Da li ste znali da su ovsene pahuljice za bebe odličan izbor za njihove prve obroke? Saznajte zašto su dobre i kako da ih pripremate brzo i lako!
Koje su prednosti ovsene kaše za bebe?
Ovas ili zob su poznate domaće žitarice koje se uveliko gaje na celoj planeti. Specifičnog oblika i blagog mirisa ove žitarice su pri spremanju hrane poprilično neutralne i zato su osnova mnogih kaša i hrane za bebe i decu, ali i odrasli ih vole.
Pahuljice od ovsa su zapravo najčešće pravljene od ekspandirane zobi, zatim blago samlevene (ili ne – zavisi kakve želite da uzmete). Ove žitarice su pune iznenađenja zbog kojih su smatrane super hranom za bebe a odličan dodatni plus je i taj što se uglavnom lako i brzo spremaju!
Zašto su toliko dobre?
Prvo – sadrže gomilu vlakana koja se lako probavljaju i još važnije – pomažu varenje hrane i deluju kao probiotik! Zato su super za male još nerazvijene stomačiće vaših beba, koji vežbaju i uče da koriste nutrijente i potrebno im je vreme da se prilagode na čvrstu hranu.
Pored vlakana, ovas sadrži veliki broj minerala i vitamina poput: vitamina A, vitamina C, vitamina iz B grupe, folne kiseline koja se retko sreće u prirodnim namirnicama. Što se minerala tiče ni tu zob ne zaostaje pa broji: gvožđe, selen, kalijum, kalcijum, fosfor, magnezijum i druge važne elemente!
Dakle, kada se sve sabere i oduzme, ovsene pahuljice stvarno zaslužuju visoko mesto na lestvici bebine ishrane!
Kada bebi dati ovsene pahuljice?
Kada je uvođenje namirnica i generalno prelazak na čvrstu hranu u pitanju, svi roditelji brinu i suočavaju se sa nesigurnostima, jer nije baš naivno tek tako hraniti bebu. Bebe nikada nisu okusile hranu drugačiju od mleka (majčinog ili dohrane) i lako se mogu pojaviti alergijske reakcije, grčevi ili zatvor. Zato treba biti obazriv, i pratiti tablicu ishrane bebe po mesecima kao i savete pedijatra.
U skladu sa pomenutim normativima za nemlečnu ishranu beba, ovas odnosno zob kao žitarica se može uvoditi već na početku davanja čvrstih obroka.
Oko 6. meseca bebinog života kada počinjete da im dajete kašice, ovas odnosno kaša od ovsa može da bude vaš izbor.
Obzirom da je u pitanju namirnica iz grupa žitarica, odličan su izbor za doručak ali i za večeru.
Doručak sa ovim žitaricama će obezbediti neophodnu energiju da se započne veseo dan pun istraživanja, a večera mirniji san jer daju produženu sitost.
Sve u svemu, kao i sve druge namirnice i ovas dajete 3 dana uzastopno i pratite reakcije bebe, u početku po par kašičica, a kasnije veće količine. Ako reakcija nema, slobodno koristite ovu namirnicu u ishrani bebe.
Zob kao žitarica nije poznat kao veliki alergen, ali sadrži gluten pa možda može da se javi manja reakcija (mada vrlo retko), i nije na odmet uvek biti pažljiv.
Kako spremiti ovsene pahuljice za bebe?
Kada smo savladali osnovne informacije o ovsenim pahuljicama i znamo za šta su sve dobre, vreme je i da proučimo kako se one pripremaju!
Prvo ćemo reći da ovas sam po sebi i pahuljice od ovsa jesu isto, ali potpuno drugačije strukture.
Vi ćete najčešće koristiti pahuljice koje možete i ne morate mleti, dok se zrno žitarice ređe koristi ili se uzima u vidu brašna. Razlog je što se zrno odnosno cela žitarica kuva duže, prethodno ih je potrebno dobro isprati i prebrati (odvojiti zrna koja nisu dobra), generalno je komplikovaniji proces.
Što se brašna tiče, možete ga kupiti u zdravoj hrani i obavezno ga skladištite u frižideru jer može da užegne (pokvari se). Isto je i ako rešite da sameljete zrnevlje ovsa, obavezno čuvajte u frižideru jer otpušta prirodna ulja koja mogu da se pokvare.
Pahuljice ovsa su uvek lakši izbor što zbog lakše pripreme što zbog lakšeg mlevenja (ukoliko je potrebno).
Kako samleti pahuljice ovsa?
