Palenta za bebe je super namirnica koju ćete obožavati! Saznajte kada je najbolje vreme da je uvedete u ishranu bebe i kako da je pripremite.
Palenta ili kačamak je, slobodno možemo reći, namirnica na kojoj su generacije odgajane i to vrlo uspešno. Osnova je kukuruz, ratarsko zlato, koji je bogat raznim vitaminima i mineralima i ima razne prednosti za mali bebeći organizam. A koje?
Kukuruzna palenta za bebe – prednosti
Pored toga što se brzo pravi i predstavlja kompletan obrok sama po sebi, palenta od kukuruza je dobar izbor iz raznih razloga. Prvi je što je vrlo slab alergen odnosno alergijske reakcije na ovu namirnicu su manje nego kod nekih drugih. Ipak, kukuruz se smatra alergenom zato treba voditi računa kada je vreme da se palenta i kukuruz uvedu u ishranu bebe, a o tome ćemo posebno malo niže u tekstu!
Pored toga ova namirnica ne sadrži gluten! To je jako važno jer prema nekim pedijatrima, gluten ne bi trebalo uvoditi skoro do godinu dana! Gluten se smatra alergenom, ponekda ne prija ni odraslima, pa sa njim obazrivo.
Palenta ili kukuruzni griz sadrži popriličan broj ugljenih hidrata ali i zdravih masnoća. Te zdrave masnoće pomažu bebinom sistemu za varenje ili i čitavom organizmu. Spomenute masnoće se nazivaju i karotenoidi i deluju povoljno na zdravlje i rad creva.
Pored toga palenta sadrži i vitamine B6, K i E zatim tijamin, magnezijum, cink, kalijum.
Evo nutritivnih vrednosti palente u tabeli:
To sve nam govori da je kačamak zdrav, ali kada je vreme da ga uvrstimo u bebinu nemlečnu ishranu?
Kada bebi davati palentu?
Sigurno znate da postoji određeni pravilnik odnosno tabelica ishrane za bebe u kojoj piše šta i kada trebate da dajete bebi. Tamo se navodi da kukuruz kao posebnu namirnicu trebate da dajete bebi od 10 meseci. Međutim palenta se preporučuje i nešto ranije odnosno među prve žitarice koje ćete dati vašim mališanima. Smatra se da pirinač, proso i palenta mogu da se daju kada beba napuni 6. meseci. Ipak, pravu preporuku će vam najbolje dati bebin pedijatar koji prati i upoznat je sa njenim opštim zdravstvenim stanjem!
Što se tiče kukuruznog griza, odnosno palente, ona može biti bela ili žuta. Češće se za prvo uvođenje palente u meni bebe preporučuje žuta, iako su u osnovi iste. Smatra se da bela može sadržati više skroba, što može biti malo opterećujuće za bebin stomačić.
Palenta je svakako jedno starinsko jelo koje su naše bake uvek rado spremale na poseban način za svoje mališane uz razne dodatke.
Kako skuvati palentu i šta sve možete da joj dodate i upotpunite taj obrok?
Pogledajte u daljem tekstu.
Kako skuvati palentu?
Palenta ili kačamak je toliko laka za pripremu da će vam sigurno biti na bebinom meniju barem jednom nedeljno.
Potrebna vam je voda i palenta i to je to.
Postupak: U šerpicu stavite 3 i po šoljice vode i sačekate da provri. Možete dodati par kapi maslinovog ulja a kasnije kada smatrate da je vreme i da je beba dovoljno porasla, možete dodati i malo soli. Kadi voda provri, dodate jednu šoljicu palente i mešate bez prestanka. Konstantno mešanje sprečava da se stvore grudvice, već da dobijete lepu, ukusnu kašu.
Šoljice koje koristite za sipanje vode koristite i kao mericu za količinu palente. Razmera bi trebala da je oko 4:1.
Jedan trik koji može da vam pomogne pri kuvanju palente jeste da kada voda provri pomerite šerpicu sa ringle i onda dodajete spremljenu palentu. Nekada se stvore grudvice u momentu kada dodajete palentu u vodu, a posle se teško razbiju. Zato je možda bolje da šerpicu sklonite sa vatre, sjedinite sastojke i onda vratite da se kuva uz stalno mešanje.
Ovako skuvana palenta je odličan obrok za vašu bebu, gotov u 5 minuta.
