Amarant za bebe mora biti deo jelovnika

Mnogi preporučuju amarant za bebe, a vi ne znate  šta je to? Verujte, niste jedini. Mi smo tu da vas upoznamo sa ovom veoma zdravom namirnicom.

Šta je amarant?

 

Kada krenete da se raspitujete šta je amarant verovatno ćete naići na objašnjenje da je to žitarica. Iako jeste njena varijacija,  zapravo nije žitarica. Zvuči komplikovano, ali sada ćemo uprostiti.

Amarant je zapravo trava odnosno biljka koja je vrlo preporučljiva u ishrani beba, a i odraslih. Drugi naziv za ovu biljku je štir.

amarant biljka

 

Vrlo je hranljiva i bogata vitaminima što ćemo videti već u narednom segmentu teksta.

 

Prednosti amaranta za bebe

 

Pohvaljujemo Vas što čitate ovaj tekst i što se zapravo trudite da saznate sve o ovoj namirnici kako bi ste bebi obogatili ishranu jednom od najzdravijih i najpreporučljivijih biljaka. Hajde da vidimo zašto baš amarant treba da se nađe na jelovniku vaše bebe:

  • Ova biljka ne sadrži gluten i zato je vrlo pogodna za sam početak uvođenja čvrste hrane. Bezglutenska ishrana se smatra vrlo zdravom opcijom i sve je zastupljenija. Samim tim ćete biti sigurniji da je manja verovatnoća za pojavu alergijskih reakcija.
  • Seme amaranta prebogato je belančevinama.
  • Sadrži jako puno gvožđa i kalcijuma, a znamo koliko su ovi minerali značajni u bebinoj ishrani. Kalcijum je pre svega zadužen za jačanje strukture koštanog sistema i zuba koji su kod naših najmlađih u procesu rasta. Nedostatak kalcijuma kod najmlađih može izazvati čak i rahitis. Gvožđe je veoma važno jer je zaduženo za prenos  kiseonika kroz čitav organizam, a  manjak ovog minerala  dovodi do anemije. Kao posledica nedostatka gvožđa u organizmu javlja se umor, ali i smanjena sposobnost odbrane organizma od brojnih infekcija kojima su najmlađi vrlo podložni.
  • Vrlo važna prednost amaranta je u tome što ne sadrži puno kalorija i masnoće tako da njegovo konzumiranje ne mora biti strogo ograničeno na neku meru, jer znate da bebi neće naškoditi i  dovesti do gojaznosti.
  • Povoljno utiče na jačanje nervnog sistema i razvoj mozga.
  • Obiluje selenom, ali i vitaminima A, B i C koji svakako doprinose jačanju imunog sistema i odbrani od nepoželjnih uticaja iz sredine.
  • Amarant je poznat kao antioksidans, što znači da organizam oslobađa od slobodnih radikala.
  • Obzirom da su ova zrna puna vlakana, veoma su lagana za varenje i ne opterećuju bebin želudac.

Kada ga davati bebi?

 

Sada kada znate koje su prednosti ove biljke, verovatno želite da je što pre uvedete u bebinu ishranu. Pre nego što to učinite posavetujte se sa svojim pedijatrom da li je to u redu.

Većina izvora preporučuje da se amarant uvede na uzrastu od šest meseci, dok jedan broj njih ipak savetuje da se sačeka do osmog meseca bebine starosti. Zato je savet vašeg ličnog pedijatra i njegove procene  najmerodavniji.

Kada dođe vreme za uvođenje ove biljke u ishranu, ona može biti odličan sastojak kako za vreme doručka tako i za vreme ručka ili večere jer će doprineti bogatstvu mnogih jela.

Ekspandirani amarant za bebe

 

Kada krenete u nabavku ove namirnice možete naići i na ovaj izraz. Šta zapravo znači ekspandirani? Naišli smo na objašnjenja koja kažu da je ekspandirana hrana bogata biljnim vlaknima, ugljenim hidratima, vitaminima, mineralima, kao i biljnim mastima.