Kada već spominjemo mlevenje pahuljica, treba da znate da ćete to najlakše uraditi u blenderu ili super secku, dok su starije mašine za mlevenje poprilično nepraktične u ovom slučaju. Električni mlin za kafu može da bude od pomoći za ovaj poduhvat, ali u njega staju manje količine pa duže traje ceo proces.
Najbolji savet je da pre mlevenja prelijte pahuljice sa malo ključale vode, ili ih meljete nakon pripreme. Na taj način one ne lete i ne rasipaju se, ali može se desiti da se slepe i postanu gumaste strukture. Zato ih tek malo poprskajte ili ako su već pripremljene blendirajte tek par sekundi.
Kako pripremiti ovsenu kašu?
Najjednostavniji princip pripreme je da pahuljice prelijete proključalom vodom i ostavite da omekšaju.
Jednostavno uzmete oko 30gr pahuljica i prelijete ih sa oko 50 -80 ml proključale vode. Možete ih prethodno samleti ili ne morate, kako želite. Sačekate malo da se prohlade i kašica je gotova.
Druga opcija za kašicu od ovsa jeste da ih kupite u prahu i ponovite isti princip prema uputstvu na kutiji.
Postoji i opcija da ih kuvate u kuvalu za pirinač (poseban aparat koji kuva pirinač ali može da služi i za ostale žitarice) ili na stari dobri “šerpica način “(kada voda u šerpici proključa dodate pahuljice i mešate dugo i bez prestanka).
Nijedna od opcija, složićete se, nije preterano komplikovana i bude relativno brzo gotova. To vam je osnova koju možete da nadograđujete drugim namirnicama kako beba raste.
Recepti za ovsene kaše za bebe
Pored ovih osnovnih trikova za pripremu kašica od ovsenih pahuljica prenosimo par zanimljivih i ukusnih recepata sa njima.
Naravno, opet pri uvođenju nove namirnice proverite da li je namenjena bebinom uzrastu i koristite je 3 dana uzastopno, da proverite da li je beba toleriše.
Ovsene pahuljice i banana
Jedna od najukusnijih kombinacija i za bebe a i za roditelje koji vole da učestvuju i kao konzumenti, jeste kaša koja ima dodatak banane! Banana je kraljica bebi namirnica jer nema potrebe preterano se mučiti oko pripreme, ukusna je, pomaže varenje i svi je vole.
Za pripremu ovakve ovseno – banana kaše potrebno vam je:
- pola banane
- pola šolje ovsenih pahuljica
- oko 50ml vrele vode (po osećaju dodavati još ili ne stavljati svu vodu)
Priprema: Pripremite ovsenu kašu kao i ranije, da bude gusta i po ukusu vaše bebe glađa ili sa komadićima, zatim dodajte bananu ispasiranu ili samo blago izgnječenu. Pomešajte i poslužite bebi kada se malo prohladi.
Kada beba pređe prvu godinu života u ovu kombinaciju možete dodati dve kockice crne čokolade i napraviti pravi hedonistički obrok za vaše dete, ali i za vas.
Ovakav doručak u kombinaciji ovsene kaše i banane je odličan početak dana i daće dovoljnu količinu energije za bebino zabavno prepodne.
Kašica od ovsenih pahuljica i jabuka
Jabuka kao samostalna namirnica ili kao dodatak je takođe super hrana, da tako kažemo. Bogata vitaminima, mineralima i vlaknima, voćnim kiselinama pomaže bebinom sistemu za varenje ali i čitavom imunitetu. Zato je čest izbor roditelja a dodatni plus je i to što je dostupna gotovo čitave godine!
Za kašu sa ovsem i jabukama vam je potrebno:
- oko 30 gr ovsenih pahuljica
- jedna manja jabuka
- 80 do 100ml vode
Priprema: Jabuke očistite i ubacite u šerpicu, dodajte ovsene pahuljice i vodu i ostavite da se krčka. Kada jabuke omeknu a pahuljice se skuvaju, sve je gotovo. Možete da dodatno propasirate ili dodate cimet ako je beba po uzrastu spremna za taj začin. Takođe možete dodati malo formule ili vašeg mleka ukoliko želite, a kada beba bude spremna i kravlje mleko dolazi u obzir (oko prve godine).
Ovo može biti odličan doručak ili kasnije kako beba raste, zdrava užina puna vitamina i energije za zabavu!
Ovsene pahuljice i jogurt
Njegovo veličanstvo jogurt koji bogati crevnu floru i pomaže varenje je odličan izbor za ishranu beba nakon 7. meseca života. Iako jeste derivat kravljeg mleka koje se preporučuje kasnije u ishrani beba, jogurt je lakši za probavljanje i apsorpciju u organizmu mališana pa je super opcija kao priprema za konzumaciju kravljeg mleka.
