Nega bebine kose nije toliko jednostavna kao što ste mislili. Kako i čime prati? Da li sušiti? Kada šišati? Odgovori na sva ova pitanja slede.
Detaljno ćemo se pozabaviti svim aspektima nege bebine kose. Pomoći ćemo vam da odaberete najbezbednije preparate za ovu namenu. Vodimo vas kroz postupak pranja bebine kose, sušenja i negovanja temenjače.
Otklonićemo i nedoumice oko prvog šišanja i korišćenja šnalica za devojčice.
Pravilna nega bebine kose
Postoji nekoliko razloga zašto se neke bebe rađaju sa puno kose, a neke potpuno bez kose.
- Prvi i najznačajniji razlog je genetika i DNK struktura majke i oca.
- Drugi faktor koji utiče na to da li će se beba roditi sa kosom je izloženost hormonima za vreme trudnoće. Bebe koje su izložene višim nivoima hormona za vreme trudnoće imaće više kose na rođenju.
Bez obzira kako se vaša beba rodi, sa kosom ili bez, znajte da je to sve normalno i nije razlog za zabrinutost. Uostalom oko četvrtog meseca uglavnom dolazi do promene bebine kose, jer otpadne prva bebina kosica, a zameni je nova koja može biti potpuno drugačija u odnosu na prvu.
Beba se rađa kao jedan izuzetno osetljiv organizam u svim aspektima. Zbog toga joj je neophodno pružiti pravilnu negu. Kada govorimo o nezi tu spada i nega bebine kose.
Bebina kosica je nakon rođenja tanka, nežna, svilenkasta i ne prijaju joj agresivni preparati za negu koji osim isušivanja kose mogu isušiti i bebinu kožu glave.
Pravilna nega podrazumeva izbor pravih proizvoda, odnosno proizvoda koji su napravljeni na prirodnoj bazi i ne sadrže agresivne hemikalije o kojima će kasnije biti reči.
Nega bebine glave
Mnoge bebe se rađaju bez kose, a pojedine u određenim momentima u toku promene kose ostaju bez nje. I u tim situacijama je neophodno voditi računa o pravilnoj nezi bebine glave. Kada kosa ne štiti kožu, ona dolazi u prvi plan i potrebna joj je pravilna nega jer znamo koliko je ona kod malih beba osetljiva.
Pre svega ukoliko je toplo doba godine vodite računa da bebinu glavu zaštitite od sunčevih zraka, jer može lako izgoreti. Šeširići su tada obavezni modni dodatak.
Higijena kože glave je veoma važna. Najbolje je kožu glave prati toplom vodom ili dodati blagi šampon za bebe na prirodnoj bazi koji neće iritirati kožu bebine glave.
Nakon pranja, kožu možete negovati prirodnim uljima kao što je na primer kokosovo, kako bi koža bila hidrirana i otporna na iritacije.
Čime prati bebinu kosu?
Veoma je važan pravilan izbor kozmetike koji je prilagođen osetljivoj koži glave i bebinoj kosi.
Nikako, ali nikako nemojte za bebu koristiti proizvode namenjene odraslima jer su po svom sastavu izuzetno agresivni i mogu naneti mnogo štete.
U današnje vreme ima puno preparata namenjenih bebinoj kosi. Mi vam otkrivamo na šta da obratite pažnju kada kupujete šampon ili sapun i šta je bolje za ovu namenu.
Šampon za bebinu kosu
Šampon za negu bebine kose je uvek najbolji izbor. Na tržištu se mogu pronaći kvalitetni šamponi na prirodnoj bazi koji nisu jaki po svom sastavu i potpuno su bezbedni za primenu od samog rođenja bebe.
Obratite pažnju na sastav šampona koji kupujete. Birajte šampone za bebe bez sastojaka koji mogu iritirati kožu, poput natrijum-lauril-sulfata (sodium lauryl sulfate), veštačkih mirisa i parabena.