Ekspandiranje je proces kojim se modifikuje zrno ove biljke.

U ovom slučaju bi to bilo zrno amaranta koje ekspandiranjem postaje naduveno odnosno pufnasto jer se pravi pod velikim pritiskom i veoma visokom temperaturom.

Kada se dobije specifičan izgled zrna, onda se ono često  preliva šećerom, uljem ili nekim drugim zaslađivačem.

Na našem tržištu možete pronaći ekspandirani amarant koji je organskog porekla i bez ikakvih dodataka i koji  je napravljen od celog zrna ove biljke. Za bebe vam ipak preporučujemo da se odlučite za ovu organsku varijantu bez zaslađivača. Vrlo često se pod nazivom “zdrava hrana” zapravo krije jako puno šećera, pa budite oprezni.

Birajte uvek prirodno i bez veštačkih dodataka, i kada je hrana u pitanju i kada je u pitanju kozmetika. Marija je upravo takvim izborom rešila problem sa osetljivošću kože njene bebe. Konačno, njeno dete ima mekanu i zdravu kožu, bez crvenila i iritacija. Šta joj je pomoglo, saznajte iz njene priče na ovom linku: https://rastimozdravo.com/dr-pilar-kupka-za-bebe-licno-iskustvo/

Kako spremiti amarant za bebe?

 

Kada kupite amarant videćete da je zrno specifične strukture, malo je krupnije, pa samim tim malim bebama može biti teže za žvakanje i gutanje.

Zato bi bilo dobro da na samom početku uvođenja čvrste hrane ova zrna prvo samelju, a tek onda da ih skuvate kako bi dobili strukturu koja odgovara malim bebama.

Drugi način pripreme je da zrno prvo potopite u vodu na nekoliko sati. Za to vreme će se neutralisati fitinska kiselina, a zrno će malo omekšati. Nakon potapanja, sledi ispiranje od vode u kojoj je zrno bilo potopljeno. Tek onda sledi kuvanje.

Kuvanje amaranta je vrlo jednostavno ukoliko znate pravu meru.

Ona glasi da se na jednu šolju amaranta sipa tri šolje vode.

Dakle idu šolje iste veličine. Zrno treba da se kuva oko pola sata, a pri kraju kuvanja se dodaju drugi sastojci ili začini po želji odnosno oni koje beba sme konzumirati na određenom uzrastu.

Nakon kuvanja, zrno ostavite da odstoji nekih 15 minuta. Možda vaša beba neće biti oduševljena kašicom od samog amaranta, ali u kombinaciji sa drugim ukusnim namirnicama to može biti ukusan i vrlo hranljiv obrok.

Amarant za bebe recepti

 

Pre nego što krenemo sa konkretnim receptima napominjemo da količinu namirnica  prilagodite bebinim potrebama i da ih uvodite u skladu sa uzrastom bebe. Mi vam dajemo ideje, a vi vodite računa šta beba sme jesti od ponuđenih namirnica.

 

 

Sada sledi nekoliko ukusnih recepata koji su jednostavni, a vrlo ukusni.

Amarant i piletina

 

Za ovaj recept potrebno je da skuvate amarant prema uputstvu koje smo vam dali u prethodnom segmentu teksta. Dakle skuvajte jednu šolju zrna amaranta sa tri šolje vode. Dok se zrna kuvaju, u drugoj posudi pripremite piletinu. Nju možete bebi dati kao kuvanu, dinstanu ili pečenu. Ukoliko se recimo opredelite za dinstanje, onda piletinu iseckajte na jako sitne komadiće i dinstajte na maslinovom ulju, sa začinima koje beba sme konzumirati. Kada su obe namirnice gotove jednostavno ih pomešajte. Po potrebi izblendirajte ili usitnite komade piletine u zavisnosti od bebinog uzrasta i začinite.

