Sunčanica kod dece je vrlo česta pojava tokom letnjih meseci. Zato je ovo pravo vreme da saznate kako je sprečiti i kako lečiti.
Bezbedan boravak na suncu je uvek bolja opcija, posebno kada su deca u pitanju, a mi vas savetujemo kako da tu opciju i primenite.
Šta je sunčanica?
Svaka tema obično započne nekom stručnom definicijom, pa je tako i sa ovom.
Lekari sunčanicu definišu kao stanje organizma koje nastaje nakon dužeg izlaganja suncu i njegovim sada već štetnim zracima.
Zapravo, kod sunčanice dolazi do trenutnog oštećenja mozga.
Zašto se javlja sunčanica kod dece?
Sunčanica se javlja kada su detetova glava i potiljak dugo izloženi direktnom uticaju sunca bez ikakve zaštite u vidu šešira ili kačketa.
Tada se naglo povećava toplota u glavi, organizam je pod većim opterećenjem kako bi glavu rashladio i dolazi do pojave simptoma koji su karakteristični za sunčanicu.
Zato kada idete na more sa bebom ili malim detetom – bez kape nigde, kao ni bez kreme za zaštitu od sunca.
Simptomi sunčanice kod dece
Ako ne znate kako prepoznati sunčanicu kod dece, onda je ovo odeljak za vas.
U narednim redovima pročitajte koji su karakteristični znaci po kojima možete naslutiti da se radi o sunčanici kod deteta, a ne o nečem drugom.
- Malaksalost, nedostatak snage i energije. Dete koje se igralo i bilo aktivno odjednom to više nije.
- Pojava glavobolje različite jačine
- Povišena telesna temperatura
- dehidratacija, suva koža, suva usta
- Vrtoglavica
- Pospanost
- Povraćanje
- Poremećaj disanja u vidu ubrzanog disanja, kratkog daha
- Ubrzan puls
- U ozbiljnijim situacijama može doći i do gubitka svesti
- Urin tamne boje, što je znak dehidratacije
- Koža je crvena, suva
- Dete može biti konfuzno, zbunjeno, dezorijentisano
Svi nabrojani simptomi su mogući pratioci sunčanice, ali ne mora da znači da će svako dete imati baš svaki od ovih znakova. Sve zavisi od toga koliko je dete dugo bilo izloženo suncu i da li se radi o ranoj ili kasnoj sunčanici.
Šta je to kasna sunčanica saznaćete upravo u nastavku ovog teksta.
Da li su sunčanica i toplotni udar isto?
Ponekad je teško odrediti da li se radi o sunčanici ili o toplotnom udaru jer su ove dve pojave prilično slične. Dakle, slične su, ali nisu u potpunosti iste.
Da bi lakše razumeli razliku i znali prepoznati o čemu se radi kada je vaše dete u pitanju, dobro pogledajte sledeću listu simptoma koji se javljaju u slučaju toplotnog udara.
- Toplotni udar ne mora nastati kao posledica direktnog izlaganja suncu. Može se javiti kada su spoljašnje temperature veoma visoke i kada je visoka vlažnost vazduha.
- Javlja se kao posledica naglog povećanja telesne temperature
- Mogu se javiti konvulzije i delirijum
- Može doći do disfunkcije centralnog nervnog sistema, ponekad i sa trajnim posledicama
- U nekim situacijama dolazi i do kome
Kao što vidite, toplotni udar je stanje koje sa sobom nosi mnogo ozbiljnije zdravstvene simptome i posledice. Obzirom da ponekad nismo ni svesni koliko visokm temepraturama smo izloženi, toplotni udar se može desiti vrlo podmuklo i ostaviti trajne posledice.
Zato treba voditi puno računa kakvim vremenskim prilikama izlažemo decu i bebe da li ih štitimo na odgovarajući način.
Kako to učiniti otkrivamo u nastavku ovog teksta.