Ovi sastojci su jako agresivni za kosu i kožu glave.
- Sulfati uklanjaju svu vlažnost sa kose koja luči sve više sebuma da se zaštiti i tako se teme sve više masti.
- Paraben je u mnogim državama već zabranjen za upotrebu u kozmetičkim proizvodima jer ima štetna dejstva na endokrini sistem, hormonski status, reproduktivno zdravlje.
Većina šampona za bebe sadrži “formulu bez suza”. Te formule su uglavnom pH neutralne, a proizvode se na biljnoj bazi, bez veštačkih boja i alkohola.
Zbog toga su prirodni šamponi uvek najbolji i najsigurniji izbor.
Iskustva kažu da je Dr Pilar šampon odličan proizvod. Ne pecka, nema štetne sastojke i napravljen je na biljnoj bazi. Kosa je savršena, mekana i hidrirana, lako se raščešljava i pranje glave je doživljaj dana. I kosa vaše bebe može biti takva. Naručite Dr Pilar šampon klikom na ovaj link: doktorpilar.com/kupka-sampon-za-bebe-i-decu/
A možda vas zanima i ovo…
Da li prati bebinu kosu sapunom?
Verujem da mnogi roditelji za pranje bebine kose koriste sapun za bebe. Ukoliko on po svom sastavu nije agresivan on može ponekad zameniti šampon.
Međutim, nisu šamponi za kosu izmišljeni bez razloga. Ukoliko je izbor adekvatan ti preparati će pružiti mnogo bolju negu za kosu i kožu glave od sapuna, a i moći ćete lakše da raščešljate bebinu kosu ukoliko je duža ili kovrdžava.
Pranje bebine kose korak po korak
Ako postajete roditelji po prvi put i želite da svu negu obavljate pravilno, mi smo tu da vam pomognemo. Detaljno vas sprovodimo kroz proces pranja bebine kose korak po korak.
Pre svega pripremite sve što vam je neophodno od opreme za kupanje bebe kao bi vam sve bilo na dohvat ruke.
- Bebina kosa se uglavnom pere za vreme celokupnog kupanja bebe, zato je prvo potrebno pripremititi vodu. Neka temperatura vode bude približna temperaturi bebinog tela oko 37 stepeni. Bolje je da bude i mlaka nego da je pretopla jer to bebi neće prijati.
- Kada spustite bebu u kadicu jednom rukom joj uvek pružite podršku za vrat i glavu.
- Postarajte se da bebina glava bude blago zabačena unazad da joj voda i šampon ne ulaze u oči.
- Potom pokvasite bebinu glavu vodom, možete drugom rukom ili koristeći neku posudu za tu namenu.
- Par kapi šampona stavite na jedan dlan, a zatim ih razmažite na oba pre nego što ih nežno utrljate u bebinu kosu.
Nikad ne stavljajte šampon direktno na bebinu glavu (za ovaj korak bi vam u početku dobro došla pomoć još jedne osobe za vreme pranja bebine kose, jer ne zaboravite da jednom rukom pridržavate glavu i vrat bebe).
Ukoliko ste u situaciji da sve morate sami nije na odmet da u kući imate takozvani kupko. To je frotirska ili plastična anatomska neklizajuća ležaljka za bebe koja se stavi u kadicu. Na taj način možete imati obe slobodne ruke za situacije poput šamponiranja kose ili taj dan kada ste sami bebinu kosu prosto operete samo toplom vodom, što je nekada i bolje rešenje.
- Nakon nanošenja šampona sledi ispiranje kose. To možete raditi uz pomoć posudice za tu namenu. Kada ispirate šampon najbolje bi bilo koristiti čistu vodu iz slavine ili druge posude u kojoj nema šampona. Trudite se da to ne radite sa vodom iz kadice u kojoj već ima tragova šampona jer onda nećete dobro isprati bebinu kosu.
