kvadripl test

Kvadripl test u trudnoći i ko mora da ga radi?

Šta je kvadripl test u trudnoći i da li ga je obavezno uraditi? Ukoliko se približavate drugom trimestru trudnoće, saznajte odgovor.

Šta je kvadripl test?

 

Hajde da ga za početak definišemo malo stručnije.

 Quadriple test je zapravo neinvazivni prenatalni test kojim se otkriva postojanje hromozomskih abnormalnosti i poremećaja povezanih sa defektom  neuralne cevi.

Ovo je najčešća definicija na koju ćete naići istražujući ovu temu.

Ovim testom mere se četiri biohemijska markera:

  • hCG– humani gonadotropin je hormon čiji nagli rast  u prvom trimestru trudnoće ukazuje da je došlo do začeća i održava proizvodnju progesterona na odgovarajućem nivou.
  • AFP-alfa-fetoprotein je protein kojeg stvara sam fetus odnosno beba u materici.
  • uE3-estriol je hormon koji proizvodi placenta, a nalazi se u krvi majke.
  • A-inhibin je hormon koji se oslobađa iz fetoplacentalne barijere

Da malo pojednostavimo priču, ovim testom se zapravo otkriva kolika je statistička verovatnoća za pojavu Daunovog sindroma (Trizomije 21) i Edvardsovog sindroma (Trizomija 18) i defekta neuralnog tubusa odnosno poremećaja u razvoju mozga i kičmene moždine .

Dakle, ovaj test nije dijagnostička procedura. Služi tome da se proceni rizik odnosno statistička verovatnoća da se pojave neki od spomenutih poremećaja u razvoju.

Kome je namenjen kvadripl test?

 

Ono što je važno znati jeste da ovaj test neće raditi svaka trudnica.

Dakle samo žene koje su pod povećanim rizikom, biće upućene na ovu vrstu prenatalne dijagnostike, a pod rizikom su trudnice koje spadaju u neku od sledećih kategorija:

  • Trudnice starije od 35. godina
  • Žene koje su tokom trudnoće koristile neku potencijalno opasnu medikamentnu terapiju ili neki vid radiološkog zračenja.
  • Trudnice koje već imaju dete sa nekom vrstom razvojnog odnosno hromozomskog poremećaja.
  • Pod većim rizikom su i trudnice koje u svojoj užoj porodici imaju člana sa nekom vrstom razvojnog poremećaja.
  • Quadriple test će lekari preporučiti  ženama koje imaju rizičnu trudnoću izazvanu nekom vrstom virusa kao što je recimo hepatitis B.

Kako se radi Quadriple test?

 

Važno je znati da zaista nema potrebe da se plašite ukoliko vas lekar uputi na ovaj test. Dakle nije ništa strašno. Potrebno je samo da odete u laboratoriju u koju vas je lekar uputio, izvadite krv, a ostalo je na medicinskom osoblju. Napominjemo da Kvadripl test ne možete raditi bilo kada i na svoju ruku već nakon urađenog ultrazvučnog pregleda. 

 

quadriple test

 

Dakle, prvo idete kod svog ginekologa na zakazani ultrazvučni pregled i ukoliko proceni da je potrebno odraditi ovaj test, u roku od 48 sati treba da bude odrađen.

Zašto baš tako?

Zato što se prilikom analize odnosno utvrđivanja visine rizika u obzir uzimaju podaci dobijeni ultrazvukom, a važan podatak je starost žene, kao i dužina trudnoće.

Kada se radi kvadripl test?

 

Quadruple test se radi između 14. i 20. nedelje trudnoće.

Ne brinite o tome će vas vaš lekar obavestiti na vreme, ukoliko za tim bude potrebe.

Za samo testiranje ne treba nikakva posebna priprema.

 

 

Važno je samo da krv izvadite nakon ultrazvučnog pregleda, dakle u roku od 48 sati. O tome jako vodite računa, jer će jedino na taj način rezultati biti mnogo precizniji.

Rezultati kvadripl testa i njihovo tumačenje

 

Kada je reč o rezultatima važno je naglasiti da ovim testom vi saznajete samo koja je verovatnoća postojanja ovih anomalija, odnosno da li je rizik veći ili manji, a ne saznajete da li beba zapravo ima neki poremećaj ili ne. Dakle, rezultati ne potvrđuju postojanje anomalija samo kažu kolika je verovatnoća da recimo beba ima Daunov sindrom.

