tikvica za bebe

Tikvica za bebe, neizostavna namirnica!

Kada je vreme da se na meniju nađe tikvica za bebe? Kako je spremiti i sa čime kombinovati? Pred vama su saveti i recepti.

Ostanite uz ovaj tekst i ubrzo ćete postati pravi kuvar vašoj bebi, a ona će sigurno uživati u jelima koje joj servirate.

Tikvica za bebe  i njene prednosti

 

Kada na red dođe uvođenje čvrste hrane i obogaćivanje bebinog jelovnika, tikvica nikako ne sme biti izostavljena. Bez obzira na godišnje doba, ona je uvek dostupna i vrlo rado spremana namirnica.

Zašto?

Upravo zbog njenih mnogih prednost, od kojih smo izdvojili sledeće…

Tikvica je bogata vitaminima

 

Vrlo važna prednost ovog povrća jeste bogatstvo vitaminima. U tikvici se nalaze vitamini A i C, B6, vitamin K, folna kiselina, tiamin, niacin, pantotenska kiselina. Svi ovi vitamini značajni su za funkcionisanje našeg organizma i u velikoj meri doprinose zdravlju. Tu se najviše ističe vitamin C koji deluje kao antioksidans, učestvuje u stvaranju kolagena i doprinosi jačanju kostiju.

Važno je naglasiti da je vitamin B6 veoma značajan za razvoj mozga, dok folati igraju važnu ulogu u samom rastu i razvoju bebe. 

Minerali u tikvici

 

Još jedan razlog za uvođenje tikvice u bebinu ishranu jeste bogatstvo mineralima. Od minerala ovo povrće sadrži  gvožđe, natrijum, kalcijum, kalijum, magnezijum, fosfor.

Tikvica ne spada u alergene

 

Tikvica spada u povrće koje skoro da i ne izaziva alergijske reakcije. One su moguće, ali se javljaju zaista veoma retko i sa blagim simptomima poput crvenila na pojedinim delovima tela ili oko usana. Skoro da je potpuno bezbedna namirnica za vašu bebu, ali tokom prvih dana uvođenja tikvice obratite ipak pažnju kako će vaša beba reagovati na  nju.

 

 

Tikvica je bogata vlaknima

 

Tikvica je vrlo pogodna za sam početak uvođenja čvrste hrane zato što je bogata vlaknima. Zahvaljujući svom sastavu veoma se lako  vari i doprinosi boljem radu digestivnog trakta. Povrće bogato vlaknima preporučuje se bebama koje imaju problema sa zatvorom i tvrdom stolicom kako bi se olakšalo pražnjenje creva.

Tikvica jača kosti

 

Zahvaljujući bogatstvu vitaminom C i kalcijumom, tikvica utiče na zdravlje koštanog sistema.

Kako ova dva vitamina funkcionišu?

Kalcijum jača kosti, a vitamin C ima ulogu u apsorpciji kalcijuma i zajedno daju odlične rezultate u vidu jakih i zdravih kostiju.

Doprinosi zdravlju bubrega vaše bebe

 

Bogat sastav ovog povrća utiče na zdravlje bubrega vaše bebe. Najvažnija uloga tikvice je u sprečavanju formiranja kamena u bubregu i pravilnom funkcionisanju ovog važnog organa.

Kada se bebi daje tikvica?

 

Tikvica je namirnica koja se u bebinu ishranu uvodi vrlo rano i to već sa šest meseci starosti bebe.

Vodite računa da ona bude među prvim povrćem zbog svih svojih spomenutih prednosti, a i vrlo lake svarljivosti što malom stomačiću bebe itekako znači.

 

tikvica u ishrani bebe

 

Kada u početku krenete sa uvođenjem tikvice, obavezno  oljuštitite koru jer se ona ipak malo teže žvaće i vari. Kasnije kada se beba navikne na čvrstu hranu i usavrši svoje sposobnosti žvakanja i gutanja, onda tikvicu možete spremiti i sa korom. Vodite računa da to bude mlada tikvica i da  bude dobro oprana i termički obrađena. 