- Kosu sušite isključivo blagim brisanjem u mekani peškir ili na vazduhu u toploj prostoriji. Postoje peškiri koji imaju kapuljaču i to je odličan način da bebina glava bude utopljena nakon pranja kose. Ponavljamo još jednom, nema potrebe za jakim trljanjem jer je bebina koža osetljiva i možete je iziritirati, a bebe uglavnom nemaju puno kose pa će se ona svakako brzo osušiti.
- Ukoliko vaša beba ima dužu kosu možete je očešljati,uz adekvatan izbor češlja o kojem možete pročitati više u nastavku teksta.
Kako sušiti bebinu kosu?
Pravilno sušenje bebine kose je važan deo u negovanju kose. Roditelji nekad iz najbolje namere umeju da preteraju u trljanju bebine kose peškirom. Nema potrebe za tim.
Odaberite peškir za bebe koji je prijatnog materijala i dovoljno je lagano utapkavanje, a ne trljanje kose. Bebe uglavnom nemaju puno kose i ona će se brzo osušiti.
Ukoliko imate peškir sa kapuljačom to je odlično i praktično rešenje za brisanje bebe. Pruža vam mogućnost da bebu potpuno ušuškate dok je ne obučete nakon kupanja. Peškiri od mikrofibera su nežniji prema kosi u poređenju sa standardnim peškirima. Lagano tapkajte kosu peškirom da upijete višak vode umesto trljanja, što može uzrokovati zapetljanje i lomljenje kose.
Izbegavajte korišćenje fena za sušenje bebine kose. To zaista može biti neprijatno i opasno iskustvo za bebu. Osim što ume da bude jako glasan, ujedno može izazvati opekotine na koži glave ukoliko je vazduh previše vruć.
Kako negovati bebinu kosu ako ima temenjaču?
Temenjača odnosno seboreični dermatitis se odnosi na belo-žućkaste masne naslage na temenu glave bebe. Ukoliko primetite da vaša beba ima temenjaču prilagodite negu tog dela tela.
U ovoj situaciji bebinu kosu tretirajte kao i obično. Perite je blagim šamponom dva do tri puta sedmično.
Za tretiranje temenjače nekoliko sati pre pranja kose na teme nanesite neko biljno ulje, preko toga možete bebi staviti kapicu i ostavite da deluje par sati ili preko noći, kako bi ulje omekšalo kožu glave i kako bi se ljuske od temenjače lakše skinule. Nakon toga redovno operite bebinu kosu.
Masaža skalpa uljima poput kokosovog ili maslinovog ulja može poboljšati cirkulaciju i pomoći u smanjenju temenjače. Kokosovo ulje se posebno preporučuje jer smanjuje gubitak proteina iz kose.
Temenjaču možete malo četkati (češljem za bebe ili četkom od prirodne dlake) ili pamučnom pelenom nežno prelaziti preko nje i lagano je skidati. Potrebno je ponavljati ovaj postupak i do nekoliko nedelja čak i meseci dok temenjača ne nestane u potpunosti.
Pročitajte detaljno sve o temenjači kod beba.
Koliko često prati bebinu kosu?
Bebinu kosu je dovoljno oprati dva do tri puta nedeljno korišćenjem blagog šampona za bebe. U nedostatku šampona, poslužiće i kupka za bebe. Neke su čak i namenjene nezi kose i tela.
Kako negovati dužu bebinu kosu?
Duža bebina kosa kao i kod odraslih zahteva malo više nege. Neophodno je voditi više računa o higijeni i redovnom pranju kose jer tu često zna da završi neka hrana i dovede do slepljenosti i zamršenosti kose.
Dakle, pre svega redovno perite bebi kosu. Ne mora biti češće od dva tri puta nedeljno, ali ukoliko primetite da je kosa prljava, slepljena možete i češće. Za tu namenu koristitie odgovarajući šampon za bebu. Prekomerno pranje bebine kose nije poželjno, jer možete isušiti prirodna ulja na koži glave.
