Propolis u trudnoći može imati razne prednosti , ali nije uvek dobra opcija. Otkrijte kada propolis pomaže, a kada može da šteti.
Šta je propolis i za šta se upotrebljava?
Propolis je još jedan u nizu od mnogobrojnih darova koje nam pružaju pčele! To je potpuno prirodna supstanca koju proizvode pčele kao derivat smole i meda iz saća. Propolis je bogat mnogim organskim kiselinama, mineralima, flavonoidima, eteričnim uljima, vitaminima. Baš zbog toga se smatra da je odličan antibiotik i zapravo neka istraživanja kažu da se u propolisu ne može razviti ni jedna bakterija već polako umire. Pre nekoliko vekova propolis je čak bio korišćen za lečenje neplodnosti pored drugih bolesti. Danas neki naučnici smatraju da propolis može biti od pomoći kod endometrioze.
Poenta je da je propolis stvarno dar iz prirode koji se široko upotrebljava i nekada može biti cenjen čak i više od meda.
Upotreba mu je vrlo svestrana, ali najpoznatiji je kao pomoćnik za izgradnju i jačanje imuniteta, kao prirodno sredstvo protiv prehlade ,a smatraju i da pomaže kada imate bolno grlo u trudnoći. Prednosti propolisa se ogledaju još i u tome što se može prerađivati i ne gubi lekovita svojstva čak ni posle termičke obrade. Takođe je odličan sastojak u kozmetičkim preparatima i može pomoći da se oporavi osetljiva koža sklona iritacijama.
Znamo da je u trudnoći koža posebno osetljiva i lako dolazi do nastanka strija koje nisu lake za uklanjanje. Međutim Aleksandra je našla rešenje za problem svraba i pojave strija na trudničkom stomaku i evo kakva je njena priča: https://rastimozdravo.com/moje-iskustvo-kako-sam-strijama-u-trudnoci-stala-na-put/
Ok, propolis ima stvarno mnoge benefite po zdravlje i definitivno je nešto što bi trebali da probamo, ali šta kada je u pitanju trudnoća – da li je i tada bezbedan?
Da li je bezbedan propolis u trudnoći?
Moramo istaći da pored svih prednosti koje propolis može da ima na zdravlje, kada su upitanju trudnice, dojilje i mala deca, nema dovoljno dokaza ni istraživanja koja bi mogla da ukažu na sigurnost ili opasnost od uzimanja ove prirodne supstance.
Postoji opšte verovanje da proporlis ne šteti već da može i da olakša neke simptome trudnoće poput mučnine, pa i glavobolje, ali je jako važno da se sa njime ne preteruje jer nemamo dokaza da li šteti i koliko.
Jedno istraživanje koje je sprovedeno govori u korist propolisa i njegovog korišćenja i u trudnoći jer nisu pronašli nikakve tragove da stvara oštećenja, ni na jetri ni na bubrezima ni na bebi nakon rođenja.
Ipak, uvek imajte u vidu da propolis i med idu ruku pod ruku, pa osobe koje su alergične na med ili pčelinje derivate ne smeju da ga koriste. Takođe je pun polena pa osobe koje imaju alergije na polen ne smeju ni da priđu propolisu.
Još jedna stavka koja je važna, a vezana je za propolis jeste da je on visoko kaloričan i trudnice sa dijabetesom ili problemom gojaznosti u trudnoći ne bi trebale upuštati u isprobavanje propolisa.
Svakako bez obzira na moguće benefite ili štetne uticaje propolisa pre upotrebe obavezno potražite savet stručnog lica i ne uzimajte ništa na svoju ruku!
Propolis kapi u trudnoći
Propolis kapi dolaze u alkoholnom ili vodenom rastvoru, a to znači da nisu baš sve vrste kapi dozvoljene za trudnice ili decu. Zapravo, alkoholne kapi do 30% rastvora se preporučuju samo zdravim odraslim osobama.
Propolis u vodenom rastvoru se može ponuditi deci ili trudnicama ali u kontrolisanim uslovima odnsono uz nadzor lekara i po propisanoj dozi.
Iako je propolis zaista delotvoran u smanjivanju simptoma prehlade i lečenju grlobolje, pa i hormonskih disbalansa, bakterijskih i gljivičnih infekcija, ipak nije preporučljivo da se uzima na svoju ruku.
Preporučena doza je oko 20 do 40 kapi koje možete dodati u med, čaj, pa i u sok.
Propolis kapi je lako nabaviti kod pčelara ili čak i uapoteci, ali važno je da vodite računa da ne budu alkoholne i da nemaju dodatke poput aroma, boja ili konzervanasa, jer je propolis sam po sebi teško kvarljiv i može da traje godinama ako se čuva na hladnom mestu.
Treba uzeti u obzir da propolis kapi mogu biti različitih boja u zavisnosti od toga odakle su pčele prikupljale materijal za njega kao i od doba godine i slično.
Kada i ako odlučite da probate propolis kapi u trudnoći, prvo se pobrinite da su na vodenoj bazi i bez dodatih bilo kakvih sastojaka i naravno prvo popričajte sa izabranim lekarom i poslušajte njegov savet.
Propolis, limun i med u trudnoći
Limun u trudnoći može biti poprilično dobar pomoćnik ako vam ne smeta, ne stvara žgaravicu i ne pogoršava mučninu. Znamo da je pun vitamina C i mnogih drugih prirodnih sastojaka koji jačaju imunitet i sa malo vode i soka od narandže je odlično osvežavajuće sredstvo.