Međutim, postoji puno recepata za kašice sa palentom koje možete isprobati kada se beba navikne na namirnicu koja se dodaje uz nju!
Kašice za bebe sa palentom – recepti
Na koje sve načine možete skuvati palentu za bebe?
Evo nekih najzanimljivijih i omiljenih mnogim bebama.
Palenta i jabuka za bebe
Možda vam se čini bljak kombinacija jabuke i žitarice ali verujte da nije!
Palenta je toliko blagog ukusa da joj možete dodavati i slatke i slane namirnice ona će opet biti ukusna!
Što se jabuke za bebe tiče, već znate da je to kraljica među namirnicama i da je bebe obožavaju. Za ovaj recept vam treba jedna jabuka srednje veličine i pola šoljice palente i oko 2dl vode. Kada jabuku operete i oljuštite iseckajte je i stavite da se prokuva. Dovoljno je da malo omekša, zatim je procedite i ispasirajte.
U vodi u kojoj ste kuvali jabuku skuvajte palentu. Ako vam zafali vode, dodajte i zatim skuvajte palentu.
Kada je skuvana, dodajte pire od jabuke. Sjedinite i eto ga. Fini slatki obrok za bebu od palente i jabuke za 10-ak minuta je spreman da napuni bebin stomačić!
Palenta sa jajima za bebe
Ovo je obrok koji ćete bebi davati nešto kasnije kada bude smela i počela da konzumira jaje! Ovaj recept je zapravo najpogodniji za bebe koje su već probale većinu namirnica i jedu gotovo sve što i roditelji.
Dovoljno je da skuvate manju količinu palente, zatim to dodate u miks za omlet odnosno kajganu. Tom miksu dodate malo mladog luka i koji komadić slaninice i dobijete jak, sit i kompletan obrok za vaše mališane.
Priprema malo duže traje jer prvo morate da propržite luk i slaninu, ali oko 20ak minuta nije puno za zdrav obrok. Ipak, vodite računa o dodacima za ovakav omlet i namirnicama koje je vaša beba već jela, kao i o količini soli koja se nalazi u slanini.
Kombinacija jaja i palente je takođe prisutna ako želite da pravite projice za bebe i decu.
Projice za bebe i decu
Tada je recept nešto komplikovaniji i vreme pripreme duže. Potrebna su vam barem 2 jaja u zavisnosti od veličine tepsije, najčešće se koriste 4.
Dakle:
- 4 jaja,
- čaša jogurta,
- šolja palente,
- 2 šolje kukuruznog brašna i
- šolja običnog belog brašna,
- šolja ulja,
- kašičica soli,
- kašičica praška za pecivo
- šolja kisele vode (možda i malo više ako je smesa jako gusta)
- Možete dodati ovoj smesi sir ili spanać
Sve sastojke sjedinite u posudi možete mikserom možete mešati varjačom, kako vam je lakše. Kada se sve sjedini u kompaktnu masu, prespite u pleh za pečenje i ostavite par minuta da stane. Rernu uključite na 180° i pecite oko 25 minuta. Bocnite čačkalicom da proverite da li je gotovo i kada se malo prohlade secite na kocke i ponudite bebi uz malo jogurta.
Ovakvu hranu možete davati bebi nakon navršene godine uz vašu pomoć ili starijim mališanima kada počnu samostalno da jedu.
Palenta sa bundevom za bebe
Palenta je toliko zahvalna namirnica za kombinovanje da je možete koristiti i sa bundevom.
Bundeva je izvor zdravlja i vlakana koji su odlični za varenje i stomačne organe.
Ovu kašicu sa palentom pripremićete tako što ćete očistiti krišku bundeve, iseći na komadiće i obariti tako da omekša. Zatim ćete skuvati palentu i ta dva sastojka sjediniti. Bundevu možete ispasirati ili izgnječiti viljuškom.
Druga varijanta ove kašice jeste da koristite na isti način pečenu bundevu. Ona može da bude malo slađa, pa će je možda beba bolje prihvatiti i pojesti u slast!
Kašica od palente i banane
Banana kraljica bebi obroka dovoljna sama po sebi i odlična kao dodatak ili osnova drugim kašama za bebe. Možete je dodati izgnječenu u palentu, mada je bolja u kombinaciji sa pirinčanom ili ovsenom kašom!