Uvodi se oko 7. (ili nakon 8. meseca ukoliko pedijatar tako preporuči) i tada može da postane odličan dodatak ovsenoj kaši.
Za kašu sa ovsem i jogurtom vam je potrebno:
- Pola čaše jogurta
- pripremljena kaša od ovsa
Priprema: Prelijte jednostavno kašu sa jogurtom i ponudite bebi, takođe možete i uz gore spomenute kombinacije ako vaše bebe vole ukus voćnog jogurta.
Bilo da ovo bude glavni obrok ili užina, znajte da će bebi biti lagano za varenje i ukusni buster energije!
Ovsene pahuljice i bundeva
Bundeva je takođe jedna od namirnica koja se može davati u prvim danima uvođenja čvrste hrane vašim mališanima. Puna je vlakana, olakšava varenje i bogata je hranjivim materijama.
Priprema: Potrebno je da bundevu prethodno pripremite bilo da je blanširate ili pečete, mada mi preporučujemo pečenje. U toku pečenja ona karamelizuje svoje šećere pa bude ukusnija i ima primamljiviji miris. Kada je bundeva spremna, potrebno ju je ispasirati i napraviti od nje pire koji ćete dodavati u kašu ili druge obroke, ili jednostavno možete kupiti gotov pire od bundeve.
Ovsenu kašu je dovoljno pomešati sa ovim pireom i dodati cimet ili začin po ukusu kada beba bude spremna za to.
Ovsena kaša kao obrok za doručak ili za večeru?
U samom početku kada bebu budete upoznavali sa ovim ukusom i namirnicom, davaćete je ili u prepodnevnim časovima ili u vreme ručka, jer je tada najlakše da se prate reakcije i da se reaguje u slučaju alergija.
Kasnije kada se beba već navikne na čvršće obroke i kašice, ovas će biti odličan izbor i kao doručak i kao večera. Razlog je što ujutru ima uticaj na akumulaciju i otpuštanje energije potrebne da beba bude sita i zadovoljna spremna za istraživanje i učenje ali i zabavu! Kada se one služe kao večera, imaju moć da održe bebu duže sitom i samim tim mirniji san ( u teoriji, jer ako imate nespavalice, malo šta pomaže ).
Sve u svemu, ovsena kaša odnosno pahuljice su dobar izbor za ishranu bebe bilo za doručak ili večeru, užinu šta god vam padne na pamet, a neće im biti opterećujuće za stomak već baš suprotno – pomoći će njegovu funkciju.
Gde kupiti ovsene pahuljice za bebe?
Ovsene pahuljice se mogu kupiti u bilo kojoj zdravoj hrani kao i u marketima jer su vrlo rasprostranjene. One nisu kategorizovane kao namirnice izložene pesticidima, ali ako imate izbor da uzmete organske, možete.
Najčešće ćete nailaziti na ekspandirane odnosno one što izgledaju kao blago iskokane, pahuljaste, ali možete ih kupiti i kao mlevene, u prahu ili u vidu celog zrna i brašna. Naš savet je samo da ipak ne kupujete baš one na meru, jer tu uvek može biti diskutabilno u kakvim se uslovima čuvaju. Nađite neke upakovane.
Razlika je samo u pripremi odnosno dužini kuvanja, gde je za celo zrno potrebno kuvati i preko sat vremena (najčešće 2h) a pahuljastu zob prelijete vrelom vodom ili kuvate oko 3 do 5 minuta.
Kasnije možete mesiti hleb ili druga peciva sa ovsenim brašnom, mešati pahuljice sa različitim namirnicama i dodavati razne začine, kako vam bude odgovaralo.
Ukoliko vaši mališani vole da jedu ovsene pahuljice, mogu ih jesti svaki dan, ali onda se potrudite da budu obogaćene raznim drugim namirnicama u vidu voća i povrća da bi obogatili obroke vitaminima i zdravim materijama!
Kada jednom otpočnete avanturu uvođenja čvrste nemlečne hrane svojim mališanima, važno je da pratite neke osnovne smernice: Pratite tablicu, svaku namirnicu dajete 3 dana uzastopno po malo, pratite reakcije beba. Tako je i sa ovsenim odnosno zobenim pahuljicama – po malo, postepeno sve dok beba ne prihvati a zatim su opcije i kombinacije vrlo šarenolike!
Iskoristite svaku kombinaciju i ne propustite priliku da bebi pripremate razne delicije sa ovom namirnicom jer će im doneti mnogo benefita, a ujedno i olakšati prihvatanje nekih drugih namirnica.
Kaša od ovsa je super hrana, laka za pripremu i odlična baza za sve vrste kombinacija i ukusnih obroka!