Kako se priprema tikvica za bebe?

 

Hajde da sada pređemo na konkretnije stvari, odnosno na pripremu tikvice. Ovo povrće možete bebi dati skuvano u vodi ili na pari što je još bolja i zdravija opcija. Postoji mogućnost i da tikvicu ispečete u rerni.

Sigurno se pitate koliko se kuva tikvica? Najbolje bi bilo reći dok ne omekša. Nezahvalno je govoriti o minutima jer sve zavisi koliko je tikvica mlada, na kakve je komade sečete i na kojoj jačini pripremate.

Tokom kuvanja proveravajte da li je tikvica mekana uz pomoć viljuške i videćete kada je gotova. U suštini za njeno kuvanje vam neće trebati više od 20 minuta, ako je isečete na sitne komade.

Jela sa tikvicama za bebe

 

Ovo povrće je veoma zahvalno za kombinaciju sa drugim namirnicama iz razloga što nije jakog ukusa pa se lako može mešati u jela i dati im poseban ukus.

Kašice sa tikvicama za bebe

 

Kašice sa tikvicama se na bebinom meniju nađu među prvima to je sigurno. One se veoma lako pripremaju. Tikvice je potrebno dobro oprati, oguliti im koru i skuvati.

Kada su skuvane, samo ih izgnječite ili ispasirajte. Njih možete poslužiti same ili u kombinaciji sa nekim drugim povrćem, a evo i nekih primera za kombinovanje.

Tikvca i batat

 

Znate šta je batat? To je jedna vrsta krompira koji je po ukusu malo slatkast. Batat odlično ide uz tikvice. Da bi napravili ovu kašicu, potrebno je da skuvate tikvicu i batat. Radi ekonomičnijeg prljanja suđa, možete ih skuvati i zajedno samo vodite računa o dužini kuvanja. Može se desiti da se batat kuva duže ako ga ne isečete na dovoljno male komadiće.

Pre nego što ga stavite na kuvanje, dobro ga operite i oljuštitie koru.Zatim ga isecite na što tanje i sitnije komadiće kako bi se što pre skuvao kao i tikvica.

Nakon kuvanja kašicu izgnječite prema bebinim potrebama i eto ukusnog obroka.

Palenta  i tikvica za bebe

 

Pomalo neobična kombinacija, ali bebama itekako ukusna i hranljiva. Da bi napravili palentu potrebno je da u vodu koja vri sipate kukuruznu palentu i mešate oko tri minuta dok se ne skuva. Kada je gotova u nju možete dodati prethodno skuvanu i izgnječenu tikvicu. Nju pripremate na način koji smo prethodno opisali.

Ovim jelom bebi odjednom nudite žitarice i povrće što je odlična kombinacija.

Tikvica i jabuka

 

Vrlo neobična i brzinska  kombinacija. Kada ne znate šta spremiti na brzinu, dovoljno je da ogulite i na komadiće isečete tikvicu. Isto to učinite i sa jabukom. Zatim ove dve namirnice ubacite u vrelu vodu i kuvajte 15 minuta ili dok ne omekšaju. Nakon kuvanja ih izgnječite i naprosto napravite pire od njiih.

Ovu kašicu možete napraviti među prvima jer se obe namirnice uvode već na uzrastu od šest meseci. 

Tikvica i pirinač

 

Odlična varijanta za rižoto. Za ovo jelo potrebno je da skuvate pirinačanu kašu.  Znate kako se to radi? Pirinač prvo operite i zatim ga sipajte u vrelu vodu da se kuva. Integralni pirinač se kuva duže od belog pa o tome vodite računa. U šerpu sa pirinčem dodajte tikvicu koju ste prethodno oprali, ogulili i isekli na sitne komadiće. Sve to zajedno skuvajte i začinite po bebinoj meri i eto sitog i vrlo ukusnog obroka.

Nakon kuvanja kašicu izgnječite viljuškom ili izblendirajte u skladu sa bebinim mogućnostima žvakanja i gutanja.