Kasna sunčanica kod dece
Pre svega treba naglasiti da postoji “rana” sunčanica i “kasna”.
Rana je ona o kojoj smo govorili u prethodnom delu teksta, dok se kasna nešto malo razlikuje.
Zapravo je razlika u tome što se kod kasne sunčanice simptomi javljaju kada je vreme za spavanje ili tokom prvog sna nakon izlaganja suncu.
Javlja se sa mnogo manje intenziteta, odnosno sporije, ali budite spremni na to da simptomi potraju duže kod ove vrste sunčanice.
Kako da je prepoznate?
Pre svega će vam dete delovati drugačije, kao da je bolesno. Znate ono kada kreće prehlada pa su manje aktivni, više imaju potrebu da legnu i odmaraju. Može doći do promene raspoloženja u negativnom smislu poput čestog plakanja i razdražljivosti.
Da je reč o sunčanici znaćete po tome što će delovati kao da su upravo došli spolja i kao da su upravo bili na suncu, a nije tako. Dakle ranije su bili na suncu, a simptomi su nastupili kasnije.
Obavezno treba proveriti telesnu temperaturu, jer je uglavnom povišena u takvim situacijama. Ono što se još može javiti od simptoma jesu mučnina i povraćanje.
Koliko traje sunčanica kod dece?
Obzirom da lekari ne preporučuju izlaganje deteta suncu nakon što je imalo sunčanicu, možemo zaključiti da sunčanica uglavnom prolazi za dva dana.
U nekim situacijama se pojedini simptomi zadržavaju duže, ali tada nije na odmet proveriti da li je reč samo o simptomima sunčanice ili je pridružena i neka vrsta infekcije koja može izazvati određene simptome poput povišene telesne temperature ili povraćanja.
Sigurno vas sada najviše zanima šta da radite ako dete dobije sunčanicu.
Evo odgovora.
Sunčanica kod dece lečenje
Sunčanica se obično tretira vrlo jednostavno i sami roditelji mogu pomoći svom detetu.
Ono što treba da uradite ukoliko prepoznate sunčanicu kod svog mališana su sledeći koraci:
Sklonite dete sa sunca
Prvi i osnovni korak u tretiranju sunčanice jeste da dete sklonite od izvora problema, a to je u ovom slučaju sunce. Dakle, odmah ga unesite u neku rashlađenu prostoriju ili barem hladovinu kako bi se glava sklonila sa direktnog uticaja sunca. Što je prostor hladniji to je bolje, jer će to mnogo brže pomoći rashlađivanju mališana.
Skinite detetu odeću
Dete pre svega treba raskomotiti kako bi se i na taj način rashladilo. Potom možete preduzeti sledeće korake.
Pomozite da dođe k svesti
Ako je dete izgubilo svest, nemojte se uplašiti, nego staloženo reagujete. Gubitak svesti javlja se zbog naglog pada pritiska i nedovoljnog dotoka krvi u mozak. Tada postavite dete u ležeći položaj i podignite mu noge, kako bi se krv sjurila u mozak.
Tuširanje mlakom vodom
BIlo bi dobro da dete što pre istuširate mlakom vodom.
Dakle ne hladnom vodom koja će napraviti ogromnu temperaturnu razliku, već mlakom koja će dete rashladiti i dovesti do snižavanja telesne temperature.
Prilikom tuširanja uvek je poželjno koristiti kupku prirodnog porekla jer će prirodna kupka učiniti da isušena koža ne bude dodatno iziritirana već hidrirana. Kada je koža izložena suncu, neminovno dolazi do određenog stepena dehidratacije i mogućih opekotina i zato su prirodni preparati pravi izbor u takvim situacijama kako bi pružili dodatnu negu. Naša Marija je taj savet usvojila, jer je koža njene bebe stalno bila suva i sklona iritaciji . Koža njenog mališana se preporodila, sada je mekana i nežna. Šta joj je pomoglo i šta je koristila, saznajte sa sledećem linku: https://rastimozdravo.com/dr-pilar-kupka-za-bebe-licno-iskustvo/
Ostavite dete da se osuši na sobnoj temperaturi
Stručnjaci savetuju da nakon tuširanja detetu ne brišete kožu, već je ostavite da se osuši na sobnoj temperaturi. To će doprineti dodatnom rashlađivanju i snižavanju telesne temperature.