Med je super ukusna i zdrava prirodna namirnica koju nam daju pčele, i odlična je baš sa limunom! Međutim med takođe stvara mnoštvo sumnji da li bi ga trebalo koristiti u trudnoći, jer je sirov često povezivan sa sporama bakterije botulizma. Botulizam je infekcija koja je vrlo opasna ako osoba ima probleme sa varenjem, imunitetom i generalno napada sisteme organa za varenje. Takođe je tu i rizik od alergija, jer med je jak alergen a sadrži i polen koji sam za sebe posebna kategorija za alergije.
Pročitajte: Da li smete da jedete med u trudnoći?
Kombinacija meda limuna i propolisa je odlična kada želite da gradite imunitet, pobedite viruse i bakterije i generalno konzumirate nešto zdravo! Međutim deca i trudnice bi trebale sa ovim napitkom koji se može piti topao ili hladan, da povedu računa. Nema dokazanih štetnih dejstava, ali postoje neki rizici, pa je zato uvek bolje biti na oprezu!
Propolis sprej u trudnoći
Propolis dolazi i u verziji spreja, koji je odličan za direktno prskanje leka na problematičnu regiju unutar usne duplje. Ovaj sprej može biti od pomoći i kod afti, upala usta, desni ili ždrela, a pomaže i kod grlobolje. Međutim kada uzimate propolis sprej trebate obratiti pažnju na to da li je u pitanju rastvor u alkoholu ili vodi. U većini slučajeva u pitanju je propolis u etanolskom rastvoru, pa nije preporučljivo da ga koristite često ako ste u drugom stanju.
Topikalna primena ovog spreja samo po usnoj duplji ne može da škodi, takođe ne bi trebalo da škodi ni ako malo progutate jer su to vrlo male količine leka, ali ipak pre upotrebe prvo potražite mišljenje lekara.
Postoji i propolis krema, koja je samo za spoljnu upotrebu i ona je uglavnom potpuno sigurna za korišćenje osim ukoliko ste alergični na pčelinje proizvode. Ovakve kreme mogu da budu od pomoći kada su trudnice u pitanju jer neguju kožu, a koža u drugom stanju može biti vrlo osetljiva. Nega kože u trudnoći je vrlo važna, i zato treba istražiti sve opcije.
Pomaže kod suve kože koja se peruta, možete je mazati čak i na stopala i sve druge delove tela. Važno je samo da pre mazanja prvo malu količinu nanesete na podlakticu i pratite par minuta da ne dođe do neke reakcije.
Čak i ako nikada niste bili alergični na med ili bilo koju drugu namirnicu u trudnoći se može razviti netolerantnost na njih.
Pastile sa propolisom
Pastle za grlo su posebno dobre kada vas baš muči upala, međutim nisu baš sve dozvoljene u trudnoći. Zapravo, većina pastila sadrži neke sastojke poput benzoakina koji mogu imati štetna dejstva na razvoj ploda u stomaku. Zato se preporučuju samo pastile na biljnoj bazi, a među njima ima onih koje sadrže propolis i vitamic C ili Cink.
Ovakve pastile sadrže različite količine uglavnom biljnih ekstrakata i propolisa koje ne bi trebale da škode ni mami ni bebi, ali ih mora preporučiti lekar. Umesto pastla za grlobolju možete probati sa nekim čajevima koji su dozvoljeni u trudnoći. Zapravo možete čak i čaj od žalfije uzeti za ispiranje usne duplje, ali ne i za piće ili malo slane vode za ispiranje grla.
Propolis pastile za grlo su uglavnom ukusne, često sa ukusom narandže ili limuna da bi prikrili gorčinu koju propolis inače ima. Nije loše da pogledate da li možda sadrže veštačke boje jer one mogu doprineti razvoju alergija. Svakako pre upotrebe i uzimanja pastila za grlo prvo se posavetujte sa izabranim lekarom.
Alergije na propolis u trudnoći
Propolis kao i med spadaju u alergene namirnice jer su zapravo spoj mnogih supstanci koje mogu izazivati alergije. Prvi u nizu je naravno polen koji je jedan od glavnih izazivača prolećne kijavice i grebanja u grlu jer je alergen. Zato i polen i med i ostali pčelinji proizvodi nisu najbolja opcija za one koji su osetljivi na bilo koje namirnice.
Ipak, ono što je posebno zanimljivno jeste da trudnice bez obzira na to što nikada nisu bile alergične ni na šta, u toku drugog stanja mogu razviti alergije! Neki smatraju da je uzrok ove pojave u tome što beba razvija svoj sopstveni imuni sistem i dolazi do uzburkavanja majčinog imunog sistema. Drugi opet misle da su uzroci hormoni i promene koje telo žene prolazi u periodu trudnoće. Međutim, koji god da je uzrok, činjenica je da se neke alergije ispoljavaju baš u trudnoći i zato je potrebno da budete vrlo pažljivi, pogotovo sa visoko alergenim namirnicama poput meda i propolisa.
Pre upotrebe, probajte samo malu količinu i to najbolje na koži. Prosto namažite kap propolisa na podlakticu i sačekajte da vidite hoće li se pojaviti neko crvenilo ili iritacija. Ukoliko reakcije nema, možete probati da konzumirate kapi onako kako vam je lekar preporučio.
Propolis kapi zaista mogu biti velika pomoć za održavanje zdravog i jakog imuniteta i kod odraslih i kod dece, pa i kod trudnica, ali samo onda kada nema rizika od alergija i kada ih lekar preporuči!