Kako se priprema keleraba za bebe i može li se ona davati deci? Možda ona nije najpopularnije povrće, ali je itekako vredna pomena.
Zašto bi trebala biti na bebinom meniju i kada, upravo vam to i otkrivamo u ovom tekstu.
Šta je keleraba i koje su njene prednosti?
Keleraba je povrće koje spada u porodicu kupusnjača. Ostali članovi ove porodice su kupus, brokoli, kellj, karfiol, zelena salata. Kao što vidite, sve ove vrste svojim izgledom, a donekle i ukusom veoma “liče”.Važno je napomenuti da postoje dve vrste kelerabe, a one su bela i ljubičasta
Iako je članova porodice kupusa više, danas ćemo se osvrnuti na prednosti kelerabe kojih ima poprilično.
Sadrži vitamin C
Keleraba je povrće koje obiluje vitaminom C i zahvaljujući tome je odličan način da se ojača imunitet svakog deteta.
Osim toga opšte je poznato koliko je vitamin C značajan kada je u pitanju apsorpcija gvožđa koje se unosi iz drugih namirnica. Nije dovoljno samo jesti hranu bogatu gvožđem već je potrebno unositi i vitamin C kako bi ono bilo što bolje apsorbovano.
U kelerabi se nalazi vitamin B6
Iako vam se dani i noći sa bebom ponekad čine kao večnost, verujte da se tokom svake sekunde odvijaju važni procesi u razvoju mališana. Zato im je neophodan vitamin B6 koji doprinosi sledećem:
- Doprinosi razvoju mišića
- Zdravlju mozga
- Produkciji hormona
Reguliše rad digestivnog trakta
Kada mališani imaju problema sa probavom odnosno pražnjenjem creva, tada se često pribegava kelerabi kao prvoj pomoći. Zahvaljujući vlalknima kojima obiluje, zatvor kod beba nestaje sa spiska problema.
Jača kosti i doprinosi zdravlju zuba
Ne poklanjamo ovom povrću toliko pažnje bez razloga. Još jedan od razloga za istraživanje ovog povrća je povoljan uticaj na kosti i njihovo jačanje, a ujedno i jačanje zuba. Do svega toga dolazi zahvaljujući bogatom mineralnom sastavu u koji spada gvožđe, kalcijum i magnezijum.
Kada bebi dati kelerabu?
Možda vam zvuči neverovatno, ali ovo povrće stručnjaci preporučuju među prvim namirnicama tokom uvođenja čvrste hrane bebama. Iako bi keleraba opravdano trebala biti što pre ponuđena bebi, vodite računa da ne bude baš prva jer ponekad ume da izazove gasove.
Mnogim roditeljima zapravo i ne padne na pamet keleraba. Uglavnom je nepravedno izostavljena sa jelovnika mnogih, a to bi trebalo promeniti. Sada kada znate koje su sve njene prednosti , svojoj bebi je uvedite što pre, a najbolje već u šestom mesecu života, mada ni posle nije kasno.
Oprez sa kelerabom
Iako se keleraba ne smatra alergenom, tokom istraživanja ove teme naišli smo na jedan vrlo važan podatak.
Naime povrće iz porodice kupusa u sebi sadrži određene komponente koje dovode do oticanja štitne žlezde i zato se ove vrste povrća ne preporučuju mališanima sa dijagnostikovanim problemima sa štitnom žlezdom.
Kako se priprema keleraba za bebe?
Obzirom da se ovde bavimo kelerabom kao povrćem koje se bebi tek uvodi u ishranu osvrnućemo se na osnovni način pripreme. On uglavnom podrazumeva kuvanje.
Da bi spremili osnovnu kašicu od same kelerabe neophodno je da odvojite stabljiku i listove od glavice. Zatim glavicu dobro operete, isečete na sitnije komadiće i kuvate dok ne omekša. Dužina pripreme će zavisiti od veličine komadića kao i od temperature na kojoj kuvate.
Kada je keleraba omekšala, izblendirajte je ili je izgnječite viljuškom u zavisnosti od bebine starosti i mogućnosti žvakanja hrane.
Može se desiti da beba ne bude oduševljena ovom osnovnom kašicom, zato u nastavku slede preukusni recepti koji će oduševiti i najizbirljivije mališane.
Keleraba za bebe recepti
Koliko se ovo povrće lepo kombinuje sa drugim namirnicama videćete upravo u receptima koji slede. Vodite računa o tome koliko je stara vaša beba i koje namirnice je već probala. U skladu sa tim i birajte recepte koji će biti zastupljeni na meniju vašeg mališana.
Evo kako izgleda tabela uvođenja namirnica.
Kada je reč o količini namirnica, prilagodite ih potrebama vaše bebe. Ukoliko kuvate samo za bebu, naravno da će biti manja količina povrća i mesa koja je dovoljna za jedan obrok.
Čorba od kelerabe
Na koji način ćete pripremiti čorbu zavisi od vašeg ličnog ukusa, bebine starosti i namirnica koje je već probala. Čorba se može spremati na više načina i od različitog povrća, a mi smo se odlučili za ovu varijantu.
U šerpu sipajte vode i stavite na ringlu da se kuva. Zatim u vodu ubacite sitno seckane komadiće kelerabe, šargarepe, crnog luka, krompira, a možete i meso poput pilećeg belog. Ostavite da se sve lepo omekša i bude dobro skuvano. Koliko će vremena trebati zavisi od veličine komada i namirnica koje kuvate. Kada je sve lepo omekkšalo, čorbu možete izblendirati, a zatim je ostaviti da se još malo kuva i začiniti peršunovim listom, a bebama starijim od 7 meseci možete dodati i malo pavlake koja će dodatno obogatiti ukus čorbe.