Blitva i tikvica

 

Ovo je još jedna zdrava kašica koju možete bebi ponuditi za obrok. Za pripremu je potrebno da operete, ogulite, iseckate i skuvate tikvicu. Ona je gotova za nekih 15-20 minuta.

U drugoj šerpi skuvajte nekoliko listova blitve. Možete je kuvati u vodi ili na pari što je još bolja opcija. Blitva je gotova kada omekša, a dovoljno joj je oko 10 minuta.

Zatim ova dva sastojka pomešajte i izgnječite. Ovu kašicu možete začiniti i poslužiti bebi.

Čorba od tikvica za bebe

 

Čorba od tikvica je odlična vitaminska bomba jer u nju možete dodati još nekoliko vrsta povrća kao što je crni i beli luk, šargarepa, peršun, krompir.

 

čorba od tikvica za bebe

 

Jedan od načina za pripremu čorbe je sledeći. Na veoma malo maslinovog ulja izdinstajte isečeni crni luk i šargarepu, a zatim dodajte tikvicu koju ste prethodno takođe iseckali na komadiće. Nakon toga prelijte vodom i kuvajte nekih pola sata. U ovu smesu možete dodati i krompir ili peršun. Kada povrće omekša potrebno ga je izblendirati odnosno napraviti kremastu smesu uz pomoć štapnog miksera. Ukoliko je čorba previše gusta vi dodajte još malo vode i vratitie na ringlu da se kuva još malo. Kada malo provri, čorba je spremna za serviranje kako bebi tako i ostalim ukućanima.

Napominjemo da začine prilagodite starosti bebe. Najbolje bi bilo da bebi odvojite malo čorbe i posebno začinite sa veoma malo soli ili nekim začinskim biljem, a ostalim ukućanima u skladu sa njihovim  ukusom.

Recepti sa tikvicama za starije bebe

 

Ovi recepti su  odlični  ukoliko imate bebu koja je znatno starija od 6 meseci, jer sastojci nisu primereni jako malim bebama kojima se tikvica tek uvodi u ishranu. Podrazumeva se da je beba već konzumirala tikvicu kao zasebno povrće i tek onda pravite ove recepte. Takođe, za neke od ovih recepata bitno je da je savladala i žvakanje.

Mafini sa tikvicama za bebe

 

Ako nemate ideju šta bebi ponuditi za doručak ili večeru, ovo je odličan predlog. Mafini sa tikvicama osim što su ukusni, veoma su siti i sigurno će se dopasti vašem mališanu.

Sada sledi jedan odličan recept, a mere koje spomnijemo odnose se na kalup od 12 većih ili 24 mala mafina.

 

tikvice za bebe recepti

 

Da bi napravili mafine potrebno je da izrendate jednu veću ili dve manje tikvice i dobro ih ocedite. U drugoj posudi umutite dva jajeta i u tako umućena jaja dodajte jednu čašu jogurta i malo ulja, recimo dve do tri kašike. U tu smesu treba dodati i dve čaše brašna (po želji može biti i zdravija varijanta brašna u vidu integralnog ili nekog drugog) i prašak za pecivo. Kada ove sastojke dobro promešate u tu smesu sipajte oceđene tikvice i promešajte. Testo treba da bude gušće nego za palačinke da bi mafini imali čvrstu formu, a tikvica će ih učiniti sočnim.

Ovu smesu rasporedite u kalup za mafine i pecite na 200 stepeni oko pola sata. Pratite stanje pa kada mafini dobiju rumenu boju znači da su gotovi, a to proverite viljuškom ili čačkalicom. Zabodite viljušku u mafin i ukoliko na njoj nema zalepljenog testa to znači da su se lepo ispekli i iznutra.