Ukoliko imate poteškoća sa raščešljavanjem bebine kose od pomoći mogu biti biljna ulja poput kokosovog koje deluje protivupalno i antibakterijski. Ukoliko je bebina kosa suva i teže se češlja, za vreme pranja kose možete utrljati par kapi kokosovog ulja ili ga naneti na kosu da odstoji pre pranja neko vreme. Nakon ovakvog tretmana kosa će biti mekša i lakša za češljanje.
Kod nekih beba kosa može zaista jako brzo da raste pa je neophodno i redovno šišanje kako kosa ne bi smetala bebi tokom svakodnevnih aktivnosti.
Češljanje bebine kose
Češlljanje je veoma važno jer se na taj način podstiče lučenje sebuma kose koji kosu održava hidriranom. Obratite pažnju da prilikom češljanja budete nežni jer je bebina koža osetljiva. Takođe se ne preporučuje previše učestalo češljanje, jer ni previše lučenje sebuma nije dobro. Pronađite meru, dovoljno je jednom do dva puta dnevno uz par pokreta proći kroz bebinu kosu.
Da bi ugođaj bio potpun pravilan izbor četke je bitan. Kada kupujete četku neka ona bude od prirodne i mekane dlake. Ukoliko za češljanje koristite češalj birajte onaj sa širim i oblim zubima koji se neće lako zapetljati u bebinu kosu i neće grebati kožu glave.
Sada postoje četke namenjene specijalno za bebe, tako da nećete puno pogrešiti u izboru, samo obratite pažnju na deklaraciju od kakvog materijala je napravljena.
Češljanje počinje od krajeva. Da biste smanjili zapetljanje i lomljenje, počnite češljati kosu od krajeva, postepeno se pomerajući prema korenu. Držite kosu iznad mesta koje češljate kako biste smanjili povlačenje.
Prilagodite tehniku gustini i dužini kose. Ako je kosa gusta, možete je podeliti na manje sekcije pre češljanja. Za dužu kosu, možda će biti korisno koristiti sprej za raščešljavanje ili balzam koji se ne ispira kako bi češljanje bilo lakše. Neka to budu prirodni proizvodi, bez silikona i parabena.
Budite posebno pažljivi kada češljate mokru kosu, jer je ona tada najosjetljivija. Koristite češalj sa širokim zubima i radite to vrlo nežno.
Prvo šišanje bebine kose
Bebe su preslatke imale one kosu ili ne. Međutim svaki roditelj je ponosan kada beba ima lepu kosicu koja pritom brzo raste.
Duža kosa zaista nije mnogo praktična za malu bebu. Ume da smeta, ulazi u oči, smeta tokom obroka, često se prlja jer hrana nekim slučajem završi u njoj. Kada se beba jako znoji i kosa se brže isprlja.
Osim što duga kosa zahteva dodatnu negu zahteva i prvo šišanje. Mnogi roditelji su u nedoumici kada prvi put ošišati bebu.
U nekim krajevima se poštuju stari običaji da se beba ne šiša dok ne napuni jednu godinu. U nekim mestima se za prvo šišanje pozivaju kumovi, rodbina i to je čitava ceremonija.
Roditelji ipak donose krajnju odluku i najbitnije je da je ona pre svega za doborbit deteta. Ukoliko smatrate da je bebina kosa predugačka i da bi bilo dobro ošišati je, uradite to što pre.
Kada beba ide na prvo šišanje vodite računa o nekim aspektima.
Za šišanje odredite vreme kada je beba sita i raspoložena. Pripremite igračke ili neka druga pomagala koja će vam pomoći da beba bude što mirnija kako ne bi došlo do povređivanja od makaza.
Izaberite frizera ili osobu koja ima “pristup” bebama i koje neće prestraviti bebu tokom ovog novog iskustva koje mnogima nije prijatno.
