Želite imati zabeležene važne momente u odrastanju vaše bebe na jednom mestu? Onda je radosnica pravi način i pravo mesto za čuvanje svih tih lepih uspomena.
Deca veoma brzo porastu. Ono što se nekada čini kao večnost, prođe za čas i na kraju se sećamo najupečatljiviijih momenata poput prvog osmeha, prvog koraka i prve reči. Ali i to vremenom izbledi.
Sve što ne zabeležimo fotografijom vremenom ode u zaborav. Zato je dnevnik za bebe dobar način da se sve važne uspomene čuvaju na jednom mestu.
Šta je radosnica?
Ne postoji definicija radosnice, ali je moguće opisati je na više načina. U principu, ona je nešto poput foto albuma.
Radosnica je bebina knjiga uspomena koja sadrži fotografije, tekst kojim je zabeleženo nešto važno, ali i bitne sitnice kao što je pramen bebine kose, čarapica, prvi mlečni zub i ostalo.
Jednostavno rečeno to je lepo islustrovana knjiga koja služi da se u nju lepe i upisuju uspomene koje će se jednog dana sa radošću prelistavati.
Sadržaj radosnice – šta sve upisati?
Radosnica ili kako je još zovu bebin dnevnik uspomena, sadrži sve važne informacije o bebi od prvog dana. Ona ima namenu da se u nju beleže svi važni momenti od kada beba dođe na svet .
Važno je napomenuti da se Radosnica razlikuje od dnevnika za trudnice koji je usmeren na beleženje važnih detalja tokom drugog stanja.
Postoje radosnice koje obuhvataju prvu godinu bebinog života, ali ima i onih koje sadrže odeljke za celo detinjstvo do kraja osnovne škole.
Pokušaćemo da nabrojimo sve što se u nju može upisati, a vi budite kreativni pa radosnicu vaše bebe obogatite i dodatnim sadržajima za koje smatrate da su važni i vredni pamćenja.
U radosnicu se mogu upisati neke od sledećih informacija:
- Ime, nadimak i prezime bebe. Naravno da su to podaci koje nikako ne možete zaboraviti, ali sasvim je logično da se unose kako bi se znalo kome radosnica pripada i čije uspomene čuva.
- Podaci sa rođenja kao što su vreme rođenja, telesna težina i dužina bebe. To su podaci koje su uvek zanimljivi za čitanje i kojih se rado prisećaju roditelji kada im dete poraste.
- Karakteristike vezane za izgled bebe kao što je boja očiju, boja kose. Boja očiju i boja kose se mogu promeniti kako beba raste pa se prvobitni podaci vrlo često i zaborave ako se ne zapišu ili ne fotografišu.
- Najčešće uspomene koje se unose u radosnicu svakako su one koje se ovekoveče fotografijama. Iako je tehnologija napredovala i imamo puno fotografija u telefonima, bilo bi dobro da one najznačajnije ipak budu izrađene u papirnoj formi. Takav način čuvanja uspomena ima neku posebnu draž. Fotografisanje beba uglavnom započinje već u porodilištu pa se one nađu među prvima u radosnici. Zatim se fotografišu svi značajni i zanimljivi momenti kao što je dolazak kući, prvo kupanje, prvi osmesi, prvi koraci, usponi i padovi. Sve ono što je značajno u bebinom razvoju sigurno će zauzeti svoje mesto u bebinom dnevniku uspomena.
- Pored fotografija, radosnice često imaju i odeljke za čuvanje uspomena kao što je prvi ošišani pramen kose, prvi mlečni zub koji ispadne i mnoge druge sitnice koje želimo sačuvati od zaborava.
- Ukoliko je radosnica namenjena za čuvanje uspomena tokom celog detinjstva tu se mogu naći i razni suveniri koji podsećaju na prva putovanja, izlete i ekskurzije.
- Dnevnici za bebe uvek ostave prostora i za malo mašte i kreativnosti pa se oni mogu dodatno obogatiti onim što vama posebno znači ili vas podseća na neki važan događaj.
Radosnica za dečake
Kada se uputite u kupovinu radosnice primetićete da su one ipak namenjene određenom polu bebe. Tako da ukoliko tražite radosnicu za dečaka verovatno će ona biti u nekim “muškim” bojama poput plave, zelene ili neke neutralne.
Ilustracije će isto tako biti vezane za neke “muške” likove ili predmete koji su krakteristični za muški pol poput autića, lopti, medvedića i mnogih drugih.
Radosnica za devojčice
Radosnice za devojčice nećete promašiti ni u jednoj prodavnici. Kao i sve ostale predmete namenjene ženskom polu i ove karkaterišu “ženske” boje poput roze, crvene, ljubičaste.
Ilustracije radosnica za devojčica uglavnom su povezane sa ženskim motivima poput cvetova, leptira, princeza.
