 1 šaka spanaća
  • 1 slatka jabuka
  • 1 šaka badema
  • 1 čaša jogurta (po želji)

Sve sastojke operite, stavite u blender i dobro izmutite.

Zaključak je da je normalna količina, jedna porcija ananasa u bilo kom svom veličanstvenom obliku, zdrava, čak i u trudnoći. Neće izazvati pobačaj ili prevremeni porođaj. Preterivanje u konzumiranju ove voćke može dovesti do gore navedenih komplikacija, gorušice, dijareje, peckanja u ustima, zato uživajte, ali budite umereni.

Izvori:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/pineapple-to-induce-labor#research

https://www.pregnancy.com.au/safety-of-pineapple-during-pregnancy/

https://www.kingdomofbaby.com/pregnancy-diet-is-drinking-pineapple-juice-safe-during-pregnancy/

https://www.allaboutwomenmd.com/pregnancy-prenatal-care/fruits-during-pregnancy.html

https://www.webmd.com/parenting/does-pineapple-induce-labor