U kombinaciji sa palentom, bananu je najbolje ostaviti u komadićima što znači da ćete ovakvu kombinaciju davati bebi kada nauči kako da koristi svoj aparat za žvakanje na pravi način. Inače, i banana se može davati od početka prelaska na nemlečnu ishranu, pa sa njom ne možete puno pogrešiti. Dobra je i laka za varenje i bebin stomačić, finog ukusa i brzo ih mališani prihvate.
Međutim kašice sa bananom mogu biti problem ako beba navikne na slatkast ukus, jer će onda izbegavati da jede slane namirnice koje su zapravo nakon kuvanja bljutave. Zato bananu i palentu čuvajte za kasnije kada se beba navikne na sve ukuse i izbegnite tako bebin bojkot određenih namirnica.
Palenta i avokado
Avokado je dobro poznat kao izvor vitamina, dobrih masnoća i amino kiselina neophodnih za zdrav razvoj bebe. Ova biljčica nije deo našeg menija često, jer i nije sa neših podneblja. Međutim, ne može se osporiti njena povoljna uloga u funkcionisanju našeg organizma. Zato, ako ste rešili da dajete bebi avokado uz palentu, potrudite se da izaberete onaj koji nije prezreo ili koji je zelen. To ćete prepoznati po peteljci – ako je meka i sparuškana prezreo je, ako je žilava i teško se skida avokado je zelen.
Dakle, avokado je dovoljno da oljuštite i izgnječite i dodate ga prethodno spremljenoj palenti. I palenta i avokado imaju blag ukus, pomalo bljutav i ni po čemu specifičan. Bebi će se možda dopasti, a možda ćete morati da pokušate ponovo kada beba bude mogla da jede i neke začine. Na primer malo grilovanog povrća i avokado sa malo ulja i soli uz palentu je mnogo ukusnija varijanta.
Avokado nemojte davati bebi pre 8 meseci, ili bez konsultacije sa pedijatrom!
Palenta i jogurt
Najpoznatija kombinacija je upravo ova sa palentom i jogurtom! Garantujemo da nema onog koji to nije kao beba ili dete jeo, a i u odraslom dobu joj se rado vraća! Jednostavno skuvajte palentu i prelijte sa jogurtom i to je to!
Naravno, ovu kašicu ćete dati bebi kada proba mlečne proizvode i ako nema nikakvih reakcija na njih. Jogurt i pavlaku beba može da proba oko 8. meseca života, pa za tada čuvajte i ovu kombinaciju koju će sigurno voleti. Odlična je za večeru jer daje sitost i beba će možda mirnije spavati!
Kašica od palente i piletine
Meso u ishrani bebe je izuzetno važno, ali ima svoje vreme kada se i kako se daje. Na primer piletina spada u vrste mesa koja se najranije daju, ali od grudnog dela, dok se batak daje nešto kasnije. Pileće belo meso se daje od 7. meseca bebinog života.
Kombinovanje palente i piletine može biti na više načina. Na primer možete napraviti kašicu od palente i supice sa pilećim mesom. U skuvanu palentu dodajte malo piletine i kašiku ili dve supe i sve to zajedno ispasirajte.
Ili kada beba bude spremna za to, možete napraviti knedle sa kukuruznim grizom i ubaciti u čorbu sa pilećim mesom. Za knedle vam je potrebno 4 kašike palente, jedno jaje i kašičica masnoće sa malo soli ili začinskog bilja. Kada se čorba skuva, vadite kašičicom knedlice i ubacujete u čorbu dok je još na ringli. Kada se knedle podigno odnosno isplivaju na površinu čorbe, gotove su. U ovoj kombinaciji uživaćete i vi i bebe!
Palenta i spanać
Spanać kao moćna hrana koja daje snagu kao u poznatom crtaću ipak nije među najomiljenijim bebinim izborima! Bebe nešto negoduju kada je spanać u pitanju, uglavnom zato što u početku moraju da ga jedu obarenog, nezačinjenog i bez dodataka. Ipak, u kombinaciji sa palentom, mala količina spanaća bude vrlo lako pojedena!
Dovoljna je zapravo samo šaka spanaća opranog i očišćenog propirjana na malo ulja. Kada se spanać onako karakteristično sparuška i potamni, dodate ga u prethodno spremljenu palentu. To malo izmešate i to je to. Jednostavna kašica sa sapanaćem.
