popara za bebe

Popara za bebe – kako napraviti i kada dati?

Popara – starinsko jelo, brzo se pravi, ali da li bebe smeju da je jedu? Evo kako se sprema popara za bebe i kada možete da je date detetu.

Šta je popara?

 

Nema osobe iz naših krajeva koja ne zna ili bar nije čula za poparu. Neki bi rekli sirotinsko jelo, ali to i nije baš slučaj. Pogotovo ako se obogati sirom, kajmakom ili nekim drugim namirnicama, a ide uz sve.

Popara je zapravo nastala iz potrebe da se utroši stari hleb a i napuni stomak, pa se neko setio i napravio ovakvo jelo.

U pitanju je obrok od starog hleba koji se ukuva u kašu.

Može biti i slana i slatka i slobodno možemo reći da je bila vrlo popularna, a sada se već ređe sreće na menijima.Ipak, ona je i dalje jedna od glavnih brzih i sitih kaša koje možemo ponuditi svojim mališanima.

Međutim postoji mala začkoljica kod ovog jela – kada je vreme da se da bebama, pogotovo ako uzmemo u obzir da je u pitanju hleb?

Gde je hleb tu je i gluten.

Gluten nije naročito preporučljivo davati mališanima jer je alergen, ali i nije naročito zdrava namirnica. No, i za to ima leka – hleb za poparu ne mora nužno biti beli i sa glutenom, ali da saznate kakav hleb možete koristiti moraćete da ostanete još malo sa nama.

Kada se popara daje bebi?

 

Kako kaže tabela za ishranu beba, namirnice koje sadrže gluten se daju oko prve godine života. Hleb sam po sebi nije neophodan u bebinoj ishrani i najčešće je upravo period oko prvog rođendana vreme kada se uvodi u bebin meni.

Međutm, nisu samo hleb i gluten u pitanju kada je reč o popari. Kako se ona često služi uz mleko i mlečne proizvode treba voditi računa i o tome kada se oni uvode u ishranu mališana. Pavlaka i jogurt na primer mogu da budu deo bebinog obroka oko 8. meseca, ali kravlje mleko bi trebalo da pričeka do punih 12. meseci.

 Dakle, sa sigurnošću možemo reći da sa poparom najbolje da sačekate dok beba ne proba većinu namirnica i počne da jede barem 3 od 5 čvrstih obroka dnevno.

Kakav hleb treba odabrati?

 

Hleb za poparu po pravilu može biti bilo koji ali mora da bude star najmanje 2 dana.

 

popara za bebe priprema

 

Ipak, na primer pšenični hleb ili pšenica kao žitarica se preporučuju za bebu tek nakon 8. meseca života a često i kasnije. Kada su u pitanju proso, raž, kukuruz, i druge žitarice one se mogu i nešto ranije uvesti u ishranu bebe. Dakle, ako imate integralni hleb bez pšeničnog brašna ili domaću kukuruznu lepinju, možete ih iskoristiti za poparu, iako je po nekom pravilu za nju bio korišćen beli pšenični hleb.

Hleb koji NIJE najbolji izbor jeste onaj sa celim zrnom žitarica ili sa semenkama, jer se one razdvoje i postanu žilave nakon spremanje popare. Da ne pričamo da sa semenkama beba može i da se zagrcne.

Najvažnije je u stvari da hleb odstoji, da se posuši, a za čuvanje ga čak možete i malo sušiti u rerni i umotati u platnenu krpu ili torbu. Ovakav suv hleb pravi finu kašu dok je ona od svežeg malo lepljikavijeg izgleda.

Kako se pravi popara za bebe?

 

Kada odlučite da pravite poparu bebi, smatrate da je spremna za takav obrok – verujte da je izuzetno lako!

 

 

Potrebno vam je malo starog hleba i voda i malo maslaca.

Za mališane od oko 8 meseci se koristi hleb bez korice, oko 3 parčeta. Isecka se na kockice i ubaci u šerpicu. Na to se dolije oko 500ml vode i pola kašičice maslaca i ostavi se da se ukuva i sjedini u kašu. Naravno, mešanje je neophodno sve dok se kaša ne zgusne i tada je sklanjate sa vatre.

Za starije mališane možete slobodno ostaviti i koricu jer je ona u popari posebno fina.

I to je to. To je popara u osnovi, kojoj možete dodavati mleko pavlaku, jogurt, sir, jaja pa čak i bananu i med i druge slatke namirnice.

Ako ste ikada bili u Češkoj tamo se popara kuva da bude jako gusta, stavlja u kalupe i prave se takozvane knedle od hleba koje su odličan prilog gulašima. Dakle, popara može da se služi u raznim oblicima i sa raznim dodacima, a mi smo izdvojili neke od načešćih recepata sa njom.

Popara za bebe – recepti

 

Sada kada znamo kako se pravi osnova popare, varijacije na recept i kombinacije namirnica su beskrajne! Evo nekih najpopularnijih.