Od koristi vam mogu biti i hladne obloge.
Hladni napici i lagana hrana
Sledeći korak je davanje hladnih napitaka poput vode, sokova, čajeva. Nije važno koja će vrsta napitka biti u pitanju, važno je da budu hladni i da doprinesu rashlađivanju i snižavanju telesne temperature.
Ono što treba znati jeste da se ti napici daju postepeno. Nemojte detetu dati da odjednom popije punu čašu, jer će i to biti šok za organizam već gutljaj po gutljaj posebno ako je dete povraćalo. Svaka veća količina tečnosti može dovesti do ponovnog povraćanja.
Neka ishrana u ovom periodu bude lagana, nemasna, osvežavajuća.
Proveravajte telesnu temperaturu
Jako je važno da redovno merite telesnu temepraturu i pratitie njen rast ili opadanje.
Ukoliko preduzeti koraci nisu pomogli u snižavanju temperature onda je vreme za lek iz grupe antipiretika. U zavisnosti od detetovog uzrasta dajte određenu dozu leka kako piše u uputstvu. Od lekova iz ove grupe može se primeniti Paracetamol i Ibuprofen.
Posetite lekara
Ukoliko preduzeti koraci ne daju nikakovg rezultata dete ne dolazi k svesti, pozovite hitnu pomoć. Ako dete i dalje ima visoku temepraturu ili uporno povraća, nije na odmet da se javite lekaru kako ne bi došlo do dehidratacije organizma, jer to zaista može biti ozbiljan problem. Lekar će nakon pregleda utvrditi o čemu se tačno radi i da li je potrebno primeniti još neki vid terapije.
Posledice sunčanice
Sunčanica obično ne ostavlja teške posledice po zdravlje ukoliko se pravovremeno i adekvatno reaguje.
Ono što se može desiti kao problem jeste zakasnela reakcija i terapija pa tada može doći do pregrevanja organizma, dehidratacije, a u najgorim slučajevima dolazi do nekih zdravstvenih komplikacija poput stanja kome ili čak smrti. To se naravno dešava u veoma retkim situacijama kada u potpunosti izostaje odgovarajuća reakcija u vidu rashlađivanja deteta ili odvođenja lekaru.
Kako sprečiti sunčanicu kod dece?
Prevencija je uvek najbolji lek za sve pa tako i za sunčanicu. Da ne bi došlo do ovog stanja stručnjaci savetuju da uradite sledeće kada sa detetom izlazite napolje:
- Trudite se da dete ne bude izloženo direktnom suncu duže vreme. Kad god je moguće tražite hladovinu, a poslednjih godina se savetuje izbegavanje boravka na suncu između 10h i 17h. Koliko god je moguće pridržavajte se ovih saveta.
- Zaštitite detetovu glavu i potiljak šeširom. Ukoliko dete odbija da nosi šešir trudite se da glavu i potiljak redovno kvasite, rashlađujete i sklanjate sa sunca.
- Detetu tokom dana dajte dovoljno tečnosti. Neka pije i po malo, ali često kako bi se obezbedila dovoljna hidratacija organizma.
Brojne narodne poslovice govore u prilog tome da se od sunca ne treba kriti. Obzirom da su nastale pre mnogo godina vreme je da se malo redefinišu jer sunce više nije samo izvor života već i izvor mnogih zdravstvenih problema. Sunčanica je jedna od njih i zato je najbolje da se spreči njena pojava i bezbedno uživa u letnjim avanturama.