Druga varijanta je da, kada beba bude spremna za pavlaku i malo belog luka, napravite preliv od spanaća. Za to vam je potrebno vrlo malo belog luka, prstohvat soli i puna činija spanaća. Spanać možete prethodno obariti pa iscediti ili ako je vrlo mlad, iseckate ga direktno u šerpu (opranog naravno). Prodinstate beli luk i spanać 7-8 minuta i dodate pavlaku za kuvanje ili redovnu kiselu pavlaku (3 kašike). Time prelijete palentu i eto ga fini ukusni obrok za bebana. Takođe, ako vam preliv bude redak, možete direktno u to dodati 3 kašike palente i dobiti srednje gustu kašu za bebu.
Kašica sa tikvicama i palentom
Tikvice su odlična početna namirnica za bebe! Zdrave, pune vitamina i minerala i neutralnog ukusa zbog čega su odlične za razne kombinacije.
Kada ih pripremate sa palentom dovoljno je da manju tikvicu očistite i iseckate i zatim obarite. Kada omekšaju izgnječite tikvicu viljuškom i dodate u palentu i to je to. Kašica je spremna.
Možda možete dodati malo maslinovog ulja za početak, a kasnije možete da dodate začinsko bilje, pavlaku, so.. Tikvice su odlične i za čorbu u koju uvek možete dodati knedlice od palente ili kukuruznog brašna.
Koju palentu kupiti za bebe?
Jasno da je uvek najbolji izbor ono što je domaće. Ako imate svoj kukuruz i možete da napravite svoju palentu i domaće kukuruzno brašno odlično, ali ako nemate, i to je ok.
Preporučuje se da se uzima palenta u posebnoj kesi pre nego ona u rinfuzi da bi se izbegli rizici od mešanja sa drugim namirnicama, prašine.
Svakako, palentu možete kupiti u svakoj prodavnici. Ni tu nećete mnogo pogrešiti jer postoje one koje su obogaćene vitaminom C koji inače ne postoji u palenti što je dodatni plus.
Palenta koju bi trebali da izbegavate jeste ona na kojoj piše instant. Ona je obrađena tako da se skuva za svega 3 minuta, dok bi recimo za domaću palentu morali da izdvojite bar 8 minuta dobrog mešanja. Kao i svaka instant hrana nije je dobro konzumirati često i previše jer je tretirana raznim dodacima da bi ubrzali proces pripreme ili pojačali ukus hrane.
Postoji i posebna bebi palenta malo sitnijeg zrna, koja može biti vaš izbor, ali ništa nije po ukusu ili sastavu drugačija od obične palente.
Kako čuvati palentu?
Kada se radi o pripremi i skladištenju palente, posebno za bebe, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih aspekata kako bi obrok ostao siguran i nutritivan. Evo nekoliko saveta koji mogu pomoći roditeljima da maksimalno iskoriste palentu:
Skladištenje palente
- Hlađenje: Nakon kuvanja, ostavite palentu da se ohladi na sobnoj temperaturi pre skladištenja. Nikada ne skladištite toplu hranu direktno u frižideru jer to može dovesti do rasta bakterija.
- Čuvanje u frižideru: Skuvanu palentu možete čuvati u hermetički zatvorenim posudama u frižideru do 2-3 dana. Osigurajte da je posuda čista i hermetički zatvorena kako biste izbegli kontaminaciju.
- Zamrzavanje: Za duže skladištenje, palentu možete zamrznuti. Podelite je na porcije u posudicama za zamrzavanje ili koristite kese za zamrzavanje. Palenta se može čuvati u zamrzivaču do 2 meseca. Ipak, imajte na umu da je mnogo brže skuvati je nego odmrznuti!
Ponovno zagrevanje palente
- U mikrotalasnoj pećnici: Stavite palentu u mikrotalasnu sigurnu posudu, pokrijte je i zagrejte na srednjoj snazi. Povremeno promešajte kako bi se zagrejala ravnomerno.
- Na šporetu: Prebacite palentu u šerpu, dodajte malo vode ili mleka i zagrevajte na niskoj temperaturi dok se ne ugreje. Stalno mešajte kako biste izbegli zagorevanje i osigurali da je palenta kremasta.
- Kombinovanje sa drugim sastojcima: Prilikom ponovnog zagrevanja, možete dodati sveže sastojke kao što su povrće ili sir, kako biste osvežili obrok i obogatili ga novim ukusima.
Opet, napominjemo – najbolje je bebi dati sveže spremljen obrok!
Sve u svemu, sa palentom nećete pogrešiti kako god da je spremite i gde god da je kupite!