Prvo šišanje deteta u frizerskom salonu može biti veliki korak kako za dete tako i za roditelje. Da bi ovo iskustvo bilo što manje stresno i ugodnije, evo nekoliko detaljnih uputstava za prilagođavanje deteta prvom šišanju:
Pre šišanja:
- Priprema kroz igru: Nekoliko dana pre odlaska u salon, igrajte se sa detetom koristeći igračke koje simuliraju šišanje (npr., češljevi, špric boce sa vodom, bezopasne makaze). Ovo može pomoći detetu da se navikne na ideju šišanja.
- Izbor frizerskog salona: Odaberite salon koji ima iskustva sa šišanjem dece. Idealno, salon bi trebao imati prijatan ambijent za decu, sa crtanim filmovima, igračkama ili čak specijalnim stolicama za šišanje.
- Poseta salonu pre šišanja: Ako je moguće, posetite salon zajedno sa detetom pre samog termina za šišanje kako bi se dete upoznalo sa prostorom, zaposlenima i zvukovima mašinica i makaza.
Tokom šišanja
- Budite uz dete: Ako salon dozvoljava, sedite blizu deteta ili ga držite u krilu tokom šišanja. Vaša blizina može umiriti dete ako se oseti nervozno.
- Zabava i distrakcija: Koristite igračke, knjige ili mobilni telefon sa crtanim filmovima ili muzikom koji će zadržati pažnju deteta i pomoći mu da ostane mirno tokom šišanja.
- Kratak i jednostavan pristup: Prvo šišanje trebalo bi da bude brzo i jednostavno, bez komplikovanih frizura. Cilj je da dete postepeno stekne pozitivno iskustvo.
Nakon šišanja
- Pohvale i nagrade: Dajte detetu pohvale za hrabrost i saradnju. Razmislite o maloj nagradi posle šišanja, poput posete omiljenom igralištu ili slatkišu.
- Čuvanje uspomena: Sačuvajte pramen kose kao uspomenu na prvo šišanje. Neki saloni nude sertifikate ili male torbice za čuvanje prvog pramena kose.
- Refleksija i ponavljanje: Razgovarajte sa detetom o iskustvu šišanja i pohvalite ga za hrabrost. Ponavljanje priče o šišanju može pomoći detetu da se osjeća ponosno i spremno za sledeće šišanje.
Svako dete je jedinstveno, pa će neki možda brže prihvatiti šišanje od drugih. Ključno je strpljenje i postepeno uvođenje deteta u ovaj novi doživljaj, uz puno podrške i razumevanja
Gumice, šnalice – da li koristiti ili je opasno?
Ništa slađe od bebinih kikica i mašnica. Međutim koliko je to zaista dobro za bebinu kosu?
Stručnjaci kažu da baš i nije.
Postoje preporuke da se šnalice i gumice ne koriste pre četvrte godine detetovog života dok kosa ne postane čvršća i otpornija na oštećenja.
Ukoliko imate potrebu da bebi vežete rep uradite to što labavije i sa gumicom koja neće čupati i oštetiti bebinu kosu.
Kada govorimo o šnalicama one mogu biti posebno opasne jer su bebe sklone stavljanju predmeta u usta, a sitne šnale lako mogu završiti baš tamo.
Trake za kosu su veoma dekorativne, a služe i za zaštitu ušiju od vetra i hladnoće. Ukoliko koristitie trake vodite računa da one bude od prijatnih materijala i da ne zatežu previše bebinu glavu. Neka kvalitet i prijatnost materijala budu pre estetike. Druga važna stvar je da traku nikako ne ostavljate bebi na glavi dok spava jer može spasti na nos i usta i na taj način remetiti disanje.
Drage mame znamo da je teško odoleti ne napraviti devojčici frizuru, ali zdrava kosa i izbegavanje opasnosti je ipak na prvom mestu.
Verujem da niste ni pomišljali da oko nege bebine kose treba voditi toliko računa i biti obazriv na toliko sitnica. Zato smo tu za vas da vam pomognemo kako da na najbolji način pružite bebi adekvatnu negu.