Pljeskavice od tikvica za bebe

 

Evo jedne zdravije varijante pljeskavice koja će zasititi stomačić svih mališana. Da bi napravili ove pljeskavice potrebno je da izrendate tikvicu i ostavite da se ocedi višak tečnosti. U drugom sudu umutite jedno ili dva jaja u zavisnosti od količine koju želite napraviti. U umućena jaja se dodaje oseđena tikvica, malo soli i brašna dok se ne dobije gušća smesa. Koliko ćete brašna staviti zavisi od veličine tikvice i jaja. Gledajte da smesa ne bude retka jer se neče lepo oblikovati  u plehu.

 

tikivice za bebu

 

Kada je smesa za pljeskavice odgovarajuće gustine onda je vadite kašikom i pravite pljeskavice na plehu. Najbolje bi bilo da na pleh stavite papir za pečenje, tako se neće zalepiti.

Dužna pečenja je negde oko 20 minuta na 200 stepeni.

Napominjemo da recepte sa jajima prilagodite starosti bebe.

  • Ako je beba mlađa od godinu dana onda obavezno odvojte žumance od belanceta i korisitite samo žumance.
  • Ukoliko je beba starija od jedne godine onda možete praviti i malo kaloričnije obroke koji se pohuju kao što je ovaj koji sledi.

Pohovana tikvica za bebe

 

Pohovane tikvice malo su kaloričnije jelo pa vodite računa o starosti vaše bebe. Da bi pripremili ovaj obrok potrebno je da tikvice dobro operete, ako treba oljušitite koru i isečete na kolutove.

Ovako isečene kolutove posolite i čekajte 15-20 minuta da izađe sok iz njih. Zatim ih po redu uvaljajte u brašno, jaja i prezle i tako uvaljane pržite na vrelom ulju. Sve ovo može imati zdraviju varijantu da brašno bude integralno, a ulje maslinovo, ali izbor prepuštamo vama.

Mnoge mame pre samog pohovanja tikvice prvo malo obare u vodi. Recimo nekih desetak minuta da samo malo omekšaju. Ova varijanta recepta još je ukusnija jer tikvica dobije poseban šmek. Nakon što se malo prokuvaju, tikvice pohujte i pržite na isti način.

Nakon prženja ih ostavite na ubrusu ili salveti kako bi višak ulja izašao iz tikvice. Nakon toga je jelo spremno za konzumiranje. Ove kolutove možete starijim bebama iseći na komadiće pa ih mogu sami stavljati u usta i na taj način vežbati ovu aktivnost.

 

 

Kakvu tikvicu kupiti za bebu?

 

Vodite računa gde i od koga kupujete povrće. Nije na odmet da imate svog prodavce kojem verujete i znate da prodaje neprskano ili minimalno prskano povrće. 

E takvu i tikvicu kupite, birajte onu koja je organski uzgojena. Kada birate povrće za bebu gledajte da tikvica bude što mlađa, a to se vidi po njenoj kori i neka bude tanja. Što je tikvica deblja ona ima više semenki. 

Nakon kupovine tikvicu čuvajte u frižideru. Ona je dobra za upotrebu narednih nekoliko dana, ali vam savetujemo da je što pre iskoristite kako se ne bi pokvarila.

Kako zamrznuti tikivice za bebu?

 

Sezona tikvica počinje na proleće i traje do kraja leta. Tada su na tezgama naših pijaca uglavnom domaće tikvice. Ukoliko ne želite da tokom zime kupujete uvozne  i to po mnogo skupljim cenama – vi ih zamrznite. 

To možete učiniti tako što ćete sveže tikvice kupljene tokom sezone dobro oprati, očistiti im koru i iseći na komade kakve želite. Zatim ovako iseckanu tikvicu stavite u posudu za zamrzivač ili u kesu za zamrzivač koju ćete dobro zatvoriti.

Ovako spakovane tikvice spremne su za upotrebu u bilo koje doba godine.

Biti bebin lični kuvar nije uvek lako. Nekad nedostaje ideja, a nekad i beba negoduje kada je kašica u pitanju. Zato smo tu da vam podstaknemo kreativnost sa mnogim receptima koji će se sigurno već sutra naći na vašoj trpezi.