Radosnica za blizance
Kada očekujete ili želite da obradujete blizance sa radosnicom onda je potrebno kupiti dva komada radosnica.
Ukoliko su blizanci istog pola uglavnom se kupuju identične knjige za čuvanje njihovih uspomena. Na taj način i jedna i druga beba imaju istu knjigu uspomena i zabeležene sve najvažnije podatke i momente.
Kada se radosnice kupuju blizancima različitog pola onda su uglavnom različite. Dečacima se uzimaju radosnice koje su po svojim karakteristikama i boji prilagođene njima. Isti slučaj je i sa radosnicma za devojčice.
Bez obzira koji je slučaj u pitanju, roditeljima će svakako značiti da imaju zabeležene momente i jedne i druge bebe.
Gde kupiti radosnicu?
Kupovina radosnice zaista nije nikakav problem. Sve prodavnice bebi opreme i knjižare u svojoj ponudi imaju radosnice. Vrlo često se mogu pronaći čak i u pojedinim prodavnicama ili apotekama koje imaju odeljak za knjige ili bebe.
Ukoliko u vašoj okolini niste pronašli radosnicu, možete je poručiti i putem online prodavnica. Dovoljno je da u Google pretraživač ukucate ovaj pojam i dobićete rezultat pretrage gde i po kojoj ceni možete nabaviti ovu knjigu za bebe.
Kako napraviti radosnicu?
Za sve one koji su kreativni i maštoviti postoji mogućnost da i sami naprave radosnicu za svoju ili tuđu bebu.
Evo kako to možete najlakše uraditi.
Obzirom da je radosnica ustvari dnevnik ili knjiga uspomena za bebu, za njenu izradu potrebna vam je neka sveska. Veličinu, boju korica i ostale karakteristike odaberite prem svom ukusu. Naš savet je da obratitie pažnju da sveska ipak bude kvalitetnija kako bi što duže trajala i odolela zubu vremena. Možda ne bi bilo loše da kupite svesku sa tvrdim koricama jer su one ipak otpornije na oštećenja i imaju lepši estetski izgled za ovu namenu.
Kada ste odabrali dezen i veličinu sveske onda kreće kreativni deo. Kako ćete ispuniti radosnicu svoje bebe zavisi samo od toga koji momenti i informacije su vam važni za pamćenje i zapisivanje. Na taj način rasporedite tekst i fotografije kako bi bilo pregledno, ali i informativno svakome ko će je prelistavati.
Evo primera kako možete započeti :
- Krenite od naslovne strane. Na naslovnu stranu možete staviti fotografiju vaše bebe ili neku lepu ilustraciju.
- Prva strana može da sadrži podatke poput imena, nadimka prezimena i recimo prvih podataka sa rođenja. Neka ove tekstualne informacije prati i prva slika iz porodilišta.
- Naredne stranice mogu biti popunjene prvim važnim momentima kao što je dolazak kući, prvo kupanje, prvi osmeh. U zavisnosti od toga koliko ste posvećeni detaljima, sve ovo možete zabeležiti datumski i fotografijom.
- Zatim pratite razvoj svoje bebe pa beležite važne stvari recimo po mesecima ili naprosto kada vi smatrate da je nešto vredno beleženja.
Pored fotografija i tekstova možete napraviti i džepove u kojima ćete čuvati neke uspomene kao što je pramen kose ili prva bebina čarapica.
Pored svega toga ovu knjigu možete obogatiti i nekim zanimljivim ilustracijama, slikama i na taj način doprineti celokupnom izgledu ovog spomenara koji ćete jednog dana zajedno sa vašim detetom prelistavati.
Ovakav način čuvanja uspomena zahteva malo više vremena i truda, ali to ima posebnu draž i sigurno će vas uvek podsećati na vreme koje se više neće ponoviti. Zato uživajte u stvaranju uspomena.
Lakši način da se napravi radosnica jeste da na Internetu pronađete lepo ilustrovane primere koje možete odštampati besplatno i ispuniti na način koji vi želite.
Cena radosnica
Kada krenete sa pretraživanjem ponuda videćete da cene radosnica zaista variraju. Uglavnom se kreću od 1000 dinara pa do nekoliko hiljada dinara.
Koliko će koštati zavisi od proizvođača, vrste radosnica da li je samo za prvu godinu bebinog života ili sadrži prostor za celokupno detinjstvo. Cenu diktira i kvalitet pa će radosnice izrađene od kvalitetnijeg materijala i lepšeg dezena koštati više.
Koju ćete kupiti zavisi od vaših ličnih prohteva i mogućnosti, ali ponuda je zaista prilagođena svačijem džepu.
U ovo brzo vreme kada se sve čuva u digitalnoj formi mnogo toga je izgubilo na značaju.Uspomene svakako nisu i ovo je odličan način da se one sačuvaju. Uživajte u zamrzavanju važnih momenata i rado ih se prisećajte prelistavanjem bebinog dnevnika.