Spomenuli smo na samom početku teksta da se ovom analizom ispituju četiri parametra. Ovako se tumače njihovi rezultati:

  • AFP– visok nivo ovog markera ukazuje na povećan rizik od defekta neuralnog tubusa.
  • Kada je nizak nivo AFP-a, a  nivo hCG visok, to ukazuje na veću verovatnoću za pojavu hromozomskog poremećaja.
  • Inhibin A– bi trebao biti nizak kako bi se rezultati smatrali dobrim odnosno bez povećanog rizika. Kada je nivo inhibina A veoma visok, onda se u obzir uzimaju svi parametri. Ako je na ukupnom nivou povećana šansa za pojavu nekog od spomenutih poremećaja uvode se dodatne metode ispitivanja koje spadaju  u invazivne.

 

kvadripl test rezultati

 

Znate šta je problem kod ovih testova?

To što se često dobije lažno pozitivan rezultat.

To znači da rezultat pokazuje povećanu šansu recimo za Daunov sindorm, ali se nakon dodatnih ispitivanja utvrdi da nije tako. Iako ovaj test u 80-85% slučajeva otkriva postojanje već spomenutih poremećaja, povećan rizik ne znači da je zaista tako. 

Kod ovih testiranja u obzir se uzimaju mnogi parametri, odnosno podaci. Čak i najmanja greška može veoma uticati na sam ishod rezultata. Recimo ako podaci o starosti trudnoće nisu tačni, sam ishod ovog testiranja nije dovoljno dobar, odnosno procenti neće biti valjani.

Vrlo često se u praksi dešava da rezultati ovog testa zaista budu loši, odnosno da procenat verovatnoće bude veoma visok, a rodi se sasvim zdrava beba.

Zato tumačenje  rezultata ostavite svom lekaru i ukoliko procenti nisu baš najbolji, ne očajavajte odmah. Uradite dodatne analize jer kao što vidite rezultati ovog testa zavise od brojnih parametara i to jako utiče na validnost.

Da li je quadriple test obavezan?

 

Ne, ovaj test nije obavezan. Ukoliko su rezultati  dabl testa uredni i ukoliko se ultrazvučnim pregledom utvrdi da je sa bebom sve u redu, tada nema potrebe za kvadripl testom.

Njega će raditi samo žene koje su pod povećanim rizikom i koje spadaju u neku od kategorija koje smo spomenuli u prethodnom odeljjku teksta.

Razlika u odnosu na dabl i tripl test

 

Zašto se poredi dabl i tripl testa radi i Quadriple test?

Zato što je on obuhvatniji da tako kažemo. Sama reč “kvadripl” govori da meri četiri parametra, što je više u odnosu na prethodna dva testa. Taj jedan parametar više je Inhibin A- hormon koji proizvodi placenta.

Zašto je to bolja opcija, zato što ovaj hormon dodatno potvrđuje odnosno doprinosi predviđanju statističkog rizika od hromozomskog poremećaja.

Cena i iskustva

 

Pretpostavljamo da vam je i ovaj odeljak veoma važan. Zato nećemo dužiti.

Prema cenovnicima mnogih privatnih laboratorija, vidimo da se cena ovog testa kreće oko 6000 dinara. Dakle spremite se da izdvojite malo veću sumu novca za ovaj test. Verovatno će mnogi pomisliti kako bi ga najradije preskočili, međutim najbolje da poslušate savet svog lekara.

 

 

Što se tiče iskustva sa ovim testom, ona nisu nešto puno dramatična, barem kada je sam postupak u pitanju. Kako žene kažu, odete u laboratoriju izvadite krv i  to je to.

Međutim iskustva su prilično dramatična kada je tumačenje rezultata u pitanju. Mnoge žene su bile nepotrebno stresirane lažno pozitivnim rezultatima, odnosno visokim procentima za mogućnost pojave nekog poremećaja.

Dakle velikom broju žena se dešavalo da rezultat pokaže veliku statističku verovatnoću za pojavu hromozomskih poremećaja, a da je nakon invazivnih postupaka utvrđeno da je sve u redu.

Možete samo zamisliti kolika je to količina stresa, bola i neizvesnosti u pitanju. Nažalost takvih primera je puno, međutim dobro je to što je krajnji ishod ipak bio dobar, odnosno da se rodila zdrava beba.

Sa druge strane imate situacije gde je test pokazao veoma nisku verovatnoću da beba ima nekih hromozomski poremećaj pa  nisu rađene dodatne analize, a krajnji ishod je bio rođenje bebe sa nekim od poremećaja. Dakle rezultat nije bio tačan ni u ovom slučaju, pritom je usledio šok koji se ne može rečima opisati.

Ako krenete da istražujete ovu temu, zaista ćete naleteti na razna iskustva koja vas mogu nepotrebno uznemiriti. Vodite se onim što vas lekar savetuje. Slušajte stručnjake i uradite ono što je u najboljem interesu vas i vaše bebe. 

Takođe je jako važno i da se suzdržite od samostalnog tumačenja rezultata ovog testa. To ipak ostavite svom ginekologu ili genetičaru i sačuvajte usput i svoje psihičko zdravlje.