Popara sa mlečnim proizvodima

 

Popara se najčešće pravi i kombinuje sa različitim mlečnim proizvodima. Prvo ćemo spomenuti maslac koji se dodaje ponekada u poparu da joj da poseban šmek, a njega u ishranu bebe možete uvesti oko 7. meseca njenog života.

Nešto kasnije u osnovnu kašu od hleba možete dodati dve kašike jogurta, ili kašiku pavlake, a oko 9. meseca i sitan sir.

Kada beba dovoljno poraste, tamo nakon prve godine možete praviti i poparu sa slatkim mlekom ili sa malo feta sira. U Grčkoj je recimo najpopularnija popara upravo sa feta sirom, malo maslinovog ulja ali i ljutom paprikom. Sa ovom grčkom verzijom možete pokušati kada imate veće mališane kojima ne smeta malo začinjenija hrana, ili je ipak ostavite za sebe . Međutim ako dojite bebu ljutu hranu bi trebali da izbegavate pa se držite samo feta sira.

Evo jednog brzog recepta za poparu sa sirom:

  • 3 parčeta hleba sa kukuruznim brašnom (star barem 2 dana)
  • oko pola decilitra vode
  • malo soli
  • pola kašike maslinovog ulja
  • 2 kašike sitnog neslanog sira (može se koristiti i mladi sir koji ćete izmrviti)

Hleb isecite na kockice ili ga iščupkajte prstima na manje komadiće, prelijte sa vodom i maslinovim uljem i stavite da se ukuva. Dok je još topla kaša dodate sir i dobro pormešate. Ako je beba veća i već ste počeli sa dodavanjem nekih začina možete dodati malo origana ili mirođije, čak i malo belog luka u prahu (tek par zrnaca). So možete dodavati, ali se ne preporučuje dok beba dovoljno ne odraste.

Popara sa jajima

 

Popara sa jajima nije klasično kašasta jer se ipak prži. Nju preporučujemo malo starijim mališanima kada počnu da žvaću i jedu čvrstu hranu prstićima. Takođe jedan od uslova da bi ponudili bebi ovakvu poparu jeste da je počela da jede jaje.

Jaje se u bebinu ishranu uvodi nešto kasnije, pogotovo žumance i taj proces traje malo duže nago kod ostalih namirnica. Znači, kada beba jede jaje, može da žvaće čvršću hranu – popara sa jajima je odličan izbor a i pravi se lako.

Potrebno vam je:

  • 3 parčeta integralnog hleba ( najbolje odstajali tost)
  • 2 jajeta
  • pola šolje mleka
  • malo soli i masniće za prženje

Hleb isecite ili usitnite na komadiće, i dodajte u ulupana jaja i mleko. Ostavite malo da odstoji , oko 5 minuta dok se zagrije maslac za prženje. Smesu ubacite u tiganj i pržite sa svih strana i možete začiniti po želji ili sa onim što beba inače voli ili već jede. Ovoj kombinaciji takođe možete dodati sir, pavlaku, povrće šta god vam padne na pamet a da beba voli da jede. Odličan izbor za doručak ali i za večeru jer je sito i daje dosta energije.

Slatka popara

 

Iako se možda ne čini da popara može biti odlična poslastica, zapravo stvarno može! Kako izvori kažu bebe najviše vole kombinaciju sa jogurtom i voćem! Dakle neophodno je da napravite poparu bez soli i dodate oko 2 kašike jogurta i neko voće koje beba jede i voli. 

Med se može koristiti umesto šećera ali tek kada ga beba okusi i navikne na njega. Med je posebna namirnica koja iako zdrava za naš organizam, nije tretirana i nosi razne bakterije sa sobom. Odraslom organizmu te bakterije ne škode, ali bebećem bi i te kako mogle. Zato njega kao zaslađivač za bebe i namirnicu u ishrani koristite strogo pažljivo i u dogovoru sa pedijatrom! Med za bebe je dozvoljen tek nakon punih 18 meseci, a najbolje još kasnije i to tek nakon 2. godine!

Evo par recepata:

Popara sa bananom

 

popara za bebe recepti

 

  • 2 parčeta hleba, 350 ml vode (ukuvati u poparu)
  • 1 kašica ovsenih pahuljica (ne mora)
  • pola čaše jogurta
  • pola izgnječene banane
  • 2 kašičice braon šećera (može i ne mora, bolje bez njega)

Kada skuvate poparu dodate jogurt i izgnječenu bananu i malo šećera ako želite da bude malo slađe i to je to. Banana je puna vlakana i vitamina i bebe je obožavaju! U kombinaciji sa jogurtom ne pada teško za stomačić, jer banana nekada može biti uzrok tvrde stolice kod beba. Ova kombinacija se može davati mališanima od 8. meseci, a šećer ćete sami odrediti da li je potreban ili ipak ne.