Ovaj obrok je vrlo zdrav i hranljiv tako da će beba dugo biti sita i zadovoljna.

Kašica od amaranta i povrća

 

Ova kašica je vrlo jednostavna, a uz pravu kombinaciju povrća može biti vrlo ukusna i hranljiva. Za pripremu je potrebno da skuvate amarant prema datom uputstvu. U posebnoj šerpi možete obariti povrće po vašem izboru. Najbolje da iskombinujete više vrsta pa stavite recimo šargarepu, brokoli i krompir. Sjedinite ove dve smese i po potrebi je usitnite ili blendirajte kako bi beba mogla sažvakati i progutati.

Amarant i jabuka za bebe

 

Evo jedne ukusne poslastice za najmlađe. Jabuka je voće koje se uglavnom  nađe među prvim namirnicama na meniju čvrste hrane. Odličan je način da se obogati kašica od amaranta.

 

amarant i jabuka za bebe

 

Da bi ova poslastica bila što ukusnija spremite je na sledeći način. Prvo operite, ogulite i iseckajte jabuku na sitne komadiće. Zatim je kuvajte dok ne omekša. Kada je jabuka skuvana izvadite je iz vode, a u istu vodu stavite amarant da se kuva. Tako će još više pokupiti ukus jabuke. Nakon kuvanja sjedinite ova dva sastojka i po potrebi usitnite.

Puding od amaranta

 

Kada poželite da mališane nagradite slatkom, a ujedno i zdravom poslasticom spremite im puding od amaranta.

Amarant skuvajte na prethodno opisan način. Kada je skuvan ostavite da odstoji 10-15 minuta. Zatim u tu smesu možete dodati začin poput cimeta, čokoladu, kakao, med, kokosovo mleko ili još bolje sveže voće. Ukus pudinga će naravno zavisiti od namirnice koju dodate u amarant, ali vodite računa da namirnice budu u skladu sa bebinim uzrastom.

Kod beba mlađih od godinu dana, sveže voće je najsigurnija i najzdravija opcija za obogaćivanje ukusa ovog pudinga.

Amarant kao slani doručak

 

Ukoliko ovu namirnicu bebi poslužite za doručak, verujte da će za početak dana dobiti dovoljno energije i nutritivnih vrednosti.

Za pripremu slanog doručka potrebno je da skuvate amarant. Zatim u tu smesu možete dodati sir, maslac i  malo soli. Vrlo lako i jednostavno, a hranljivo i ukusno.

Brokoli i tikvica sa amarantom

 

Amarant u kombinaciji sa brokolijem i tikvicom postaje lagan, a hranljiv i zdrav obrok. NIje komplikovan za pravljenje, a potrebno je skuvati amarant. Dok se on kuva, u drugoj posudi skuvajte tikvicu i brokoli. Vodite računa da se brokoli ne kuva dugo, jer onda gubi na hranljivosti. Zatim amarant i povrće sjedinite i usitnite prema bebinim potrebama, a možete ga i posebno izgnječiti pa tek onda dodati u amarant.

Gde nabaviti amarant za bebe?

 

Iako zvuči kao egzotična namirnica veoma je dostupna. Da bi je kupili potrebno je da odete do prodavnice zdrave hrane, u bolje snabdeveni supermarket, ali i u sve prodavnice koje se bave prodajom hrane za bebe.

 

 

Cena je dosta pristupačna u odnosu na sve što amarant nudi svakom organizmu. Za pakovanje od 100 grama treba da izdovjite oko 80 dinara.

Ekspandirani amarant je otprilike duplo skuplji, ali sve zavisi od prodavnice u kojoj kupujete.

Možda do sada niste znali puno o ovoj biljci, ali sada su se stvari promenile. Obavezno je uvrstite u bebin jelovnik i podarite joj najbolje od prirode.