Keleraba, mladi krompir, brokoli
Evo jedne lagane kašice, za sam početak uvođenja čvrste hrane, a i za kasnije što da ne. Za pripremu ovog jela potrebno je da očistite i stino iseckate kelerabu kao i mladi krompir. Zatim sve zajedno stavite u šerpu da se kuva. Pred sam kraj kuvanja ubacite i cvetove brokolija kojima je dovoljno nekoliko minuta kuvanja. Nakon toga izgnječite prema bebinim potrebama, začinite i poslužite.
Piletina i keleraba
Ako želite obrok koji je pun proteina i koji će bebu duže držati sitom, onda kelerabu iskombinujte sa pilećim mesom. Ovu kašicu možete napraviti tako što ćete u jednoj šerpi zajedno kuvati komadiće kelerabe i komadiće pilećeg belog mesa. Kada su sastojci skuvani izblendirajte ih ili izgnječite, a zatim začinite. U zavisnosti od bebine starosti možete dodati začin poput peršuna ili maslinovog ulja,
Keleraba i krompir
Kada je na meniju red na kašicu od povrća onda ovo može biti jedna od dobitnih kombinacija. Krompir je povrće bogato ugljenim hidratima, vrlo je hranljiv i zasićuje. U kombinaciji sa kelerabom dobija dodatno bogat ukus koji će se bebama sigurno dopasti. Ova kašica se veoma lako priprema jer je dovoljno da očitsite i operete obe namirnice. Iseckate ih na sitne komadiće i kuvate dok ne omekšaju. Zatim se napravi pire koji se može začiniti po želji i evo odličnog, a brzog obroka.
Keleraba i riba
Ukoliko imate bebu odnosno dete od godinu dana, tada na red može doći riba. Vodite računa o vrsti ribe koju ćete bebi poslužiti.
Da bi spremili ovaj obrok ribu za koju ste se odlučili ispecite u pek papiru u rerni. Jendostavno je malo posolite, prelijte maslinovim uljem i pecite. Zajedno sa ribom možete ispeći i sitno seckanu kelerabu ili je posebno skuvati u šerpi i napraviti pire od kelerabe kao prilog.
Začini poput soli, maslinovog ulja ili peršuna uvek mogu biti odlično rešenje za bolji ukus.
Keleraba i batat
Ako želite da bebu obradujete malo slađim obrokom, tu je batat da pojača ukus svake kašice. Priprema ovog jela takođe je jednostavna. Potrebno je da očistite i operate batat, zatim ga sitno iseckajte da se što brže skuva. Isto to uradite i sa kelerabom i kuvajte sve zajedno u jednoj šerpi dok ne omekša. Nakon toga sledi blendranje ili usitnjavanje kao i začini po želji.
Keleraba, šargarepa i junetina
Juneće meso zaista ima specifičan ukus koji obogaćuje svako jelo. Da bi i kašica vaše bebe bila uskuna isprobajte ovu kombinaciju. Imajte na umu da se juneće meso duže kuva, zato ga iseckajte na sitne komadiće i na vreme stavite da se kuva. Potom dodajte sitno iseckanu šargarepu i naravno kelerabu. Kada namirnice omekšaju, izblendirajte ih ili usitnite tako da ih beba sa lakoćom sažvaće i proguta.
Keleraba, ćuretina i tikvica
Uksunim kombinacijama nema kraja pogotovo kada su u pitanju kašice za najmlađe. Još jedan naš predlog glasi da iskombinujete kelerabu, ćureće meso i tikvicu. Povrće očistite, dobro operite i stavite da se kuva u vodi. U istu šerpu dodajte i sitno seckano ćureće meso. Kada se sve dobro skuva i omekša, usitnite prema potrebama vaše bebe i naravno začinite po ukusu.
Kako izabrati kelerabu za bebu?
Kada je u pitanju kupovina ovog povrća treba obratiti pažnju na nekoliko stavki.
Kao prvo uvek se preporučuje kupovina organski uzgojenog povrća. Dakle kupujte od proverenih prodavaca, najbolje na pijacama.
Gledajte da li je keleraba sveža, a to ćete videti po samim listovima koji treba da budu zelene boje, a ne požuteli ili uveli.
Kada je uzmete u ruke, keleraba bi trebala imati određenu težinu. Ako je lagana, dehidrirala je i nije dobra.
Kako čuvati kelerabu za bebe?
Kada je u pitanju hrana za bebe, uvek savetujemo da se kupuje sveže povrće i voće, a ne velike količine koje se dugo čuvaju. Međutim to nije uvek izvodljivo i zato su nam frižideri spas.
Kelerabu možete jednostavno čuvati u frižideru u odeljku za povrće. Stručnjaci kažu da tako može stajati i do mesec dana, ali vi svakako proveravajte šta se dešava i da li je treba iskoristiti pre isteka meseca.
Ukoliko želite da zamrznete kelerabu kako bi je mogli odlediti i spremiti u bilo koje vreme, onda vam savetujemo da je prvo dobro operete, očistite i iseckate na sitne komadiće ili listiće. Zatim sledi pakovanje u kese za zamrzivač i naravno zaleđivanje. Na taj način povrće čuva sva hranljiva svojstva i uvek je brzo spremno za upotrebu.
Nadamo se da će nakon čitanja ovog teksta jelovnik vaše bebe biti obogaćen kelerabom jer ona zaista zaslužuje mesto koje joj pripada.