Popara sa slatkim kajmakom ili sirom

  • 3 parčeta hleba i 500ml vode se ukuva u poparu
  • 3 kašike kajmaka (neslanog domaćeg) ili sitnog ne slanog sira
  • 3 kašike braon šećera

Kada skuvate poparu odmah joj dodate šećer a kada se malo prohladi dodate kajmak i dobro umešate. Kada pravite sa sirom, šećer dodajete u sir i nakon što sve spojite možete malo zapeći u rerni. Ove kombinacije su za nešto starije mališane kada pređu 18. meseci života. 

Slatke popare možete praviti sa bilo kojim voćem, a postoji i jedan posebno fin recept:

Popara sa jabukama i bundevom

  • 3 parčeta hleba,
  •  500ml vode
  • pola jabuke i oko 200gr bundeve
  • malo cimeta
  • 3 kašike braon šećera

Prvo stavite vodu da prokuva i dodajte u nju narendanu jabuku, bundevu šećer i cimet, kada počne da ključa dodajte hleb iseckan na kockice i mešajte dok se ne ukuva. Ne bi trebalo da stavite svu vodu od jednom jer jabuke puste malo svog soka, ali svakako dolivajte po potrebi.

Ova popara se služi mlaka i mogu da je jedu mališani od 7 meseci ali onda bez šećera i koristite integralni hleb bez belog brašna. Ova kombinacija je uvek dobro došla pogotovo kada jesen već postaje hladnija, i sve nekako počinje da miriše na zimu i praznike. Međutim ima nas koji je volimo u bilo koje doba godine čak i ako odavno više nismo mali!

Kako sačuvati hleb za bebinu poparu?

 

Ok, znamo da hleb treba da bude suvlji i star ali kako ga sačuvati da on ne počne da buđa ili smrducka na kvasac?

Tajna je u tome što ga morate posušiti. 

 

 

Na primer kada je hleb od juče, stavite ga malo u rernu, isečenog na kriške, i sušite na 100°C desetak minuta. Zatim je najbolje da ga umotate u platnenu krpu ili torbu.

Odlična opcija za čuvanje hleba su i voštane krpice, odnosno platnene krpe umočene u pčelinji vosak. Međutim sa njima treba biti na oprezu jer dok bebe ne probaju med i pčelinje proizvode ne bi trebalo ni neposredno da budu u kontaktu sa hranom koju ćete davati bebi. Dakle ovakve krpice tek kada bebe budu upoznate sa medom i ostalim plodovima pčelinjeg rada! 

Hleb za poparu može da stoji i 3 dana. Međutim sve preko toga će samo učiniti da se hleb raspada pri korišćenju. Stariji hleb već počne da se mrvi u prezle (pogotovo ako je dodatno sušen). Tost hleb je već sam po sebi trajan, i njega možete koristiti i nakon 3. dana, ali mi to ne bismo preporučivali. Hleb koji je namenjen da bude trajan je pun aditiva za produžavanje svežine, a zato ga treba izbegavati! 

Naš izbor za bebinu poparu je domaći mešeni hleb, od dva dana koji je odstajao umotan u platnenu krpu. Za njega ste potpuno sigurni da znate šta je u njemu, kad je ispečen i kako je odlagan na čuvanje.

Prednosti i nedostaci popare za bebe

 

Prva prednost je što se brzo i lako pravi i može da se kombinuje sa svim i svačim. Bebe je vole, i odličan je način da se bebi zapravo u ishranu uvede hleb. U stvari na ovaj način možete da je privolite da jede i namirnice koje baš ne voli.

Ako skuvate poparu u pilećem bujonu i dodate malo pilećeg mesa, šargarepe i koje zrno graška, ručak je serviran u jednoj kompletnoj kašici. Varijacije i kombinacije su zaista beskrajne i to je ono što popari i te kako ide u korist.

Međutm, nedostaci su što hleb i nije bog zna kako zdrav. Zapravo ako nije domaći, hleb sadrži gluten, emulgatore, aditive za rast, dugotrajnost i mnoge druge segmente. Tako da je on u današnje vreme sve samo ne zdrav. Iako se popari dodaju razne namirnice koje mogu obogatiti ovo jelo raznim nutrijentima, nije dobro da je mališani jedu preterano često. 

Takođe, pre uvođenja popare u ishranu bebe obavezno potražite savet pedijatra i stručnog lica.

Popara je starinsko jelo na kojem su odrastale generacije. Iako je nekada bilo smatrano jelom siromaha u vremenu kada je bilo greh bacati hleb, sada je ono obogaćeno tolikim nizom ukusa i začina da je ukusnije nego neka savremena jela.

Bila bi šteta da jedno ovakvo jelo bude zaboravljeno, čak i ako ne ma mnogo šta nutritivno da pruži. Uz malo izmena popara može da postane celokupan ukusni obrok za mališane koji će obožavati!